Еспресо. Захід
Ексклюзив

"Хочу, щоб наша донька знала, що вона народжена у любові і для любові"

Зоряна Круль
23 серпня, 2021 понедiлок
14:01

22-річна Марія Шипа гортає сторінки книги. На обкладинці – чоловіча й жіноча рука, які ніжно торкаються одне одного. У чоловічій руці - троянда. Квітка ще така свіжа, але з неї вже почали обсипатися пелюстки – наче від сильного подуву вітру.

Зміст

"Це – моя друга книга. У першій були тільки вірші. Але я зрозуміла, що людей треба якось по-іншому мотивувати, тому у другій книзі є багато прози і невеличких мотиваційних розповідей про те, що таке життя і що у ньому можна побачити прекрасного. Писала її по вечорах, коли з'являлося натхнення, під улюблену музику".

Марія всміхається і кладе книгу собі на коліна. У її доньки – крихітної Емілії – з'являється інтерес до цього предмета і вона норовить стягти книгу на підлогу. "Наша маленька непосида", – журить її матуся.

З Марією ми познайомилися рік тому, коли вона щойно виписалася з пологового. Ця делікатна, тендітна молода жінка на візочку зовсім не вписувалася у мої попередні уявлення про людей, яких ми звикли називати "людьми з обмеженими можливостями". Вона не нарікає на долю і не чекає "манни з неба" – невиправна оптимістка, самостійна, безстрашна, відкрита до всього нового. Чудова донька, сестра, внучка, любляча дружина і мама. Марія обожнює природу, до нестями любить людей і щодня щиро дякує Богу за світ, який він створив. Цим своїм рисам молода жінка завдячує батькам. Її тато – священник (до речі, один із чотирьох, який вінчав її з коханим Ярославом).

Читайте також: "Під час нашої першої зустрічі я взяла з Ярослава слово, що він у мене не закохається"

"Я виховувалася у релігійній сім'ї. Не зі строгими правилами, а у люблячій, де мені ніколи не давали зрозуміти, що я інша, і приймали такою, якою я є", – розповідає "Еспресо.Захід" Марія.

Щасливий день – батько везе свою донечку до вівтаря

Її чоловік, на шість років від неї старший, родом із села Печихвости Кам'янко-Бузького району. Марія – із міста Комарно з Львівського. Доля (а точніше подруга Марії, яка також пересувається на візочку) звела їх у Львові. Ярослав був знайомим дівчини. Кілька разів запрошував її на прогулянку, але та не поспішала пристати на пропозицію молодого чоловіка. А от Марія, яка ніколи не любила сидіти у чотирьох стінах, радо погодилася. На першій же зустрічі вона вирішила пожартувати з Ярославом – узяла із нього слово, що він у неї не закохається. Той запевнив, що такого з ним не трапиться. Тоді молодий чоловік і подумати не міг, що через три місяці після своєї обіцянки… покличе кохану під вінець!

Марія зізнається: вони з Ярославом багато натерпілися. Від початку було зрозуміло: не вдасться їм уникнути осуду з боку людей, які вважають себе "експертами" чужих життів, а у своєму оці скалки не помічають. Однак на дурні балачки молодята не звертали увагу. Нехай говорять! Головне, що і вони, і їхні батьки щасливі, а все інше не має значення. А коли у тілі Марії зародилося нове життя, про все погане вона й думати забула. Щодня зустрічала на вулиці вагітних і серце її тріпотіло у передчутті радісної звістки від акушерки: "Вітаємо, у вас здоровий хлопчик!" Так-так, спершу подружжя думало, що у них народиться син. Уже й ім'я для нього придумали – Давид (у перекладі з давньоєврейської – "улюблений"). Та згодом УЗД показало: сім'я поповниться дівчинкою. Щасливі батьки вирішили, що назвуть її Емілією.

Народжувала Марія на восьмому місяці вагітності, за допомогою кесарського розтину. Це взагалі справжнє диво, що вона змогла виносити й народити дитину. Зараз у ЗМІ часто згадується такий діагноз як "СМА" – "спінальна м’язова атрофія". Зазвичай журналісти пишуть про діток, родичі яких збирають космічні суми лише на одну-єдину ін’єкцію препарату, покликану врятувати малечу від подальшого прогресування недуги (м’язової слабкості). Існують різні форми і ступені важкості цього захворювання. Якщо це – І чи ІІ форма, то така дитина без належного лікування і підтримки або не доживає до віку двох років, або не доживає до дорослого віку. Якщо ІІІ, то доживає, але змушена пересуватися на візочку. Я не знаю, як багато жінок в Україні народило із цим діагнозом. Можливо, випадок Марії унікальний, можливо, були й інші жінки, які зважилися дати життя іншій людині. Але знаю одне: це – справжній подвиг. Дитина – це відповідальність, і Марія з Ярославом не побоялися взяти її на себе. Ба більше: готові мати ще дітей, якщо на це буде Божа воля.

Запитую Марію, хто допомагає їй доглядати за маленькою Емілією, адже вона не те, що ходити – взяти донечку на руки не може. "Чоловік. Він – мої руки й ноги", – каже жінка, закохано дивлячись на свого Ярослава. Марія заробляє на життя блогерством – веде власний блог в Instagram, де своїми публікаціями надихає, розраджує й мотивує людей. А чоловік наразі не працює – доглядає за дитиною. Може, хтось би і засуджував такий розподіл ролей у сім'ї. Хтось, у кого є здорові ноги, які носять, і руки, які роблять. Хтось із тих, хто шепочеться за спиною, побачивши закоханих разом на вулиці. Хтось, хто шарпає свою дитину за руку і сварить її, коли та тицяє пальчиком у бік Марії і голосно запитує: "А що з нею?"

"Доця на кого більше схожа – на вас чи чоловіка?" – цікавлюся.

"Ззовні – на чоловіка, але характер – 100% мій. Якщо чогось захоче, свого доб’ється. Не у тому плані, що ми їй щось забороняємо, а вона вперто наполягає на своєму. Ні. От вона, приміром, як і я, дуже любить гуляти, спостерігати за людьми... Емілії – рік і місяць, і вона вже дуже добре говорить. Каже: "Я хочу гуляти! Йдемо!" Пояснює: "Там дівчинка є!" "Ми не виховуємо свою доньку так, що "ми, батьки, головні, а ти – другорядна". Ставимося до неї так само, як ставимося одне до одного, тобто як до рівні собі. На цьому, власне, й будуються наші стосунки у сім'ї – на рівності та довірі", – пояснює Марія.

"Емілія – надзвичайно рухлива. Перевертає нам усю квартиру. Таке враження, що вона вже зараз готова підкорити весь світ, – сміється щаслива мама. – Намагається до всього торкнутися, все скуштувати – суху крупу чи сиру картоплю, не важливо. Їй цікаво дізнатися, який у цих продуктів смак. Звісно, ми кажемо їй: "Не потрібно цього робити!", але вона любить вчитися на власному досвіді. Застерігаю доньку: "Будь обережна", але вона не слухає – біжить, поки не вдариться. Проте наступного разу вже пам’ятає, що робити так не варто, бо буде боліти".

Доглядати за маленькою непосидою Марії допомагають її батьки. Але зараз на літо вони поїхали до Маріїної бабусі – старша жінка вже також потребує допомоги та підтримки.

"Це вона і моя прабабуся навчили мене бути такою сильною, – каже Марія. – Прабабуся була вивезена у Німеччину, потім відбула заслання у Сибіру. Мала трьох дітей, але втратила всіх. Вона вчила мене жити з Богом, казала, що Бог завжди поряд зі мною і завжди готовий мені допомогти".

Цікавлюся, які якості Марія хотіла б закласти своїй дитині?

"Любов до себе, ближнього, цілого світу, – перелічує. – Щоб наша донька не будувала собі "повітряних замків": що "як тільки настане завтра, я почну щось робити". Ні. Вона повинна робити це сьогодні, отримуючи задоволення від кожного прожитого дня. Це – найважливіше. А ще хочу донести їй розуміння того, що є люди, які не бачать і які не чують, які не можуть ходити, але що всі люди рівні. Не хочу, щоб у неї були комплекси, що у неї – ось така мама, яка пересувається на візочку". Жінка на кілька секунд бере паузу і додає: "Хочу, щоб Емілія ніколи не втрачала зв’язку із Богом і знала, що вона не випадково прийшла у цей світ, що вона народжена у любові і для любові".

"За цей рік я зрозуміла, що я у цьому світі не одна і є люди, які готові допомогти мені та моїй сім'ї. Це стало для мене певним відкриттям, бо раніше мені здавалося, що світ моментами буває агресивним. Я дуже часто почувалася іншою (у дитинстві Марія дуже гостро переживала, що не може гратися нарівні з іншими дітьми. Каже, дня не минало, щоб хтось не став над нею і не почав "причитати", яка вона бідна і нещасна. – Ред.). Зрозуміла, що у житті діє "закон бумеранга" – якщо чиниш добро, воно повернеться тобі сторицею. Зрозуміла, що дитина – це цілий Всесвіт, який повністю змінює твоє сприйняття світу і відкриває нове. Ти дивишся на неї, бачиш, як вона тішиться життю і сам не можеш стримати усмішки. З появою Емілії ми з Ярославом навчилися ще більше кайфувати від життя".

"Якою буде ваша третя книга і чи взагалі плануєте її писати?" – запитую. "Аякже! І це буде роман", – каже впевнено Марія.

І я чомусь вірю, що їй це обов’язково вдасться…

Всі фото надала редакції героїня статті.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
22:52
зґвалтування
На Волині на 5 років засудили чоловіка, який чинив розпусні дії щодо 10-річної дитини
22:26
На хабарі викрили офіцерку Закарпатського ТЦК
21:53
ватра в пам'ять про Небесну Сотню у Львові
У Львові ватрою з українськими піснями вшанували пам'ять Героїв Небесної Сотні. Фото
21:30
На Тернопільщині селищна рада сплатить 4,7 млн грн через стихійні сміттєзвалища
21:09
дерева, дрова
На Прикарпатті чоловік за місяць незаконно зрубав лісу на 1 млн грн
21:09
Оновлено
Тетяна Крупа
Суд залишив під вартою очільницю Хмельницької МСЕК Крупу, але зменшив суму застави
20:50
Неналежний технічний стан: на Львівщині оштрафували автобусного перевізника
20:33
Облаштувати стоянки на проспекті Свободи: у Львові створили петицію на підтримку каретного бізнесу
20:17
У Львові знайшли тіло дівчини, яка зникла напередодні
20:14
Світлана Новицька
Адвокатка Новицька, яку судять за держзраду, раніше на нараді ОБСЄ поширювала російські наративи про Україну
20:05
Інтерв’ю
Олег Дуда
Олег Дуда - про масштабні ремонти у Львівському онкоцентрі, введення платних послуг та вплив війни кількість онкохворих
20:00
світло
До чотирьох годин без світла: графіки та групи відключень електроенергії на Львівщині 22 листопада
19:55
прощання
Львів 22 листопада попрощається з полеглим захисником Степаном Панасевичем
19:37
Огляд
Сніг
Сніг, а на дорогах ожеледиця: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 22 листопада
19:13
шахрай, шахрайство
На Рівненщині активізувались шахраї: виманюють гроші від імені ОВА
18:45
ДТП у Тернополі
У Тернополі під колеса вантажівки потрапила жінка
18:17
щеплення вакцинація
На Волині спалах вірусного гепатиту А 
18:02
Міськрада продала приміщення на 16,8 кв. м у центрі Львова за 2,9 млн грн
17:44
Орден за мужність
Двох захисників із Львівщини президент нагородив орденом "За мужність"
17:23
Рибарук
До Львова на "Відкритий діалог" їде харизматичний отець Іван Рибарук з Криворівні
16:50
Незаконно видобув підземні води на близько 5 млн грн: на Прикарпатті судитимуть посадовця
16:37
На вулиці у Залізничному районі Львова повністю перекриють рух транспорту через ремонт дороги 
16:36
Акція родин полонених десантників у Львові
У Львові родини полонених та зниклих безвісти воїнів 80-ки вийшли на мирну акцію
16:21
Турин став 31-м містом-побратимом Львова
16:03
На Рівненщині затримали нападника, який завдав ножових поранень зятю
15:43
Ексчиновник з Жовкви, якого підозрювали в хабарництві, відсудив у держави понад 700 тис. за незаконні дії правоохоронці
15:28
На Тернопільщині розшукують підозрюваного в тяжкому злочині
15:14
партія електронних цигарок
На Львівщині вилучили партію електронних сигарет на 24 млн грн, у складі яких були заборонені речовини
14:59
Ексклюзив
фото школярів у Львові, на яких заводили справи у радянські часи
Пройти шлях репресованого і побачити справи школярів: у музеї "Територія Терору" оновили експозицію
14:44
У Чернівцях затримали містянина, який носив у кишені гранату і запал
14:29
поліція
АМКУ викрив змовників, які брали участь у тендерах на поставку комп'ютерів у Львівській та Івано-Франківській областях
14:14
Фінальний етап VI Всеукраїнського фестивалю-премії "ГРА" стартує зі Львова
13:41
компенсації
На Львівщині підприємці, які працевлаштували переселенців, отримали 15,8 млн грн компенсацій
13:26
На Закарпатті біля кордону з Угорщиною упіймали трьох втікачів з України 
12:52
потяг на маршруті Рава-Руська – Варшава
Укрзалізниця анонсувала новий маршрут Чернівці – Варшава
12:27
Григорій Козловський
За час повномасштабної війни найбільше в Україні розрослась група компаній Григорія Козловського: дослідження YouControl
12:26
На Тернопільщині літня жінка отримала опіки під час готування їжі через спалах газу
12:09
Українське регбі отримує підтримку завдяки міжнародній співпраці
11:57
У Львові на вулиці Пасічній виявили тіло чоловіка
11:43
На Рівненщині правоохоронці затримали двох браконьєрів з 10 кг м'яса косулі
Більше новин