Еспресо. Захід
Ексклюзив

До порятунку української культурної спадщини долучаються друзі з-за кордону: у Львів прибув вагон допомоги українським музеям. Фото

Ярина Коваль
7 квітня, 2022 четвер
12:04

Черговий (уже другий) вагон музейної пакувальної допомоги від Комітету допомоги українським музеям, створеного у Варшаві, прибув до Львова

Про це інформує "Еспресо.Захід".

Цю допомогу разом підготували Польща, Німеччина, Данія, Норвегія, інші країни, де розуміють, що під час війни культурні надбання мають бути захищеними. А приймав Центр порятунку культурної спадщини, що 1 березня виник у Львові, об’єднавши фахівців, налаштованих допомогти державним структурам захистити і зберегти історико-культурні пам’ятки, сакральні споруди та колекції місцевих музеїв.

Чесно скажу, я думала, що це розвантажування займе неймовірно багато часу: поки підженуть вагон, поки вивантажать, поки напакують привезеними скарбами вантажівку. Однак – помилилася. Ящики, коробки, рулони, тубуси й навіть великі пакети, як за помахом чарівної палички, швидко заповнили вантажівку і ще зосталися на пероні для другого, а то й третього рейсу. І так само швидко – на місці розвантаження – перемістилися до місця дислокації Центру порятунку культурної спадщини у приміщенні Наукової бібліотеки НУ "Львівська політехніка".

Люд безперестанку носив безцінні у військових умовах для музеїв і не тільки для них пакувальні скарби, не зважаючи на жодні регалії та ранги: поруч були директори культурно-мистецьких установ, вчені, львовознавці, звичайні небайдужі. Пухирчаста плівка для пакування, мікалентний папір, гофрокартон, пергамент, гідроізоляційна фольга й інші необхідні речі уже за якісь лічені години вирушили до адресатів. А серед них цього разу Національний музей імені А. Шептицького у Львові, Сумський обласний художній музей імені Никанора Онацького, запорізький Музей історії музичних інструментів "Барабан ЗА", Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Йосафата Кобринського, Національний історико-культурний заповідник "Гетьманська столиця" у Батурині, Вінницький обласний краєзнавчий музей та інші, що поповнюють перелік з тридцяти культурних установ, який Центр порятунку культурної спадщини у березні вже зумів допомогти. 

"Річ у тому, – розповідає очільник громадської ініціативи Центр порятунку культурної спадщини Роман Метельський, – що наш Центр працює не тільки для потреб Львова та культурних інституцій заходу України, а для всієї держави. – Так, кілька днів тому відіслали пакувальні матеріали до Дніпропетровського національного історичного музею ім. Яворницького, що в місті Дніпро. До речі, саме цей музей погодився стати нашим музейним хабом на сході країни. Приміром, звідти допомога піде (а може, вже й пішла) до Центру народного мистецтва "Петриківка". Мене дуже зворушило, що цей великий рейсовий півтораповерховий автобус, у який ми завантажували свою допомогу музеям українського сходу, вранці привіз із Дніпра евакуйованих діток із дитячих будинків".

За словами Романа Метельського, найпершу допомогу від європейських партнерів Центр порятунку культурної спадщини отримав із Національної бібліотеки з Гамбурга. Далі був бус із Любліна, піввагона з Варшави, вантажівка з Національної бібліотеки Латвії… 

"Латвія взагалі вразила, – каже Роман Метельський. – Удень ми отримали гуманітарну допомогу, а увечері я на свій WhatsApp повідомлення від незнайомого чоловіка на ім'я Август – працівника цієї Національної бібліотеки Латвії, в якому він цікавився, чи зможу я передати нашим ЗСУ маскувальні сітки, які плетуть для України у його установі. Чесно кажучи, до сліз. Це тільки уявити: працівники Національної бібліотеки Латвії плетуть для наших воїнів маскувальні сітки, докладають не тільки кошти, а й власну працю, щоби ми перемогли".

 

"Коли говоримо про збереження культурної спадщини, то маємо справу з думаючими людьми, – ділиться думками архітектор, депутат Львівської обласної ради, голова комісії з питань збереження історико-культурної спадщини Іван Щурко. – Людська психіка здатна призвичаюватися і перемикатися на щось інакше. Однак у ракурсі необхідності захисту культурної спадщини інтерес не спав, а швидше викликав більш відповідальний і тверезий підхід. Зі своїми закордонними партнерами ми подекуди тиждень, а то й більше узгоджували потреби, виробляли інструкції, логіку усіх дій, спрямованих на захист й інше. Адже практичного досвіду, як поводитися у воєнних умовах, за великим рахунком не має ніхто. Подекуди це теоретичний досвід, але він також важливий. Приміром, як використовувати вогнегасники і які саме. Адже одні можна всередині приміщення, інші тільки назовні. Якісь можна застосовувати до музейних колекцій, інакші – категорично ні. Отож виймаємо всі інструкції, перекладаємо їх, беремо фахівців, щоб вияснити всі нюанси, аж до підпалення якихось студентських робіт та загашенню вогню з вогнегасника, щоби перевірити, який ефект воно буде мати. Нам у деякому сенсі пощастило, що в нас величезна країна. А відтак те, що ми наразі перебуваємо у тилу, дає можливість випрацювати алгоритм, осягнути найнеобхідніше, щоб пам'ятки культури вийшли з цієї війни із якнайменшими втратами". 

"Наш Музей етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України, напевно, одним із найперших в Україні почав захищати свої надбання, – розмовляю з директором цього музею Андрієм Клімашевським, якого вихоплюю, як тільки він відносить черговий вантаж до загальної купи. – Ще в перші дні війни я домовився про допомогу із замком Поморських князів у Щецині в особі його директорки Барбари Ігельської – який прислав нам 20 пачок бульбашкового обгорткового матеріалу, вогнегасники, листи для того, щоб зробити ящики на випадок екстреної евакуації. Зрештою, глибоко вдячний усім польським партнерам, що кинулися допомагати українським музеям ще до створення нашого Центру порятунку культурної спадщини, до чого я також причетний. Звичайно, від прямого потрапляння ніщо не врятує, але від можливої вибухової хвилі, то вже зробили, що могли, й далі робимо. А кожен директор уже сам вирішує, що в порятунку свого музею для нього є найнагальнішим".

"Місяць роботи оголив ще одну проблему, – каже Роман Метельський. – Людей треба подекуди струсонути, щоб вони почали щось робити. Справа в тому, що державні музеї – це тупа жорстка вертикаль влади, без вказівки міністерства вони не мають права порухатися, не мають ресурсів і так далі. А окремі директори музеїв взагалі повтікали якщо не у Європу, то на захід країни. От звернувся до нас по допомогу з пакувальними матеріалами Київський літературно-меморіальний музей Максима Рильського. Кажу – без проблем. Однак виявилося, що директорка цього музею у Львові, а її заступник – у Варшаві. То хто має організовувати порятунок скарбів, якими цей музей володіє? Аналогічна ситуація й з окремими керівниками управлінь культури, що просто повтікали, хоч мали би скоординовувати не тільки роботу музеїв, а й роботу із захисту музейних колекцій. Звичайно, є й інші приклади – самовідданих музейників, як в Київському художньому музеї чи в Чернігові, де директор Чернігівського історичного музею імені Василя Тарновського Сергій Лаєвський – попри ті складні часи, які випали на долю його міста загалом і музею зокрема, не полишив своєї установи, а навіть вів чи не щоденний блог, розповідаючи, чим живе музей і яким був день його працівників. Але водночас знаю випадки, де вже не керівники музеїв, а чиновники в регіонах не те що не очолюють чи не допомагають, а часто просто перешкоджають музеям працювати, вимагаючи від музейників щоденних письмових звітів про пророблену роботу. І от думаєш: якщо ти українець, для чого так робиш? Чи тобі оцей папір, який ти підпишеш чи не підпишеш, важливіший за пам'ятку, яка завтра може бути знищеною? Отож думаю, що після того, як переможемо Путіна (а ми його переможемо), Україну чекає ще одна війна – можливо, затяжна. Війна з чиновництвом…" 





  • Нагадаємо, могила Тараса Шевченка і пам'ятник у Каневі – під загрозою

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.


 
Читайте також:
Львів
+14°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 37.37
    Купівля 37.37
    Продаж 38.12
  • EUR
    Купівля 39.8
    Продаж 40.81
  • Актуальне
  • Важливе
2023, п'ятниця
29 вересня
22:54
Почаївська лавра
На Тернопільщині відкрили 12 проваджень щодо діяльності у Почаївській лаврі
22:27
Ігор Білоконенко
Осколок пробив легеню, а серце вціліло, - історія бійця, який проходить реабілітацію у Рівному
22:10
Роман Заставний
Ексмеру Тернополя виписали повістку за те, що військового не впустили до бару
21:48
театралізовані екскурсії, ОУН
Шляхами підпілля ОУН: у Франківську готують театралізовані екскурсії
21:30
ліс
На Тернопільщині судитимуть працівника лісгоспу за незаконну рубку на 4 млн грн
21:14
втрати окупантів
"Небесні месники": бійці Волинської ТрО знищили бойову машину десанту росіян
20:55
спека
Вдруге за місяць: у Луцьку зафіксували температурний рекорд
20:36
Прапор України
Як у Львові відзначать День захисників та захисниць: програма
20:20
суд
Держава втратила 300 тис. грн: на Прикарпатті судитимуть інженера за недбалість
20:01
Вимагав хабар: на Волині затримали керівника одного з державних підприємств
19:43
На Прикарпатті відзначали 81-у річницю створення УПА за новим календарем
19:26
Просів асфальт: у Львові відремонтували велосмугу на вул. Бандери
19:09
Ексклюзив
посібник "Говори українською, бо живеш на своїх землі!"
З українською мовою до пізнання своєї ідентичності: школи Львівщини отримали новий посібник
18:50
У Львові відзначили 157-му річницю від дня народження Михайла Грушевського
18:32
У суботу у Львові попрощаються з трьома захисниками
18:15
Наркотрафіком на Буковині керував в'язень волинської колонії
18:00
гуртожиток на Золотій
Приміщення гуртожитку львівського коледжу продають під виглядом апартаментів
17:43
садовий
Садовий і депутати не домовились, хто має займатися містобудуванням
17:31
Огляд
Львів, архтектура та скульптура
Погода у Львові та Львівській області: прогноз синоптиків на 30 вересня
17:25
ДТП
На Рівненщині під колесами вантажівки загинув велосипедист
17:10
трамвай у Львові
У Львові трамваї та тролейбуси зупиняться на 1 хвилину для вшанування пам'яті загиблих за Україну
16:55
Львівські лікарі врятували 10-місячного хлопчика, який проковтнув деталь від Lego
16:39
МАФ
У Малехові демонтують незаконний МАФ
16:26
Голова ГО з Самбірщини, який організовував виїзд чоловіків за кордон, проведе 5 років за ґратами
16:13
стадіон "Сокіл" у Стрию
Завищив вартість робіт на 500 тис. грн: на Львівщині повідомили про підозру підряднику ремонту на стадіоні
15:58
зґвалтування
На Хмельниччині п'яний чоловік зґвалтував дівчинку
15:43
YAKTAK
"Ніколи не забудем": співак YAKTAK новою піснею закликав цінувати кожний момент у житті
15:31
Ексклюзив
У львівських автобусах почали тестувати е-квиток
Зміна команди з впровадження е-квитка у Львові відтягне його запуск ще на 2 роки, - Зінкевич
15:17
Семирічна буковинка пожертвувала своє волосся, аби допомогти ЗСУ
15:02
Ексклюзив
Щоб Рясне не стало "островом", треба 114 млн грн, - Зінкевич про аварійний міст на Ковча
14:50
насилля
Зґвалтування школярки на Закарпатті: сторона захисту попросила відвід ще одного судді
14:34
гриб
Значна частина лісів замінована: на Волині грибників просять бути обережними 
14:26
Оновлено
презентація перекладу книдки Оскара Кольберґа "Покуття"
Куди піти у Львові 25 вересня – 1 жовтня: Львівський тиждень скульптури та Ярмарок на Покрови
14:21
Олександр Козюк
Захищаючи Україну, загинув боєць полку "Цунамі" з Івано-Франківщини Олександр Козюк
14:10
франківська ТрО
Військові франківської ТрО потребують РЕБів: оголошено збір коштів
14:04
Аби не крали гаманці: львівська депутатка ініціює встановлення відеокамер у громадському транспорті
13:50
автобус на тротуарі, поліція
У Львові оштрафували водія автобуса, який із пасажирами в салоні об'їхав затор тротуаром
13:34
копупційна схема_посадовці медзакладів
​Одна з чиновниць намагалася з’їсти стодоларову купюру: посадовців медзакладів на Львівщині викрили на корупційній схемі з ухилянтами
13:22
шахраї
На Тернопільщині 15-річна дівчина перекинула аферистам гроші з батьківської картки 
13:07
Віталій Троць
Департамент мобільності ЛМР не здатен впровадити електронний квиток у Львові, – Віталій Троць
Більше новин