Хто такий Михайло Головко й у чому підозрюють голову облради Тернопільщини
У кінці червня на Тернопільщині сталося гучне викриття в корупції – НАБУ та САП затримали голову Тернопільської облради Михайла Головка на отриманні хабаря
"Еспресо.Захід" розповість, хто такий Михайло Головко, яка його політична кар’єра та в чому його підозрюють правоохоронні органи?
Про що у статті:
- Коротка біографія Головка;
- Сім’я, або "клан Головка";
- Політична кар’єра Михайла Головка;
- Кримінальна справа проти Головка.
Коротка біографія Головка
Фото: Тернопільска обласна рада
Михайло Головко уродженець Тернопільщини. Йому 40 років. Він народився 3 травня 1983 року у селі Токах, що на межі Тернопільщини з Хмельниччиною.
У 2000 році чоловік закінчив Тернопільську загальноосвітню школу № 9. 2005 року отримав диплом магістра з відзнакою за спеціальністю "міжнародна економіка" Тернопільської академії народного господарства. Згодом пішов на аспірантуру у Тернопільський національний технічний університету імені Івана Пулюя за фахом "маркетинг на виробництві". У 2012 році отримав диплом за спеціальністю "Правознавство" Київської міжрегіональної академії управлінням персоналом. У 2018 році захистив кандидатську дисертацію "Трансформація податкової системи України в умовах фіскальної децентралізації".
Михайло Головко є кандидатом економічних наук.
З ранніх років Головко почав працювати. Як пише видання ngl.media, його батьки виїхали за кордон на заробітки, тож "не дивно, що і він ще майже підлітком їздив на роботу в Італію та Німеччину". Працював, як сам згадує у своїх інтерв’ю, на будівництві і у сільському господарстві.
З 2001 по 2007 рік працював у Тернополі організатором суспільно-громадських заходів ТОПіГУ "Фортеця". А з 2007-го по 2012 р. був приватним підприємцем і займався встановленням систем кондиціювання повітря і вентиляційних систем.
Головко є засновником великої кількості громадських організацій. Наприклад, він є лідером організацій "Твереза Тернопільщина", "Захист рідної землі". У 2018 році Головко заснував благодійну організацію, яка згодом перетворилася на сімейний благодійний "Фонд Михайла та Мар’яни Головко".
Єдина комерційна компанія, до якої коли-небудь мав стосунок Головко, – ТОВ "Фінансова національна група", із засновників якої він вийшов, коли очолив Тернопільську обласну раду. Компанія надає бухгалтерські послуги.
Однак видання "Наші гроші" проаналізувало середовище Головків і виявило, що в нього чималенький бізнес. Від кількох автомийок у Тернополі до ремонтної майстерні, яка є активною учасницею тендерів Тернопільської міськради. В основному компанія встановлює та ремонтує дитячі майданчики. За останні кілька років компанія отримала таких підрядів від комунальників Тернопільської міськради на понад 9 млн гривень. Також, за ініформацією журналістів, родина Головків займається виробництвом деревного вугілля без відповідних дозволів і має у власності майже 50 га землі, яку використовує у фермерських цілях (вирощує волоські горіхи).
Сім’я, або "клан Головка"
Фото: Facebook
Михайло Головко є батьком чотирьох синів. Одружений з Мар'яною Головко (Шевчук), яка народилася 1987 року в селі Токи (звідки родом і Михайло Головко). Попри візуальне знайомство з ранніх років, вони познайомилися 2004 року, а вже у 2007 році одружилися. 2020 року Мар'яна Головко стала депутаткою Тернопільської міської ради. Депутатом Тернопільської обласної ради є молодший брат Михайла – Назарій, який також балотувався від ВО "Свобода".
У 2021 році дружина Головка купила квартиру площею 73 квадратні метри в Тернополі по вулиці Наливайка. Сусідня квартира площею 200 квадратів записана на матір Головка Галину. Галина Головко стала власницею цієї квартири у 2018 році.
Окрім цього, у власності сім’ї є дорогі автомобілі. Три роки тому Михайло з дружиною купили собі по кросоверу Honda Pilot, у сумі це їм обійшлося в 72 тис. доларів. Батько ж політика їздить на Volkswagen Atlas, ціна якого становить понад 20 тис. доларів.
Політична кар’єра Михайла Головка
Фото: соцмережі
Михайло Головко з ранніх років почав цікавитися політикою. У 2002 році він став членом Соціал-національної партії України, яка з 2004 року трансформувалася у Всеукраїнське об'єднання "Свобода". Вже за чотири роки діяльності, у 2006 році, він був керівником тернопільської міської організації "Свобода", у 2011—2012 роках – заступником тернопільської обласної організації ВО "Свобода". З 2006 по 2010 рр. працював депутатом Тернопільської міської ради V скликання. З 2010 по 2012 рр. — знову депутат Тернопільської міськради VІ скликання.
У 29 років восени 2012 року Михайла Головку обрали депутатом Верховної Ради України 7-го скликання по одномандатному виборчому округу №164, де він набрав 45% голосів виборців. У ВР він був заступником голови комітету, голова підкомітету з питань господарського законодавства комітету ВР з питань економічної політики.
У 2013 році влаштував бійку із заступником голови Тернопільської ОДА, регіоналом Петром Гочем, причиною якого було бюджетне голосування. Загалом за пів року діяльності народним депутатом прокуратура порушила проти Головка чотири кримінальні провадження за хуліганство і перешкоджання роботі правоохоронних органів.
Головко брав активну участь у подіях Революції гідності, зокрема був комендантом наметового містечка на вулиці Лютеранській у Києві.
На позачергових виборах до Верховної Ради 2014 року Михайло Головко був вдруге обраний народним депутатом України по виборчому округу №164 (Тернопільська область) від партії ВО "Свобода". Став позафракційним. Був членом комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики.
З 17 червня 2015 року був головою міжфракційного депутатського об'єднання Верховної Ради України "За тверезе майбутнє", до складу якого входили 77 народних депутатів України.
У 2016 році згідно з аналітикою Руху ЧЕСНО Головко був одним із депутатів, які відвідували усі пленарні засідання Верховної Ради. Та за даними видання "Слово і Діло", він виконав менше третини своїх передвиборчих обіцянок.
Окрім цього, Головко відмітився бійкою зі своїм колегою-нардепом від "Самопомочі" Павлом Кишкарем.
У 2019 році невдало балотувався до Верховної Ради IX скликання по 164 округу від тієї ж таки ВО "Свобода". Як відзначає Руху ЧЕСНО, у ході передвиборчої кампанії його неодноразово зауважували за "гречкосійством", зокрема як кандидат організовував дитячі свята, відкривав дитячі майданчики та дарував футбольні м’ячі.
Він програв кандидату від "Слуги Народу" Ігорю Василіву. Хоча Головко оскаржив результати виборів в суді, однак суд не задовольнив його рішення та втретє нардепом він так і не став.
У 2020 році Головка обрали до Тернопільської обласної ради від ВО "Свобода" (№1 у списку). На посаду голови обласної ради висунили лише одного кандидата – Михайла Головка. Інші партії утримались від висунення своїх кандидатів. Під час таємного голосування за голову обласної ради з 62 присутніх депутатів взяли участь 38. Всі 38 проголосували "за" Михайла Головка. 25 листопада 2020 року його обрали головою Тернопільської обласної ради.
Фото: Facebook
З часу повномасштабного вторгнення в його соцмережах можна знайти чимало інформації про допомогу армії та поїздки на схід України, куди він передає гуманітрану допомогу та відвідує військових в лікарнях. Також він є частим гостем ток-шоу "Говорить Великий Львів" на телеканалі НТА.
Кримінальна справа проти Головка
Фото: НАБУ
26 червня НАБУ та САП затримали голову Тернопільської облради Михайла Головка та двох заступників голови Тернопільської військово-цивільної адміністрації на отриманні хабаря. В той день детективи НАБУ вилучили у Михайла Головка 600 тисяч гривень. Загальна сума хабаря становила 2,4 млн грн. Хабар вимагали у власника підприємства за підписання актів виконаних робіт з будівництва та ремонту інфраструктурних об'єктів комунальним підприємством Тернопільської облради.
Наступного дня стало відомо, що в кабінеті Михайла Головка в ході обшуків знайшли предмети, схожі на вибухонебезпечні.
Дружина Головка та спортивний журналіст і політик Ігор Мірошниченко (однопартієць по ВО "Свобода") відреагували на його затримання. Після гучного затримання на сторінці його дружини Мар'яни у фейсбуці нібито з'явився допис, в якому йдеться про їхнє розлучення і що вона "не знала, звідки чоловік бере гроші". Та згодом допис зник, а Мар’яна Головко спростувала цю інформацію.
28 червня Вищий антикорупційний суд обрав запобіжні заходи голові Тернопільської облради Михайлу Головку та заступникам голови ОВА Ігорю Дем’янчуку та Ігорю Гайдуку.
Як живе Головко після арешту
29 червня Михайла Головка звільнили з-під варти, за нього внесли заставу у понад 805 тис. грн.
Фото: скрін з відео
Уже 3 липня посадовець вийшов на роботу та дав першу пресконференцію після затримання.
Так, на запитання, чи отримував він хабар та що це взагалі були за гроші, Михайло Головко відповів, що його совість чиста.
"Ніякого хабаря не було. Я ніколи не брав і не буду… Свої слова можу підтвердити, якщо буде потрібно, і на детекторі брехні", - заявив очільник облради.
За його словами, він уже повернувся на своє робоче місце – за рішенням суду. Відсторонений від обов'язків не був. А щодо "пропозиції" журналістів піти у відставку відповів, що для цього немає підстав, адже він не підсудний, а підозрюваний, а це – різні речі.
4 липня САП оскаржила запобіжні заходи Головку та заступникам голови Тернопільської ОВА.
7 липня Михайло Головко пішов на лікарняний, а 3 серпня апеляційна палата Вищого антикорупційного суду визнала незаконним вилучення коштів у нього.
7 серпня апеляційна палата Вищого антикорупційного суду відмовилася відсторонити від посади голову Тернопільської облради Головка. А вже 21 серпня Головко з браслетом на нозі повернувся до роботи.
Згодом повідомлялося, що ВАКС на два місяці продовжив строк дії обов'язків, покладених на Михайла Головка. йому повернули знайдені під час обшуків гроші, оскільки вони виявилися не його.
2 жовтня голова Тернопільської обласної ради Михайло Головко знову пішов у відпустку. Цього разу за свій рахунок на 30 днів. Раніше частина депутатів облради підписала вимогу щодо скликання чергової сесії. Одним із питань, яке хочуть погодити, є припинення повноважень Михайла Головка як голови Тернопільської обласної ради у зв’язку з корупційним скандалом. Відповідно, через відпустку Головка, сесію облради проведуть не раніше, ніж у листопаді.
Кореспонденти Суспільного поспілкувалися з представниками всіх фракцій в обласній раді. Заступниця голови фракції "Європейська солідарність" Ірина Шумада та голова фракції "Батьківщина" Роман Мороз повідомили, що їхні фракції підтримують скликання сесії і голосуватимуть за відсторонення Михайла Головка. Представник фракції "За майбутнє" Олег Боберський сказав, що його фракція також підтримує скликання сесії. Звільнення Михайла Головка, каже, у фракції не обговорювали.
Цікаво, що на початку жовтня поліція розпочала розслідування після публікацій про те, що голова Тернопільської облради Михайло Головко облаштував приватний відпочинковий комплекс на даху дев’ятиповерхівки.
За даними поліції, одне з приміщень площею 3 на 9 метрів. Там розташований тренажерний зал і батут. У ще одній надбудові розміщений великий генератор.
Напередодні тернопільський громадський активіст Роман Довбенко оприлюднив інформацію, що голова Тернопільської облради Михайло Головко, який живе у районі Новий світ поруч з озером на дев’ятому поверсі дев’ятиповерхівки, облаштував незаконну надбудову на даху. За його словами, там є сауна, басейн і мангали.
Читайте також: На Тернопільщині посадовець вимагав хабар за дозвіл на проведення сплавів по Дністру
- Актуальне
- Важливе