Через дії міської влади Львів можуть виключити зі списку ЮНЕСКО, – експертка Олеся Дацко

За останні тижні Львівська міська рада прийняла кілька містобудівних рішень, які ставлять під загрозу збереження цінності Ансамблю історичного центру Львова і створюють небезпеку виключення Львова зі списку ЮНЕСКО

Про це на пресконференції "Нищення цінності Львова як об’єкта ЮНЕСКО" повідомила пам'яткоохоронниця, докторка економічних наук, доцентка Олеся Дацко, передає "Еспресо.Захід".

"Коли говоримо про спадщину ЮНЕСКО, ставимо питання: а що це за об'єкт? Більшість львів'ян навіть не уявляє, що це є і наскільки системною є проблема. На сьогодні я можу стверджувати, що в Україні демонтовано систему належного обліку охорони культурної спадщини. У Верховну Раду внесено законопроєкт, який передбачає, що визнання охорони спадщини є складовою національної безпеки", – розповідає Дацко.

Через цей неналежний облік, веде далі пам'яткоохоронниця, люди не знають і не розуміють, що саме вони повинні захищати. Тим паче ніхто не пояснює, яка за це передбачена відповідальність. 

"У львівській мерії навіть не знають, чи є державний історико-культурний заповідник у Львові. На сьогодні на території Львова зареєстровано 23 пам'ятки національного значення, 1864 пам'ятки місцевого значення. Але об'єктів спадщини ЮНЕСКО в цьому державному реєстрі немає. То що є об'єктом?" – наголошує вона.  

Коли науковиця звернулася до Кабміну та решти відповідних структур, аби отримати копію номінаційного файлу оригіналу, то у відповідь, Міністерство культури такого файлу не мало. 

"Україна накладає зобов'язання на людей оберігати пам'ятки і має довести, що саме є цією пам'яткою. Так от, номінаційного файлу українською мовою немає. Тобто в нас нема цього файлу офіційно перекладеного. Об'єктом спадщини є державний історико-культурний заповідник, та офіційно ніде не занесено, що він є заповідним об'єктом. І наступне – він не має органу управління", – пояснює Дацко.

За інформацією пам'яткоохоронців, у 2010 році найвище керівництво країни зобов'язало відновити діяльність історико-культурного заповідника. На його балансі перебувало майже 30 об'єктів, які становили об'єкт особливої охорони. Частина будівель, які належали заповіднику, в тому числі на площі Ринок, на сьогодні є об'єктами приватної власності, хоч за законом вони не підлягають приватизації. 

Читайте також: Реконструкція площі Міцкевича – це спотворення пам'ятки ЮНЕСКО, – експерт Салюк

За підсумками круглого столу пам'яткоохоронці вимагають у Андрія Садового невідкладно накласти вето на ухвалу сесії Львівської міської ради  "Про затвердження детального плану території у районі пл. А. Міцкевича", оскільки такі містобудівні перетворення несуть загрозу втрати універсальної цінності об’єкта "Ансамбль історичного центру Львова".

"При розробці цього детального плану не було враховано державних інтересів, що є прямою диверсією проти держави Україна. Особливо цинічним є те, що такі дії Львівська міська рада та ви особисто вчиняєте у 25-річчя внесення Ансамблю історичного центру Львова до списку ЮНЕСКО! Під час війни, коли вороги нищать  культурну спадщину у зоні бойових дій – ви сприяєте її нищенню у Львові", – йдеться у спільній заяві пам'яткоохоронців.