Історія Європи крізь призму "Гаррі Поттера", та "Гаррі Поттер" крізь призму поезії
Вечір неділі можна було провести по-різному. Я вирішив відвідати літературний захід, заявлений у жанрі антивистави, під назвою "Якби Гаррі Поттер писав поезію" від інтернет-журналу "Артефакт" в арт-центрі "Дзиґа".
Що таке антивистава? Яким боком Гаррі Поттер причетний до поезії? Гадаю, ці питання ставив собі не лише я, а й багато інших людей, що прийшли на подію. Та скажу вам по-секрету: в залі я не побачив жодного розчарованого обличчя, натомість публіка із захопленням та радісним сміхом спостерігала і брала участь у цьому дотепному дійстві. Тож розберемося як художня історія про хлопчика-чарівника пов‘язана з реальною історією Європи та, врешті-решт, якою могла б бути поезія Гаррі Поттера.
Антивистава – новий жанр культурних подій
"В антивиставі є інтелектуальний сюжет, певна ідея. Однак на противагу класичній виставі вона розкривається шляхом поєднання художніх і нехудожніх форм оповіді, в одному дійстві є поезія, елементи театру, наукова лекція і застосування медійних засобів", – розповідає засновник журналу "Артефакт" та організатор події Роман Коржик
Антивистава дозволяє поєднати мистецьку подію, де літератори-початківці мають нагоду продемонструвати свою творчість, і науково-популярну лекцію, яка дає змогу глибше ознайомитися з тим чи іншим культурно-історичним феноменом, що став темою вечора. Тематика антивистав завжди стосується питань культури та мистецтва і показує, які історичні процеси спричинили певний культурний феномен, і як цей культурний феномен, своєю чергою, прямо чи між рядками відображає та осмислює ці процеси. Таким чином Роман як ведучий витворює сюжетне тіло заходу, а в нього органічно вплітаються поетичні та прозові виступи учасників.
"Цього разу ми не використовували елементів театралізації та медійних засобів, як це передбачає концепція антивистави, вирішили обмежитися поєднанням науково-популярної лекції з літературними виступами, однак це тому що сьогоднішній захід за "Гаррі Поттером" пробний, в подальшому ми ці елементи обов’язково додамо", – пояснює Роман
"Гаррі Поттер" як протистояння сучасності і минулого
Серед відвідувачів заходу переважно молодь. Порозсідавшись за столиками, гості та учасники-літератори ведуть невимушені бесіди про культуру, попиваючи сидр чи пиво. Всі очікують на початок події. До мікрофону виходить Роман Коржик і розпочинається магічна історія.
Виявляється літературознавці стверджують, що "Гаррі Поттер" – це історія про протистояння минулого та сучасного, традиційного суспільства та епохи модерну. Адже в в основі сюжету конфлікт злого чарівника Волдеморта з Гаррі Поттером та його друзями. Волдеморт прагне підкорити світ маґлів (нечарівників) світові чаклунів і позбавити маглонароджених, що володіють магічними здібностями, права вивчати магію у школі чарів і чаклунства Гоґвортс. Таким чином, Темний Лорд прагне помститися маґлам, які колись переслідували чарівників, і запровадити новий світовий порядкок, де світом правитимуть чистокровні чаклуни.
"А що власне хотів зробити Волдеморт? Він хотів втілити в життя ідеали консервативної революції – повернути мораль, закони і цінності, якими Європа жила в середні віки. Попри всі страхітливі історїї про інквізицію та полювання на відьом, з якими в нас асоціюється Середньовіччя, у цієї епохи є одна суттєва перевага – тодішнє суспільне життя було простим, як двері. Три класи людей: ті, що моляться – священнослужителі, ті що воюють – аристократія, і ті, що працюють – селяни та ремісники. Торговці ж і лихварі були трошки "нелюдьми", на думку священників та феодалів. Світ був простим та зрозумілим у сприйнятті людей, в той час як в епоху Модерну він значно ускладнився. Тому Волдеморта частково можна зрозуміти".
Роман пояснює, що така паралель між сагою про чарівників та європейською історією розкривається ще в одній деталі: маглонароджені діти, що володіють магічними здібностями та отримують право навчатися у Гоґвортсі, є втіленням нової європейської аристократії, що з’явилася в XVI столітті в Європі і була представлена вихідцями з буржуазії: банкірами та суддями.
"У XVI столітті у Франції перед королем, що мав владу над багатьма землями, постала потреба оптимізувати систему збору податків. Із цим завданням не могла впоратись стара аристократія, бо її справою була війна Вирішення ж фінансових питань вони вважали неблагородною справою. Королю допомогли вихідці з буржуазних верств суспільства, що зналися на таких питаннях. В обмін за свої послуги багато з них отримали дворянські титули. Так з’явилася аристократія мантії. Розвиток буржуазії спричинив Велику Французьку Революцію та епоху Просвітництва і заклав фундамент сучасного світу", – каже Роман Коржик
Чарівний капелюх
Напевно, всі фанати "Гаррі Поттера" пам’ятають сортувальний капелюх, який ділив першачків-чарівників, що вступали до магічної школи, на чотири факультети. Під час антивистави автори журналу "Артефакт" Роман Коржик, Ростислав Кузик та Софія Ленартович взяли функцію сортувального капелюха на себе і сортували учасників вільного мікрофону на факультети романтизму – що, згідно зі сагою, означав Слизерин, символізму – Ґафелпаф, модернізму – Ґрифіндор та постмодернізму – Рейвенклов.
"Сортувальний капелюх є символом демократії та плюралізму. Коли Волдеморт захопив Гоґвортс, він скасовав цю традицію, чим символічно вбив демократичний лад і насадив авторитарний порядок. Та зрештою Гаррі Поттер і його товариші перемогли і відновили давній демократичний звичай. Ми ж хочемо продовжити його життя у рамках нашого вечора", – пояснив Роман Коржик.
У результаті кожен з факультетів, за винятком Ґафелпафу, знайшов свого студента. Поетичні та прозові виступи стосувалися сили і натхнення, кохання та втрати, прийняття себе та боротьби за втілення своїх мрій. Учасники отримали нагоду продемонструвати власну творчість і розповісти свою маленьку історію, кожна з яких стала частинкою історії про загадкового молодого чарівника зі шрамом-блискавкою на лобі. І, як виявилось, історія хлопчика, що вижив, завжди була частинкою ще більшої історії.
Фото: Ростислав Кузик
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе