Голубці з Рівненщини пропонують внести до переліку нематеріальної культурної спадщини України
Радивилівська громада на Рівненщині подала заявку про приєднання до традиції культури приготування і частування голубцями до обласного та національного переліків елементів нематеріальної культурної спадщини України
Про це пише Суспільне, передає "Еспресо.Захід".
"Донедавна всі позиціонували гастрономічну Рівненщину із таким смачним продуктом культури харчування як мацик. Він займав потужну нішу у представленні Рівненщини в культурі харчування і був на слуху у багатьох регіонів України. Це унікальний продукт, притаманний Рівненщині, який зацікавлював багатьох українців. Але наші громади активізувалися в рамках пошуку живих традицій у своєму осередку", — розповіла директорка обласного центру народної творчості Ірина Рачковська.
За її словами, цьогоріч до національного переліку окремими громадами України, безпосередньо це Кіровоградська область, було подано і долучено традицію культури приготування і частування голубцями.
"Рівненщина теж зацікавила українську спільноту своєю традицією, тому що саме на Радивилівщині є особлива рецептура приготування. І сьогодні до обласного і національного переліків, для приєднання до уже існуючого елементу, громада Радивилова теж подала облікову карту щодо традиції приготування їхніх голубців", — сказала Рачковська.
Голубці Радивилівської громади
"Радивилівські голубці унікальні тим, що вони готуються саме на основі капустяного листя, млинця і фаршу. Але специфіка страви полягає в тому, що млинець може бути різним, приготованим на основі яйця, муки, молока і мати жовте забарвлення, а коли господиня включає свою фантазію і додає до млинця шпинат чи зелене листя — млинець стає зеленого забарвлення, колір соку буряка додає млинцю червоного забарвлення і страва набуває зовсім іншого як смаку, так і унікального зовнішнього вигляду", — пояснила директорка Радивилівського міського будинку культури Інна Шаблій.
Вона також зазначила, що ця страва побутує тривалий час, а рецепт приготування голубців передається від матері до доньки.
"Зараз ми активно працюємо над тим, щоб наші кафе, які відкриті на території громади, ввели у свої меню приготування саме таких страв як голубці з млинцями. Протягом тривалого часу в нас було кафе, яке мало назву "Млин" і там побутувала ця страва, вона була родзинкою закладу і кожен охочий міг прийти туди її спробувати. Наразі в нас тільки готуються напівфабрикати у мороженому вигляді — голубці з млинцями", — наголосила вона, додавши, що в громаді співпрацюють з місцевим професійним ліцеєм, який має напрямок кулінарної справи.
Вони ввели у свій традиційний навчальний план приготування цієї страви. А також паралельно працюють із закладами освіти, щоб на уроках трудового навчання старшокласниці теж перейняли традицію приготування голубців з млинцями.
"Я від мами своєї дізналася про рецептуру приготування цих голубців. Мені вони смачніші та унікальніші. Мама традиційно готувала голубці з млинцями на Різдво. На вечерю перед Різдвом були пісні голубці з гречкою і грибами, з картоплею і пшоном. А на Різдво готувались святковіші страви з м'ясом, з млинцями", — розповіла жінка.
- Раніше повідомлялося, що дрогобицька сіль може потрапити до переліку нематеріальної культурної спадщини України.
- Актуальне
- Важливе