Борги Львівського протезного заводу можуть сягати 70 млн грн, – головний інженер Андрій Желтяков
Зараз на Львівському протезному заводі працює близько 40 людей, тоді як до 2018 року штат налічував 200 осіб. А борги можуть сягати 70 млн грн
Про це у коментарі "Еспресо.Захід" повідомив головний інженер, донедавна директор Львівського протезного заводу Андрій Желтяков.
Ще кілька років тому Львівський протезний завод був досить великим за виробничими площами та об'ємами. Фактично, проблеми почалися після зміни законодавства у 2018 році. Тоді не було переукладено договорів на забезпечення інвалідів протезами, кріслами та ортопедичним взуттям. Через це суттєво зменшилися обсяги виробництва, водночас збільшилася заборгованість із зарплати перед працівниками, державою та постачальниками.
За словами Андрія Желтякова, до впровадження законодавчих змін завод виробляв за рік 10 тисяч інвалідних візків, то з 2018-го цей показник знизився до 800. З кожним роком через погіршення фінансової ситуації зменшувалася й кількість працівників – з майже двох сотень людей зараз залишилося близько 40 осіб, більшість з них перейшли у приватні структури.
"Як тільки внесли зміни до закону, згідно з яким особа з інвалідністю може сама собі обрати постачальника, перестав працювати державний регуляторний режим, тобто людині дали можливість обрати хороший продукт, от вам і результат.
Стосовно боргів, то от люди звільнилися й не отримали заробітні плати, ця сума зараз приблизно становить 55 – 57 млн грн. Але є цифри, яких не видно – йдеться про компенсації за несвоєчасно виплачені зарплати, що залежить від того, хто буде подавати в суд, а хто – ні. Відтак, загалом ця цифра може сягати 70 млн грн", – вважає головний інженер Андрій Желтяков.
Він додає, що нинішню ситуацію із заводом та його передачу з державної власності у комунальну треба розглядати глобально. Проблеми з падінням виробництва та прибутку поглибилися через те, що в галузь увійшов приватний бізнес, який у конкурентній боротьбі як правило витісняє державний, каже Андрій Желтяков.
"У 2018 році змінилася система розподілу коштами, і з цього почалися всі падіння державних підприємств. До того галузь працювала, скажімо, як при соціалізмі: надходили кошти, їх розподіляли, не було ринкової економіки. Усі ці заводи (казенні експериментальні підприємства засобів пересуванні і протезування – ред.) – госпрозрахункові, й вони стали такими самими гравцями як приватні структури. По суті, потрібно було ще у 2018 році робити певні кроки по оптимізації та решті питань. Але це казенне підприємство, кожен крок потрібно було узгоджувати з міністерствами, службами, те, що треба робити сьогодні, могло погоджуватися пів року", – каже Андрій Желтяков.
Довідково. Львівське казенне експериментальне підприємство засобів пересування і протезування, розташоване на вул. Рудненській, 10 у Львові, засноване у 1998 році. Підприємство обслуговує людей з обмеженими можливостями Волинської, Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської та Рівненської областей. Дільниці в Рівному, Мукачеві, Івано-франківську, Луцьку виготовляють взуття і протези, а також здійснюють різноманітний ремонт
- Нагадаємо, напередодні комісія законності, депутатської діяльності, свободи слова та безпеки Львівської міськради підтримала проєкт ухвали про передачу Львівського протезного заводу у комунальну власність. Зокрема, його потужності можуть зайняти концептуальну нішу та якісно використовуватися в роботі реабілітаційного центру "Unbroken", який забезпечує українців протезами
- Актуальне
- Важливе