Шахрайство чи робота спецслужб: в інтернеті відкрито рекламують послуги для ухилянтів

В Україні триває війна та мобілізація військовозобов’язаних, що мають захищати країну від російського вторгнення. Разом з великою кількістю захисників, не бракує й тих, хто тікає від свого обов’язку та різними методами намагається втекти за кордон. А разом з ними й збільшується кількість тих, хто не проти заробити на ухилянтах. Найчастіше це шахраї

Схем незаконного перетину кордону є багато, зокрема чоловіки намагаються самотужки дістатися іншої країни через гори чи, до прикладу, переплисти Тису, що дуже небезпечно. Ще один спосіб – підробка документів. А є й більш метикуваті (при цьому не менш небезпечні) шляхи, які нібито гарантують чоловіку на 100% "легальний" перехід кордону. У правоохоронних органах попереджають, що найчастіше різноманітні варіанти перетину кордону за гроші, з передоплатою, пропонують шахраї. Однак буває, що це є роботою спецслужб, у тому числі російських.

Відкриті кордони по-молдовськи 

Реклама від ділків, які таким займаються, часто трапляється в інтернеті, зокрема навіть на популярних платформах розміщення оголошень. До прикладу, журналісти "Еспресо.Захід" натрапили на сайт "Відкриті кордони".

Сайт подає загальну інформацію про варіанти виїзду за кордон військовозобов'язаних чоловіків і заманює потенційного клієнта в телеграм-канал. І сайт, і інформація в телеграмі – українською мовою. Тут пропонують декілька варіантів перетину кордону, які залежать і від гаманця клієнта, і від самої ситуації. До прикладу, від того, чи одружений чоловік. Вам можуть "домалювати" дітей – і ви раптом станете батьком-одинаком. Чи "одружити" з уже багатодітною матір'ю-іноземкою. Можливі й дешевші варіанти, коли за 3 тис. доларів вас за руку нелегально проведуть через кордон. Або за ще меншу суму просто скинуть вам мапу маршруту.

Для продовження спілкування вам пропонують зв’язатися з анонімним контактом у телеграмі. Ним виявився чоловік з Молдови (принаймні так він сказав), який розмовляє російською мовою, проте чудово розумів українську. Молдованин запропонував чоловіка (вигаданого) одружити з громадянкою Молдови, яка нібито, за документами, мала від чоловіка дитину. 

"Вам зробимо знижку, але вже скоро ціна зросте, думайте швидше"

"Ця дружина "помирає", а ваш чоловік стає єдиним опікуном та їде до дитини в Молдову. Усі документи справжні, ми робимо їх тут на місці через наші канали. Україна приймає молдовські документи, з цим проблем немає. Ціна такої послуги – 5 тис. доларів, але можемо зробити знижку”, – запевняє анонім. Згодом додає, що вже у травні ціна підніметься до 8 тис. доларів.  Це для того, аби потенційний "клієнт" довго не думав над пропозицією. 

Коли зайшла мова за гарантії, молдованин як підтвердження нібито справжності своїх намірів надав листування з іншими "клієнтами", що начебто успішно перейшли кордон і до яких прикордонники не мали претензій.

"Ну я не знаю, які гарантії надати, хіба листування з чоловіками, які напередодні пройшли кордон. Тут ще залежить й від того, наскільки ваш чоловік уміє гарно брехати", – додає анонім. 

Щодо грошей, то "схемщики" працюють за передоплатою у 300 доларів. Запропонували й інший варіант – приїхати дівчині (чи якійсь довіреній людині від чоловіка) в Молдову, віддати їм у заставу закордонний паспорт і почекати тиждень, поки документи для чоловіка готуються. По закінченню справи віддати оплату. При цьому, в яке саме місто доведеться їхати, не відповіли.

За статистикою це – шахрайство

"Еспресо.Захід" звернувся до СБУ, зокрема й щодо коментаря. У службі безпеки, вивчивши випадок, зазначили, що така схема з великою ймовірністю є шахрайством. 

"У СБУ 24/7 моніторять такі оголошення в інтернеті, бо це, в першу чергу, небезпека для громадян натрапити на шахраїв. За статистикою кібербезпеки, більшість таких випадків якраз є шахрайством, бо в час війни збільшилася кількість тих, хто нелегально хоче покинути країну. І, відповідно, на таких людях можна заробити", – кажуть у пресслужбі СБУ.

Також один зі співрозмовників "Еспресо.Захід", що працює у правоохоронних органах, зауважив про велику небезпеку для життя людини, яка фізично виїде до Молдови для оплати нібито спокійного перетину кордону українського військовозобов’язаного. Він додав, що найбільше цей випадок схожий на шахрайство, але припустив іще кілька можливих варіантів. Зокрема, що це може бути оперативна робота українських спецслужб, які в такий спосіб виявляють не тільки ухилянтів, а й людей, що перебувають у розшуку. А ще є велика ймовірність того, що це працюють російські спецслужби, які таким чином намагаються вплинути на мобілізаційний процес в Україні чи елементарно видурити гроші з українців. Він додав, що такі випадки цілком реальні та трапляються в нашому сьогоденні.

Про рекламу незаконного перетину кордону та підробки документів в інтернеті треба повідомляти кібербезпеку, яка блокує її, аби менше українців втрапили на гачок до шахраїв, а то й до рук злочинних угруповань.