Еспресо. Захід
Інтерв’ю

"Іноземці цінують українців за те, що вони залишаються самі собою", - владика Степан Сус

15 лютого, 2022 вiвторок
09:11

Розмова з очільником Пасторально-міграційного відділу Патріаршої курії УГКЦ

Зміст

Владико, почнемо з вашого візиту в Абу-Дабі. Він відбувся днями. Що покликало вас у столицю Об'єднаних Арабських Еміратів? Адже країна ця мусульманська, і християн, тип паче, греко-католиків, як на мене, там небагато?

Перш за все, мій візит до ОАЕ був пов'язаний із душпастирськими потребами. В ОАЕ впродовж восьми років діє дві українські греко-католицькі громади в Абу-Дабі та Дубаї. Також, згідно зі статистичними даними, в ОАЕ проживає орієнтовно 15000 українців, працює три школи українознавства. Звичайно, це люди з різних регіонів України, із різним ставленням до Церкви або приналежністю до конфесії, але є серед них чимало українців греко-католиків, які сформували релігійну громаду. Уряд ОАЕ досить толерантно ставиться до різних релігій, старається дати змогу усім приїжджим мешканцям ОАЕ сповідувати власну віру, пам’ятаючи про повагу до ісламу, що є офіційною та основною релігією ОАЕ.

Два роки тому вас призначено очільником Пасторально-міграційного відділу Патріаршої курії УГКЦ. Маєте багато роботи, з огляду на те, що міграція з країни – явище, на жаль, прогресуюче. У яких осередках закордонного українства вже встигли побувати?

Після довгих років служіння як військового капелана у Львові, для мене Пасторально-міграційний відділ став зовсім чимось новим, і також новим викликом у моєму уже єпископському служінні. Моїм завданням є опікуватись українцями-греко-католиками, що проживають у країнах, де немає офіційних структур УГКЦ. Сьогодні таких країн є орієнтовно 15, серед них ОАЕ, Іспанія, Португалія, Індія, Країни Балтії, Тайланд, Кіпр, Греція, Ізраїль, Молдова, Словаччина та інші. За роки незалежності України, на жаль, але багато українців виїхало у пошуках праці та більш стабільного життя. Мені видається, що міграція є частково природнім явищем, бо людина завжди шукає себе у цьому світі і, звичайно, шукає стабільності, хорошого заробітку, забезпечення майбутнього для своїх дітей тощо. Ми як Церква стараємось бути поруч людей, де б вони не були і куди б не закинула їх життєва ситуація. Приємно, що Церква для багатьох українців за кордоном стала місцем зустрічі з Богом, але також і поміж собою. В якійсь мірі Церква допомагає будувати не лише релігійну, але і цивільну українську громаду за кордоном, яка згодом стає рупором усіх українців у світі в ситуаціях, які є викликами для нашого народу, зокрема такі як російсько-українська війна.

Тепер торкнімося причин міграції українців. Вони, здавалося б, лежать на поверхні – війна, економіка, можливість гідно оплаченої праці. Але, як на мене, людина, здебільшого, довго вагається, аби зробити вибір на користь виїзду з країни. Що думаєте ви?

На жаль, мігрують з країни сміливі люди, той потенціал, який якраз мав би будувати країну і робити її більш багатшою. Ми вже відчуваємо в Україні брак працівників середньої ланки, тих, без кого нам важко обійтися у побуті. Ми все частіше говоримо про диджиталізацію країни, розуміємо, що люди з ІТ-сфери мають хороші заробітки, але деколи нам нікому зробити ремонт у квартирі, збудувати якісне житло, встановити фахово сантехніку, систему опалення. Я пригадую, під час душпастирського візиту в одну країну, на Святу Літургію прийшло багато чоловіків, їх було більше ніж жінок. Виглядало зі сторони трішки незвично. Однак виявляється, що в цю країну виїхало багато наших будівельників, зокрема спеціалістів оздоблення фасадів, сантехніків, зварювальників та крановиків. За кордоном їхню працю дуже цінують і вони відчувають це по своїй зарплаті. Причин виїзду є багато, однак ми свідомі, що для того, щоб ці люди повернулись назад до України, ми повинні цінувати їхню професію.

Побувавши у різних країнах, де замешкали наші земляки, я для себе зауважив певну деталь. Церква там – осередок, довкола якого обертається життя поза працею – вона і місце для молитви, і для освіти, і для спілкування, і для набуття досвіду. А як церковні структури за кордоном, - чи мають вони вплив на формування ставлення тамтешніх влад до наших з вами краян?

Звичайно, мають організаційний вплив. Церква є місцем зустрічі, не лише молитви, але також і соціального служіння. Під час проведення АТО/ ООС багато наших релігійних громад активно допомагали нашим пораненим воїнам, запрошували і надалі запрошують на реабілітацію, опікуються окремими сім’ями військових. Також майже при кожній нашій парафії за кордоном діє школа українознавства, різні гуртки, так щоб наші діти "не загубились" за кордоном, а відчували зв'язок з Україною або хоча з українськими традиціями. Церква запрошує українців інтегруватись у життя країни, де вони мешкають, зберігаючи свою мову та традиції, однак не асимілюватись! Часто іноземці цінують українців за те, що вони залишаються самі собою і бережуть свою релігійну ідентичність, яка на жаль у сьогоднішній Європі та загалом у світі є часто розмитою або взагалі втрачена.

Читайте також: Я, чесно, не можу сказати, що відчував християнську любов до ворогів, - капелан Ростислав Височан

І питання, якого не можу оминути. Ви ретельно займалися капеланством, були настоятелем Гарнізонного храму у Львові. Війна триває вже вісім років. Та останніми місяцями українці живуть під постійним тиском неминучого вторгнення Росії. Звісно, велика частина суспільства готова до відсічі. Але чимало людей панікують, збирають "тривожні валізки", і, як не печально, лаштують валізи й за кордон. Що можете сказати цим людям? Чим розрадити? Адже, звісно, на все воля Божа. Хоча Господь дав людині право вибору і право боронити свій вибір?

Так виглядає, що тривогу переживають ті, які ще не відчули, що в Україні вже давно триває війна на сході країни, що там щодня практично гинуть наші воїни, що хтось вже давно дивиться із заздрістю на нашу територію і думає як ще її поділити. Тому ті, хто вже відчув війну спокійно і виважено ставляться до теперішніх нових викликів. Слід теж пам’ятати, що не все залежить від тієї однієї людини, яка замислює війну, але над усім теж є Господь Бог. Ми свідомі того, що війна – це страшне слово, про яке ми колись чули лише з фільмів і нам здавалось, що це вже історія. Сьогодні ми повинні бути дуже стійкими і не піддаватись паніці, аналізувати інформацію та пам’ятати, що страх часто сильніше паралізує людину ніж реальність. І напевно, ми повинні все ж таки зрозуміти, що наша країна сильна, що ми маємо відважних захисників нашої незалежності, сильних духом. Інколи на війні не так важливою є зброя як сила духу та впевненість, що я захищаю свою країну та народ. Я знаю, що наші воїни захистять нас від будь-якого ворога, а ми їх завжди підтримаємо!

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook–сторінку.

Теги:
Читайте також:
Львів
+1.9°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.08
    Купівля 42.08
    Продаж 42.66
  • EUR
    Купівля 43.29
    Продаж 44.04
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
19 січня
14:35
Блукали горами 11 днів : румунські рятувальники знайшли 5 українців
14:06
На Закарпатті водійка злетіла з дороги на залізничну колію
13:28
У Києві помер ексголова Волинської ОВА Анатолій Француз
12:53
На Буковині помер поет-пісняр Василь Дихтяр
12:25
У Львові при свічках знову зазвучать хіти Назарія Яремчука
11:55
На Прикарпатті рятувальники допомогли туристові з обмороженими кінцівками
11:29
У Львові п’яний водій BMW врізався в металеву огорожу між дорогою і тротуаром
10:59
ппо
На Хмельниччині вранці 19 січня збили російський "шахед"
10:30
перетин кордону, прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 18 січня
10:23
Королівська 24-та бригада показала, як знищує техніку росіян у Часовому Яру, де тривають ворожі штурми
09:50
черги на кордоні
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 19 січня
09:34
прощання
Львівщина 19 січня прощається з чотирма загиблими військовими
09:09
Поліція розслідує побиття учня вчителем на Рівненщині
08:53
Інтерв’ю
Іван Сокаль
"Майже рік не бачив неба, а лампочка була нам за місяць": азовець Іван Сокаль про російський полон. Частина 2
08:45
зима
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 19 січня
08:17
Інфографіка
індустріальний парк
На заході України стрімко зросла кількість індустріальних парків. У яких областях їх найбільше
07:30
Огляд
Англоготична перлина Тернопільщини: таємниці та легенди Білокриницького замку-палацу
2025, субота
18 січня
21:26
На Драгобраті загинула лижниця, - ЗМІ
21:07
Одеса, трамвай
У Львові жінка ледь не потрапила під трамвай, її госпіталізували
20:41
новини Львівщини
Захищаючи Україну, загинув воїн з Прикарпаття Михайло Когут
20:02
Оновлено
У центрі Ужгорода виникла пожежа в ресторані японської кухні
У центрі Ужгорода виникла пожежа в ресторані японської кухні
19:37
замах на вбивство на Рівненщині
Затягли до авто та били молотком по голові: на Рівненщині бізнесмен замовив вбивство жінки, але вона вижила
18:32
Огляд
собака
Спільний обід: можна чи ні давати собаці їжу зі столу
18:00
У Карпатах травмувалась туристка, рятувальники радять готуватись до походу у гори
У Карпатах травмувалась туристка, рятувальники радять готуватись до походу у гори
17:29
У Львові відбудували приміщення ліцею, що постраждав від російських обстрілів 4 вересня
У Львові відбудували приміщення ліцею, що постраждав від російських обстрілів 4 вересня
16:56
Огляд
Туман та ожеледиця: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 19 січня
15:58
Волонтерку Ольгу Коновал призначили радницею голови Тернопільської обласної ради
Волонтерку Ольгу Коновал призначили радницею голови Тернопільської обласної ради
15:32
На Львівщині на хабарі затримали начальника районного управління газової служби
На Львівщині на хабарі затримали начальника районного управління газової служби
15:00
Біля памʼятника Шевченку у Львові проходить акція "Не мовчи! Полон вбиває"
Біля памʼятника Шевченку у Львові проходить акція "Не мовчи! Полон вбиває"
14:28
У Шептицькому четверо підлітків близько опівночі намагалися відкрити кілька машин
У Шептицькому четверо підлітків близько опівночі намагалися відкрити кілька машин
13:54
На Буковині затримали прикордонника, який за €20 тис. намагався переправити до Румунії військовозобов'язаного чоловіка
На Буковині затримали прикордонника, який за €20 тис. намагався переправити до Румунії військовозобов'язаного чоловіка
13:24
На Львівщині сталася смертельна ДТП: загинув військовий
12:56
На Львівщині правоохоронець приїхав забрати хабар законспірований і на мотоциклі
12:28
цибуля
Ціновий барометр: чи чекати здорожчання цибулі навесні?
11:55
У Львові 72-річна жінка впала та три дні пролежала на підлозі квартири
11:09
Оновлено
Сина нардепа підозрюють у розкраданні коштів на реконструкції вуличного освітлення в громаді на Львівщині
10:54
На Львівщині затримали чоловіка, який убив односельця ударом ножа в груди
10:38
На вулиці Пасічній у Львові горів гараж, постраждав чоловік
10:15
Ексклюзив
ХАЕС, Хмельницька АЕС
Російські блоки купують не для будівництва Хмельницької АЕС, а лише з метою дерибану, – Ольга Кошарна
10:02
Інтерв’ю
Іван Сокаль
"Після Маріуполя я хочу росіянам мститися". Інтерв'ю з азовцем Іваном Сокалем, який пережив полон. Частина 1
Більше новин