Еспресо. Захід

Христина Дорожовець. Ґданськ. Червона цегла і блакитна кров

16 жовтня, 2021 субота
17:45

Є певні переваги у тому, що літак затримують на дві години, і ти прибуваєш до міста довгоочікуваних мандрів, коли воно вже спить. Можна перейтися порожніми вулицями, не наштовхуючись на людей. І дорогою уявляти, що ж там ховається під контурами веж, шпилів. дахів у химерному нічному освітленні. А вже назавтра влитися у потік таких самих першовідкривачів, які точно знайдуть поміж столітніми стінами ще ніким не спійманий ракурс і ніким не помічений артефакт. Ґданськ у цьому плані – нескінченний простір для пошуків.

Львівські сліди у ганзейському місті

Рекомендую ідеальне місце, щоб спокійно сісти з мапою і прокласти власний екскурсійний маршрут по Старому Місту. Це сходи позаду фонтану Нептуна на центральній площі. Весь народ товчеться і знимкується перед бронзовою фігурою морського царя, а от споглядати його… гм… зі спини охочих щось нема.


Млин XIV ст., збудований хрестоносцями

Мапу, в принципі, можна сховати. Весь маршрут – перед очима. І орієнтир – Ратуша – відразу поряд. Це колишня будівля Ратуші Головного Міста, як її називають у Ґданську, бо магістрат уже давно переїхав в інше місце. Ґданська ратуша стоїть не в центрі ринкової площі, як ми звикли, а на куті. Й сама площа має форму не квадрата, а видовженого прямокутника. Тому й назва – Довгий ринок.


Будинки на вулиці Довгій

Як і багато століть тому, в Ґданську поряд із польською чути германські мови. Тепер ними спілкуються туристи, а в часи давноминулі то були рідні мови мешканців Ґданська. У Середньовіччі Ґданськ належав до Ганзейського союзу міст, об’єднаних спільною історією та торговельними зв’язками. Тож сюди охоче приїжджали розвивати свій бізнес і промисли німецькі й нідерландські купці та ремісники, поселенці з Шотландії, скандинавські моряки. Після поділів Речі Посполитої місто дісталося Прусії, а згодом об’єднаній Німеччині. У період між двома світовими війнами навіть мало статус вільного міста, але політично та економічно все ж залишалося під впливом Німеччини.


Будинки Середмістя

Більше про десятивікову історію міста розповість Музей Ґданська, розташований у будівлі старої ратуші. Будьте готові до того, що доведеться довго ходити із закинутою назад головою – інакше не розглянеш неймовірні розписи у випуклих плафонах на стелі найпараднішої, Червоної зали. Також відреставровано приміщення, де засідали міські райці, кабінет бургомістра, відтворено інтер’єр старої аптеки, крамниці, кухні. Й от несподіванка – за склом вітрини ми побачили зошит із рецептами мешканки Калуша Зоні Чайновської, котра після Другої світової війни опинилася у Ґданську! Ще одна пам’ятка з наших країв – скринька, яку подарували хористки братові Вільгельму Пасцяку з чернечого згромадження домініканців у Львові. Він теж еміґрував до Ґданська разом з іншими ченцями, рятуючись від переслідувань радянських "визволителів".

Фонтан Нептуна XVI ст.

Друга світова наробила у Ґданську великої біди. У 1945-му році місто під корінь збомбардували радянці та союзники. Було знищено майже 90% історичної забудови. Тоді ж країни-переможниці ухвалили примусово виселити мешканців німецької національності, а на їхнє місце приїхали нові поселенці зі східних територій Польщі. Задля справедливості треба сказати, що новоприбулі з ентузіазмом долучилися до відбудови Середмістя пліч-о-пліч із місцевими поляками.


Вид на площу Довгий ринок

Єдиним храмом, який вцілів під час бомбардувань, була базиліка св. Миколая. Найціннішою храмовою пам’яткою є ікона Матері Божої Переможниці. Історики датують її XIV століттям, однак є легенда, що її написали значно раніше і що в 1260-му році ікону подарувала львівським домініканцям принцеса Констанція, дружина нашого князя Лева. А привіз її до Ґданська власне Вільгельм Пасцяк. Що може бути приємнішим, ніж натрапляти на галицькі сліди у місті, яке, здавалося б, далеке від нас і географічно, й історично!


Кухарський зошит із Калуша в експозиції Музею Ґданська

На бурштиновому шляху

Коли під обід у Середмісті вже не протовпитися, наймудріше рішення – розглянути його згори. Оскільки вихід на вежу ратуші зараз закрито до весни, ми подалися на сусідню вежу – Маріацького костелу, тобто храму Пресвятої Діви Марії. Головне – подолати перших 150 вузьких вичовганих сходинок усередині тісної колони. Потім шлях розширюється, і можна зупинятися на сходових клітках, щоб оглянути саму шахту вежі. Її висота – 82 метри, всього 400 з чимось сходинок. Маріацький – один із найбільших цегляних костелів у світі. Панорама міста з-під хмар винагороджує фізичні зусилля, щоб туди дістатися.

Панорама міста з вежі Маріацького костелу

Вулицею Маріацькою рухатися легше: вона цілком рівнинна. З естетичного погляду, це вінець насолоди для мандрівника. Маріацька тягнеться всього якихось кількасот метрів, але густо забудована двома рядами кам’яниць, у яких мешкали міщани. Це, так би мовити, типовий будівельний проєкт XV століття: п’ять-шість сходинок ведуть на широку кам’яну терасу з низькими, теж кам’яними або металевими огорожами, а вже з тераси потрапляєш до будинку. Річ у тому, що кам’яницям постійно загрожувало підтоплення водами близької ріки Мотлави. Таке архітектурне вирішення допомагало вберегти житлові приміщення, а одночасно породило тріумф марнославства. Господарі виставляли на тераси столи з розмаїтими наїдками і напоями, щоб продемонструвати своє багатство, й трапезували на свіжому повітрі. А сусідам і перехожим стікала слина і жовч від заздрощів.


На вулиці Маріацькій

Цікаво, що у Ґданську було заведено починати трапезу солодким тортом або імбирними медівничками. Таку традицію принесли переселенці з німецького міста Любека ще в часи Середньовіччя. Завершували ж обід чи вечерю келішком Гольдвассера – міцного лікеру, настояного на травах, з пелюстками 22-каратового золота, або ялівцевої наливки Махандель, яку подавали зі сливкою на шпажці. А знаєте, як на столах заможних міщан з'являлося вино? За допомогою "Журавля". На набережній Мотлави було місце, де пришвартовувалися торговельні судна. Там досі стоїть "Журавель" – портовий кран середини XV ст. із відреставрованим механізмом для переміщення вантажів з берега на судно і навпаки. Вантаж прикріплювали до грубезного троса, а тоді дужі чоловіки вручну крутили барабан і так піднімали вантаж масою до 2-х тонн. Найчастіше "Журавель" використовувався для транспортування бочок із пивом і вином або для встановлення щогл.


Праворуч – підйомний кран "Журавель"

Сьогодні у колишніх купецьких і магнатських кам'яницях Маріацької розміщені ресторанчики, кав'ярні, бібліотеки, навіть малі офіси, але передовсім – крамниці з бурштином. Ті, хто любить прикраси, ризикують застрягнути на Маріацькій до смерку.


Один із міських каналів

Бурштин називають "балтійським золотом". Перший торговельний шлях, який пролягав через Польщу в Середньовіччі, називали "бурштиновим". Промисловці, торговці та ювеліри збивали маєтки на бурштині. Найцінніші зразки бурштину – інклюзії, або вкраплення, це коли живиця поглинула фрагменти рослин, комах і навіть дрібних плазунів. Ґданськ може похвалитися однією з найбільших у світі колекцій вкраплень у бурштині. Музей бурштину цьогоріч переїхав у будівлю старого млина. Знищений під час бомбардувань, цей млин було ретельно відбудовано. А першими його будівничими у XIVст. були хрестоносці, які завоювали місто. Будівлі млинів завжди викликають якісь містичні відчуття. Так і ґданський: зовні – колоритна відреставрована споруда на одному з кількох міських каналів, усередині – модерний триповерховий ґмах, виконаний у чорно-бурштиновій кольористиці. Поза сумнівом, найкраща фотозона – у цьому музеї. Є тут сотні видів бурштину і виробів із нього, але нема нічого більш приголомшливого за велетенські бурштинові брили всередині скляних футлярів.


"Фотозона" в Музеї бурштину

Якщо вам ще не досить бурштину – зайдіть у костел св. Бригіди, де є бурштиновий вівтар. Його створюють уже протягом 15 років. І тому що цей вівтар унікальний, відвідування храму платне.


Гевеліанум

Дзвін у всі дзвони

Хай куди б рухався у Старому Місті мандрівник, його завжди супроводжують звуки карильйонів. Карильйон (у перекладі з французької – дзвін у всі дзвони) – це музичний інструмент, створений за принципом органа, тільки його "серцем" є дзвони. Дзвонами керують за допомогою спеціальної паличкової клавіатури, яку називають "фламандською педаллю". Ґданські карильйони лунають з ратушної вежі й костелу св. Катерини. Другий складається із 50-ти дзвонів і є найбільшим у Центральній Європі.


Мурал на висотці Заспи

Скільки ж то часу виб’є ратушний годинник, скільки ж то разів заграють карильйони, поки ви оглянете розкішні фасади будинків на Довгому ринку і на вулиці Довгій, яка у нього вливається! Це ще той був парад пихи, коли власники цих кам’яниць запрошували до себе найславніших майстрів – теслярів, малярів, кахлярів, – щоби втерти носа сусідам. І вдавалося – як із тими пишними застіллями на терасах Маріацької.


Шукають бурштин?

Фасади старих кам’яницьможна оглядати безкоштовно, реконструкцію інтер’єрів – за гроші. Є такий, наприклад, Двір Артуса – тут колись зустрічалися представники ґданської еліти, міські патриції, влаштовували наради керівники купецьких гільдій. А теплу атмосферу їм створювала піч висотою 11 м, облицьована 520-ма кахлями із зображенням правителів Європи XVI століття.


Вілла у курортному Сопоті

Що цікаво, навіть за кілька кварталів від центру почуваєшся так, ніби й не виходив із Середмістя. Будівлі різного часу гармонійно вписуються у відновлене історичне середовище. Деякі будинки навмисно не тинькують: червона цегла – це такий самий символ Ґданська, як усе, що було перелічено вище. Як і ґданське пиво, до речі. Хто не хотів займатися бурштином, той варив пиво, звідки його експортували у Західну Європу. Серед відомих броварників був і батько Яна Гевелія. Той кохався в астрономії і міг собі дозволити це хобі завдяки успішному бізнесу, який він отримав у спадок від батька. Ну а у вільний час працював радником магістрату. У Ґданську Гевелія дуже шанують. Навіть музей науки назвали його іменем – Гевеліанум. Це один із тих прекрасних європейських інтерактивних музеїв, де перетворюєшся у допитливу дитину, яка хоче всього торкнутися, все покрутити, понюхати і не стримувати емоцій. У Гевеліанумі тихо не буває. Сюди приводять шкільні екскурсії і приходять цілі сім’ї, бо де ще так цікаво з азартом і з допомогою численних симуляторів пізнавати основи фізики, математики, біології і астрономії.


Найвища у Європі кахляна піч. Фрагмент

Музей розташований у будівлях колишніх міських фортифікацій. Це позаду центрального двірця, звідки міською електричкою мандруй собі хоч по всьому Троймісті, яке об’єднує Ґданськ, Сопот і Ґдиню. Перед Сопотом ми встигли заскочити на Заспу. Звичайний собі житловий мікрорайон міста. Тобто так і залишався би звичайним, якби комусь метикуватому не сяйнула думка розмалювати стіни багатоповерхівок муралами. Ми пройшли навіть не половину маршруту, який охоплює всі вісімдесят. Зате бачили багатоквартирний будинок на вулиці Пілотів, де мешкав Лех Валенса. Був електриком, став лідером робітничого страйку на Ґданському суднобудівному заводі, потім очолив "Солідарність". Спочатку таку назву мала Незалежна самоврядна профспілка, а згодом – суспільний рух за свободу і незалежність, який вивів Польщу з "глибокого" соціалізму.


Стінопис на фасадах будинків Старого Міста

Від Заспи до Сопота – тих самих 10 хвилин, що й від двірця до Заспи. Нечувано! З готичного міста червоної цегли за якусь хвилю потрапляєш у затишне курортне містечко, де і море, і пляжі, і прегарні вілли другої половини ХІХ – першої половини ХХ століть, і милі зразки дерев’яної архітектури.


Тераси на Маріацькій. Зараз тут також столи з наїдками

На Ґдиню забракло часу. Хай не гніваються кашуби, яких тут проживає найбільший відсоток, – ще буде нагода ближче познайомитися з їхньою культурою. Кашуби – нащадки західнослов’янського племені поморян. Багато століть їхнім основним заняттям було рибальство, тепер у кашубському краї активно розвивається туризм. Кашубська кераміка і вироби з текстилю – це мистецькі скарби, рецепт оселедця у кисло-солодкому маринадному соусі вже випробуваний і схвалений сім’єю. Тепер треба приїхати улітку, щоб скуштувати кашубські полуниці, які внесено у список продуктів ЄС із захищеним географічним статусом.

Гадаєте, що треба перечекати зиму, і тоді можна вирушати до Ґданська? Що ж… Тоді у вас буде менше шансів знайти свій бурштиновий оберіг. Добре вже, видам таємницю: найкраще прогулюватися пляжем у пошуках бурштину вранці, й саме взимку, коли після штормів море вимиває шматочки бурштину з дна і викидає їх на берег. Запам’ятайте місця: пляжі Ґданської затоки, Віслинська коса і півострів Гель. Ага, і за бурштиновим квестом не проґавте тюленів – вони теж полюбляють ранковий моціон на пляжі.

До слова:

Переліт зі Львова до Ґданська триває 1 год. 15 хв. Рейси здійснює компанія Wizzair

Інформація про головні атракції міста – на офіційному туристичному порталі Ґданська

Зекономити на квитках у міському транспорті та в музеях допоможе Ґданська карта туриста

Про авторку: Христина Дорожовець, редакторка, журналістка, мандрівниця, оптимістка

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 38.66
    Купівля 38.66
    Продаж 39.17
  • EUR
    Купівля 42.06
    Продаж 42.88
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
19 березня
09:30
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 19 березня
09:29
чадний газ
Через несправність газової колонки у Тернополі до лікарні потрапила 72-річна жінка
09:15
ДТП на Рівненщині: зіткнулися вантажівка і легковик, є загиблий
ДТП на Рівненщині: зіткнулися вантажівка і легковик, є загиблий
08:59
свічка_скорбота
Майже місяць вважали зниклим безвісти: підтвердили загибель 36-річного волинянина Олександра Демчука
08:43
"П'яні офіцери 14-ї ОМБр ледь живцем не спалили мобілізованого з Харкова": у мережі поширюють черговий російський фейк
"П'яні офіцери 14-ї ОМБр ледь живцем не спалили мобілізованого з Харкова": у мережі поширюють черговий російський фейк
08:25
ЗСУ, мобілізація
Через спробу самогубства у Закарпатському ТЦК прокуратура відкрила два кримінальні провадження
08:07
Роман Принда
Пройшов Іловайський котел: на Сумщині загинув командир зі Львівщини Роман Принда
07:49
погода
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 19 березня, і завтра
2024, понедiлок
18 березня
22:54
На Хмельниччині під колесами авто загинула дитина
На Хмельниччині під колесами авто загинула дитина
22:36
газ, село Сушно
На Львівщині близько 4 тис. абонентів будуть без газу. В чому причина
22:14
ДТП з вантажівками
Поляка, який спричинив смертельну аварію на Львівщині, взяли під варту
21:57
пожежа трави
На Прикарпатті через паліїв трави ледь не загорілася заправка
21:40
У Львові попрощаються з трьома воїнами, які загинули на війні з Росією
21:24
Михайло Головко
Ексголова Тернопільської облради Головко програв суд щодо поновлення на посаді
21:11
На Закарпатті відслужили літургію з чашею, яка належала президенту Карпатської України о. Августину Волошину
20:58
новини Тернополя
Депутата Тернопільської облради Любомира Крупу суд визнав загиблим на війні
20:50
М'ячі з підписом Шевченка і Реброва: ФК "Буковина" на благодійному аукціоні зібрав понад 1 млн грн для ЗСУ
20:35
Новини Львова
У Львові на маршрут, що курсує до мікрорайону Рясне, додали ранковий рейс
20:26
новини Львова
У лікарнях Львова запустили проєкт "knopka", який спростить комунікацію медиків та пацієнтів
20:14
переправники ухилянків
До Угорщини на човнах: поліція викрила закарпатців, які забезпечували переправу чоловіків за кордон
20:06
Укрзалізниця запускає поїзд Чернівці - Чоп - Ужгород для стикування з маршрутом Прага - Чоп
19:55
пластуни
Львівський обласний пластовий центр організовує вишкіл для дорослих, які хочуть стати пластунами
19:48
новини Львівщини
На Львівщині сталося дві ДТП із нетверезими шоферами: один із водіїв намагався втекти з місця події
19:39
Робота для переселенців на Львівщині: які діють програми для ВПО
19:24
приватна клініка, підозра
Внаслідок важких пологів на Хмельниччині померло немовля: лікарці оголосили підозру
19:20
ФК "Рух"
"Рух" заповнить паузу в УПЛ матчем з однією з найсильніших аматорських команд Львівщини
19:06
новини Львівщини
Організовувала "весільний бізнес": на Львівщині затримали жінку, яка незаконно переправляла чоловіків за кордон
18:54
На Тернопільщині повідомили про підозру шахраю, який начебто збирав гроші на лікування дітей і для поранених військових
18:43
У Львові розкажуть "Хто вбив баронесу"
18:31
 В Ужгороді відкрили першу у цьому році мініскульптуру дідуся Вечернічка
18:16
всюдихід
На Рівненщині у копачів бурштину вилучили всюдихід
18:02
Військовий квиток
Двоє закарпатців отримали по 3 роки тюрми за ухилення від призову
17:50
Одесит вирішив нелегально потрапити до Румунії на ровері
17:38
Завідувачка відділення медзакладу на Буковині за хабарі оформлювала групу інвалідності
Завідувачка відділення медзакладу на Буковині за хабарі оформлювала групу інвалідності
17:24
Огляд
"Винники – земля мазохізму": топ цитат Юрія Винничука, якому виповнилося 72 роки
17:10
На Стрийщині через смерть пацієнтки двоє лікарів отримали підозру 
16:58
У колодязі на Львівщині виявили тіло жінки
У колодязі на Львівщині виявили тіло жінки
16:51
Олена Теліга та Олег Ольжич
У Франківську стартував всеукраїнський літературний конкурс імені Олени Теліги та Олега Ольжича
16:43
готель на пл. Звенигородській у Львові
Будинок – спадщина ЮНЕСКО: готель у центрі Львова виставили на аукціон 
16:30
ЗСУ, військові
Аеророзвідка Закарпатської бригади виявила та знищила замаскований у посадці зенітно-артилерійський комплекс росіян
Більше новин