Катастрофічний дефіцит матеріалів і брак робочих рук: як війна вплине на ринок нерухомості

На ринку нерухомості у Львові перед війною був чималий попит. Купували й орендували не лише дешеві, а й дуже дорогі помешкання. А під час війни цей попит пожвавився ще більше, хоча здебільшого на оренду: реєстри на купівлю-продаж на час воєнного стану закриті

Як далі поводитиметься ринок нерухомості, зокрема первинної, розповів для "Еспресо.Захід" директор ТзОВ "Львівська інвестиційна компанія", депутат Львівської міської ради Назарій Бербека.

"Як буде розвиватись будівельний бізнес в Україні після війни, можна прослідкувати вже навіть по тому, що відбувається зараз. Йде відновлення робіт на наявних об'єктах. Про нові об'єкти чи ті, які планувалися розпочинати, поки що ніхто не говорить.

У будівельній галузі найбільша проблема – катастрофічний дефіцит матеріалів. З цим ми будемо мати проблему й після війни

Зараз ми бачимо просто катастрофічний дефіцит матеріалів. І це стосується абсолютно всього. Тому це такий ключовий момент, з яким ми зіштовхнемось і після війни. Адже налагодити логістику виробництва, аби забезпечити всі вимоги, буде доволі складно. Окрім того, це займе багато часу. Так само з робочою силою. Багато об'єктів було призупинено, багато бригад порозформувалась, тому й у цьому плані прогалина. Це другий фактор з яким зіткнуться девелопери під час реалізації своїх об'єктів. Саме це – ті дві ключові речі, які, на жаль, нікуди не зникнуть навіть після припинення бойових дій", – розповідає Назарій Бербека.

За його словами, крім зазначених перешкод, які можуть виникнути на ринку нерухомості, ніхто зараз не розуміє, якою буде собівартість. І додає, що цього зараз неможливо спрогнозувати. 

"Ми розуміємо, що вартість матеріалів ростиме. Але як рахувати правильно собівартість, не знаємо, і я думаю, що з цим усі зіштовхнуться. Вже зіштовхнулися. Більшість компаній працюють декілька тижнів над відновленням робіт, деякі вже відновили роботу. Здебільшого це стосується об'єктів, які  були на певному етапі реалізації (тобто частина робіт вже була проведена). Тому ці об'єкти, які, власне, були зупинені в процесі будівництва, зараз намагаються відновлювати", – пояснює забудовник.

Тих клієнтів, які вже уклали договори з компаніями перед повномасштабним російським вторгненням, забудовники на час війни не зобов'язують здійснювати оплату, а до кожного мають індивідуальний підхід і особистий прорахунок, але на законодавчому рівні це не врегульовано

"Взагалі ринок первинної нерухомості як був побудований до війни – на довірі, не регулювався жодниим законами чи рішеннями, так і в процесі війни нічим не регулюється. Але регулюється здоровим глуздом з усіх боків. Більшість забудовники у перші дні війни повідомили про призупинення обов'язкових планових платежів, які мали бути здійснені. Це в першу чергу. 

Ми, до прикладу, в діалозі з кожним клієнтом спілкувались  індивідуально. Слухали, погоджувались на відтермінування. Скажімо, зменшення платежів, чи формували індивідуальні графіки. Тобто йшли назустріч,  щоб максимально сприяти клієнтові, але й поряд з цим, щоб можна було продовжити реалізацію тих проєктів, які вже були розпочаті", – сказав Бербека.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.