Еспресо. Захід
Ексклюзив

Чому ми досі святкуємо християнські свята за календарем язичника Цезаря

7 січня, 2023 субота
17:04

Україна понад сто років живе за стандартизованим григоріанським календарем, але церковні свята досі святкує за неточним юліанським, який запровадив Цезар ще до нашої ери

Зміст

З 2017 року в Україні офіційно двічі відзначають Різдво, 25 грудня та 7 січня. І обидві дати є офіційними державними вихідними. Як так склалося, що ми живемо за одним календарем, християнські свята відзначаємо за іншим, спробував розібратися "Еспресо.Захід" разом з істориком та релігієзнавцем, головою Вченої ради Національного університету "Острозька академія" професором Петром Кралюком.

Чим відрізняється григоріанський календар від юліанського 

Наразі календарів є три: юліанський, григоріанський та новоюліанський. Вперше навести лад з обчисленням часу вирішив Юлій Цезар, "прив’язавши" тривалість року до сонячного календаря. 1 січня 45 року до н.е Цезар запровадив календар, який згодом почали називати юліанським. За календарем Цезаря, який, до слова, був язичником, рік триває 365 і чверть доби – кожного четвертого року додавали ще одну добу. І цим календарем, запровадженим ще до народження Христа, користувалися понад півтора тисячоліття. Однак Земля обертається довкола Сонця на 11 хвилин 14 секунд повільніше, ніж порахували римляни. Через це у XVI ст. юліанський календар відставав від астрономічного вже на 10 днів. 

Аби виправити похибку предків, у 1568 році папа римський Григорій XIII запровадив точніший календар, за яким ми зараз і живемо. Саме григоріанський календар ухвалений у світі як міжнародний стандарт. Різниця між григоріанським і юліанським календарем у тому, що раз на 400 років один високосний рік пропускають. Наприклад, 2100-й не буде високосним. 

Але є ще новоюліанський календар.  Його на початку ХХ ст. розробив сербський астроном Мілутін Міланкович. І саме цей календар у травні 1923 року затвердив Вселенський патріарх Мелетій IV.  І вже з 1924 року на новоюліанський календар перейшли Константинопольський (Вселенський) патріархат і значна частина православних церков. Відтак патріархат, якому підпорядковується Православна церква України, практично 100 років живе за новоюліанським календарем, і в Константинополі святкують Різдво 25 грудня.

"Насправді великої різниці між новоюліанським та григоріанським календарем немає. Зрозуміло, що від ХVI ст. минуло багато часу, більше розвинулася наука, були зроблені точні перерахунки. Тому новоюліанський календар точніший за григоріанський, але різниця там іде на секунди. До 2800 року вони між собою збігаються", – каже Петро Кралюк. 

Чому східна церква тримається за відсталий юліанський календар

Зміна календарів у будь-які часи давалася нелегко. У 1582-му, коли запровадили григоріанський календар, на нього перейшли тільки сім держав: спочатку Італія, Іспанія, Португалія, Річ Посполита, Люксембург і Нідерланди. Найбільшими противниками зміни календаря були купці, бо через зміну дат зривались угоди (на той час різниця була 10 днів). Зокрема, Велика Британія змінила дати лише 1752 року, а Російська народна республіка та Українська народна республіка – лише 1918 року.

Східні патріархи погоджувалися перейти на григоріанський календар, але вони залежали від турецьких султанів. Османська імперія була зацікавлена у конфлікті між католиками та православними. Відповідно, султани натисли на патріархів, і ті відмовилися.

"Є ілюзія, начебто у нас зажди був юліанський календар. Насправді це не зовсім так. Річ Посполита відразу після прийняття Григоріанського календаря перейшла на григоріанський календар. Відповідно ті території України, які належали до Речі Посполитої, також користувались григоріанським календарем у світському житті, – каже Петро Кралюк. – Чому на нього не перейшла церква? Виключно через політичні розбірки. Східні патріархи погоджувалися перейти на григоріанський календар, але вони залежали від турецьких султанів. Османська імперія була зацікавлена у конфлікті між католиками та православними. Відповідно, султани натисли на патріархів, і ті відмовилися. Приблизно така ж ситуація була і з протестантами. У ХVI-ХVI ст. протестанти шукали собі союзників, і таким союзником була для них Османська імперія.  Однак пізніше протестанти таки перейшли на григоріанський календар. В Україні протестанти так само тривалий час святкували за юліанським календарем, аби не відрізнятись від основної маси людей. Тож насправді зміна календаря – це виключно політичне рішення, до церковних догматів воно жодного стосунку не має". 

Фактично, на сьогодні юліанського календаря дотримуються лише Російська православна церква та інші православні церкви, які перебувають у зоні її впливу, як-от Єрусалимська та Грузинська.

"Можливо, українські церковні ієрархи просто бояться негативної реакції з боку частини вірян. Очевидно, якась частина не захоче перейти на новоюліанський чи григоріанський календар, адже це питання традицій, – каже Петро Кралюк. – Мене, щиро кажучи, дивує консервативна позиція греко-католицької церкви у питанні зміни календарів. Бо хто-хто, а вони мали б ініціювати цю справу, адже католицький світ живе за григоріанським календарем від самого початку. І від самого початку,  як тільки постало питання про григоріанський календар, у середовищі греко-католиків були люди, які підтримували перехід. Зокрема, релігійний діяч Касіян Сакович (жив на зламі ХVI-ХVI ст.). При цьому я також здивований тим, що православна церква виявилася більш прогресивною в цьому питанні, дозволивши проводити різдвяні богослужіння 25 грудня там, де є бажання громади".  

Мене, щиро кажучи, дивує консервативна позиція греко-католицької церкви у питанні зміни календарів. Бо хто-хто, а вони мали б ініціювати цю справу, адже католицький світ живе за григоріанським календарем від самого початку. І від самого початку,  як тільки постало питання про григоріанський календар, у середовищі греко-католиків були люди, які підтримували перехід.

Хто вирішив святкувати Різдво 25 грудня

Насправді всі церкви святкують Різдво Христове 25 грудня. Документів, які підтверджували б точну дату народження Ісуса Христа, немає, але в 431 році на Вселенському соборі в Ефесі, у якому взяли участь понад дві сотні єпископів, офіційно розділили святкування Різдва і Богоявлення, встановивши, що Різдво святкують 25 грудня, а Богоявлення – 6 січня. На цьому ж соборі Діву Марію визнали Богородицею. Рішення Ефеського собору визнають усі християнські церкви.

25 грудня обрали не просто так. Насправді християнські свята, як і язичницькі, здебільшого прив'язані до астрологічних явищ. Різдво вирішили святкувати тоді, коли день починає збільшуватись. 22 грудня маємо зимове рівнодення, після цього дні починають збільшуватись. І лише 25 грудня день уже на повну хвилину довший, ніж 22 грудня. 

До речі, якщо українська церква не перейде на григоріанський календар, то уже за 80 років святкуватиме Різдво не 7, а на 8 січня.  Річ у тому, що після 2100 року розрив між юліанським і григоріанським календарем буде уже не 13, а 14 днів. Але за юліанським календарем, за яким ніхто вже не живе, буде все ще 25 грудня. 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінкутелеграм-канал та твіттер

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
08:29
У селищі Торчин на Волині відкрили Алею пам'яті загиблим на війні захисникам
У селищі Торчин на Волині відкрили Алею пам'яті загиблим на війні захисникам
08:00
Інтерв’ю
Олег Дуда
Олег Дуда - про масштабні ремонти у Львівському онкоцентрі, введення платних послуг та вплив війни на кількість онкохворих
07:56
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 22 листопада
07:40
Оновлено
світло
Світла буде більше: графіки та групи відключень електроенергії на Львівщині 22 листопада
07:30
Ексклюзив
Нова транспортна мережа та абонементи: що надалі очікувати від е-квитка у Львові
2024, четвер
21 листопада
22:52
зґвалтування
На Волині на 5 років засудили чоловіка, який чинив розпусні дії щодо 10-річної дитини
22:26
На хабарі викрили офіцерку Закарпатського ТЦК
21:53
ватра в пам'ять про Небесну Сотню у Львові
У Львові ватрою з українськими піснями вшанували пам'ять Героїв Небесної Сотні. Фото
21:30
На Тернопільщині селищна рада сплатить 4,7 млн грн через стихійні сміттєзвалища
21:09
Оновлено
Тетяна Крупа
Суд залишив під вартою очільницю Хмельницької МСЕК Крупу, але зменшив суму застави
21:09
дерева, дрова
На Прикарпатті чоловік за місяць незаконно зрубав лісу на 1 млн грн
20:50
Неналежний технічний стан: на Львівщині оштрафували автобусного перевізника
20:33
Облаштувати стоянки на проспекті Свободи: у Львові створили петицію на підтримку каретного бізнесу
20:17
У Львові знайшли тіло дівчини, яка зникла напередодні
20:14
Світлана Новицька
Адвокатка Новицька, яку судять за держзраду, раніше на нараді ОБСЄ поширювала російські наративи про Україну
19:55
прощання
Львів 22 листопада попрощається з полеглим захисником Степаном Панасевичем
19:37
Огляд
Сніг
Сніг, а на дорогах ожеледиця: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 22 листопада
19:13
шахрай, шахрайство
На Рівненщині активізувались шахраї: виманюють гроші від імені ОВА
18:45
ДТП у Тернополі
У Тернополі під колеса вантажівки потрапила жінка
18:17
щеплення вакцинація
На Волині спалах вірусного гепатиту А 
18:02
Міськрада продала приміщення на 16,8 кв. м у центрі Львова за 2,9 млн грн
17:44
Орден за мужність
Двох захисників із Львівщини президент нагородив орденом "За мужність"
17:23
Рибарук
До Львова на "Відкритий діалог" їде харизматичний отець Іван Рибарук з Криворівні
16:50
Незаконно видобув підземні води на близько 5 млн грн: на Прикарпатті судитимуть посадовця
16:37
На вулиці у Залізничному районі Львова повністю перекриють рух транспорту через ремонт дороги 
16:36
Акція родин полонених десантників у Львові
У Львові родини полонених та зниклих безвісти воїнів 80-ки вийшли на мирну акцію
16:21
Турин став 31-м містом-побратимом Львова
16:03
На Рівненщині затримали нападника, який завдав ножових поранень зятю
15:43
Ексчиновник з Жовкви, якого підозрювали в хабарництві, відсудив у держави понад 700 тис. за незаконні дії правоохоронці
15:28
На Тернопільщині розшукують підозрюваного в тяжкому злочині
15:14
партія електронних цигарок
На Львівщині вилучили партію електронних сигарет на 24 млн грн, у складі яких були заборонені речовини
14:59
Ексклюзив
фото школярів у Львові, на яких заводили справи у радянські часи
Пройти шлях репресованого і побачити справи школярів: у музеї "Територія Терору" оновили експозицію
14:44
У Чернівцях затримали містянина, який носив у кишені гранату і запал
14:29
поліція
АМКУ викрив змовників, які брали участь у тендерах на поставку комп'ютерів у Львівській та Івано-Франківській областях
14:14
Фінальний етап VI Всеукраїнського фестивалю-премії "ГРА" стартує зі Львова
13:41
компенсації
На Львівщині підприємці, які працевлаштували переселенців, отримали 15,8 млн грн компенсацій
13:26
На Закарпатті біля кордону з Угорщиною упіймали трьох втікачів з України 
12:52
потяг на маршруті Рава-Руська – Варшава
Укрзалізниця анонсувала новий маршрут Чернівці – Варшава
12:27
Григорій Козловський
За час повномасштабної війни найбільше в Україні розрослась група компаній Григорія Козловського: дослідження YouControl
12:26
На Тернопільщині літня жінка отримала опіки під час готування їжі через спалах газу
Більше новин