Фаріон не зверталась щодо порушення її прав під час звільнення з Львівської політехніки, – Лубінець

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що мовознавиця Ірина Фаріон не зверталась щодо порушення її прав під час звільнення з Львівської політехніки. Але має таке право

Про це він розповів в ефірі Радіо Свобода, передає "Еспресо.Захід".

За словами омбудсмена, він готовий розглянути таку заяву. Однак поки відповідного звернення від Ірини Фаріон не надходило.

"Якщо Ірина Фаріон вважає, що під час звільнення із вишу порушили її права, вона може офіційно звернутися. Буде відкрито провадження: буду перевіряти, наскільки були її права порушені і наскільки була порушена процедура з боку керівництва вишу", – наголосив Лубінець.

Він також розповів, що побачив розповсюдження мови ворожнечі і дискримінаційні вислови щодо громадян України, які використовують мови національних меншин у висловлюваннях Фаріон. Тому звернувся з цього приводу раніше до СБУ.

Лубінець при цьому закликає не використовувати мовне питання для розколювання українського суспільства. Зокрема, якщо це стосується українських військових, які нас захищають.

Що відомо про скандал з Іриною Фаріон

Нещодавно Ірина Фаріон в "Рандеву з Яніною Соколовою" наголосила, що не може вважати російськомовних українських військових українцями. Вона назвала їх "москворотими биками, що ганьблять ЗСУ". Громадськість відреагувала на скандальні слова екснардепки, а Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до Національної поліції України, СБУ та Нацради з питань телебачення і радіомовлення щодо дискримінації. 

Також на одному із корпусів Львівської політехніки наклеїли листівки із закликами звільнити Ірину Фаріон, яка викладає у цьому навчальному закладі. Згодом на сайті Львівської політехніки оприлюднили офіційну позицію навчального закладу. Там уточнили, що Львівська політехніка не несе відповідальності за висловлювання працівників та студентів поза університетом.

Водночас студенти Львівської політехніки закликали правоохоронців перевірити заяви Фаріон. У МОН вже також відреагували на скандал.

Крім того, 8 листопада Фаріон у себе в телеграм-каналі повідомила, що отримала лист з підтримкою від студента з Криму Максима Глєбова. Вона виклала скриншот його листа, не приховавши особисті дані хлопця. Пізніше окупанти заявили, що затримали хлопця та виклали відео з ним. На ньому Глєбов сидить у головному управлінні з протидії екстремізму МВС Росії у Сімферополі та на тлі російського прапора просить вибачення.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини наголосив, що поширення персональних даних в умовах війни несе загрозу життя і свободи. Він додав, що звернувся до Служби безпеки України, "аби дії громадянки України проаналізували належним чином і надали юридичну оцінку". Злочинними дії Фаріон вважає і представниця президента України в АР Крим Таміла Ташева. У Facebook вона назвала "ницістю і злочином" викладення назагал повідомлення від людини, яка пише з тимчасово окупованої території.

15 листопада стало відомо, Служба безпеки України розпочала кримінальне провадження та вже призначила низку експертиз щодо висловлювань і публікацій колишньої народної депутатки Ірини Фаріон

Зранку 17 листопада інформація про звільнення Ірини Фаріон з Львівської політехніки стала недоступною у соцмережах університету, та вже ввечері знову з'явилася на сайті закладу

Ректор Національного університету "Львівська політехніка" Юрій Бобало прокоментував ситуацію довкола скандалу із викладачкою університету, професоркою Іриною Фаріон. Водночас колектив катедри української мови Львівської політехніки виступив проти звільнення Фаріон.

20 листопада біля Національного університету "Львівська політехніка" відбувся мітинг на підтримку та проти професорки Ірини Фаріон. Її прихильники озвучили свої вимоги.