Як легально зменшити рахунки за електроенергію
Як встановити двозонний лічильник, аби за частину використаної електрики платити не по 4,32 грн, а по 2,16 грн за кВт-год, та чи можна отримати такий лічильник безплатно
Одна українська родина до повномасштабного вторгнення використовувала в середньому 170 кВт-год електроенергії на місяць, за умови, що вона не використовує електрику для опалення. Свіжих даних наразі немає, але енергетики кажуть, що попри відключення світла загальне споживання суттєво не скоротилось, адже в ті години, коли електроенергія є, люди намагаються встигнути приготувати їжу, попрати й зарядити всі гаджети. Отож якщо припустити, що ваша родина все ж вкладається у ті 170 кВт-год на місяць, то за новими тарифами це вже буде 734,4 грн. Якщо ж ви використовуєте, скажімо, 250 кВт-год, то за червень очікуйте рахунок на 1080 грн.
Чи не єдиним легальним способом зменшити рахунки на електроенергію (крім економії самої електрики) при нових тарифах є встановлення двозонних або тризонних лічильників. Тоді ціна на електроенергію залежатиме від того, в який час ви її використали.
Що таке багатозонні лічильники електрики
Багатозонні лічильники – це лічильники, запрограмовані таким чином, що здатні вести облік електроенергії за двома або трьома тарифними зонами.
Двозонні лічильники ділять добу на дві зони: денну (07:00 - 23:00) та нічну (23:00 - 07:00). Відтак за електрику, спожиту вдень, споживач платить за повним тарифом (4,32 грн), а вночі – 50% від вартості (тобто 2,16 грн).
Тризонні лічильники ділять добу на три зони: пікові (08:00-11:00 та 20:00 - 22:00), напівпікову – (07:00 - 08:00; 11:00 - 20:00; 22:00 - 23:00) та нічну (23:00 - 07:00). Відтак у піковій зоні діє коефіцієнт 1,5 (вартість буде 6,48 грн кВт-год), у напівпіковій – коефіцієнт 1(4,32 грн), а у нічній – коефіцієнт 0,4 (1,728 грн).
Для населення найпопулярнішими є двозонні лічильники.
Скільки можна зекономити з двозонним лічильником
Ще до підвищення тарифів на електрику у компанії Yasno порахували, що сім’я, яка споживає 300 кВт-год електрики в місяць, зі звичайним лічильником платила 792 грн, а з двозонним – 473,5 грн. Тобто фактично економія складає 40%. Звичайно, наскільки помітною буде економія, залежить від того, яку частину споживання електрики ви зможете перенести на нічні години. Але навіть 20% економії - це 200 грн із тисячі.
Аби економія з двозонним лічильником була відчутною, на ніч можна вмикати бойлер (це один з найбільш потужних приладів), пральну машину, ставити на зарядку павербанки й інші гаджети. Якщо є техніка, яка дозволяє запрограмувати години роботи, це суттєво полегшить завдання. Скажімо, мультиварку можна звечора запрограмувати так, аби страва була готова до 7-ї ранку. Щоправда, тут можуть нашкодити нічні вимкнення електроенергії, через які таймер може збитися.
Чи можна встановити двозонний лічильник безплатно
Частина родин може встановити двозонні лічильники безплатно – за кошти обленерго. Це залежить від місця проживання. Якщо у цьому районі передбачена заміна електролічильників інвестпрограмою постачальника електроенергії, то вам не доведеться платити за заміну лічильника.
"У Львівобленерго немає програми безплатного встановлення зонних електролічильників. Разом з тим щороку реалізовується Інвестиційна програма, у межах якої ПрАТ "Львівобленерго" власними силами проводить заміну електролічильників на багатофункціональні, які мають можливість дистанційно передавати показники до автоматизованої системи обліку Товариства (АСКОЕ), мають вищу точність вимірювань та можуть вести облік електроенергії, спожитої за різними тарифами (день/ніч), – пояснюють "Еспресо.Захід" у Львівобленерго. – У цьому випадку основною метою встановлення багатофункціональних лічильників є не перехід споживачів на "нічний тариф", а насамперед зменшення технологічних втрат електроенергії, спричинених некоректним обліком електроенергії, крадіжками тощо".
Районні підрозділи Львівобленерго щороку формують перелік ліній електропередачі та підстанцій, де є найбільші технологічні втрати електроенергії, велике споживання електроенергії, ускладнений доступ до споживачів. Саме на таких електромережах встановлюють багатофункціональні лічильники у межах Інвестиційної програми.
"Кошти Інвестпрограми на встановлення лічильників є обмеженими, і неможливо одночасно охопити велику кількість споживачів. У 2024 році заплановано встановити понад 26 тисяч таких лічильників у Львові та районах області (для розуміння, у "Львівобленерго" близько мільйона споживачів). Тому енергетики концентрують увагу на найбільш проблемних ділянках".
Скільки коштує встановлення зонного лічильника
Якщо вам не світить встановлення нового лічильника за кошт обленерго, це можна зробити власним коштом. Скажімо, у Львівобленерго Вартість однофазного багатотарифного приладу обліку електроенергії – 1650,00 грн (без вартості встановлення), трифазного – 2808,00 грн (без вартості встановлення). Плату за параметризацію (програмування) приладу, яка становила 152 гривні, скасовано!
Надалі експлуатація, планова заміна, ремонт (якщо несправність приладу не з вини споживача), повірка багатотарифного приладу обліку електроенергії здійснюється коштом енергокомпанії.
Як встановити двозонний лічильник на Львівщині
Споживачам, які хочуть перейти на двозонний тариф на електрику, потрібно подати заяву до Львівобленерго. Це можна зробити кількома способами:
1. Через онлайн-платформу "Персональний кабінет" : https://info.loe.lviv.ua/
2. З допомогою чат-ботів"Львівобленерго у Viber або Telegram: https://loe.lviv.ua/page/viber_telegram
3. На сайті Львівобленерго з допомогою застосунку Дія: https://services.loe.lviv.ua/dvokhzonnyy_lichylnyk
4. Особисто звернутися із відповідною заявою в Центр обслуговування клієнтів (прийом виключно за попереднім записом): https://loe.lviv.ua/equeue.
- Актуальне
- Важливе