Еспресо. Захід
OPINION

Ветеранська політика як виклик і можливість для розвитку громад. Блог Ірини Гримак

11 березня, 2024 понедiлок
13:22

Ветерани війни — це гордість країни. І наш обов'язок - допомогти їм повернутися до повноцінного життя, до своїх родин, мрій, створити для них умови, щоб вони могли реалізувати свій потенціал. Ветеранська політика - це не тільки виклик, але і можливість для нас усіх. Це можливість показати нашим ветеранам, що ми їх цінуємо та підтримуємо. Це можливість зробити нашу Україну сильною, успішною і щасливою

В час широкомасштабної військової агресії громади відіграють важливу роль в забезпеченні допомоги нашим військовим, вирішенні гуманітарних проблем переселенців, організації лікування та реабілітації поранених. Нині перед місцевим самоврядуванням також стоїть завдання стати надійною опорою для ветеранів війни, адже все більше демобілізованих військових повертаються з війни додому. За прогнозами експертів, кількість українців, яких в найближчому майбутньому стосуватиметься ветеранська політика, може сягнути 4-5 мільйонів осіб, а загалом в її орбіті перебуватиме до 30% населення України.

Тому важливо зрозуміти чи готові наші громади дати гідну відповідь на цей виклик. Адже йдеться не лише про пільги і виплати для ветеранів, основний тягар яких на себе взяла держава, але й про те, щоб повернути та інтегрувати цих людей в цивільне життя, створити для них умови для якісного відновлення, реалізації і активного впливу на розвиток України.

Згідно з дослідженням Мінветеранів, після повернення додому для ветеранів найактуальнішими стають питання зміцнення здоров’я, придбання житла, працевлаштування, освіта, покращення житлових умов, фінансова підтримка, отримання психологічної допомоги, пільг на землю, підприємницькі інвестиції. Аби надати ветеранам належний рівень послуг по цих напрямках, необхідна активна участь як з боку держави, так і з боку громади.

Існуючі обласна і місцеві програми соціальної підтримки ветеранів у Львівській області розроблялись ще в 2014 році. Вони, на моє переконання, потребують переосмислення і доопрацювання з врахуванням специфіки портрета ветерана українсько-російської війни, адже це люди різного віку, статті, а відтак — різних потреб та соціальних запитів. Головний акцент в них має бути перенесено на заходи, пов’язані з повноцінною довготривалою реабілітацією та інтеграцію ветеранів у мирне життя, забезпечення не лише пільг, доплат та пошани до них, але й створення умов для їхньої активної участі в розвитку громад, впливу на суспільні процеси.

Львівська обласна рада, а також кожна громада мають оновити власні стратегії ветеранської політики, а також програми їхньої реалізації, щоб створити для ветеранів можливості всебічної реалізації. Ці стратегії обов’язково мають бути узгоджені з державною стратегією ветеранської політики на рівні регіону та імплементовані в стратегії розвитку громад. Ми повинні чітко усвідомлювати роль і можливості місцевої влади в забезпеченні соціальної складової ветеранської політики, а саме: підтримці фізичного та ментального здоров’я ветеранів, їхньої адаптації до цивільного життя, інтеграція в суспільство, родину, громаду, трудові колективи, підтримки осіб з інвалідністю внаслідок війни, членів родин ветеранів, а також їхнього забезпечення житлом. Пріоритетним напрямком має також стати інтеграція ветеранського потенціалу в економічне життя громад і розвиток всього регіону, а значить створення для них умов отримання цивільної спеціальності відповідно до потреб ринку праці за місцем проживання, запровадження програм заохочення підприємництва, що працевлаштовують ветеранів, членів їх родин та заснованих ветеранами тощо.

Успішна реалізація ветеранської політики на теренах всієї області не можлива без координації зусиль громад з боку регіональної державної влади. Головне її завдання — підтримувати тісний контакт з ветеранською спільнотою, родинами Захисників та Захисниць і забезпечувати їхній супровід. І саме на основі виявлених потреб ветеранів конкретної громади розробляти регіональні програми доступного житла, розвитку підприємництва, гарантовані робочі місця, можливості для якісної фізичної реабілітації.

У жовтні 2022 року Львівська ОВА затвердила Концепцію підтримки Захисників та Захисниць України на території Львівщини, яка задала контури її організаційної діяльності в цьому напрямку. У січні 2024 року вийшло розпорядження Про утворення мультидисциплінарної команди з реалізації цієї Концепції. Натомість ще у липні минулого року Кабмін видав постанову, відповідно до якої у обласних державних адміністраціях з метою координації дій мали бути створені управління ветеранської політики. Такі управління вже діють в Чернівецькій, Луганський, Франківській та ряді інших обласних державних адміністраціях. Передбачалось, що у всіх областях вони запрацюють у жовтні минулого року. На Вінниччині, наприклад, підрозділи з питань ветеранської політики також створено у чотирьох райдержадміністраціях.

Фінансово потужні міські громади мають значно більше можливостей для реалізації різноманітних заходів підтримки ветеранів, ніж сільські громади. Останні потребують активної партнерської підтримки в реалізації якісної ветеранської політики. Руку допомоги в питаннях створення відповідної інфраструктури, а також забезпечення кваліфікованими кадрами громадам можуть і повинні протягнути місцевий бізнес, громадський сектор і міжнародні донорські організації.

Так, фонд "Львівщина" в своїй діяльності визначив допомогу і підтримку ветеранів як один із пріоритетів. Минулого року за підтримки підприємців, ГО "Успішна Львівщина" і у співпраці з громадами нам вдалось розробити концепцію та реалізувати проєкт створення сучасних ветеранських просторів «Центр Героїв» для громад Львівщини. Такі простори мають стати ключовими інфраструктурними інструментами реінтеграції ветеранів у цивільне життя в громадах. Наприклад, в "Центрі Героїв", який вже працює у Турці, що на Самбірщині, Захисникам і Захисницям надають безкоштовну первинну юридичну, психологічну консультації, а також сприяють у професійному розвитку. Тут ветерани зустрічаються з побратимами, отримують підтримку і розуміння. Цього року "Центри Героїв" буде відкрито…..

Прикладом підтримки наших громад у питанні надання ветеранам якісної допомоги в професійній орієнтації має стати проєкт ГО "Успішна Львівщина" "Міцна домівка: підтримка та адаптація Ветеранів", який реалізовуватиметься цього року. Цей проєкт став переможцем конкурсу Українського Ветеранського фонду. В його рамках висококваліфіковані тренери проведуть серію тренінгів на різну тематику для ветеранів та їхніх сімей. Перший цикл лекцій буде на тему "Алгоритм дій: як відкрити свій бізнес", де розкажуть як перевірити бізнес-ідею на життєздатність і попит на ринку, як правильно зареєструвати підприємство, які перші кроки зробити, щоб власна справа стала успішною.

Ветерани мають відчувати і бачити, що вони важливі для своєї держави, громади і кожного українця. Наше спільне завдання не лише завдання не лише забезпечити умови переходу ветеранів у цивільне життя, але й не загубити та задіяти їхній потенціал для розвитку і блага громад й українського суспільства.

Про авторку. Ірина Гримак, депутатка Львівської обласної ради, засновниця Фонду "Львівщина".

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.38
    Купівля 39.38
    Продаж 39.89
  • EUR
    Купівля 42.17
    Продаж 42.92
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
1 травня
08:54
наручники
Стало відомо, скільки кримінальних справ відкрили щодо ухилянтів на Франківщині впродовж 2023 року
08:27
Леонід Залевський
У боях під Семенівкою загинув волинянин Леонід Залевський
08:09
тюльпани
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 1 травня
07:51
Огляд
Чому варто пекти паску в Чистий четвер
07:41
робота_документи_підрахунки
Закарпатський бізнесмен не оформив працівників і завдав державі збитків на 1 млн грн
2024, вiвторок
30 квітня
22:51
На Закарпатті відкрили меморіальну дошку полеглому на війні прикордоннику Руслану Гребенюку
На Закарпатті відкрили меморіальну дошку полеглому на війні прикордоннику Руслану Гребенюку
22:26
будинок, що постраждав унаслідок ракетного удару
Частині львів’ян відмовили у виплаті компенсацій за пошкоджене унаслідок ракетної атаки житло: причина
22:04
На Хмельниччині поліцейські врятували жінку, яка хотіла стрибнути з 20-метрової телевежі
21:46
На Рівненщині поліція затримала місцевих чоловіків, які незаконно видобували бурштин
21:25
Колекцію Острозького музею поповнила нова монета "Писанка"
Колекцію Острозького музею поповнила нова монета "Писанка"
21:10
акція рідних та близьких полонених українських захисників у Львові
Франківські депутати звернулися до президента щодо повернення полонених
20:50
новини Закарпаття
На Волині 19-річна мама заморила немовля голодом
20:32
комендантська година, Великдень
У великодню ніч комендантську годину на Львівщині не скасують, а на Хмельниччині скоротять
20:13
новини Львова
Закарпатський пенсіонер, який застрелив собаку, може сісти на три роки в тюрму
19:55
корупція
На Буковині п’яний водій хотів за 15 тис. грн відкупитися від правосуддя
19:37
Дві юні прикарпатки зайняли призові місця на чемпіонаті з джіу-джитсу у Парижі
19:20
Наталія Букса
Львівська гросмейстерка виборола срібло на жіночому чемпіонаті Європи з шахів
19:01
Ратуша
У Львові виділили 25 млн грн на допомогу дітям полеглих захисників
18:42
земля
На Тернопільщині прокуратура намагається повернути землю, виділену для будівництва сміттєпереробного заводу
18:24
застримання працівника ДСНС
На Закарпатті взяли під варту керівника підрозділу обласного управління ДСНС: на чому його викрили
18:17
Буковинка самостійно зібрала 70 дронів для ЗСУ
18:10
Булінг в ліцеї Івано-Франківська: поліція не згодна з рішенням суду закрити справу щодо директорки
17:57
За півмісяця прикарпатські сапери знешкодили на Донбасі понад сотню мін
17:41
Злодій
У Тернополі чоловік заховався у вбиральні піцерії, а вночі обікрав заклад
17:25
погода
Пориви вітру, але без опадів: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 1 травня
17:17
маршрутка
На Великодні свята у Львові до кладовищ курсуватиме більше громадського транспорту
17:00
Театр "Слово і голос"
Театр зі Львова зіграє дві вистави на фестивалі у Стокгольмі
16:44
Вийшли і не повернулися: на Буковині розшукують двох підлітків. Прикмети 
16:30
Ексклюзив
Літинський
Ввезти автівку для ЗСУ через польський кордон зараз не проблема, – Літинський
16:24
Робота народного майстра: у Львові покажуть несподіваного "Спаса Нерукотворного" зі збірки львівського Національного музею
16:10
без води, вода
У Хусті за понад €1 млн збудують кілька кілометрів каналізації
16:01
Оновлено
Онкологічний центр_Перше медичне об'єднання Львова
Ситуація з затриманими працівниками онкоцентру у Львові. Офіційні коментарі ТЦК та медзакладу
15:53
Хмельницька АЕС
В "Енергоатомі" спростували фейк про позаштатну ситуацію на Хмельницькій АЕС
15:40
Озеро Омит на Рівненщині
На Рівненщині суд повернув у власність держави ділянки біля озера Омит вартістю понад 6 млн грн
15:25
Біля Луцька 12-річний хлопчик на електросамокаті виїхав на зустрічну і зіткнувся із Opel
Біля Луцька 12-річний хлопчик на електросамокаті виїхав на зустрічну і зіткнувся з легковиком
15:09
старовинні ікони
Прикордонники завадили українцю вивезти до Польщі старовинні ікони, їхні вік і походження з'ясовуватимуть
14:40
На Косівщині під колеса мікроавтобуса потрапила 12-річна дівчинка
14:27
Микола Луговий
Після поранення подолав понад 100 км за 12 годин: боєць з Волині виконав норматив кандидата в майстри спорту
14:12
земля
На Львівщині суд конфіскував у росіянина дві земельні ділянки
14:05
Оновлено
Великодні гаївки у Львівському скансені
Куди піти у Львові із 29 квітня і по Великдень: Художник в історії – портрети відомих митців з минулого
Більше новин