Гори завжди кличуть. Цікаві факти про Карпати
Сьогодні світ відзначає Міжнародний день гір.
Сьогодні, 11 грудня, за рішенням, прийнятим 2003 року 57-ю Генеральною Асамблеєю ООН, світ відзначає Міжнародний день гір. Поставивши за мету залучити увагу до проблем розвитку гірських районів планети і необхідності надання допомоги їх мешканцям, Генеральна Асамблея ООН, вочевидь, мала на увазі й наші Карпати. Але й без цієї офіційної дати українці готові своїми Карпатами милуватися, ними захоплюватися, їх пізнавати. І мова не лише про мальовничі краєвиди, інформує "Еспресо.Захід".
"Де синії гори, де гори Карпати…" – Говерла.
Найвища гора Українських Карпат і найвища точка України – гора Говерла висотою 2061 м над рівнем моря. Зрештою, знання цього входить до обов'язкової шкільної програми. Не входить – постійне намагання людей встановлювати на горі якісь рекорди. Так, 5 років тому 26-річний Сергій Расчупкін із Мукачево вибіг на Говерлу, подолавши непростий восьмикілометровий кам’янистий шлях (починаючи з урочища Козьмещик) за 58 хвилин і 25 секунд. У день 21-ї річниці Конституції України тут встановили всеукраїнський рекорд, розгорнувши 110-метровий Державний прапор вагою кількадесят кілограмів. У 2019 році на Говерлу піднялася 21 людина з інвалідністю по зору: стільки людей тотально незрячих і з порушеннями зору одночасно на цю гору ще не сходили.
"Як заграю на трембіті, гей…"
Які Карпати без звуків трембіти? Саме цей інструмент, який часто сягає від трьох до восьми метрів, є найдовшим інструментом світу (за що його включили до Книги рекордів Гіннеса), ще донедавна супроводжував усе життя мешканців Карпат: з його допомогою повідомляли сусідів про народження дитини чи відхід у засвіти, сповіщали про вихід овець на полонину чи що йдуть колядники. Звук трембіти чути навіть на відстані 10 км. Такий своєрідний місцевий провісник засобів мобільного зв'язку, до слова, попри свою довжину, не є важким – у середньому 1,5 кг. Але його виготовлення подекуди затягується на місяці, а то й роки.
Цікаво, що "Трембітою" називається також магазин музичних інструментів що на вул. Коперника у Львові. Магазин цієї осені увійшов до Книги рекордів України як найдавніший салон музичних інструментів.
Найбільше гірське озеро
Найбільше озеро Українських Карпат – Синевир, що в Межигірському районі Закарпаття і яке ще називають "Морським Оком" через невеличкий острівець посередині. Утворене внаслідок землетрусу, вона не прогрівається навіть улітку. Озеро має площу 7 га, а його максимальна глибина становить 24 метри.
Найвисокогірніша споруда
Астрономічна і метеорологічна обсерваторія на вершині Піп Іван, яку ще називають "Білий Слон" – найвище розташована споруда України, в якій жили і працювали люди. Має 2028 м над рівнем моря. Урочисто відкрита 1938 року, вона вважалася другою за значимістю в Європі і шостою у світі. Вона була обладнана сучасною на той час технікою, але головною її окрасою став астрограф з 33-сантиметровим об'єктивом. Завдяки цьому астрографу науковці обсерваторії могли вивчати планети та комети.
Один із найбільших кам’яних мостів світу
Унікальний залізничний кам'яний віадук у Ворохті, що, за задумом Австро-Угорщини, мав стати невіддільною частиною унікальної залізничної дороги між Чорним та Адріатичним морями. Через "Австрійський міст" у Ворохті мала проходити пряма магістральна траса через хребет Карпатських гір до тодішньої столиці Австро-Угорської імперії – Відня. Міст почали зводити у 1894-му році. Один із найстаріших та найдовших кам'яних аркових мостів (віадуків) Європи: довжина 200 метрів; протяжність центральної арки – 30 метрів.
Най, най, най….
Саме до Карпатського біосферного заповідника належить найбільша в Європі площа дикого нарцису вузьколистого (занесеної до Червоної книги квітки) – Долина нарцисів в урочищі Кіреші, біля міста Хуст. Найглибше розташована лікарня – в селі Солотвино на Закарпатті, де понад 200 років видобувають сіль вищої категорії. Найвисокогірніше місто в Україні – Рахів, середня висота якого 820 м над рівнем моря і яке має іще один рекорд: найбільший перепад висоти між вулицями – 600 м…. І цей перелік можна продовжувати.
Але значно важливіше інше: Карпати – як дім, як дух і як сила…
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе