Кам’яні вишиванки Нової Каховки показали у Львові

Унікальна техніка різьблення по сирому тиньку зробила Нову Каховку кольоровою та дуже вишиваною у 50-их роках

Про це повідомляє "Еспресо.Захід"

Кам’яні вишиванки Нової Каховки показали у Львові на виставці про окуповане мистецтво. Унікальна техніка по сирому тиньку ще у 50-их роках зробила Нову Каховку кольоровою та дуже вишуканою. Втім у радянський час вишивку на житлових будинках вважали надмірною і зафарбовували. Відновлювати орнаменти в місті почали десять років тому архітектори та громадські активісти. 

 

Однією з тих, хто відновлював пошкоджене мистецтво є Єлизавета Євтеєва. За її словами, гучний проект народився у 2016 році. Місцеві архітектори працювали зі спадщиною Нової Каховки і для всіх було відкриттям знайдені шедеври.

"Люди питали, а що ж там є у цій Новій Каховці, це все радянське, бараки. Мовляв, все потрібно знести і побудувати гарне і сучасне місто, - розповідає Єлизавета Євтеєва. – Але ми посиділи в архівах і побачили художника Довженка. І в результаті з’ясували, що Григорій Довженко – художник – бойчукіст. Він повернувся до художньої діяльності по війні і віднайшов себе у монументально-декоративному орнаменті. Тож йому вдалося створити дуже красиве українське місто. У Новій Каховці він практикувався у техніці, яку ж сам віднайшов – різьблення по сирому тиньку і підкладав під це різьблення яскраві кольорові тони".

Нині майже всі будинки, які розмалював Григорій Довженко, збережені. За десятиліття лише кілька пошкоджені.

"Ідеєю Олександра Довженка і Григорія Довженка було те, що мистецтво у всій своїй величі, красі, ліриці та спокої має бути близьке до людей, - додає архітекторка. - Саме тому вони наполягали, щоб так були оздоблені житлові будинки, щоб люди після тяжкої роботи приходили додому і відчували себе трішки освяченими". 

Нині Херсонщина окупована, але херсонці намагаються доносити свою культуру в інших містах України. Саме Єлизавета подала ідею показати окуповане мистецтво у Львові та навчити людей створювати кам’яні вишиванки. Рецепт архітекторам вдалося віднайти.

"У Львові ми багато зустрічаємо  наших новокаховчан та херсонців, - каже  керівниця Товариства охорони культурної спадщини Нової Каховки Тетяна Євсеєва. - У Лізи народилася така ідея, щоб наше українське місто йшло за нами. Це не та радянщина, яку можна залишити і віддати ворогу. Це чисто українське мальовниче місто".

Відтак усі охочі змогли спробувати створити кам’яну вишиванку на майстер класі. Виставка на площі Ринок у Львові триватиме до 15 червня, а далі помандрує до Польщі.

Читайте також: Ярина Коваль. "Кам'яні вишиванки" – не міф

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.