
Болгарія не продаватиме Україні реактори для Хмельницької АЕС
Болгарія офіційно відмовилась від продажу двох російських ядерних реакторів, призначених для проєкту АЕС "Белене", Україні
Про це повідомляє болгарська служба Forbes та btvnovinite, передає "Еспресо.Захід".
Таке рішення оголосив віцепрем’єр і лідер Болгарської соціалістичної партії (БСП) Атанас Зафіров, зазначивши, що рішення підтримали всі коаліційні партнери, включно з головою партії ГЕРБ Бойком Борисовим.
За словами Зафірова, реактори є стратегічним активом країни та мають бути використані для розвитку власної ядерної енергетики. Він наголосив, що в умовах глобального зростання цін на електроенергію Болгарія повинна посилювати енергетичну незалежність, зокрема шляхом використання вже наявного обладнання.
Що відомо про добудову блоків № 3 та №4 на ХАЕС
2 квітня 2024 року уряд схвалив законопроєкт щодо добудови третього та четвертого енергоблоків на Хмельницькій АЕС та передав його на розгляд парламенту. Будівництво цих двох блоків розпочали ще наприкінці 1980-х років, а припинили в 1990 році через мораторій Верховної Ради. Відтак, корпус блоку № 3 готовий на 85%, а блоку №4 на 15% (це фактично лише готовий будмайданчик).
У липні в законопроєкті про добудову третього і четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС виявили корупційні ризики.
Українська влада визначила добудову енергоблоків №3 і №4 Хмельницької атомної електростанції одним із ключових напрямів своєї Енергетичної стратегії до 2050 року. Згідно зі стратегією третій енергоблок Хмельницької АЕС планують підключити до енергомережі вже у 2028 році.
Заступник міністра енергетики України Роман Андарак повідомив, що Україна планує завершити добудову атомних блоків на Хмельницькій АЕС за допомогою обладнання з Болгарії. Як з'ясувалось пізніше, йдеться про російські реактори, які Болгарія придбала у Росатому, але так і не встановила.
11 лютого 2025 Верховна Рада України підтримала законопроєкт щодо закупівлі в Болгарії двох ядерних реакторів для Хмельницької атомної станції. Це викликало скандал, оскільки між перший та другим читанням текст законопроєкту практично підмінили. А 13 березня стало відомо, що президент України Володимир Зеленський підписав закон щодо придбання обладнання, необхідного для будівництва енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС



- Актуальне
- Важливе








