"Хочуть зробити, як при "совку": Львівська міськрада надумала ліквідувати народні доми 

У Львові управління культури підготувало й оприлюднило проєкт ухвали "Про розвиток мережі народних домів Львівської міської територіальної громади". Прийняття цієї ухвали означатиме ліквідацію 5 народних домів Львівської громади – їх мають на меті приєднати до Палацу культури імені Гната Хоткевича

"Припинити шляхом приєднання до Міського Палацу культури імені Гната Хоткевича народний дім мікрорайону Левандівка м. Львова, міський народний дім Білогорща, міський народний дім Збоїща, комунальну установу "Народний дім смт Рудне Залізничного району м. Львова", комунальну установу "Народний дім смт Брюховичі" – йдеться у документі.

Про такий проєкт рішення у народному домі "Білогорща" не знали. Довідалися про нього випадково, коли переглядали питання на майбутню сесію Львівської міськради. Директор народного дому разом із громадою – проти такого рішення. Звернулися з комплективним листом до голів усіх фракцій, щоб завадити його ухваленню.

Про це в коментарі для "Еспресо.Захід" розповів директор НД "Білогроща" Олександ Ігнатенко.

"Якщо дивитися на діяльність народних домів, то вона в кожного автентична і відповідає потребам громадянина. Ми всі різні, хоч і йдемо до однієї цілі – це низинна культура. Втім не кожна сім'я може прищепити любов до культури чи розуміння, що це таке. Через такі установи, як наша, даємо дітям розуміння, що таке культура і для чого вона існує. Тим паче в такий час, коли йде війна і ми багато говоримо про мову й ідентичність українців. Я вважаю що народні доми в жодному разі не можна укрупнювати і робити, як при "совку" – одна людина сказала, а всі повторюють. У цьому і є наша сила, що ми маємо різний підхід і задовільняємо різні потреби наших громад", – пояснив Ігнатенко.

Він додає, що так зване "укрупнення" народних домів – це своєрідне "знекровлення", після якого частина з них просто припинить існувати. 

"Цим "злиттям" нівелюється сама ідентичність і назва народних домів. Більшість нашого керівництва, виходить, не розуміє що це і для чого. Часто плутають наповнення з обгорткою. Ми давно переставли бути "шароварщиною". Народний дім – це не лише вишитий рушник і портрет. Ми вже давно працюємо як хаби чи коворкінг для молоді. А цинізм цієї ухвали полягає в тому, що нас обіцяють навчити чогось і наводять перелік речей, які ми вже давно робимо", – обурюється директор. 

Олександра Ігнатенка дивує, що хочуть розформувати те, що колись будували самі люди власним коштом. Коли за кордоном повсюди створюють українські доми, Львів їх укрупнює і перетворює на хаби.

"Якщо ми говоримо конкретно про Білогорщу, то народний дім тут – це єдина комунальна установа взагалі, а цей мікрорайон уже 40 років як є частиною Львова. Зауважу, що минулого року ми виграли проєкт "Захисти кінотеатр", це все було зроблено силами і голосуванням мешканців. Вони категорично проти проти такого об'єднання. От, до прикладу, в нас є така цікава історія. Є церкви різних конфесій, але два хори з усіх церков об'єднуються та співають на свята разом. І от щоб вони потренувалися, їм треба буде їхати в центр і просити погодження на репетиції? Цинізм також полягає в тому, що тих працівників, яких ми не так давно найняли, потрібно буде звільняти. Ми перепідключили всі комунікації, уклали нові договори, а тут кажуть, що нас розформовують".

"Еспресо.Захід" звернувся по коментар до голови комісії культури, молоді, спорту та зовнішніх зв'язків Львівської міської ради Лейли Мелесової-Вальчак. На її думку, з об'єднанням народних домів поспішати не варто.

"Проєктом ухвали, який надало нам на погодження управління культури, запропоновано реформувати мережу народних домів. Комісія рішення з приводу цієї ухвали не прийняла. Рішення комісії має суто рекомендаційний характер, але його ще теоретично можуть переглядати у сесійній залі", – розповідає Лейла Мелесова-Вальчак.

Окрім того, голова комісії сумнівається, що палац Гната Хоткевича, який тривалий час перебуває без директора, витримає навантаження ще 5 народних домів. 

"Щодо мене особисто, то маю до цього питання деякі застереження, боюся, щоб через таку реформу ці народні доми не втратили свою унікальність. Кожен народний дім має свою унікальність, свій колектив і свою авдиторію. Це – культурні локальні осередки для громад. Нехай ідеться про ліквідацію не де-факто, а де-юре, але, якщо це реформація, як пояснюють в управлінні культури, то чому не зробити на базі одного народного дому якусь мережу народних домів?" – розмірковує депутатка. 

Голова фракції "Європейська Солідарність" Петро Адамик бачить у такому рішенні політичні мотиви.

"Як на мене, це така собі зачистка під своє керування, під виконавчу владу міста Львова. Тим більше дивно, що під заклад (палац Гната Хоткевича – ред.), який не має свого керівника і має купу проблем. Мені це все виглядає, як політична доцільність. Переконаний, що це зараз – не на часі".


Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.