Два рішення суду і дві пожежі: що відбувається із ЛАЗом та у скільки контроль над ним обійдеться івано-франківському забудовнику
Що відбувається довкола Львівського автобусного заводу, де у жовтні двічі спалахували пожежі, у скільки обійдеться Івано-Франківському забудовнику контроль над ЛАЗом, та чи справі російський бізнесмен Ігор Чуркін більше не має стосунку до заводу
Львівський автобусний завод, який колись був найбільшим в Україні виробником автобусів та тролейбусів, може отримати друге дихання. Компанія, пов’язана з івано-франківським забудовником Андрієм Луцьким, поступово погашає багатомільйонні борги підприємств, на які розділив ЛАЗ російський власник Ігор Чуркін. Та чи вихід з банкрутства означає, що ЛАЗ зможе відновити свою роботу саме як автобусний завод? І чи справді Ігор Чуркін більше не має стосунку до заводу? У цьому спробував розібратись "Еспресо.Захід".
Офіційно Львівський автобусний завод існує лише в Києві
Аби уникнути плутанини, наперед варто уточнити: коли ми пишемо “Львівський автобусний завод” – йдеться насамперед про територію колишнього заводу. У 2001 році, коли російський бізнесмен Ігор Чуркін придбав Львівський автобусний завод, за адресою Львів, Стрийська, 45 почали реєструвати різні юридичні особи, частки у яких належали або Чуркіну, або пов’язаним з ними особам. У власності цих підприємств опинялось різне майно та нерухомість ЛАЗу.
Найбільша частка майна заводу опинилась на балансі двох підприємств – ЗАТ "Заводу комунального транспорту", який було визнано банкрутом у 2014 році та ТОВ "Львівські автобусні" (зареєстроване у Кам’янському Дніпропетровської області), процедуру банкрутства якого розпочали у 2020.
Підприємство "Львівський автобусний завод" теж існує. Щоправда, воно зареєстроване у Києві у 2015 році (за рік після визнання банкрутом ЗКТ). Кінцевим бенефіціаром є громадянин США Майкл Вейнберг, а уповноваженою особою – Таїсія Саніна, чиє ім’я фігурує серед співвласників чи підписантів десятків компаній, пов’язаних з Ігорем Чуркіним. За даними YouControl, у власності цього київського ЛАЗу також є нерухомість за адресою Львів, Стрийська, 45.
Два судові рішення – дві пожежі на ЛАЗі
2 жовтня Господарський суд Львівської області припинив процедуру ліквідації ЗАТ "Завод комунального транспорту" і розпочав процедуру санації підприємства. Уже до кінця року Завод комунального транспорту має повернути борги кредиторам. А 22 жовтня цього Господарський суд Дніпропетровської області закрив справу про банкрутство ТОВ "Львівські автобусні" заводи у зв’язку з завершенням плану санації та відновлення платоспроможності підприємства.
Пожежа на території ЛАЗу
За дивним збігом обставин, рішення про зупинку ліквідації Заводу комунального транспорту опублікували в Єдиному судовому реєстрі лише 16 жовтня. І саме в цей день на території ЛАЗу спалахнула перша пожежа. А уже за тиждень, 24 жовтня, ДСНС знову гасили вогонь на автобусному заводі. Рішення про закриття справи про банкрутство "Львівських автобусних заводів" опублікували саме 24 жовтня.
В обох випадках порятунком для підприємств стали кошти інвестора, пов’язаного зі співвласником івано-франківської будівельної компані "Благо" Андрієм Луцьким.
У Ігоря Чуркіна все ж залишився шматок ЛАЗу
Попри те, що контроль над Львівським автобусним заводом через "Львівівестактив" фактично перейшов до Андрія Луцького, частка ЛАЗу все ж залишається і в Ігоря Чуркіна. Його частка у статутному капіталі ТОВ "Львівські автобусні заводи" – 2 399 150, 96 грн, тобто 0,9%.
При цьому, судячи з ухвали Господарського суду Дніпропетровської області, у процесі санації з переліку учасників ТОВ "Львівські автобусні заводи" видалили "Сіті Транспорт Констракшн Інвестментс Лтд", зареєстроване у Великій Британії та "Євротрак Технолоджіс Лімітед", зареєстроване у Канаді. Водночас серед співвласників залишається акціонерна компанія "Мерибені Енерджі Корп.", зареєстрована у Канаді. Її засновником є Майкл Вейнберг. Той самий, якому належить 100% Львівського автобусного заводу, що зареєстрований у Києві. За даним YouControl, на 30 жовтня частка "Львівінвестактиву" Андрія Луцького у ТОВ "Львівські автобусні заводи" становила 57,58%, а часка "Мерибені Енерджі Корп." Майкла Вейнберга – 40,73%.
Торговий-розважальний центр LAZ на території колишнього заводу
Скільки коштуватиме Луцькому контроль над ЛАЗом
Загалом контроль над Львівським автобусним заводом обійдеться компанії Андрія Луцького приблизно 910 млн грн.
За даними "Liga.net", "Львівінвестактив" (кінцевим бенефіціаром є Андрій Луцький) з 1 липня 2023 року до 27 жовтня 2023 року влив у компанію "Львівські автобусні заводи) 82 млн грн, та погасив усі визнані судом борги ЛАЗу на суму 178,65 млн грн (зокрема 86,8 млн грн перед Укрексімбанком) і став мажоритарним власником підприємства. Тобто контроль над "Львівськими автобусними заводами" обійшовся йому орієнтовно у 260 млн грн.
Цікаво, що ще одна івано-франківська компанія ТОВ "ФК "Інвент", якій ТОВ "Львівські автобусні заводи" заборгували 48 375 233,25 грн, у жовтні милого року "пробачила" 14 млн грн боргів.
Торговий центр Fabrik та житловий квартал на території колишнього заводу
Під час процедури санації ТОВ "Львівські автобусні заводи" була створена нова юридична особа "Львів Інвест Сіті" (засновниками є ТОВ "Львівінвестактив" ТОВ "Львівські автобусні заводи"). І саме “Львівінівестактив” разом з "Львів Інвест Сіті" подали клопотання про припинення ліквідації Заводу комунального транспорту та запропонували план санації підприємства.
План передбачає, що "Львівінвестактив" забезпечує фактичне збільшення статутного капіталу ТОВ "Львів Інвест Сіті" грошовими коштами на 650 млн грн. Ці кошти будуть спрямовані на погашення боргів Заводу комунального транспорту та першочергової реконструкції та ремонту об`єктів нерухомості та інфраструктури на вул. Стрийська, 45. Тобто для того, аби відновити платоспроможність Заводу комунального транспорту, компанії Андрія Луцького доведеться витратити ще 650 млн грн.
Що буде на місці Львівського автобусного заводу
Основне питання, яке виникає у львів'ян – як саме територію заводу планує використати новий власник та чи є шанс відновити виробництво автобусів, зважаючи, що частина цехів ЛАЗу напівзруйновані. На частині території колишнього заводу уже збудований житловий квартал "Стрийська, 45", а частина корпусів, з вул. Стрийської перебудовані у торгово-офісні центри LAZ i Fabrik.
У компанії "Львів Інвест Сіті" на питання "Еспресо.Захід", як вони планують використовувати територію Львівського автобусного заводу, заявили, що поки що немає затвердженого плану. Є лише бачення, як можна використати цю територію. Утім, не виключили, що на частині території можуть відновити виробництво транспорту.
Раніше керуючий санацією ТОВ "Львівські автобусні заводи" Віталій Глеваський розповів, що план санації передбачав створення на території заводу логістичного хабу. Рішення виглядає логічним, зважаючи на те, туди підведені залізничні колії.
Один з цехів ЛАЗу
При цьому в ухвалі суду зафіксовано поганий стан нерухомості, що є у власності Заводу комунального транспорту. Що більше, у документі вказано, що будівлі більше не є єдиним виробничим комплексом.
"Будівлі та споруди, які перебувають у власності боржника (Заводу комунального транспорту, - ред.), знаходяться в незадовільному та аварійному стані, не є об`єктами, що створюють єдиний господарський або виробничий комплекс, площі вільні від будь-якої виробничої діяльності в них, окрім часткового використання вбудованих нежитлових приміщень, з яких частина знаходиться в оренді, – йдеться в ухвалі Господарського суду Львівської області. – Також боржнику належать транспортні засоби, обладнання, що знаходиться у кузовному, механіко-обробному, арматурному та складальному цехах. Рухоме майно Боржника знаходиться в неробочому стані та розукомплектоване, потребує капітального ремонту".
Один з цехів ЛАЗу
З огляду на такий інвентаризаційний висновок, навряд чи можна говорити про відновлення повноцінної роботи автобусного заводу. Утім, навіть якби новий інвестор поставив собі за мету відновити виробництво, це буде проблематично саме через житлову забудову. І тут уже питання до Львівської міської ради, яка видала містобудівні умови та обмеження на цей житловий квартал. Адже мешканці новобудов вимагатимуть санітарної зони між житлом і промисловим підприємством. Відтак, виробничі площі довелося б розміщувати у північній частині заводу, тобто боку залізничних колій.
- Актуальне
- Важливе