Чи шкодить нашим очам робота при поганому освітленні. Пояснюють львівські офтальмологи

Через постійні атаки росіян на нашу енергетичну структуру українцям доводиться часто працювати при свічках та ліхтариках

Як така практика вплине на зір і чи не доведеться після нашої перемоги лікувати не тільки нерви, а й очі, дізнавався "Еспресо.Захід".

Експерти роблять невтішні прогнози: у режимі постійних відключень електроенергії українцям, ймовірно, доведеться жити як мінімум до кінця березня. Найгірше те, що це — саме той період в році, коли природного світла найменше. Наприклад, сьогодні, 23 листопада, світловий день триватиме лише 11 годин 32 хвилини. 

Якщо окупанти продовжать бити по електромережі (а чергова ракетна атака по всій Україні, яка відбулася сьогодні, підтверджує, що такий сценарій — цілком вірогідний), крім погодинних стабілізаційних відключень, доведеться вдаватися й до екстрених. Тоді електроелектроенергії не буде кілька днів або й навіть тиждень чи два. Українцям радять готуватися до різних варіантів, зокрема найгірших. Але якщо при свічках і ліхтариках ще можна, наприклад, навести сякий-такий лад у квартирі чи приготувати поїсти, то, наприклад, читати, вишивати або працювати за ноутбуком може виявитися непросто. 5-10 хвилин такої роботи в напівтемряві — і очі починають сльозитися та боліти. Як вплине на наш зір така практика, про це журналістка "Еспресо.Захід" запитала у львівських лікарів, що спеціалізуються на профілактиці й лікуванні захворювань очей.

"Те, що робота при поганому освітленні негативно впливає на наш зір, — досить поширений міф. Не існує жодних науково обґрунтованих даних, які б це підтверджували", — каже лікарка-офтальмолог, засновниця клініки зору Олександра Павлів. 

Погоджується з колегою й офтальмолог медичного центру, лікарка групи "Доказові батьки" Марина Храма: "Працювати у напівтемряві — це швидше про незручність, ніж про шкоду для здоров'я очей. Погане освітлення вимагає від нас додаткових зусиль. Коли ми зосереджено вдивляємося в екран ґаджета чи напружуючи зір, займаємося рукоділлям, це призводить до зменшення частоти кліпання. Як результат, наше око менше зволожується, що викликає дискомфортні та навіть болючі відчуття. Також різні пристрої, як-от планшет чи смартфон, через зоровий аналізатор стимулюючи діють на нашу нервову систему. А це нам грає не на руку в нинішніх стресових умовах: частіше турбує головний біль, частіше виникають розлади сну тощо". 

Фахівчиня розповідає, що основна скарга, з якою зараз до неї найчастіше звертаються пацієнти, — це пересихання очей. "Люди частіше вмикають електрообігрівачі, облаштовують робочі місця біля батарей", — пояснює Марина Храма. "Особливого догляду наші очі не потребують — лише зволоження, — додає вона. — Звичайно, не потрібно забувати й про вплив ультрафіолету, який попри усталену думку, негативно впливає на наші очі й взимку". 

Від пересихання захистять краплі для зволоження слизової оболонки очей, які без рецепта можна придбати в аптеці. Від інтенсивного впливу сонячних променів — сонцезахисні окуляри з UV400 або UV380. Їх також краще купувати у спеціалізованих магазинах.

При появі скарг на проблеми із зором слід звернутися до лікаря первинної медичної допомоги, з яким укладена декларація (для внутрішньо переміщених осіб в умовах війни наявність декларації не є обов’язковою). За потреби той оформить електронне направлення до офтальмолога. У разі якщо цей спеціаліст виявить у пацієнта хронічне захворювання, що вимагатиме регулярного нагляду та контролю, повторно звертатися на прийом до лікаря "первинки" не доведеться. Офтальмолог згенерує електронне направлення на наступний прийом. Як варіант, без направлення можна звернутися до фахівця, що веде прийом у приватній клініці.

Наталія Гелий

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал