Еспресо. Захід
Ексклюзив

Чому у Львові острівці (НЕ)безпеки забирають життя

Юрій Мартинович
29 червня, 2021 вiвторок
18:13

23 червня у Львові на вул. Луганській загинув 42-річний мотоцикліст, батько двох дітей, який зачепився за острівець безпеки, впав і влетів просто під колеса вантажівки.

"Еспресо.Захід" пропонує ширше подивитися на цю проблему пов’язану з острівцями безпеки.

Що таке "заспокоєння руху"

Ще декілька років тому в Україні практично ніхто не чув про острівці безпеки, "берлінські подушки", дорожні пагорби, чокери і так далі. Адже всі ці допоміжні засоби для так званого "заспокоєння руху" не були ніде законодавчо прописані і їх не використовували. Лише у 2017 році в Україні почали впроваджувати європейську систему заспокоєння трафіку ("Traffic calming measures"). У вересні 2018 року в Україні оновили державні будівельні норми, якими зобов’язали під час реконструкції чи будівництва вулиць з двома і більше смугами руху на нерегульованих пішохідних переходах створювати острівці безпеки.  

Читайте також: Зіткнувся з вантажівкою: у Львові у ДТП загинув мотоцикліст

Щоправда, до 2020 року всі ці допоміжні речі для забезпечення безпеки на дорогах були поза законом. Бо лише рік тому Укравтодор розробив стандарт ДСТУ 4123:2020 "Безпека дорожнього руху" для заспокоєння дорожнього руху. Стандарт був розроблений на основі шведського стандарту VisionZero ("Нуль смертей"). Цікаво, що до цього із чинного законодавства можна було застосовувати лише "лежачих поліцейських".  

Виникає питання, а для чого ці допоміжні засоби? Власне через збільшення кількості ДТП та аварійних ситуацій на нових відремонтованих дорогах їх і запроваджують. Розроблений стандарт є важливим, бо створює комплексний підхід до впровадження системи безпечних умов руху дорогами та вулицями. Засоби заспокоєння руху встановлюють не тільки для зменшення швидкості, але для рівномірності транспортних потоків. Більше про цей стандарт тут.

Хто у Львові вирішує, де ставити нові обмеження для руху

У Львові існує міська комісія із безпеки дорожнього руху. Вона є дорадчим органом, який по-суті і вирішує, де і коли з’явитися пішохідним переходам, різним дорожнім знакам і звісно цим "заспокоєнням руху" на дорозі. 

Як розповів "Еспресо.Захід" експерт по темі транспорту та голова ГО "За якісний транспорт" Святослав Товстига, на жаль, у Львові ця комісія дуже нефахова і її рішення та незнання учасників створюють більше проблем, ніж допомагають безпеці на дорозі.

"Це дуже непрофесійний орган. Я надсилав звернення щодо ліквідації цієї комісії через її нефаховість. Минулого року голови фракцій зверталися з моєї ініціативи щодо переформатування комісії. Бо там є столяри, механіки, гуманітарії, з двадцяти  з чимось осіб цієї комісії лише двоє чи троє мають освіту наближену до транспорту. Дуже промовистий та цікавий факт, що в комісії лише троє людей раніше не працювали в ЛМР. Тобто всі інші працювали в ЛМР, були помічниками депутатів від Самопомочі. Тому це більше ручний орган в руках міського голови. Але саме цей орган приймає рішення щодо зміни організації дорожнього руху.  Їхні рішення є рекомендаційними, однак фактично приймаються як обов’язкові районними адміністраціями", – каже Святослав Товстига, який готує зараз великий матеріал про незаконний і небезпечний перехід на вул. Варшавській, який зробили працівники Шевченківської районної адміністрації за участі комісія із безпеки дорожнього руху.


Фото: Volodymyr Forostyna

Зазначимо, що схема встановлення нових знаків чи елементів безпеки на дорозі виглядає наступним чином. Спершу міська комісія із безпеки дорожнього руху вирішує і колегіально затверджує відповідні зміни, далі районні адміністрації починають їх впроваджувати за рахунок комунальних шляхо-ремонтних підприємств (всі райони Львова мають свої ШРП, крім Сихівського, який користується послугами приватної фірми). Також є ряд доріг, які обслуговує ЛКП "Львівавтодор".  

Читайте також: У Львові водій таксі виїхав на острівець безпеки і зніс знак

У чому проблема з острівцем безпеки на Луганській

У день, коли трапилася аварія на вул. Луганській, яка забрала життя людини, острівець безпеки не був дороблений, хоча роботи по його встановленню розпочали ще декілька тижнів тому. Експерт Святослав Товстига нарахував цілих чотири проблеми з цим острівцем:

  • Не було розмітки. Має бути розмітка, яка показує звуження дорожнього полотна;
  • Не було знаку про звуження дороги;
  • Немає "антикишені" зі сторони хідника. Острівець безпеки треба робити в комплексі з створенням "антикишені" зі сторони тротуару;
  • Немає освітлення у вечірній період.

"Завдяки цим чотирьом факторам це був би безпечний пішохідний перехід для всіх, однак без них – це острівець небезпеки", – зазначає Товстига.

Читайте також: Через незаконний "острівець безпеки" вул. Шевченка у Львові заблокована

Львівські чиновники вбили людину?

Активісти ГО "Зручнне місто" прямо звинуватили в цьому ЛМР, написавши, що "львівські чиновники знову вбили людину" (натякаючи про нещодавню трагічну ситуацію з незакритим люком, який вискочив і вбив дитину в машині).

"Як стверджують свідки, причиною падіння було те, що мотоцикліст зачепив острівець безпеки, який на момент аварії був без відповідних дорожніх знаків та розмітки. Також ми з'ясували, що ще два тижні тому відповідні знаки були, хоча розмітки не було і немає. Ми також довідались, що після зникнення знаків мешканці міста звертались на гарячу лінію міста Львова з відповідними зверненнями щонайменше 12.06 та 15.06. Тобто працівники Гарячої лінії та Сихівскої районної адміністрації знали про це! Вони знали про небезпеку на дорозі і нічого не зробили. За цей період від наїзду на непозначений острівець було пошкоджено щонайменше два авто (ті, про які ми дізнались) і їх власники також очевидно звертались до чиновників. Але реакції не було і саме це призвело до смерті людини", – пишуть в ГО "Зручне місто".


Фото: Volodymyr Forostyna

Як заявив у коментарі ZAXID.NET головний спеціаліст відділу комунального господарства Сихівської районної адміністрації Іван Залуцький, відповідні знаки встановлювали двічі, однак "їх збивали невідомі".

"Підрядна організація встановила сегменти острівця та дорожні знаки "об’їзд перешкоди" і таблички з вертикальною дорожньою розміткою, які цього ж дня збили невідомі. Опісля знаки встановили повторно, але їх теж збили", – запевняє Іван Залуцький.

Він додав, що після дворазового пошкодження знаків компанія "Дорожні технології БС" обгородила ділянку острівця і встановили знаки про дорожні роботи, але і їх знищили.

Найцікавіше, що Сихівська РА не надала ніяких фото чи документів, які б підтверджували, що ці знаки таки були встановлені. Тому чи справді мова йде про вандалізм, чи все-таки про службове недбальство та непрофесійність?

Читайте також: Активіст звинувачує Львівську міськраду в незаконному встановленні делініаторів на вул. Івана  Франка

Злочини без злочинців, але з жертвами

У Львові сталося вже декілька трагічних випадків пов’язаних з неналежним функціонуванням дорожніх елементів, які мали би захищати, однак вони вбивають людей. Чи означає це, що краще не встановлювати ніяких європейських систем заспокоєння трафіку? Як кажуть експерти, звісно, що ні, просто треба це робити професійно і відповідально, пам’ятаючи, що тут кожна деталь важлива. 

"Чи потрібні острівці безпеки в місті? Потрібні і острівці, і берлінські подушки, і антикишені, і світлофори, і інші засоби впорядкування та заспокоєння руху. Але! Ті самі острівці мають бути виконані з дотриманням основної вимоги: добра помітність. Для цього мають бути встановлені відповідні дорожні знаки і має бути правильно нанесена розмітка", - зазначають активісти ГО "Зручнне місто".

Однак найгірше в цих трагічних випадках те, що по-суті ніколи немає винного. Адже довгий механізм реалізації розмиває законодавчу відповідальність за кожним конкретним чиновником і робітником, чия нефахова робота призвела до того чи іншого летального наслідку.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.05
    Купівля 39.05
    Продаж 39.52
  • EUR
    Купівля 42.21
    Продаж 42.93
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
28 березня
13:37
перетин кордону, прикордонник
Тернополянин за $4,5 тис. став "багатодітним батьком" трьох литовських дітей, щоб виїхати за кордон
13:22
фури на кордоні
У пункті пропуску "Угринів-Долгобичув" тимчасово розблокували рух вантажівок
13:15
У Львові впіймали 19-річного хлопця, який через фішинг крав гроші клієнтів банків
12:59
військком
У мережі поширили інтимне відео з нібито начальником рівненського ТЦК на роботі: розпочато перевірку
12:50
кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 27 березня
12:45
На Рівненщині від удару авто у відбійник загинув житель Львівщини
12:36
Інфографіка
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках 28 березня: долар додав ще кілька копійок
12:28
Андрій Садовий під час зустрічі з Павелом Громом
У Садового заявили про можливу співпрацю з польською компанією, керівник якої був серед затриманих у гучній справі Славоміра Новака
12:14
літній час
Перехід на літній час 2024: коли переводити годинник
12:00
проєкт простору Єагена Коновальця
Простір Євгена Коновальця у Львові доповнять його зображенням
11:57
Львів. Ратуша
У Львові повідомили про замінування мерії під час сесії
11:45
У Львові медики врятували 10-місячне немовля з опіками
У Львові медики врятували 10-місячне немовля з опіками
11:28
Ярослав Багрій
У боях на Запоріжжі загинув захисник із Закарпаття Ярослав Багрій
11:14
На Самбірщині поліцейські розшукують водія
На Львівщині водій на смерть збив пішохода та втік, його розшукує поліція
10:56
військовий квиток, мобілізація
Суд покарав жителя Львівщини за ухилення від мобілізації: той говорив, що не може воювати через релігію
10:40
На Буковині прощаються з воїнами Дмитром Дущаком та Віктором Борецьким
10:24
У Волинському ТЦК розповіли про стан військового, якого ножем поранив цивільний
У Волинському ТЦК розповіли про стан військового, якого ножем поранив цивільний
10:10
На Волині у річці Стир виявили тіло чоловіка
09:50
Львівські бійці на сході України знищили російський реактивний бомбомет РБУ-6000
Львівські бійці на сході України знищили російський реактивний бомбомет РБУ-6000
09:35
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 28 березня
09:18
Біля Львова у ДТП загинув 20-річний мотоцикліст
08:58
затримання чиновника
Стало відомо, від кого вимагав хабар посадовець управління історичного середовища Львова
08:41
Василь Курилович
У Львові до протезування ніг готується воїн-кулеметник з Тернопільщини
08:15
Ярослав Первак
Понад півтора року вважався зниклим безвісти: на Донеччині загинув воїн з Франківщини Ярослав Первак
07:58
погода
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 28 березня, і завтра
07:40
Огляд
Великдень, вишитий одяг
Католицький Великдень: чому його святкують швидше та які його особливості
2024, середа
27 березня
22:55
новини Львова
У Львові збирають книги для постраждалих від обстрілів областей
22:51
Оновлено
виставка "Тут був мій дім"
Куди піти у Львові із 25 по 31 березня: Jam session у Дзизі та Агент 034: Юрко Вовкогон
22:48
На Закарпатті поліцейські затримали причіп з краденою деревиною
22:30
жовте полум'я газу
На Львівщині у кількох селах не буде газу. Адреси
22:12
новини Львівщини
Захищав Батьківщину попри інвалідність: на фронті загинув військовий зі Львівщини Степан Качмар
22:04
Ремонт доріг
На Тернопільщині чиновника і підприємця підозрюють у розкраданні грошей під час ремонту доріг
21:49
онлайн-шахрайство
На Волині судитимуть шахрая, який видурював гроші на нібито лікування військових
21:33
новини Рівного
У центрі Рівного встановлюють понад 70 нових портретів полеглих героїв
21:25
У центрі Львова ще одна вулиця стала дружньою для велосипедистів
21:09
новини Львівщини
Інспектора Львівської митниці судитимуть за незаконне ввезення товару на майже 3 млн грн без сплати мита
20:54
Валідатори несправні на приміських маршрутах, а не на міських, - Львівавтодор
20:40
У Коломиї під час пожежі в багатоповерхівці вогнеборці врятували з 8-го поверху підлітка
20:25
новини Буковини
Не дійшли 1 км до кордону з Молдовою: прикордонники на Буковині затримали групу порушників
20:21
Унікальну історичну пам’ятку часів Київської Русі, яку врятували волинські правоохоронці, передали в музей
Більше новин