Бути почутим: в Україні запрацював перший додаток для тих, хто не може говорити

Інноваційний для України додаток TippyTalk дозволяє висловити свої потреби тим, хто із якихось причин не може говорити або ж тимчасово втратив таку можливість

"Еспресо.Захід" поговорив про сам проєкт і про спосіб його роботи із засновниками TippyTalk командою ГО "Говори!".

Додаток TippyTalk – це цифровий інструмент альтернативної й додаткової комунікації, який допомагати невербальним людям та людям із розладами комунікації. Застосунок може працювати як на планшеті, так і на звичайному смартфоні. Він доступний для систем iOS та Android. Його назва розшифровується, як "торкнися, щоб говорити".

Завдяки TippyTalk невербальна людина може складати речення за допомогою зображень. Додаток має бібліотеку із близько 60 тисячами зображень. Серед них людина, яка адмініструє певного користувача, може налаштовувати потрібну кількість зображень, додавати їх, називати. Разом із тим система додатка дуже гнучка, тут можна зробити свою бібліотеку-абетку, або ж створити просто збір слів і збір категорій.

"Початковий задум був такий, що невербальна людина обирає категорію, з якої хоче висловитись, наприклад найпростіше: хочу їсти, заходить у ту категорію й обирає, що саме хоче, борщ, канапку, яблуко і так далі. Або дія: я втомився, хочу додому, мені потрібно помити руки чи в туалет. Така кількакрокова комунікація за допомогою карток. Коли людина обирає зображення, під ним з’являється текст того повідомлення і він також програється вголос, – пояснює співзасновник та ідейний натхненник ГО Юрій Попович. – Це триканальна комунікація. Тобто, якщо дитина чи дорослий не вміє або не може читати, то вона все одно сприймає інформацію на слух. Додаток також може використовуватися як синтезатор мовлення".

Читайте також: Що таке сон і як виспатись у складних умовах

Окрім того, застосунок може слугувати месенджером. Людина обирає собі об’єкт комунікації, тоді складає із зображень своє речення і відправляє. Інша людина отримує звичайне текстове повідомлення. Відповідно отримувач повідомлення теж може відповідати на додаток, там його можна буде прослухати. Або ж можна аналогічно надіслати відповідь у форматі аудіо, відео чи фото.

Фактично за допомогою додатка для tippytalker'a можна сформувати спільноту. Частина людей у ній просто могтимуть отримувати повідомлення й відповідати на них, а також буде хтось, хто систему налаштовує. Такий адміністратор зі свого додатка повністю налаштовує роботу TippyTalk у невербальної людини. Під кожного користувача систему можна налаштовувати індивідуально.

Українські користувачі вже певний час тестують це додаток. Йдеться і про дорослих, і про дітей. Тож, творці вже отримують і враження про його роботу у щоденному житті та зі щоденними потребами невербальних людей.

"Дійсно, коли людина може прокомунікувати те, що їй потрібно, зменшується і поведінковий розлад, і рівень агресії, і налагоджуються якісь соціальні контакти. Ми навіть маємо випадок, де немовний хлопець, два роки був у спільноті, а тільки вже із допомогою нашого додатка зміг нарешті висловитися так, аби розповісти про себе, аби його почули", – розповідає співзасновниця ГО Лілія Попович.

Проте цей проєкт став корисним не тільки для цивільних, але й для військових, які унаслідок складних травм втратили здатність до мовлення. 

"Ми почали працювати з Українським товариством терапії мови і мовлення, члени якого працюють з військовими,  що отримали порушення комунікації внаслідок поранень, травм чи інсультів. Ми стартували пілотний проєкт, і зараз вони використовують наш додаток, щоб допомогти військовим комунікувати знову", – додає Юрій Попович, який наразі також є військовим ЗСУ.

Зокрема, один із користувачів додатка, який у 2022 році займався волонтерством на потреби українського війська, а згодом отримав травму та унаслідок неї діагноз афазія, за допомогою TippyTalk тренує своє мовлення, аби потрохи відновитись. Натискає різні фрази та слова і повторює їх, просить натискати їх рідних. 

Зараз творці застосунку намагаються зрозуміти, які функції та для кого працюють краще, що можна вдосконалити та яким чином ліпше використовувати TippyTalk для тих чи інших категорій людей. 

"Історія із планшетом – це також про збережену гідність. Коли ти виріс, і не мусиш ходити з картинками, а з планшетом. Просто у тебе є певне обмеження, Ти не можеш говорити, – каже Лілія Попович, а Юрій додає: – Це коли людина має можливість, має інструмент чіткіше сказати те, що вона хоче. А не мусить приймати те, що дадуть, бо прийняти простіше, ніж пояснити. Це також про гідність, дати людині вибір і можливість пояснити".

Свою історію позитивного досвіду використання додатка розповіла мама 6-річної Дарини Олександра Кліщ. Дарина користується планшетом із TippyTalk і вдома, і в садку вже упродовж певного часу. 

"Уявіть себе маленькою шестирічною дитиною в якої буря емоцій, сотні питань і постійно з'являються нові речі і події, які потребують пояснення А ти не можеш це все висловити.  Не можеш ставити питання. Не можеш говорити про свої почуття. Не можеш попросити річ, яка тобі зараз дуже необхідна. Навіть ту іграшку, яку має твоя подруга з дитсадка і вона тобі так сподобалася. Ти просто не можеш говорити. Тебе ніхто не чує майже і не розуміє. А тут є додаток, який буде озвучувати голосом думки, які ти не можеш вимовити й всі навколо тебе почують і зрозуміють", – ділиться Олександра.

На думку Лілії, рушійною силою цього застосунку будуть саме батьки, які шукають усі можливі способи, аби допомогти своїй дитині із комунікацією. Адже він дає можливість розвитку, розуміння та більшої залученості у соціум.

"В Америці таких інструментів є з десяток. Таких серйозніших, які набирають поширення, близько 5, – наголошує Юрій. – Це перший месенджер для невербальних людей, перший інструмент такого рівня, який ми локалізували і який з’явився в Україні. Плануємо надалі шукати й інші такі інструменти, а яких немає, розробляти самим".