"Коляда" з Франківська огорне, крім Києва, інші міста України
Виступи в Києві "франківців" з Гуцульщини стали першими цього року гучними театральними гастролями у столиці.
17 січня на сцені Київського Національного театру імені Івана Франка з виставою "Коляда та й плєс... ізпрежди віка" у постановці народного артиста України Ростислава Держипільського виступили "франківці" з Гуцульщини – Івано-Франківський Національний театр імені Івана Франка. Це - перші у столиці цього року гучні театральні гастролі. А відтак вистава зібрала у глядацькому залі купу знаних людей – від відомих акторів до політиків та міністрів. Спектакль, який виконує високу місію українського театру – повернення сучасників до витоків духовності українців та національних традицій, має ще одне завдання – презентувати соборну Україну у її розмаїтті, інформує "Еспресо.Захід".
Як розповів нам Ростислав Держипільський, цю виставу у столиці "франківці" з Гуцульщини показують вперше. Утім створена у 2019 році, вона за короткий час стала репертуарним хітом. Цього Різдва її показали також у Львові. "Але одна справа показувати різдвяне дійство у Франківську, Львові чи Тернополі, де ти напевно знаєш, що залунає коляда і зал її підхопить, - каже Ростислав Держипільський, - і цілком інакша там, де традиції слабші. Був острах, чи сприйме зал, чи люди внутрішньо будуть готовими колядувати разом з акторами. Однак побоювання були даремними".
Підійшовши до творення цього дійства дуже відповідально, простудіювавши попередньо купу етнографічної літератури, режисер головним чином спинився на епохальному дослідженні Володимира Шухевича "Гуцульщина" (хоча свою роль зіграли новела Василя Стефаника "Побожна", Станіслав Вінценз з його "На високій полонині", а також магія Галаганівського вертепу).
"Як це не дивно, але ми зуміли віднайти в традиціях Коляди те, що втрачено. І втрачено навіть гуцулами, - зауважує Ростислав Держипільський. – І тут і зараз відтворюємо те, що було у ХІХ столітті, показуємо, як це робилося, і як це можна робити".
Насправді дійство, про яке мова – дуже масштабне. 70 його учасників, майже дві сотні оригінальних народних сценічних костюмів та десятки автентичних музичних інструментів: трембіти, сопілки, цимбали, бубни – усе це дуже фінансово затратне, якщо говорити про виступи поза Франківськом. Однак показ вистави у Києві наочно довів, наскільки важливо такі речі показувати цілій Україні. А тому вже предметно йдеться про те, щоб наступного року "Коляду та й плєс... ізпрежди віка" побачили й інші міста зазбручанської України.
"Адже мова у нашій "Коляді" не тільки про Гуцульщину, - знову Ростислав Держипільський. – Це ще й традиції Різдва в інших регіонах України. Зокрема, про найдавніший із збережених в Україні Сокиринський (Галаганівський) вертеп. Саме той, котрий ще 150 років тому київські бурсаки показали заможній родині Галаганів, що жила у Сокиринцях, і в подяку за гостинність подарували господарям не лише вертепний будиночок із ляльками, а й тексти та ноти. Наша "Коляда" показує і красу традицій різдвяного дійства, і красу коляд, і красу нашої землі, як соборна і єдина".
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе