Дві тисячі за хвилину – як читати швидко та запам’ятовувати все, що прочитав

Спеціально до Дня читання книг, який святкують щороку 6 вересня, "Еспресо.Захід" дізнався про методику швидкочитання і те, як правильно її застосовують.

Секретами швидкого опрацювання текстів з "Еспресо.Захід" поділився Гордій Остапович, представник України на чемпіонатах світу та Європи зі спортивного запам’ятовування, викладач швидкочитання з 10-річним досвідом.

Пан Гордій пояснює, що швидкочитання – це методика, яка складається з кількох аспектів, вона охоплює не лише швидкий темп опрацювання тексту, але і якісне запам’ятовування прочитаного.

Адже люди, що практикують швидкочитання, не просто передивляються текст, а засвоюють 70-80 % отриманої інформації. До слова, в середньому доросла освічена людина в Україні запам’ятовує 30-40 % прочитаного наукового чи науково-популярного тексту.

Як людина оперує даними прочитаного перевіряють спеціальними контрольними запитаннями. Наприклад, середньостатистичний громадянин читає близько 600-800 символів за хвилину і після цього правильно відповідає на 3-4 з десяти контрольних запитань. А от той, хто володіє технікою швидкочитання, за хвилину читає 1500-2000 символів і відповідає на 7-8, а іноді й всі 10, питань.

Тому, за словами пана Гордія, найпоширенішою хибною думкою щодо швидкочитання є те, що люди, які динамічно читають не запам’ятовують прочитаного. "Чомусь усі думають, що швидкочитання полягає у тому, щоб дуже швидко пробігти очима по тексту. Так, умовно я можу відкрити текст, одразу ж його закрити й сказати, що я його прочитав. Але, якщо я його не сприйматиму, то це швидкочитанням не буде", – каже пан Остапович.

Як читати швидше

Найперше, людина, яка практикує методику швидкочитання, вчиться читати, не "стрибаючи" очима по тексту. Адже найкращий друг повільного читання – це повернення до попереднього рядка, абзацу чи навіть початку сторінки.

"Це можна порівняти з проходженням певної дистанції. До прикладу, я хочу пройти сто метрів і для цього роблю три кроки вперед, але одразу ж повертаюся на крок назад. Тоді знову роблю п’ять кроків вперед і два назад, при цьому бажаю такими ривками якнайшвидше подолати задану дистанцію", – пояснює Гордій Остапович. 

А от людина, яка має навичку швидкочитання, опрацьовує текст від початку до кінця, нічого не перечитуючи. Краще повністю прочитати текст двічі поспіль, а не читати його уривками.

По-друге, якщо хочете навчитися ефективно і швидко читати, то перестаньте проговорювати текст. Не потрібно шепотіти чи беззвучно рухати губами, коли читаєте, бо говоріння – повільніший процес, ніж думання. Ідентифікувати написане можна виключно зором.

Ще один секрет освоєння техніки швидкого читання полягає в азарті людини. Якщо людина сприймає швидкочитання як спорт, то успіх у навчанні їй гарантований.

"Буває, що людина прагне освоїти технологію за одне-два заняття, одразу ж хоче навчитися швидко читати і відповідати на десять з десяти питань. Але нормально, якщо швидко читаєш текст, нічого не розуміти. Так само нормально отримувати багато інформації з прочитаного і витрачати на цей процес багато часу. Зрозуміти техніку швидкочитання можна за один урок, але для того, щоб напрацювати це уміння  потрібно 4-6 тижнів постійних занять, – стверджує Гордій. – Якщо ставитися до уроків, як до спортивних тренувань, то треба навчитися пробачати собі якісь помилки чи хиби. Свої вміння спортсмени перевіряють не на тренуваннях, а на змаганнях. У швидкочитанні випробовуваннями можуть бути, наприклад, іспити чи інші схожі життєві ситуації".

Тож, коли напрацьовуєте нові навички, не бійтеся зробити помилку. Рівень успіхів, як і прагнення читати все швидше, зростатимуть з кожним заняттям.

Окрім цього, завжди потрібно звертати увагу на фізичну підготовку до читання. Гордій Остапович каже, що читання – це фізичний процес, він залежить від того, як людина сидить, яке в приміщенні освітлення, яким шрифтом написаний текст тощо. Зокрема, важливим є те, з якого носія читати. Так, за словами Гордія, набагато повільніше люди читають з електронних девайсів, ніж з паперових носіїв.

Як краще запам’ятовувати прочитане

"У мене на перших уроках питання запам’ятовування є домінантним. Спочатку потрібно навчитися читати так, щоб під час опитування давати не традиційні три-чотири правильні відповіді, а – сім-вісім. Освоєння тексту, в першу чергу, залежить від вміння читача зосередитися на ньому. Питання уваги є складним, бо, на жаль, зараз люди розучилися надовго зосереджуватися на одному занятті. Ґаджети зменшують вміння втримувати увагу на чомусь одному, наприклад, на книзі. Людина сідає читати текст й одразу відволікається на нове повідомлення у месенджері. Потрібно навчити свою увагу правильно функціонувати і не дозволяти зовнішньому світу диктувати вам що робити", – каже пан Гордій.

Для тренування уваги існують спеціальні вправи, але, щоб вони давали результат, їх потрібно виконувати щодня. Однією з найпростіших і найефективніших вправ є "Стишений звук".

Потрібно на смартфоні чи комп’ютері ввімкнути аудіокнигу і зменшити звук на динаміку до мінімального рівня. Таким чином, щоб почути те, про що говорить диктор, треба буде максимально сконцентруватися. Звісно, цю вправу виконують без навушників.

Достатньо практикувати таке заняття щодня по 5 хвилин. На другий тиждень час можна збільшити до 10 хвилин, а на третій – до 15 хвилин поспіль. Викладач швидкочитання переконує, що вже за 3 тижні таких вправ людина стає набагато зосередженішою.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.