Христина Дорожовець. Ґданськ. Червона цегла і блакитна кров

16 жовтня, 2021 субота
17:45

Є певні переваги у тому, що літак затримують на дві години, і ти прибуваєш до міста довгоочікуваних мандрів, коли воно вже спить. Можна перейтися порожніми вулицями, не наштовхуючись на людей. І дорогою уявляти, що ж там ховається під контурами веж, шпилів. дахів у химерному нічному освітленні. А вже назавтра влитися у потік таких самих першовідкривачів, які точно знайдуть поміж столітніми стінами ще ніким не спійманий ракурс і ніким не помічений артефакт. Ґданськ у цьому плані – нескінченний простір для пошуків.

Львівські сліди у ганзейському місті

Рекомендую ідеальне місце, щоб спокійно сісти з мапою і прокласти власний екскурсійний маршрут по Старому Місту. Це сходи позаду фонтану Нептуна на центральній площі. Весь народ товчеться і знимкується перед бронзовою фігурою морського царя, а от споглядати його… гм… зі спини охочих щось нема.


Млин XIV ст., збудований хрестоносцями

Мапу, в принципі, можна сховати. Весь маршрут – перед очима. І орієнтир – Ратуша – відразу поряд. Це колишня будівля Ратуші Головного Міста, як її називають у Ґданську, бо магістрат уже давно переїхав в інше місце. Ґданська ратуша стоїть не в центрі ринкової площі, як ми звикли, а на куті. Й сама площа має форму не квадрата, а видовженого прямокутника. Тому й назва – Довгий ринок.


Будинки на вулиці Довгій

Як і багато століть тому, в Ґданську поряд із польською чути германські мови. Тепер ними спілкуються туристи, а в часи давноминулі то були рідні мови мешканців Ґданська. У Середньовіччі Ґданськ належав до Ганзейського союзу міст, об’єднаних спільною історією та торговельними зв’язками. Тож сюди охоче приїжджали розвивати свій бізнес і промисли німецькі й нідерландські купці та ремісники, поселенці з Шотландії, скандинавські моряки. Після поділів Речі Посполитої місто дісталося Прусії, а згодом об’єднаній Німеччині. У період між двома світовими війнами навіть мало статус вільного міста, але політично та економічно все ж залишалося під впливом Німеччини.


Будинки Середмістя

Більше про десятивікову історію міста розповість Музей Ґданська, розташований у будівлі старої ратуші. Будьте готові до того, що доведеться довго ходити із закинутою назад головою – інакше не розглянеш неймовірні розписи у випуклих плафонах на стелі найпараднішої, Червоної зали. Також відреставровано приміщення, де засідали міські райці, кабінет бургомістра, відтворено інтер’єр старої аптеки, крамниці, кухні. Й от несподіванка – за склом вітрини ми побачили зошит із рецептами мешканки Калуша Зоні Чайновської, котра після Другої світової війни опинилася у Ґданську! Ще одна пам’ятка з наших країв – скринька, яку подарували хористки братові Вільгельму Пасцяку з чернечого згромадження домініканців у Львові. Він теж еміґрував до Ґданська разом з іншими ченцями, рятуючись від переслідувань радянських "визволителів".

Фонтан Нептуна XVI ст.

Друга світова наробила у Ґданську великої біди. У 1945-му році місто під корінь збомбардували радянці та союзники. Було знищено майже 90% історичної забудови. Тоді ж країни-переможниці ухвалили примусово виселити мешканців німецької національності, а на їхнє місце приїхали нові поселенці зі східних територій Польщі. Задля справедливості треба сказати, що новоприбулі з ентузіазмом долучилися до відбудови Середмістя пліч-о-пліч із місцевими поляками.


Вид на площу Довгий ринок

Єдиним храмом, який вцілів під час бомбардувань, була базиліка св. Миколая. Найціннішою храмовою пам’яткою є ікона Матері Божої Переможниці. Історики датують її XIV століттям, однак є легенда, що її написали значно раніше і що в 1260-му році ікону подарувала львівським домініканцям принцеса Констанція, дружина нашого князя Лева. А привіз її до Ґданська власне Вільгельм Пасцяк. Що може бути приємнішим, ніж натрапляти на галицькі сліди у місті, яке, здавалося б, далеке від нас і географічно, й історично!


Кухарський зошит із Калуша в експозиції Музею Ґданська

На бурштиновому шляху

Коли під обід у Середмісті вже не протовпитися, наймудріше рішення – розглянути його згори. Оскільки вихід на вежу ратуші зараз закрито до весни, ми подалися на сусідню вежу – Маріацького костелу, тобто храму Пресвятої Діви Марії. Головне – подолати перших 150 вузьких вичовганих сходинок усередині тісної колони. Потім шлях розширюється, і можна зупинятися на сходових клітках, щоб оглянути саму шахту вежі. Її висота – 82 метри, всього 400 з чимось сходинок. Маріацький – один із найбільших цегляних костелів у світі. Панорама міста з-під хмар винагороджує фізичні зусилля, щоб туди дістатися.

Панорама міста з вежі Маріацького костелу

Вулицею Маріацькою рухатися легше: вона цілком рівнинна. З естетичного погляду, це вінець насолоди для мандрівника. Маріацька тягнеться всього якихось кількасот метрів, але густо забудована двома рядами кам’яниць, у яких мешкали міщани. Це, так би мовити, типовий будівельний проєкт XV століття: п’ять-шість сходинок ведуть на широку кам’яну терасу з низькими, теж кам’яними або металевими огорожами, а вже з тераси потрапляєш до будинку. Річ у тому, що кам’яницям постійно загрожувало підтоплення водами близької ріки Мотлави. Таке архітектурне вирішення допомагало вберегти житлові приміщення, а одночасно породило тріумф марнославства. Господарі виставляли на тераси столи з розмаїтими наїдками і напоями, щоб продемонструвати своє багатство, й трапезували на свіжому повітрі. А сусідам і перехожим стікала слина і жовч від заздрощів.


На вулиці Маріацькій

Цікаво, що у Ґданську було заведено починати трапезу солодким тортом або імбирними медівничками. Таку традицію принесли переселенці з німецького міста Любека ще в часи Середньовіччя. Завершували ж обід чи вечерю келішком Гольдвассера – міцного лікеру, настояного на травах, з пелюстками 22-каратового золота, або ялівцевої наливки Махандель, яку подавали зі сливкою на шпажці. А знаєте, як на столах заможних міщан з'являлося вино? За допомогою "Журавля". На набережній Мотлави було місце, де пришвартовувалися торговельні судна. Там досі стоїть "Журавель" – портовий кран середини XV ст. із відреставрованим механізмом для переміщення вантажів з берега на судно і навпаки. Вантаж прикріплювали до грубезного троса, а тоді дужі чоловіки вручну крутили барабан і так піднімали вантаж масою до 2-х тонн. Найчастіше "Журавель" використовувався для транспортування бочок із пивом і вином або для встановлення щогл.


Праворуч – підйомний кран "Журавель"

Сьогодні у колишніх купецьких і магнатських кам'яницях Маріацької розміщені ресторанчики, кав'ярні, бібліотеки, навіть малі офіси, але передовсім – крамниці з бурштином. Ті, хто любить прикраси, ризикують застрягнути на Маріацькій до смерку.


Один із міських каналів

Бурштин називають "балтійським золотом". Перший торговельний шлях, який пролягав через Польщу в Середньовіччі, називали "бурштиновим". Промисловці, торговці та ювеліри збивали маєтки на бурштині. Найцінніші зразки бурштину – інклюзії, або вкраплення, це коли живиця поглинула фрагменти рослин, комах і навіть дрібних плазунів. Ґданськ може похвалитися однією з найбільших у світі колекцій вкраплень у бурштині. Музей бурштину цьогоріч переїхав у будівлю старого млина. Знищений під час бомбардувань, цей млин було ретельно відбудовано. А першими його будівничими у XIVст. були хрестоносці, які завоювали місто. Будівлі млинів завжди викликають якісь містичні відчуття. Так і ґданський: зовні – колоритна відреставрована споруда на одному з кількох міських каналів, усередині – модерний триповерховий ґмах, виконаний у чорно-бурштиновій кольористиці. Поза сумнівом, найкраща фотозона – у цьому музеї. Є тут сотні видів бурштину і виробів із нього, але нема нічого більш приголомшливого за велетенські бурштинові брили всередині скляних футлярів.


"Фотозона" в Музеї бурштину

Якщо вам ще не досить бурштину – зайдіть у костел св. Бригіди, де є бурштиновий вівтар. Його створюють уже протягом 15 років. І тому що цей вівтар унікальний, відвідування храму платне.


Гевеліанум

Дзвін у всі дзвони

Хай куди б рухався у Старому Місті мандрівник, його завжди супроводжують звуки карильйонів. Карильйон (у перекладі з французької – дзвін у всі дзвони) – це музичний інструмент, створений за принципом органа, тільки його "серцем" є дзвони. Дзвонами керують за допомогою спеціальної паличкової клавіатури, яку називають "фламандською педаллю". Ґданські карильйони лунають з ратушної вежі й костелу св. Катерини. Другий складається із 50-ти дзвонів і є найбільшим у Центральній Європі.


Мурал на висотці Заспи

Скільки ж то часу виб’є ратушний годинник, скільки ж то разів заграють карильйони, поки ви оглянете розкішні фасади будинків на Довгому ринку і на вулиці Довгій, яка у нього вливається! Це ще той був парад пихи, коли власники цих кам’яниць запрошували до себе найславніших майстрів – теслярів, малярів, кахлярів, – щоби втерти носа сусідам. І вдавалося – як із тими пишними застіллями на терасах Маріацької.


Шукають бурштин?

Фасади старих кам’яницьможна оглядати безкоштовно, реконструкцію інтер’єрів – за гроші. Є такий, наприклад, Двір Артуса – тут колись зустрічалися представники ґданської еліти, міські патриції, влаштовували наради керівники купецьких гільдій. А теплу атмосферу їм створювала піч висотою 11 м, облицьована 520-ма кахлями із зображенням правителів Європи XVI століття.


Вілла у курортному Сопоті

Що цікаво, навіть за кілька кварталів від центру почуваєшся так, ніби й не виходив із Середмістя. Будівлі різного часу гармонійно вписуються у відновлене історичне середовище. Деякі будинки навмисно не тинькують: червона цегла – це такий самий символ Ґданська, як усе, що було перелічено вище. Як і ґданське пиво, до речі. Хто не хотів займатися бурштином, той варив пиво, звідки його експортували у Західну Європу. Серед відомих броварників був і батько Яна Гевелія. Той кохався в астрономії і міг собі дозволити це хобі завдяки успішному бізнесу, який він отримав у спадок від батька. Ну а у вільний час працював радником магістрату. У Ґданську Гевелія дуже шанують. Навіть музей науки назвали його іменем – Гевеліанум. Це один із тих прекрасних європейських інтерактивних музеїв, де перетворюєшся у допитливу дитину, яка хоче всього торкнутися, все покрутити, понюхати і не стримувати емоцій. У Гевеліанумі тихо не буває. Сюди приводять шкільні екскурсії і приходять цілі сім’ї, бо де ще так цікаво з азартом і з допомогою численних симуляторів пізнавати основи фізики, математики, біології і астрономії.


Найвища у Європі кахляна піч. Фрагмент

Музей розташований у будівлях колишніх міських фортифікацій. Це позаду центрального двірця, звідки міською електричкою мандруй собі хоч по всьому Троймісті, яке об’єднує Ґданськ, Сопот і Ґдиню. Перед Сопотом ми встигли заскочити на Заспу. Звичайний собі житловий мікрорайон міста. Тобто так і залишався би звичайним, якби комусь метикуватому не сяйнула думка розмалювати стіни багатоповерхівок муралами. Ми пройшли навіть не половину маршруту, який охоплює всі вісімдесят. Зате бачили багатоквартирний будинок на вулиці Пілотів, де мешкав Лех Валенса. Був електриком, став лідером робітничого страйку на Ґданському суднобудівному заводі, потім очолив "Солідарність". Спочатку таку назву мала Незалежна самоврядна профспілка, а згодом – суспільний рух за свободу і незалежність, який вивів Польщу з "глибокого" соціалізму.


Стінопис на фасадах будинків Старого Міста

Від Заспи до Сопота – тих самих 10 хвилин, що й від двірця до Заспи. Нечувано! З готичного міста червоної цегли за якусь хвилю потрапляєш у затишне курортне містечко, де і море, і пляжі, і прегарні вілли другої половини ХІХ – першої половини ХХ століть, і милі зразки дерев’яної архітектури.


Тераси на Маріацькій. Зараз тут також столи з наїдками

На Ґдиню забракло часу. Хай не гніваються кашуби, яких тут проживає найбільший відсоток, – ще буде нагода ближче познайомитися з їхньою культурою. Кашуби – нащадки західнослов’янського племені поморян. Багато століть їхнім основним заняттям було рибальство, тепер у кашубському краї активно розвивається туризм. Кашубська кераміка і вироби з текстилю – це мистецькі скарби, рецепт оселедця у кисло-солодкому маринадному соусі вже випробуваний і схвалений сім’єю. Тепер треба приїхати улітку, щоб скуштувати кашубські полуниці, які внесено у список продуктів ЄС із захищеним географічним статусом.

Гадаєте, що треба перечекати зиму, і тоді можна вирушати до Ґданська? Що ж… Тоді у вас буде менше шансів знайти свій бурштиновий оберіг. Добре вже, видам таємницю: найкраще прогулюватися пляжем у пошуках бурштину вранці, й саме взимку, коли після штормів море вимиває шматочки бурштину з дна і викидає їх на берег. Запам’ятайте місця: пляжі Ґданської затоки, Віслинська коса і півострів Гель. Ага, і за бурштиновим квестом не проґавте тюленів – вони теж полюбляють ранковий моціон на пляжі.

До слова:

Переліт зі Львова до Ґданська триває 1 год. 15 хв. Рейси здійснює компанія Wizzair

Інформація про головні атракції міста – на офіційному туристичному порталі Ґданська

Зекономити на квитках у міському транспорті та в музеях допоможе Ґданська карта туриста

Про авторку: Христина Дорожовець, редакторка, журналістка, мандрівниця, оптимістка

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку

Читайте також:
Олександр Турчинов
28 листопада, 2021 неділя
Оптимальний варіант для країни – це демократичні дострокові парламентські, а потім президентські вибори, – Олександр Турчинов
Тетяна Вергелес
28 листопада, 2021 неділя
Тетяна Вергелес. "Все це може припинити Оксана Линів…"
Зеленський
27 листопада, 2021 субота
Відомий львівський стендапер Процишин відреагував на пресмарафон Зеленського. Відео
Львів
+6
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.04
  Купівля 27.04
  Продаж 27.32
 • EUR
  Купівля 30.38
  Продаж 30.85
 • Актуальне
 • Важливе
2021, понедiлок
29 листопада
13:30
коронавірус
Епідеміологічна ситуація на Львівщині стабілізувалася. Чому ми досі в "червоній" зоні?
13:19
львівський спортсмен
Львівський прикордонник став володарем Кубка України з пауерліфтингу
12:57
вілла Подолянка
П'ять вілл у Львові, які пам'яткоохоронцям вдалося вберегти від забудови
12:39
Христина Дорожовець
Христина Дорожовець. Заразитися щастям у Данії
12:15
зникла дівчинка
У Львові розшукують 14-річну дівчину, яка зникла в центрі міста
11:54
Будинок вчених
У львівському Будинку вчених пояснили, чому не завадили "голодній тусі"
11:38
марафон
270 км за 27 годин: військовий з Волині відзначив річницю створення свого підрозділу
11:18
ДТП у Львові
У Львові в аварії травмувались четверо людей
11:01
Інтерв’ю
Дмитро Орєшкін
Це стратегія Кім Чен Ина – для того, щоб з ним розмовляли, запускає в білий світ ракети, – Дмитро Орєшкін про Путіна
10:47
чадний газ
На Львівщині жінка та двоє дітей отруїлися чадним газом
10:32
Коронавірус в Україні
На Львівщині виявили понад 200 нових хворих на COVID-19
10:13
Бурштинська ТЕЦ
На ТЕС в Івано-Франківській області стався вибух
09:57
Мар'ян Кашуба
"У мого сина – тяжка форма аутизму. Але я вірю, що він виросте і стане програмістом"
09:42
святкування блогерів
"Голодна туса" в день скорботи у Львові. У соцмережах оголошують бойкот блогерам-організаторам
09:11
багатоповерхівка
У Львові молода жінка загинула після падіння з багатоповерхівки
08:46
водне поло
Збірна України з водного поло перемогла на Лізі Націй
08:19
відключення світла
У Львові, Винниках та Рудному декілька вулиць будуть без світла. Перелік
08:00
погода
Поривчастий вітер, мокрий сніг та ожеледиця. Погода на Львівщині
2021, неділя
28 листопада
20:37
акценти
Державний кордон та карантинні зони – акценти від "Еспресо.Захід"
20:10
Скульптура Христа Боїмів
Скульптуру Скорботного Христа з каплиці Боїмів забрали на реставрацію
19:42
Катерина Бабкіна
"Як не зведешся, то глянь довкола хоча б, я угорі над тобою, до тебе зву", − Катерина Бабкіна читає поезію у небі
19:15
телефон
Ваш телефон – засіб зв’язку, інструмент для роботи чи свідчення достатку?
18:48
Аґнєшка Голланд
"Росія не може проковтнути правду про Голодомор", − режисерка фільму "Ціна правди"
18:23
Тетяна Вергелес
Тетяна Вергелес. "Все це може припинити Оксана Линів…"
18:20
Оновлено
ДБР почало розслідування щодо відео Юрія Бутусова. Журналіст каже, що це - помста Зеленського
17:57
Інтерв’ю
Андрій Піонтковський
США, як ніколи, рішуче налаштовані покарати Путіна за агресію, – Піонтковський
17:34
цигарки
На Львівщині затримали контрабанду майже 4 тис пачок цигарок
17:11
Турчинов
Бездіяльність у питаннях захисту країни провокує Кремль на війну, – Олександр Турчинов
16:44
іконостас
На Львівщині  відтворили іконостас за технологією 3D-мапінгу
16:22
Інтерв’ю
монахиня
"У монастир я прийшла у 18 років і жодного разу не пошкодувала про своє рішення"
15:57
відділення кардіохірургії та трансплантації серця
Львівські лікарі врятували хлопця, який міг ходити лише зі схрещеними ногами
15:33
Інтерв’ю
Михайло Гончар
"Меседж Кремля Європі − перегляньте свої пріоритети, облиште Схід нам, Білорусь, Україна хай вас не турбує", − Михайло Гончар
15:12
Різдвяний піст
Сьогодні у християн східного обряду починається Різдвяний піст
14:46
Дмітрій Орєшкін
"У Росії були часи, коли вона не розширювалася, а звужувалася", – Дмітрій Орєшкін про статтю Владіслава Суркова
14:23
Оновлено
Христина Буркутбаєва
У Львові знайшли зниклу 10-річну дівчинку
13:59
Андрій Левус
"СБУ розпочало провокації проти учасників та організаторів акції 1 грудня", – Андрій Левус
13:31
У Чернівцях горіла обласна лікарня
У Чернівцях горіла обласна лікарня
13:10
Інтерв’ю
Олександр Турчинов
Оптимальний варіант для країни – це демократичні дострокові парламентські, а потім президентські вибори, – Олександр Турчинов
12:48
голодомор
Студенти поспілкувалися з львів’янами про Голодомор
12:17
Лось вибіг на дорогу: поблизу Сарн трапилась аварія
Більше новин