Еспресо. Захід
Аналітика

Гібридна зброя Росії проти Заходу: як Путін використовує мігрантів

13 листопада, 2021 субота
21:20
Зміст

Ще кілька місяців тому з’явилась інформація, що на Вітебщині в Білорусі проходили військову підготовку дві групи мігрантів – група іракців та група афганців. Їх готували до участі у потенційному збройному конфлікті на кордоні з Європейським Союзом.

Про історію мігрантів, які прямують з території Білорусі до кордону з ЄС, йдеться в розслідування журналістів програми "Вечір з Миколою Княжицьким", передає "Еспресо.Захід".

8 листопада різко загострилася ситуація на кордоні Білорусі та Польщі. Близько 2-х тисяч біженців у супроводі білоруських силовиків штурмували польський кордон в районі КПП "Кузніца".

Білоруські прикордонники абсолютно не заважають курдам з Ірану різати дротяну огорожу й кидати на неї стовбури дерев. До вечора 8 листопада на кордоні навіть з'явилося наметове містечко мігрантів. Натомість ж білоруські протестувальники можуть тільки мріяти про таке ж дружнє ставлення силовиків Лукашенка.

Заворушення мігрантів на кордоні ЄС − новий тип війни

У Польщі вважають, що з білоруського боку поблизу кордону може перебувати кілька тисяч людей, а назагал у Білорусі є до 15 тисяч іноземців, які збираються нелегально перетнути кордон ЄС.

"Те, з чим ми маємо справу − це новий тип війни. Це війна, у якій мирне населення та ЗМІ є боєприпасами", − написав у Фейсбуці Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький.

Схожої думки й президент Польщі Анджей Дуда.

"Останніми днями Польща стала ціллю гібридної атаки, яка керується КДБ Олександра Лукашенка. Мігранти з Близького Сходу брутально використовуються диктатурою, щоб дестабілізувати ситуацію в Польщі та Європі", - наголосив президент у телезверненні до польського народу у День незалежності Польщі.

З початку літа Білорусь розпочала чинити тиск на сусідні країни ЄС через потік мігрантів. В Литві цього року перейшли кордон в 50 разів більше нелегалів, ніж за весь 2020 рік. Вдвічі більше не пустили через кордон.Тож Литва, Латвія та Польща запровадили надзвичайний стан у прилеглих до Білорусі регіонах ще на початку осені.

В опозиційній білоруській ініціативі ByPol, що об'єднує колишніх силовиків, стверджують, що спецоперацію з мігрантами, яка нібито отримала назву "Операція "Шлюз", придумав глава КДБ Білорусі Іван Тертель разом з генералами російського ФСБ.

Влітку міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс розказав Financial Times, що координує потік мігрантів державна компанія "Центркурорт", яка входить до структури Управління справами Лукашенка.

За її допомогою 12 уповноважених турфірм оформляють туристичні візи до Білорусі для людей, які мають намір нелегально потрапити до ЄС. Посольство Білорусі в Дамаску навіть розмістило список таких уповноважених фірм безпосередньо на своєму інформаційному стенді.

Можливість для мігрантів отримати туристичну візу до Білорусі прямо в аеропорту Мінська з'явилася лише навесні. За словами контрабандистів та місцевих туристичних агенцій, через які мігранти бронюють авіаперельоти, поїздка може коштувати від 6 до 12 тисяч доларів, включаючи перельоти та незаконне перевезення по суші.

Офіційно Білорусь заробляє не лише на розміщенні туристів у готелях та їх обслуговуванні у місцевих кафе та магазинах. Кожен, хто прилетів за туристичною візою і прорвався до ЄС, приносить Білорусі 3 000 доларів − це застава, що має бути сплачена Білорусі як штраф, якщо людина не повернулася з "туристичної" поїздки.

Лукашенко створює проблеми для ЄС, аби змусити його вести перемовини. Він намагається подолати ізоляцію, в якій опинився після придушення протестів у 2020 році й захоплення літака Ryanair у квітні цього року.

Лукашенко прямо говорить, що мета тиску − зняття санкцій

Звичайно, нічого принципово нового білоруські та російські КГБ-сти не придумали.

На східному кордоні ЄС вони намагаються повторити таку ж кризу, яку спричинили сирійські біженці на південному кордоні у 2015 році. Тоді президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган відкрив кордон, аби змусити ЄС заплатити Туреччині за наслідки війни в Сирії.

У 2015 році країни ЄС виявилися не готовими до припливу мігрантів. Криза розділила країни Європи й призвела до піднесення правих популістських рухів. Саме тоді канцлерка Німеччини Ангела Меркель запросила сирійських біженців до своєї країни. І сказала найбільш контроверсійну за всю свою політичну кар'єру фразу: "Ми впораємося". До слова, на цю заяву ще й досі посилається Лукашенко.

Від кордону до кордону − доля мігрантів

Балканські країни одна за одною спочатку намагалися дати раду з мігрантами, потім робили спроби закрити кордон, а далі вже просто перевозили натовпи на кордон сусідів. Хорватія відправляла потяги з мігрантами до Будапешту. Спочатку ж Угорщина блокувала ці потяги. Австрія. Греція, Хорватія, Словенія, Італія, Угорщина, Австрія та інші просто пропустили біженців через свою територію без реєстрації − всупереч Дублінській угоді.

Тисячі біженців скандували "Німеччина, Німеччина" на вокзалах в Будапешті та Зальцбургу. Зрештою, за 2015 рік Німеччина прийняла рекордні майже мільйон мігрантів, що прибули так званим Балканським маршрутом.

Таким був шлях мігрантів до Німеччини.

Меркель поїхала до Ердогана. І у 2016 році домовилися, що надалі Туреччина буде стримувати біженців на своїй території. Анкара погодилась приймати назад біженців  з території ЄС. За це Євросоюз пообіцяв їй фінансову допомогу в розмірі 6 млрд євро та скасування віз для громадян цієї країни.

Однак, попри всі зусилля, проблема притулку для мігрантів вже не сходила з порядку денного. То хорватська поліція спростовує звинувачення представника Ради Європи з прав людини Дуні Міятович щодо порушення прав мігрантів та крадіжки їх майна. То тисячі мігрантів намагаються прорвати кордон з Греції до Північної Македонії й грецька поліція застосовує сльозогінний газ.

А вже в лютому-березні 2020 році Ердоган доправив автобусами чотири десятки біженців до кордону з Грецією за один день. Туреччина відкрила свій кордон з ЄС для мігрантів після загострення ситуації в сирійському Ідлібі, де внаслідок авіаудару загинуло 33 турецьких військових і ще 36 отримали поранення.

"Що ми зробили вчора? Ми відкрили двері", − заявив президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган у своїй першій публічній промові після загибелі турецьких солдатів в Сирії. "Ми не будемо закривати ці двері… Чому? Тому що Європейський Союз повинен виконувати свої обіцянки", − додав він.

Телеканал TRT у своєму Твіттері арабською мовою представив карту, на якій були показані всі потенційні маршрути, які біженці та мігранти можуть пройти, щоб дістатися до центральної Європи.

Проте у 2020-му лунали вже зовсім інші слова: "втрати контролю над ситуацією", як це відбулося у 2015-му, допустити не можна, підкреслила канцлерка Меркель.
Тепер же Євросоюз приділяє значно більшу увагу зміцненню своїх зовнішніх кордонів. На саміті в червні 2018 року підсилення і захист зовнішніх кордонів ЄС було проголошено спільною метою міграційної політики. І в цьому ключі він буде діяти щодо Лукашенка.

Лукашенку нікуди відступати

Атака мігрантами на кордон Польщі почалася через 4 дні після того, як Володимир Путін та Олександр Лукашенко підписали інтеграційний декрет союзної держави Росії та Білорусі, який передбачає спільну оборонну та міграційну політику.

В польських спецслужбах ще у вересні сказали, що кожен п'ятий спійманий мігрант пов'язаний з РФ, працював і жив там деякий час. А також − що "ключ до розв'язання проблеми є в Москві", − заявили й в уряді Німеччини.

Міністр оборони Латвії Артіс Пабрікс допускає, що в ситуації, яка склалась, Лукашенку нікуди відступати, тому можливі більш похмурі сценарії розвитку подій. Про це повідомляє Delfi, цитуючи його інтерв’ю "Латвійському радіо".

На його думку, білоруський диктатор може посилити кризу до певної точки, після якої знову втрутиться Росія. Міністр зазначив, що погода стає все холоднішою і Лукашенкові скоро доведеться вирішувати, як діяти далі.

"Якщо він (Лукашенко. ред) не зможе прорвати наші кордони, то йому доведеться прояснити ситуацію, або визнати, що програв, та відправляти людей назад у ті країни, звідки він їх привіз. Це означає для нього фінансові втрати й більш серйозні проблеми", − зазначив Артіс Пабрікс.

На його думку, далі є кілька варіантів розвитку ситуації.

"Або міжнародна спільнота поступається і погоджується на план Кремля, допомагаючи Лукашенкові залишитися при владі й знімаючи з нього відповідальність за мігрантів, або Лукашенко нагнітає ситуацію до якось межі - до якої, я поки не готовий говорити − і тоді знову втручається Росія", − сказав міністр оборони Латвії.

Пабрікс висловив думку, що Білорусь фактично втратила незалежність і Лукашенко вже не приймає самостійних рішень: "Найбільший переможець у цій ситуації − Росія, тому що Лукашенко і його режим стали інструментом в руках Кремля. Білорусь використовують для розколу всередині ЄС, створення загрози для кордонів ЄС, спроб щось "вибити", − зазначив він.

Окрім цього, віцеміністр культури Білорусі Павел Латушко зауважив, що мігранти проходили попередній військовий вишкіл.

"З наших джерел, які ми отримали ще кілька місяців тому, відомо, що на Вітебщині проходили підготовку дві групи – група іракців та група афганців. Вони мають відповідний досвід бойових дій. Вони готувалися та готуються для того, щоб взяти участь у потенційному збройному конфлікті на кордоні з Європейським Союзом. Відповідну зброю вже доставили до Білорусі, але це сталося не з території Донбасу, а з Афганістану через Таджикистан. Адже наприкінці жовтня два військово-транспортні літаки Міністерства оборони Білорусі приземлилися в аеропорту Айні в Таджикистані. На борту була група розвідки КДБ Білорусі, вона забезпечила доставку трофейної зброї американського та радянського виробництва", − розповів Латушко.

Нові санкції проти Білорусі

15 листопада ЄС готується схвалити новий пакет санкцій проти Білорусі за штучне створення міграційної кризи. За інформацією західних ЗМІ, під санкції можуть потрапити глава МЗС Владімір Макей та білоруська авіакомпанія "Белавіа", а також головний аеропорт країни. З’являлися чутки про те, що під санкції можуть потрапити також "Аэрофлот" і Turkish Airlines.

"Ми розглядаємо можливість запровадження санкцій проти авіакомпаній третіх країн, які допомагають мігрантам дістатися через Мінськ і до кордону Білорусі та ЄС", − заявила президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляйен за підсумками зустрічі із президентом США Джо Байденом.

Глава Єврокомісії додала, що ЄС та США розширять санкції щодо Білорусі за організацію міграційної кризи на європейському кордоні. За її словами, Брюссель планує запровадити обмеження щодо білоруських фізичних та юридичних осіб наступного тижня, а Вашингтон – на початку грудня. У серпні ж Ірак вже призупинив прямі рейси з Багдаду до Мінська під тиском ЄС. Зараз мігранти літають через Дубай чи Туреччину.

Держсекретар канцелярії польського президента Якуб Комоч повідомив, що турецька авіакомпанія Turkish Airlines також прийняла рішення не пускати в літаки, що виконують рейси до Мінська, громадян Іраку, Сирії та Ємену. Виняток буде зроблено тільки для власників дипломатичних паспортів.

Окрім того, верховний представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Джозеф Боррель написав у Твіттері: "Ми тісно співпрацюємо з країнами походження і транзиту, щоб покласти край діям режиму Лукашенка".

Він додав, що ЄС продовжить протидіяти спонсорованій державою нелегальній міграції, включаючи незаконне ввезення біженців, організоване білоруським режимом. За його словами, для цього проти Мінська буде розширено пакет санкцій.

Також Боррель підкреслив, що ЄС рішуче засуджує режим Лукашенка за те, що він свідомо наражає на небезпеку життя і добробут людей.

"Ми повністю солідарні з державами-членами, постраждалими від цієї гібридної атаки, і продовжимо надавати допомогу тим, хто постраждав найбільшою мірою", − зазначив глава європейської дипломатії.

Посли Європейського союзу 10 листопада затвердили всі критерії п'ятого пакета санкцій проти Білорусі. Зараз же − готується і "шостий пакет".

  •  Нагадаємо, що 8 листопада режим Лукашенка влаштував масштабну провокацію на польському кордоні. Тисячі мігрантів під контролем білоруських спецслужб штурмували кордон Польщі.

  • Польська сторона повідомляє, що у наступних штурмах кордону можуть брати участь до 10 тисяч нелегалів.

  • Крім того, Мінськ став скеровувати ці людські маси на кордон з Україною.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку


 
Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.22
    Купівля 39.22
    Продаж 39.74
  • EUR
    Купівля 42.14
    Продаж 42.84
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
7 травня
22:52
УЗ анонсувала запуск модернізованого електропоїзда Львів – Рівне
Укрзалізниця анонсувала запуск модернізованого електропоїзда Львів – Рівне
22:27
У Франківську на День міста вручили нагороди сім’ям полеглих бійців
У Франківську на День міста вручили нагороди сім’ям полеглих бійців
22:01
На Донеччині загинув доброволець зі Львівщини Дмитро Сущик
На Донеччині загинув доброволець зі Львівщини Дмитро Сущик
21:40
На Рівненщині п’яний водій у вишиванці намагався відкупитися від поліцейських
21:22
У Львові медики успішно видалили злоякісну пухлину 2-річному хлопчику
У Львові медики успішно видалили злоякісну пухлину 2-річному хлопчику
21:03
На Закарпатті оштрафували жінку, яка викликала швидку, через вигадану хворобу
20:45
На Тернопільщині затримали п’яного чоловіка з рюкзаком, повним набоїв
20:27
У Луцькому зоопарку з’явилася вишита фотозона
20:07
Жителя Львівщини підозрюють у вбивстві свого сусіда: завдав понад 10 ударів ножем
19:49
На Прикарпатті представили унікальні давні світлини жителів Станіславова. Фото
19:30
У волинянина виявили склад зброї
У волинянина поліція виявила склад зброї: гранати, набої та АК-74
19:14
меморіальна таблиця
У Львові встановлять 39 меморіальних таблиць загиблим Героям
19:02
У Львові на вул. Чупринки з’являться антипаркувальні стовпці
18:45
суд, вирок
У Львові засудили заступника директора заводу за смертельну ДТП, у якій загинув мотоцикліст
18:33
У Львові реставратори відновили історичні двері на вулиці Снопківській
18:12
новини Тернопільщини
Перетнути кордон за 9 тис. доларів: на Тернопільщині судитимуть організатора незаконного переправлення
18:00
новини Львова
У Львові судитимуть військового капелана, який за €20 тис. хотів переправити через кордон ухилянта
17:56
новини Прикарпаття
Помер колишній голова Надвірнянської райради Василь Хабайлюк
17:44
Знищили понад 900 більшовиків : на Рівненщині вшанували упівців з нагоди  80-річчя битви під Гурбами
17:28
без води, вода
У Львові стартують гідравлічні випробування. Де і коли відключать гарячу воду
17:22
хмари
Хмарно, але без дощу: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 8 травня
17:16
Ілюстративне фото
У Тернополі чоловік хотів виплат від міжнародної організації та втратив 50 тис. грн
17:12
Львівські рятувальники перемогли на Чемпіонаті України з водного туризму 
17:02
На фронті загинув колишній працівник Міжнародного аеропорту "Львів" Віктор Дудник 
16:50
Олександра Малашевська
Ковельчанка виборола нагороду на чемпіонаті України з вільної боротьби
16:39
земельна ділянка у Бібрській громаді
Ціна зросла у 67 разів: на Львівщині охочі взяти в оренду ділянку з озером влаштували запеклі торги на аукціоні
16:25
новини Буковини
На Буковині понад 100 будівель планують переобладнати для потреб переселенців
16:20
нагородження Андрія Квятковського
Засновник львівського благодійного фонду отримав особливу відзнаку від Сирського
16:17
На Рівненщині під колесами легковика загинула вагітна лосиця
16:13
гаївки в центрі Львова
У центрі Львова водили гаївки та співали веснянки. Фото
16:03
Богдана Фроляк
У Львівській філармонії прозвучать твори, які принесли композиторці Богдані Фроляк Шевченківську премію
15:58
Суд зобов'язав Apple Ukraine розглянути звернення активіста Літинського про співпрацю з компанією, яка має зв'язок з РФ
15:50
ухилянт
У Польщі затримали сумчанина, якому вдалося втекти від українських прикордонників
15:35
Ексклюзив
студенти
На Львівщині втричі побільшало вступників, які закінчили школу в минулі роки
15:32
Олександр Ровенчук
Від ворожої кулі на Харківщині загинув підполковник з Хмельниччини Олександр Ровенчук
15:20
Володимир Тимошук
На Волині батько загиблого захисника зібрав гроші на баггі та дрони для ЗСУ
15:06
Глава УГКЦ отримав "Хрест Сухопутних військ"
14:53
ЗСУ, мобілізація
У Хмельницькому ТЦК попередили про кримінальну відповідальність за поширення даних про пересування військовослужбовців
14:40
На Буковині в ДТП постраждало 4 людини за добу
14:26
У Тернополі судили донеччанина, який перейшов на бік ворога і воював проти ЗСУ на Херсонщині
У Тернополі судили донеччанина, який перейшов на бік ворога і воював проти ЗСУ на Херсонщині
Більше новин