Еспресо. Захід
Ексклюзив

Два дрони допомогли знищити шість танків: як львівські волонтери допомагають у війні з рашистами

Юрій Мартинович
10 червня, 2022 п'ятниця
13:38

З початком повномасштабної війни Росії проти України українці об’єдналися в різноманітні громадські організації та благодійні фонди, щоб допомагати нашим військовим боронити країну від ворогів

Зміст

Більшість українців знає про існування великих благодійних фондів, таких як "Повернись живим", чи "Фонд Сергія Притули", однак існують сотні, коли не тисячі менших, які точково допомагають закривати ті чи інші потреби військових і цивільних у зоні бойових дій.

До таких належить і ГО "УкрДух", що виникла у Львові на початку весни цього року. Основна їхня мета – особисто доставляти потрібні речі в гарячі точки просто в руки тим, хто цього дійсно потребує.

Голова ГО "УкрДух" Андрій Цюцюра розповів "Еспресо.Захід" про діяльність організації та те, які зараз основні потреби у військових.

Коли виникла ваша організація? Яка основна мета діяльності?

ГО "УкрДух" з’явилася десь на другий тиждень повномасштабної війни. Організація об’єднала моїх друзів по спорту, адже велику частину часу до цього я займався дзюдо та кікбоксингом. Спершу ми збирали різну допомогу власними силами, а згодом почали співпрацювати з іноземними партнерами, а саме з американським фондом UАСC. Завдяки їхній підтримці та фінансуванню змогли забезпечувати значно більші обсяги доставок. Загалом наша основна мета – особисто доставляти в гарячі точки, де ніхто не їздив або куди мало хто їхав, усе необхідне солдатам на передовій і цивільним.

Надали допомогу на 8 млн грн

Допомога надходить від українців чи від іноземців?

Ми практично ніколи не збирали кошти. Так, поширюємо наші реквізити, але туди майже ніхто не надсилає грошей. Чесно кажучи, за весь час нашої роботи надали різноманітної допомоги на 8 млн грн. З них лише кілька тисяч – це гроші, які надіслали нам на рахунки. Ми самі скидалися грошима на перші машини, які везли військовим. А згодом знайшли іноземних партнерів з UАСC, там працюють вихідці з України, які готові допомагати у великих масштабах.

Розкажіть, які потреби у військових і цивільних, як виглядає ваша робота? Чи допомагаєте конкретно львівським військовим, чи всім?

Більшість замовлень робимо за попередніми поїздками. Їдемо на передову, знайомимося з військовими та цивільними, дещо по телефону з'ясовуємо. Вивчаємо, кому що треба, й наступного разу привозимо. Наприклад, приїхали в Харків, побачили, що там ситуація плачевна. Люди живуть у метро, є потреба у продуктах. За тиждень-два закупили продуктів на мільйон гривень і повезли. Познайомилися з людьми, які готують 8 тис. порцій їжі щодня для харків’ян, відвезли їм цю допомогу. Або поїхали у Миколаїв, побачили, що ситуація плюс-мінус нормальна, але там з нами сконтактував священник із села, де поряд точаться бої. Люди живуть у підвалах, їх розбомбили. Почали просити, щоб ми їх звідти вивезли. Частково змогли евакуювати людей.

Стосовно військових, то ми – не ті волонтери, які приїжджають в Донецьку область, фотографуються біля вивіски й на найближчій заправці передають допомогу. Ми їдемо до військових просто на передову. Здебільшого привозимо машини, бо вони там фактично розхідний матеріал. Зараз веземо 7 машин і 10 дронів. Дрони – дуже необхідна річ, яка помагає розвідці й артилерії. Часто возимо різні запчастини. Зараз влітку великий запит на кросівки. Армія – це ж не дитсадок, всім кросівки не повезуть. Тобто веземо те, чого військовим не надають достатньо. З одного боку, кросівки – це не критична річ, але з іншого – роблять умови для військових трішки комфортнішими. Завжди також беремо якусь їжу, для прикладу, тушонки. Бувають індивідуальні замовлення. Люди збирають гроші для когось конкретного, для "свого" солдата, ми ж допомагаємо зв’язатися з начальством, адже зібрана машина не може належати конкретному бійцю, вона має бути задіяна для потреб усього батальйону, де він служить.

Загалом різних замовлень багато. Один дрон коштує в районі 300 тис. грн. Ми знаємо, де є наші групи розвідки і військові, які вміють ним користуватися та застосувати з максимальною користю. Тому веземо таким людям, а не всім, незалежно від того, де вони і які завдання виконують.

Стосовно львівських чи не львівських військових... Ні, ми допомагаємо всім, хто дійсно має потребу. Насправді, через те, що у Львові  багато волонтерів, дуже багато людей допомагає нашим бійцям, зокрема, 80-ці. У нас є такі військові якими нехтують чи немає кому допомогти. Хоча зараз наша поїздка буде і до львівських бійців, які перебувають у дуже гарячій точці.

Найбільша потреба – це машини, дрони, тепловізори

З того, що ви бачили, чи достатнє забезпечення у військових?

Забезпечення дуже добре, на загал є достатньо амуніції, їжі, зброї. Просто є певні моменти, коли в когось на передовій щось порвалося, щось згоріло і їм щось потрібно. Найбільша потреба – це машини, дрони, тепловізори, тепловізійні приціли. Цього є небагато. 

Маленькі ГО та БФ можуть приносити більше користі, ніж великі

Наскільки виросла ваша організація за цей час, чи маєте якусь мету стосовно розвитку ГО?

Ми ніколи не мали на меті ставати великою організацією. У нас інші цілі, ніж у таких великих організацій, як "Повернись живим", чи "Фонд Сергія Притули". Вони намагаються чим більше забезпечити передову. Однак така масштабність, на мою думку, не завжди дає великий коефіцієнт корисної дії. Вони можуть "сліпо" давати допомогу, бо не можуть таку велику кількість перевірити й не завжди розуміють, куди вона йде. Часом тим військовим, які не є на передовій, яким вона, в принципі, може, й не потрібна, бо в них зовсім інший напрямок та інші завдання. Ми ж все особисто перевіряємо, особисто веземо військовим.

Читайте також: НАТО буде вчитися у наших медиків, – волонтерка батальйону Госпітальєри Ірина Цибух

До того ж, є не так багато людей, які хочуть їхати на передову і яким можемо довіряти. Є такі, які були з нами, але після того, як потрапили під обстріли, більше не їдуть. А нас обстрілювали не раз, часом уночі їздимо по передовій. Тому тут треба мати і характер, щоб в екстреній ситуації не розгубитися. Багато людей таких не набереш. Є я і мій друг Василь, з яким разом їздимо. Він з частиною людей, і я з частиною людей. Тому до якоїсь гіпермасштабності не цілимося. Бо тоді буде конвеєр, коли багато роботи, а якість цієї роботи не приноситиме достатньо ефекту.

Тобто, так розумію, плануєте продовжувати займатися волонтерством?

Чесно, я навіть ніколи не називав себе волонтером. Просто стараємося допомогти, бо не хочемо, щоб воно перейшло сюди до нас. Для багатьох ця війна вже стала, як кіно, коли люди думають про нову серію серіалу. Але не треба забувати, що це наша реальність, ми маємо допомагати нашим військовим. Бо бачу люди вже почали думати більше про звичну рутину, хоч у нас досі триває війна. Якщо москаль прийде сюди, то не пожаліє ні наших дітей, ні жінок, ні грошей не дасть заробити. До речі, після багатьох поїздок назбирали чимало відеоматеріалу, створюємо кліп, щоб показати, як там насправді нелегко і що не треба розслаблятися.  

Я вже звик, що кожних вихідних ми їдемо в гарячі точки, в понеділок робимо звітність, вирішуємо якісь свої питання, закриваємо нові потреби військових і знову їдемо туди, де триває війна. Коли привезли два дрони з тепловізорами, то вже на третій день нам скинули відео, як наші військові знищили шість танків завдяки тим дронами. Коли бачиш результат, це дуже стимулює, надихає працювати та допомагати далі.

Стежте за різними регіонами, новинами Львова, України та світу з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу  facebook-сторінку  та  телеграм-канал 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
09:43
свічка_скорбота
Львівщина сьогодні прощатиметься з трьома захисниками
09:27
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 22 листопада
09:18
На Львівщині на пункті перетину кордону у мікроавтобусі виявили контрабанду екшн-камер та навушників на 400 тис. грн
09:02
кільцевання лелек
Лелека Світязь, який два місяці тому зник у долині Нілу, вийшов на зв'язок
08:29
У селищі Торчин на Волині відкрили Алею пам'яті загиблим на війні захисникам
У селищі Торчин на Волині відкрили Алею пам'яті загиблим на війні захисникам
08:00
Інтерв’ю
Олег Дуда
Олег Дуда - про масштабні ремонти у Львівському онкоцентрі, введення платних послуг та вплив війни на кількість онкохворих
07:56
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 22 листопада
07:40
Оновлено
світло
Світла буде більше: графіки та групи відключень електроенергії на Львівщині 22 листопада
07:30
Ексклюзив
Нова транспортна мережа та абонементи: що надалі очікувати від е-квитка у Львові
2024, четвер
21 листопада
22:52
зґвалтування
На Волині на 5 років засудили чоловіка, який чинив розпусні дії щодо 10-річної дитини
22:26
На хабарі викрили офіцерку Закарпатського ТЦК
21:53
ватра в пам'ять про Небесну Сотню у Львові
У Львові ватрою з українськими піснями вшанували пам'ять Героїв Небесної Сотні. Фото
21:30
На Тернопільщині селищна рада сплатить 4,7 млн грн через стихійні сміттєзвалища
21:09
дерева, дрова
На Прикарпатті чоловік за місяць незаконно зрубав лісу на 1 млн грн
21:09
Оновлено
Тетяна Крупа
Суд залишив під вартою очільницю Хмельницької МСЕК Крупу, але зменшив суму застави
20:50
Неналежний технічний стан: на Львівщині оштрафували автобусного перевізника
20:33
Облаштувати стоянки на проспекті Свободи: у Львові створили петицію на підтримку каретного бізнесу
20:17
У Львові знайшли тіло дівчини, яка зникла напередодні
20:14
Світлана Новицька
Адвокатка Новицька, яку судять за держзраду, раніше на нараді ОБСЄ поширювала російські наративи про Україну
19:55
прощання
Львів 22 листопада попрощається з полеглим захисником Степаном Панасевичем
19:37
Огляд
Сніг
Сніг, а на дорогах ожеледиця: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 22 листопада
19:13
шахрай, шахрайство
На Рівненщині активізувались шахраї: виманюють гроші від імені ОВА
18:45
ДТП у Тернополі
У Тернополі під колеса вантажівки потрапила жінка
18:17
щеплення вакцинація
На Волині спалах вірусного гепатиту А 
18:02
Міськрада продала приміщення на 16,8 кв. м у центрі Львова за 2,9 млн грн
17:44
Орден за мужність
Двох захисників із Львівщини президент нагородив орденом "За мужність"
17:23
Рибарук
До Львова на "Відкритий діалог" їде харизматичний отець Іван Рибарук з Криворівні
16:50
Незаконно видобув підземні води на близько 5 млн грн: на Прикарпатті судитимуть посадовця
16:37
На вулиці у Залізничному районі Львова повністю перекриють рух транспорту через ремонт дороги 
16:36
Акція родин полонених десантників у Львові
У Львові родини полонених та зниклих безвісти воїнів 80-ки вийшли на мирну акцію
16:21
Турин став 31-м містом-побратимом Львова
16:03
На Рівненщині затримали нападника, який завдав ножових поранень зятю
15:43
Ексчиновник з Жовкви, якого підозрювали в хабарництві, відсудив у держави понад 700 тис. за незаконні дії правоохоронці
15:28
На Тернопільщині розшукують підозрюваного в тяжкому злочині
15:14
партія електронних цигарок
На Львівщині вилучили партію електронних сигарет на 24 млн грн, у складі яких були заборонені речовини
14:59
Ексклюзив
фото школярів у Львові, на яких заводили справи у радянські часи
Пройти шлях репресованого і побачити справи школярів: у музеї "Територія Терору" оновили експозицію
14:44
У Чернівцях затримали містянина, який носив у кишені гранату і запал
14:29
поліція
АМКУ викрив змовників, які брали участь у тендерах на поставку комп'ютерів у Львівській та Івано-Франківській областях
14:14
Фінальний етап VI Всеукраїнського фестивалю-премії "ГРА" стартує зі Львова
13:41
компенсації
На Львівщині підприємці, які працевлаштували переселенців, отримали 15,8 млн грн компенсацій
Більше новин