"Кіт у мішку" і "процедурна диверсія". Як Львівська облрада ділила бюджет-2022
Після скандалу з грошима для освітян автори документа не посоромилися збільшити видатки на зарплати чиновникам облради мало не вдвічі.
Бюджет Львівської області на 2022 рік пересварив половину депутатів облради. Обранці обурювалися, що не могли ознайомитись з документом, оскільки остаточну редакцію отримали буквально перед засіданням, скаржилися на порушення регламенту і називали документ "котом у мішку". Але випустивши пару з трибуни, таки підтримали бюджет-2022, передає "Еспресо.Захід".
Прогнозований обсяг головного фінансового документа області за доходами – майже 6,3 млрд грн, за видатками – 6,346 млрд грн. Обласний бюджет передбачає, що власні доходи 2022 року становитимуть 3,997 млрд грн. Це вдвічі менше за бюджет Львова: доходи бюджету Львівської громади передбачено в сумі 13,02 млрд, видатки – 13,03 млрд грн.
"Я такого складного, маніпулятивного і недосконалого процесу бюджетування у Львівській області не пам'ятаю. Враження, що хтось комусь щось хотів доказати, "нагнути" й показати, хто в тій будівлі влада – другий поверх чи третій поверх, – заявив свободівець Йосиф Ситник. – Змагалися до того, що вирішили розмінятися педагогами. Педагоги підняли бунт і відстояли свої позиції.
Потім почали думати, де шукати гроші. "Булька" з неба – і 50 млн просто додали до обласного бюджету. Звідки джерело? Ще треба на бюджет розвитку. А там тільки 10 млн грн. Друга "булька" з неба – 90 млн з продажу комунального майна. Яке майно? Звідки? Що будуть продавати? Нам назвали два можливі об'єкти. Але вони не тягнуть на 90 млн. Якщо вторгують сім чи вісім, то буде добре. Що продаватимуть далі? Може, "Охматдит"? Цій владі може будь-що прийти в голову. Вони створили коаліцію і торгуються бюджетом".
Утім найбільше обурення депутата викликало зростання видатків на утримання апарату Львівської обласної ради, насамперед на зарплати та премії чиновникам (депутати, нагадаємо, зарплат не отримують).
Читайте також: Народний рух вийшов з коаліції у Львівській обласній раді
"Видатки на Львівську обласну раду раптово зросли на 55%. Звідки така сума? У минулому році було 90 з копійками мільйонів гривень, а цього року вже 153 мільйони. Було 32 млн грн на зарплату, а додали ще 37. Чому? Бо якщо адміністрація бере собі 60 млн на премії, то й ми собі теж візьмемо. Сума тих різниць – там 60, там 80 – це 140 млн грн. Ось вам і маєте мікропроєкти, і регіональний розвиток в одній іпостасі – витрати на владу".
Депутат від "Самопомочі" Роман Кізима заявив, що в такому вигляді бюджет незбалансований і неоптимальний.
"Стосовно порядку денного і внесення обласних цільових програм, то я вважаю, що відбулася процедурна диверсія. По-перше, ми на бюджетній комісії не розглядали жодну з цих програм. По-друге, не дотримано норм регламенту щодо дотримання вимог закону про доступ до публічної інформації. І ми можемо дійти до того, що хтось у судовому порядку елементарно наш обласний бюджеті і наші програми просто скасує. Ми самі підставляємось", – заявив депутат.
Читайте також: Комісія Львівської облради повернула в бюджет гроші освітянам
Рухівець Богдан Гагалюк узагалі заявив, що так, як формували бюджет цього року, "навіть ілюзіоніст Девід Коперфілд не додумався б".
Водночас голова бюджетної комісії Володимир Квурт заявив, що вони отримали бюджетні запити не від усіх комунальних установ, і це ускладнило процес. Та найбільший виклик – це зростання тарифів на енергоносії, адже, на відміну від міської ради, обласна не отримала компенсацій з держбюджету.
"Держава не запропонувала обласним бюджетам жодних компенсаторів для оплати енергоносіїв, зокрема для обласного бюджету Львівської області. При цінах 16,8 грн за метр куб. газу ми очікуємо, що реальна потреба буде, найімовірніше, ще більшою.
Водночас територіальні громади отримали на ці видатки додаткових 4% надходжень від ПДФО і додаткові дотації. Тому обласний бюджет є енергозалежним", – заявив він. – Викликом для обласного бюджету також є підвищення розміру стипендій для учнів профтехосвіти у 2,5 разу та студентів закладів фахової передвищої освіти у 1,5 разу.
-
Нагадаємо, в бюджеті Львова 2022 кожна десята гривня піде на погашення боргів
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе