Еспресо. Захід

Чому в Україні власники квартир в багатоповерхівках не мають мотивації економити енергію? 

Василь Худицький
27 серпня, 2021 п'ятниця
11:40

За три роки діяльності програми "Енергодім" за кредитами на модернізацію будинків стали у чергу трохи більше 750 ОСББ або 2,3% із зареєстрованих.

Незавершена реформа управління багатоповерхівками, роки вичікування "доброго царя" для зниження тарифів, негативно впливають на стан будинків і на мотивацію власників квартир до започаткування змін власними силами. Адже більшість квартир в багатоповерхівках вже давно приватизовані! Їх власники давно повинні зрозуміти, що за своє житло відповідає власник, як це є в селах, в односімейних будинках.

Головна причина нинішнього незадовільного стану багатоквартирних будинків – відсутність дієвого фінансового інструменту для позитивних перетворень та постійного прямого інформаційного "навчання" власників житла про способи управління багатоповерхівкою і здешевлення витрат на утримання квартирою і будинком. Особливо важливими є вони на фоні наступного росту вартості енергоносіїв, які вже за кілька років можуть стати непідйомними для більшості мешканців.

Вже кілька років проблему суттєвого подорожчання опалення будинків доводиться вирішувати сільському населенню. Як правило, сільські мешканці частково або повністю відмовляються від газу для обігрівання, адже в зимові місяці для цього потрібно понад 300 м3, а часом і 600 м3 та більше.  

Газ для населення вже другий рік є дуже дорогим, буде збільшуватись оплата за електроенергію, практично до вартості для промислових підприємств, а це вдвічі більше ніж зараз, істотно подорожчає оплата за централізоване тепло в багатоповерхівках. І збільшення затрат на енергоресурси може бути значно більшим за 10% сукупного доходу і може поставити велику кількість домогосподарств за межу "енергетичної бідності". 

Вихід один – термомодернізація будинків

Сьогодні централізоване опалення використовується дуже нераціонально. Фактично воно гріє вулицю. Наприклад при плюсовій температурі взимку, що трапляється доволі часто, частина мешканців відчиняють свої кватирки, зате коли по справжньому стає холодно, інша частина мешканців мерзне. Причина у тому, що більшість радянського житла, а це майже ¾ всього житлового фонду України мали низькі стандарти енергоефективності. Тепло "втікало" через двері, вікна, дах та зовнішні стіни, а тому ці будівлі потребують реконструкції та термомодернізації.

Як вважають експерти, власники термомодернізованих багатоквартирних будинків зможуть зменшити свої видатки на тепло принаймні вдвічі. Але для цього потрібні великі гроші. Наприклад, дев’ятиповерхівка потягне на 7-8 млн. грн. Самостійно такі кошти мешканцям не зібрати. Щоб допомогти ОСББ зробити свої будинки енергоефективними, держава та європейські донори запровадили програму "Енергодім".

Складна процедура

Програма "Енергодім", яка прийшла на заміну програмі "Теплі кредити", є результатом співпраці Фонду енергоефективності з Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC), Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH та Програмою розвитку ООН (ПРООН), та фінансується із держбюджету України, коштів ЄС та уряду Німеччини. Зокрема, співробітники цих фондів за кілька років провели в Україні сотні семінарів та круглих столів, в яких прийняли участь тисячі людей. Алгоритм дій мешканців прописано до найдрібніших деталей. Але результат незначний.  

Станом на початок цього року подали заявки для участі у програмі "Енергодім" 310 ОСББ. У Фонді енергоефективності для цих проектів зарезервовано близько 1,4 млрд грн. Як зазначив міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов, потенційно отримати таку компенсацію наразі можуть півтори тисячі ОСББ. Проте все гарно і просто виглядає тільки на папері. В житті все інакше.

Для прикладу, за три роки діяльності програми "Енергодім" за кредитами на модернізацію будинків звернулися 750 ОСББ або 2,3% із зареєстрованих. Це дуже мало, враховуючи, що підвищення комунальних тарифів торкнеться всіх без винятку ОСББ. А є ще десятки тисяч багатоповерхівок, у яких не створені ОСББ. 

"Найперше, відлякує сама процедура їх отримання, яка є досить складна для ОСББ, - говорить експерт з енергозбереження, голова правління ОСББ "Роксоляни 57" Василь Прусак. - В попередні роки, коли діяла програма "Теплі кредити", в середньому одне ОСББ використовувало не більше 400-500 тисяч грн. На жаль, мова не йшла про комплексну термомодернізацію будинків".

За словами експерта, третина ОСББ за ці кредити встановлювали індивідуальні теплові пункти (ІТП), що дало можливість регулювати подачу тепла в автоматичному режимі і економити близько 15% тепла. Ще частина ОСББ брали кошти на заміну вікон та дверей, що для енергозбереження практично нічого не дає. Попри те, що Кабінет міністрів виділив за цей час 2,5 млрд. грн. для потреб енергозбереження, було освоєно лише… 180 млн. грн.

ОСББ дуже складно скористатися кредитними грішми, передусім через велику бюрократичну процедуру в їх отриманні. Перш, ніж винести питання тепломодернізації на загальні збори мешканців ОСББ, потрібно підготувати розрахунок по участі у програмі "Енергодім". Складність цієї роботи ще і в тому, що дуже важко знайти досвідчених та відповідальних спеціалістів, котрі могли б допомогти у підготовці рішень для конкретного будинку. 

Але навіть якщо ви отримаєте "добро" на участь у програмі, не поспішайте казати "гоп". Ще до того, як вам дадуть кредит, ОСББ повинно вкласти чималі власні кошти. Наприклад, необхідно провести енергоаудит, який коштуватиме 15-30 тисяч грн. Ще 250-400 тисяч грн займуть проектні роботи, супровід проекту тощо. Загалом за 10 років мешканцям потрібно буде заплатити від 2,5 до 4 млн. грн приватних коштів.

Дорого. Але з гарантуванням зменшення плати за тепло 

Ще одне запитання – ціна кредитних коштів та їх ефективність.  

За словами Василя Прусака, він дуже сумнівається, що за 10 років, відколи діятиме програма, мешканцям вдасться повернути гроші у вигляді оплати за тепло. Для прикладу, щоб утеплити 50-квартирний будинок потрібно витратити не менше 6 млн. грн., з них 50% витрат держава візьме на себе. Але 3 млн. грн – це також багато. І чи буде від цього користь?  

Адже в середньому кожній із 50 квартир, окрім сплати за поточне тепло, упродовж 10 років доведеться щомісяця доплачувати за кредит не менше 1,5 тисячі грн. Це буде додаткова платіжка. Складність кредиту ще й у тім, що збирати ці кошти повинне ОСББ, а не власники квартир. Саме об’єднання співвласників має гарантовано повернути кредит. Інакше штрафні санкції. Чи потрібно говорити, з якими складнощами доведеться зустрітися керівництву ОСББ при збиранні цих коштів?  

Якщо взяти до уваги, що упродовж опалювального сезону буде змога економити до 40% тепла, то за 10 років – термін дії кредиту – річна оплата за тепло для будинку може знизитися з 450 тисяч грн. до 170 тисяч грн. За 10 років економія буде 1,7 млн грн., а витрати на програму можуть бути біля 3 млн грн. 

Дорогі кредити

Україна отримала від західної Європи програму тепломодернізації житлових будинків, яка там дуже добре виправдала себе. Але є одне "але". Мешканці тих країн отримували кредити під 1-3%, у той же час як в Україні доводиться платити за них не менше 14%.

За словами Василя Прусака, в Україні, зокрема в промислових  підприємств також не існує ніяких спонукань, щоб ставати енергоефективними. Більшість з них використовують у виробництві ще старі неефективні технології. Але справа у тому, що самі ці підприємства працюють настільки непрозоро, а конкуренція відбувається не стільки за рахунок ефективності і економності виробництв, скільки за рахунок обходження законів, використання "сірої" заробітної плати тощо. Винятком є невелика група зарубіжних підприємств, які активно використовують всі заходи з енергозбереження, фактично є осередком досвіду з енергозбереження в Україні.

Якщо подивитися на житловий сектор ОСББ, то тут така ж картина. За минулий рік енергоефективними побажали стати лише 715 ОСББ. І це при тому, що в Україні є понад 180 тисяч багатоквартирних будинків та 6,5 млн приватних будинків.

***

Як взяти участь у програмі "Енергодім"?

Покрокова інструкція від "Української енергетики"

  1. Спочатку ОСББ на загальних зборах має ухвалити рішення про проведення попереднього енергетичного аудиту будинку.

  2. Залучити сертифікованого фахівця. 

  3. Після того як енергоаудитор складає енергосертифікат будівлі, він повинен заповнити рекомендаційний звіт (включає опис проекту енергоефективних заходів для будинку та умови виключення). 

  4. На загальних зборах ОСББ ухвалює рішення про участь у програмі “Енергодім”, визначає перелік енергоефективних заходів за рекомендаціями енергоаудитора, відповідно обирає пакет "А" чи "Б" та визначає суму проекту. 

  5. ОСББ приступає до заповнення заявки на участь у програмі та готує всі супровідні документи. Ця ж заявка є заявкою на відшкодування витрат за попередній енергоаудит. 
    Форму заявки та перелік документів (а також приклади та шаблони) потенційного учасника програми можна знайти на сайті Фонду у спеціальній вкладці – "Програма "Енергодім".
    У процесі заповнення заявки на участь (та й на інших етапах також) ОСББ можуть отримати підтримку від регіональних радників програми IFC (Група Світового банку) з підтримки Фонду енергоефективності в Україні, які супроводжують ОСББ на всіх етапах участі у програмі "Енергодім". Фахівці Фонду також надають консультацію для ОСББ, які готуються стати учасниками (або вже є ними) програми. Для цього можна подати запит через спеціальну форму на сайті Фонду або написати на пошту [email protected].

  6. Після збору та заповнення всіх документів ОСББ обирає банк (список банків-партнерів є на сайті Фонду) і відкриває поточний рахунок (якщо не має його) та подає заявку із супровідними документами на участь у програмі "Енергодім" через банк-партнер. Наразі укладено договір із "Укргазбанком", тривають переговори із "Приватбанком", а також "Кредобанком".

  7. Далі відбувається перевірка заявки на відповідність умовам програми та ухвалення заявки з боку Фонду.

  8. Після завершення перевірки ОСББ буде надіслано лист про приєднання до грантової угоди і буде здійснене часткове відшкодування витрат на енергоаудит.

  9. Наступний крок – розробка комплекту технічної документації, кошторису, їх експертиза. Для цього ОСББ також подає заявку через банк-партнер на проектно-кошторисну документацію (ПКД). Цю заявку також перевіряють на відповідність умовам програми, і в разі схвалення частково відшкодовують понесені витрати. 

  10. Після цього в будинку здійснюють необхідні будівельні, монтажні та налагоджувальні роботи. Їх перевіряють, тобто верифікують на відповідність програмі Фонду й виплачують ОСББ основну частину гранту. 

Як відшкодовують витрати ОСББ? 

Отже, кошти виплачуються етапами — трьома траншами (за енергоаудит, за ПКД, за проведені заходи) і лише після того, як ОСББ здійснило витрати. На реалізацію усіх цих рішень, наприклад, у пакеті "Б", ОСББ має два роки. Середній строк розгляду заявок — один місяць.

Участь у програмі "Енергодім" можуть брати лише багатоквартирні будинки, де створено ОСББ. Якщо у будинку його ще не створено, то у Фонді енергоефективності радять звернутися до консультантів проекту ЄС/ПРООН "Об’єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень" ("HOUSES"). Тут можна дізнатись, як створити ОСББ, вести бухгалтерію та фінансовий менеджмент, як отримати фінансування для ініціатив щодо покращення стану будинків.

Хто все це фінансує?

Програма "Енергодім" є результатом співпраці співпраці Фонду енергоефективності з Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC), Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH та Програмою розвитку ООН (ПРООН), та фінансується із держбюджету України, коштів ЄС та уряду Німеччини.

Щорічно на гранти на заходи з енергоефективності з держбюджету заплановано виділяти 1,6 млрд грн. ЄС та уряд Німеччини виділили 100 млн євро (80 млн євро – від ЄС і 20 млн євро – від Німеччини).

Втім, не  забуваймо, що для участі в програмі ОСББ повинно вкласти чималі власні кошти.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.42
    Купівля 39.42
    Продаж 39.91
  • EUR
    Купівля 42.17
    Продаж 42.93
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
10:09
Юрій Карпинець
З червня вважався зниклим безвісти: підтверджено загибель закарпатця Юрія Карпинця
09:52
На Закарпатті видають дозволи на перебування у прикордонній смузі: як отримати
На Закарпатті видають дозволи на перебування у прикордонній смузі: як отримати
09:37
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 26 квітня
09:21
родина Гринкевичів
Мотель, автівки преміум-класу й відпочинковий комплекс: яке майно арештували у справі Гринкевичів
08:48
У річці на Львівщині біля дитячо-юнацької спортивної школи виявили мертвого чоловіка
У річці на Львівщині біля спортивної школи виявили мертвого чоловіка
08:30
Леонід Іщук
Помер колишній український футболіст і тренер Леонід Іщук
08:11
евакуаційний потяг
З Донеччини до Волині з травня курсуватимуть евакуаційні поїзди: деталі
07:53
Осінь, дощ
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 26 квітня, і завтра
2024, четвер
25 квітня
22:53
У п'ятницю Львів попрощається із захисником Назарієм Марочканичем
У п'ятницю Львів попрощається із захисником Назарієм Марочканичем
22:49
П'яний кур'єр без прав скоїв ДТП у центрі Львова
П'яний кур'єр без прав скоїв ДТП у центрі Львова
22:27
У Львові відкрили бібліотеку із фотостудією та майстернею для шиття
У Львові відкрили нову бібліотеку із фотостудією та майстернею для шиття
22:20
дерев'яна скульптура Ангела XVIII ст. у Франківську
Ймовірний автор – Пінзель: у Франківську відреставрували скульптуру XVIII століття
22:13
Оновлено
маршрутка
У Львові маршрутка збила дитину: подробиці
22:00
Львівщина офіційно стала побратимом штату Каліфорнія
Львівщина офіційно стала побратимом штату Каліфорнія
21:47
Студенти Прикарпатського університету обіймами зібрали 20 тис. грн для ЗСУ
Студенти Прикарпатського університету обіймами зібрали 20 тис. грн для ЗСУ
21:28
На Львівщині судитимуть мешканця, який незаконно зайняв захисну смугу водосховища
На Прикарпатті дев’ятьом громадянам повідомлено про підозру через співпрацю з окупантами
21:07
У Львові на просп. Чорновола демонтують кількаметрову радянську мозаїку
20:48
На Волині продали державний ремонтно-механічний завод за 30,5 млн грн. Хто придбав
20:20
Оновили зливові мережі: у Чернівцях більше не підтоплюватиме вокзал
20:02
У Луцьку хлопця вдарило струмом на даху залізничного вагона
У Луцьку хлопця вдарило струмом на даху залізничного вагона: що відомо
19:43
сміття
Засмітили землю побутовими відходами: на Тернопільщині підприємство сплатило штраф у 450 тис. грн
19:25
Ґрати на всіх дверях: на Закарпатті громада ПЦУ повернула храм після 5 років боротьби з УПЦ МП
19:07
У Львові за 500 тис. грн зроблять нову доріжку у Шевченківському гаю
18:49
зарплата
На Львівщині податківці викрили два великі санаторії, які платили зарплати у конвертах
18:33
БК "Самбір" став віцечемпіоном Вищої ліги України з баскетболу
18:16
Івано-Франківськтеплокомуненерго
АМКУ розпочав розслідування щодо Івано-Франківськтеплокомуненерго, яке не дозволяє відключатись боржникам 
18:02
Сотня учасників: у Львові відбувся перший чемпіонат з робототехніки серед школярів
17:47
о.Севастіян Дмитрух
У Львові показали старовинні галицькі плащаниці та ковані хрести Олега Боньковського 
17:33
згорілий автомобіль
На Тернопільщині чоловік згорів у власному автомобілі
17:19
суд, прокуратура, вирок
Невчасно подала декларацію: суд оштрафував депутатку Львівської обласної ради
17:10
Огляд
Сонце
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 25 квітня, завтра, тиждень
17:04
На Закарпатті затримали шістьох чоловіків на спробі переплисти Тису
16:48
новини Волині
На Волині жительку Луганщини засудили до 15 років за держзраду
16:32
Прикордонники викрили "бізнесмена", який за 8 тис. євро організував ухилянтам трансфер у країни ЄС
Прикордонники викрили "бізнесмена", який за 8 тис. євро організував ухилянтам трансфер у країни ЄС
16:26
обшук на шахті
На Львівщині викрили керівників шахти, яким підлеглі будували і ремонтували дачі
16:17
Двоє мешканців Донеччини у Львові організували збут наркотиків поштою
16:06
нелегальний гральний бізнес
Організували нелегальні гральні заклади: на Закарпатті судитимуть 5 мешканців
15:53
Львів цитадель
У Львові на Цитаделі планують зрізати 191 дерево
15:51
Оновлено
Львів, архтектура та скульптура
Куди піти у Львові із 22 по 28 квітня: "Атомна русалка", Stabat Mater та Вечір прем’єр 3.0
15:48
Правоохоронці проводять обшуки у мерії Мукачева,
Правоохоронці проводять обшуки у мерії Мукачева, - депутат Глагола
Більше новин