Інсульт: кому загрожує та як уберегтися. Поради епідеміологів та фахівців з громадського здоров'я
У Міжнародний день боротьби з інсультом, який у світі відзначають 29 жовтня, у Львівському обласному центрі контролю й профілактики хвороб МОЗ України та Центрі громадського здоров'я розповіли, чим загрожує гостре порушення мозкового кровообігу та хто з українців ризикує найбільше
Інсульт небезпечний тим, що супроводжується пошкодженням частин головного мозку. "Найчастіше він є ускладненням гіпертонічної хвороби й розвивається на тлі різкого підвищення артеріального тиску", — пояснюють в обласному центрі контролю й профілактики хвороб, передає "Еспресо.Захід".
Розрізняють геморагічний та ішемічний інсульт. При геморагічному відбувається розрив мозкової артерії, в результаті чого кров виливається у навколишні тканини мозку або між його оболонками. Ішемічний виникає внаслідок блокування судини, яка постачає кров до мозку. Закоркувати її може тромб. Як варіант, артерія може спазмуватися і тоді кров так само не зможе через неї проштовхуватися. Відповідно, мозок буде позбавлений живлення і в ньому почнуться незворотні деструктивні процеси.
Як проявиться інсульт, залежить від того, яка частина мозку буде уражена.
Як правило, симптомами інсульту є:
● неможливість усміхнутися (при цьому можна помітити, що один із кутиків губ в людини опустився);
● нездатність нормально говорити (мова нерозбірлива й плутана);
● неспроможність підняти руки вгору або ж слабкість в одній руці (людина не може поворушити кінцівкою);
● слабкість або оніміння у правій чи лівій частині тулуба та кінцівках.
Проте іноді ознакою інсульту є лише інтенсивний головний біль.
У разі появи одного чи кількох "тривожних дзвіночків", особливо після епізодичного підвищення кров'яного тиску, потрібно негайно викликати "швидку". Що швидше хворому нададуть фахову допомогу, то більші в нього шанси уникнути важких ускладнень.
Фактори ризику розвитку інсульту:
● артеріальна гіпертензія;
● хвороби серця;
● малорухливий спосіб життя або й узагалі відсутність фізичної активності;
● наявність шкідливих звичок (куріння та/або надмірне вживання алкоголю);
● високий рівень холестерину в крові/атеросклероз;
● ожиріння;
● цукровий діабет.
Змінивши свій спосіб життя, можна значно знизити ризик виникнення судинної катастрофи.
Як додають у Центрі громадського здоров'я України, ожиріння значно підвищує ризик серцево-судинних хвороб та спричиняє багато інших проблем зі здоров'ям незалежно від віку людини. Часто надмірна вага є наслідком нездорового харчування — вживання великої кількості доданого цукру, солі, висококалорійної їжі у поєднанні з недостатньою фізичною активністю.
Куріння збільшує ризик інсульту майже вдвічі. Люди, які викурюють навіть по одній сигареті на день, мають майже на 50% більший ризик розвитку серцево-судинних захворювань, і на 30% більший ризик отримати інсульт, аніж ті, хто ніколи не курив. Хімічні речовини, які людина вдихає під час куріння, завдають шкоди серцю й кровоносним судинам. Крім того, зростає ризик розвитку атеросклерозу.
Алкоголь підвищує рівень артеріального тиску.
Окремо ЦГЗ наголошують на небезпеці вживання наркотиків. Ін'єкційні наркотики підвищують ризик утворення тромбів. Інші (ті, які люди вдихають або приймають у вигляді таблеток) — збільшують ймовірність серцевих нападів.
Як повідомляють у Львівському обласному центрі контролю та профілактики хвороб МОЗ України, щороку жертвами інсульту стають понад 100 тисяч українців. Серед них кожен третій — людина, молодша 65 років. 30% хворих помирає і лише близько 10% з них повертається до повноцінного життя. Захворюваність на інсульт в Україні становить 278,7 на 100 тисяч населення, що більше, ніж у середньому в країнах Європи, де цей показник, — 200 на 100 тисяч. Кожного року внаслідок інсульту помирає від 32 до 34 тисяч українців.
Експерти ВООЗ прогнозують, що у наступні десятиліття кількість випадків мозкового інсульту збільшуватиметься. Це пов'язано зі старінням населення планети й значним поширенням таких факторів серцево-судинного ризику, як артеріальна гіпертонія, атеросклероз, хвороби серця, цукровий діабет, куріння, зловживання алкоголем, гіподинамія, нездорове харчування, забруднення довкілля тощо. За їхніми прогнозами, до 2035 року в європейських країнах виявлятимуть на 34% більше нових випадків, а смертність внаслідок них зросте на 45%.
Щоб вберегтися від інсульту, у Центрі громадського здоров'я радять:
● споживати більше клітковини;
● відмовитися від обробленого червоного м'яса;
● запланувати тричі на тиждень фізичну активність (ту, яка найбільше підходить);
● частіше виходити на прогулянки;
● відмовитися від вживання алкоголю й наркотиків;
● не курити та захищати своє право на бездимне середовище. Курцям, які курять у недозволених місцях, необхідно зробити зауваження або відправити скаргу через онлайн сервіс ЦГЗ.
- З початку повномасштабної війни понад 44 тис. українців отримали безплатне лікування при інсульті
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе