"COVID-сертифікати будуть дійсні 180 днів". А далі – знову вакцинація?

Юрист у медичній сфері розповів про особливості документів, які підтверджуватимуть, що ви не становите небезпеки щодо поширення коронавірусу.

Нагадаємо, Кабінет Міністрів України постановою від 29 червня 2021 року №677 затвердив Порядок формування та використання COVID-сертифікатів. "Але оскільки форми ще не затверджені, отримати їх наразі неможливо", - пояснив у розмові з журналісткою "Еспресо.Захід" практикуючий адвокат з більш, ніж 20-річним досвідом, що спеціалізується на медичному праві Олег Юдин (на фото).

Фото: facebook-сторінка Олега Юдина 

 Потрібно буде звертатися до свого сімейного лікаря, який на прохання пацієнта видрукує документ з медичної інформаційної системи?

В електронному вигляді сертифікати видаватимуть через додаток "Дія".

Це буде кілька документів?   

Сертифікати в Україні будуть видавати двох видів, які, крім назви, відрізнятимуться ще й за змістом:

Щоб отримати будь-який із цих сертифікатів, потрібно буде завершити вакцинацію двома дозами препарату?

 Наявність сертифікату не означатиме, що людина - вакцинована. Підставою для формування COVID-сертифікату є наявність внесеної до центральної бази даних в установленому порядку інформації про:

Тобто цей документ підтверджуватиме, що ви АБО вакцинувалися від COVID-19, АБО провели тестування методом полімеразної ланцюгової реакції і його результат – негативний, АБО одужали від цієї хвороби.

Кожному COVID-сертифікату присвоюватимуть унікальний електронний ідентифікатор та формуватимуть QR-код. Передбачається, що ці документи видаватимуться запитувачу засобами порталу "Дія", зокрема з використанням мобільного додатку цього порталу. COVID-сертифікати та їх копії у паперовому вигляді матимуть однакову юридичну силу. Чи можна буде їх роздрукувати з порталу "Дія", наразі невідомо.

Як довго будуть дійсні ці документи?

Положенням встановлено правило, що строк дії міжнародного і внутрішнього COVID-сертифіката України визначається клінічними критеріями його формування та використання. Проте строк дії міжнародного сертифікату (мабуть, найбільш затребуваного документу), за такими критеріями як щеплення і тестування не був визначений - є строк дії цього сертифікату лише на випадок одужання.

Сподіваємося, що це недоопрацювання виправлять.

Так, і час ще є – на затвердження зразка сертифікату відвели місяць.

Для внутрішнього COVID-сертифікату встановили такі строки:

Зверніть увагу! Документ втрачає чинність не через рік, як ті документи, що видавалися раніше, а через 180 діб. Після цього – будь ласка, приходьте знову на вакцинацію;

Врахуйте, що відлік починається не з години видачі результатів аналізу, а з години забору матеріалу на дослідження!

Візьміть до уваги, що у цьому випадку такі ж терміни діють і для міжнародного сертифікату.

Наразі фахівці не можуть дати однозначної відповіді, чи будемо ми ревакцинуватися від COVID-19 так само, як від сезонного грипу – раз на рік. Але сертифікати, які підтверджують, що людина вакцинована, будуть дійсні лише 180 днів. Це пов'язано з можливою ревакцинацією, чи це вимога до документів такого зразка (тобто, що вони не можуть бути дійсні довше, як півроку)?

Стосовно рекомендації з приводу ревакцинації єдності у фахівців й справді не має. Зараз ми перебуваємо на стадії досліджень, і однозначно щось стверджувати не можна. Погоджуюся: 180 діб - доволі сумнівний термін дії сертифікату. Можливо, будуть ще вноситися зміни. Наприклад, нещодавно Україна підписала угоди з Австрією та Нідерландами щодо визнання наших вакцин. Передбачено, що термін дії цих документів (які посвідчують, що людина вакцинована двома дозами. – Ред.) становитиме не 180, а 270 днів.

Який з цих сертифікатів ви б радили отримувати?

Все залежить від мети використання - кожен сертифікат має свої особливості. Але, якщо ви плануєте подорож за кордон, то, звісно, треба буде замовляти міжнародний.

Якщо людина перехворіла на COVID-19, але перебіг захворювання у неї був легким і до лікаря вона не зверталася, може здати аналіз на антитіла, щоб підтвердити, що вона одужала від коронавірусної хвороби і отримати сертифікат?

Якщо інформація про перенесену хворобу відсутня в електронних системах, сертифікат на підставі результатів аналізу на антитіла такій особі не видадуть.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.