Еспресо. Захід
OPINION

Ветеранська політика як виклик і можливість для розвитку громад. Блог Ірини Гримак

11 березня, 2024 понедiлок
13:22

Ветерани війни — це гордість країни. І наш обов'язок - допомогти їм повернутися до повноцінного життя, до своїх родин, мрій, створити для них умови, щоб вони могли реалізувати свій потенціал. Ветеранська політика - це не тільки виклик, але і можливість для нас усіх. Це можливість показати нашим ветеранам, що ми їх цінуємо та підтримуємо. Це можливість зробити нашу Україну сильною, успішною і щасливою

В час широкомасштабної військової агресії громади відіграють важливу роль в забезпеченні допомоги нашим військовим, вирішенні гуманітарних проблем переселенців, організації лікування та реабілітації поранених. Нині перед місцевим самоврядуванням також стоїть завдання стати надійною опорою для ветеранів війни, адже все більше демобілізованих військових повертаються з війни додому. За прогнозами експертів, кількість українців, яких в найближчому майбутньому стосуватиметься ветеранська політика, може сягнути 4-5 мільйонів осіб, а загалом в її орбіті перебуватиме до 30% населення України.

Тому важливо зрозуміти чи готові наші громади дати гідну відповідь на цей виклик. Адже йдеться не лише про пільги і виплати для ветеранів, основний тягар яких на себе взяла держава, але й про те, щоб повернути та інтегрувати цих людей в цивільне життя, створити для них умови для якісного відновлення, реалізації і активного впливу на розвиток України.

Згідно з дослідженням Мінветеранів, після повернення додому для ветеранів найактуальнішими стають питання зміцнення здоров’я, придбання житла, працевлаштування, освіта, покращення житлових умов, фінансова підтримка, отримання психологічної допомоги, пільг на землю, підприємницькі інвестиції. Аби надати ветеранам належний рівень послуг по цих напрямках, необхідна активна участь як з боку держави, так і з боку громади.

Існуючі обласна і місцеві програми соціальної підтримки ветеранів у Львівській області розроблялись ще в 2014 році. Вони, на моє переконання, потребують переосмислення і доопрацювання з врахуванням специфіки портрета ветерана українсько-російської війни, адже це люди різного віку, статті, а відтак — різних потреб та соціальних запитів. Головний акцент в них має бути перенесено на заходи, пов’язані з повноцінною довготривалою реабілітацією та інтеграцію ветеранів у мирне життя, забезпечення не лише пільг, доплат та пошани до них, але й створення умов для їхньої активної участі в розвитку громад, впливу на суспільні процеси.

Львівська обласна рада, а також кожна громада мають оновити власні стратегії ветеранської політики, а також програми їхньої реалізації, щоб створити для ветеранів можливості всебічної реалізації. Ці стратегії обов’язково мають бути узгоджені з державною стратегією ветеранської політики на рівні регіону та імплементовані в стратегії розвитку громад. Ми повинні чітко усвідомлювати роль і можливості місцевої влади в забезпеченні соціальної складової ветеранської політики, а саме: підтримці фізичного та ментального здоров’я ветеранів, їхньої адаптації до цивільного життя, інтеграція в суспільство, родину, громаду, трудові колективи, підтримки осіб з інвалідністю внаслідок війни, членів родин ветеранів, а також їхнього забезпечення житлом. Пріоритетним напрямком має також стати інтеграція ветеранського потенціалу в економічне життя громад і розвиток всього регіону, а значить створення для них умов отримання цивільної спеціальності відповідно до потреб ринку праці за місцем проживання, запровадження програм заохочення підприємництва, що працевлаштовують ветеранів, членів їх родин та заснованих ветеранами тощо.

Успішна реалізація ветеранської політики на теренах всієї області не можлива без координації зусиль громад з боку регіональної державної влади. Головне її завдання — підтримувати тісний контакт з ветеранською спільнотою, родинами Захисників та Захисниць і забезпечувати їхній супровід. І саме на основі виявлених потреб ветеранів конкретної громади розробляти регіональні програми доступного житла, розвитку підприємництва, гарантовані робочі місця, можливості для якісної фізичної реабілітації.

У жовтні 2022 року Львівська ОВА затвердила Концепцію підтримки Захисників та Захисниць України на території Львівщини, яка задала контури її організаційної діяльності в цьому напрямку. У січні 2024 року вийшло розпорядження Про утворення мультидисциплінарної команди з реалізації цієї Концепції. Натомість ще у липні минулого року Кабмін видав постанову, відповідно до якої у обласних державних адміністраціях з метою координації дій мали бути створені управління ветеранської політики. Такі управління вже діють в Чернівецькій, Луганський, Франківській та ряді інших обласних державних адміністраціях. Передбачалось, що у всіх областях вони запрацюють у жовтні минулого року. На Вінниччині, наприклад, підрозділи з питань ветеранської політики також створено у чотирьох райдержадміністраціях.

Фінансово потужні міські громади мають значно більше можливостей для реалізації різноманітних заходів підтримки ветеранів, ніж сільські громади. Останні потребують активної партнерської підтримки в реалізації якісної ветеранської політики. Руку допомоги в питаннях створення відповідної інфраструктури, а також забезпечення кваліфікованими кадрами громадам можуть і повинні протягнути місцевий бізнес, громадський сектор і міжнародні донорські організації.

Так, фонд "Львівщина" в своїй діяльності визначив допомогу і підтримку ветеранів як один із пріоритетів. Минулого року за підтримки підприємців, ГО "Успішна Львівщина" і у співпраці з громадами нам вдалось розробити концепцію та реалізувати проєкт створення сучасних ветеранських просторів «Центр Героїв» для громад Львівщини. Такі простори мають стати ключовими інфраструктурними інструментами реінтеграції ветеранів у цивільне життя в громадах. Наприклад, в "Центрі Героїв", який вже працює у Турці, що на Самбірщині, Захисникам і Захисницям надають безкоштовну первинну юридичну, психологічну консультації, а також сприяють у професійному розвитку. Тут ветерани зустрічаються з побратимами, отримують підтримку і розуміння. Цього року "Центри Героїв" буде відкрито…..

Прикладом підтримки наших громад у питанні надання ветеранам якісної допомоги в професійній орієнтації має стати проєкт ГО "Успішна Львівщина" "Міцна домівка: підтримка та адаптація Ветеранів", який реалізовуватиметься цього року. Цей проєкт став переможцем конкурсу Українського Ветеранського фонду. В його рамках висококваліфіковані тренери проведуть серію тренінгів на різну тематику для ветеранів та їхніх сімей. Перший цикл лекцій буде на тему "Алгоритм дій: як відкрити свій бізнес", де розкажуть як перевірити бізнес-ідею на життєздатність і попит на ринку, як правильно зареєструвати підприємство, які перші кроки зробити, щоб власна справа стала успішною.

Ветерани мають відчувати і бачити, що вони важливі для своєї держави, громади і кожного українця. Наше спільне завдання не лише завдання не лише забезпечити умови переходу ветеранів у цивільне життя, але й не загубити та задіяти їхній потенціал для розвитку і блага громад й українського суспільства.

Про авторку. Ірина Гримак, депутатка Львівської обласної ради, засновниця Фонду "Львівщина".

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.44
  Купівля 39.44
  Продаж 39.91
 • EUR
  Купівля 42.1
  Продаж 42.83
 • Актуальне
 • Важливе
2024, вiвторок
23 квітня
22:50
дитяча залізниця
Дитячі залізниці у Львові та Рівному розпочинають новий сезон
22:20
Оновлено
Борсука, якого помітили у центрі Львова, повернули у природу
У центрі Львова помітили борсука. Його повернули у природу
22:08
На Тернопільщині створять новий індустріальний парк Borschiv
На Тернопільщині створять новий індустріальний парк Borschiv
21:50
Гроші вже витратила: у Рівному розшукали злодійку, яка поцупила скриньку для пожертв на ЗСУ
21:35
новини Львова
На Закарпатті на 5 років засудили чоловіка, який підпалив будинок дружини через образу
21:17
літаки
На Буковині колишню головну бухгалтерку аеропорту "Чернівці" засудили на 5 років
21:10
письменник Роман Коритко
На 90-му році життя відійшов у вічність письменник із Прикарпаття Роман Коритко
21:01
Черлідерка зі Львова Анастасія Малошенко представлятиме Україну на чемпіонаті світу
20:43
Львівська ізоляторна компанія
Арештований Львівський ізоляторний завод передадуть в управління "Українським розподільним мережам"
20:10
меморіальна таблиця Юрію Руфу
У львівських школах та ліцеях з'являться ще 28 меморіальних таблиць українським захисникам
19:57
Забрали паспорти й тримали в закритих кімнатах: на Прикарпатті виявили порушення в центрі для узалежнених
19:40
на Хмельниччині впіймали наркодилера
На Хмельниччині впіймали наркодилера на збуті альфа-PVP
19:25
новини Тернопільщини
На Тернопільщині діти побили однокласників: на директора та батьків склали адмінпротоколи
19:16
У центрі Львова розвалили частину будинку. В ЛМР кажуть, що все законно
19:00
Луцький університет
У Луцьку перевірили технічний університет через велику кількість студентів призовного віку, – ЗМІ
18:54
газова труба
У "Газмережах" пояснили, чому важливо фарбувати газові труби саме у жовтий колір
18:45
Огляд
мобілізація, підкуп, ЗСУ
Посилення мобілізації: частина багатодітних батьків отримає повістки
18:34
Вакцинація
Львів'янам пропонують вакцинуватися від небезпечних захворювань у мобільних пунктах
18:26
колаборантка
У Львові судили громадянку України, яка стала "суддею" у так званій ДНР
18:12
У Львові відкрили меморіальну таблицю пам'яті Вікторії Амеліної
17:58
новини Львова
Локацію поки тримають у таємниці: у Львові проведуть фестиваль науки та технологій
17:48
новини Закарпаття
Чехія профінансує будівництво реабілітаційного центру в Ужгороді
17:33
Ексклюзив
вишкіл 3-ї штурмової бригади
"Ми гарантуємо, що кандидат 100% потрапить до нас", – керівник рекрутингового центру 3-ї штурмової бригади
17:19
вбивство на виборах
Вбивство на виборах ромського барона на Закарпатті: поліція завершила розслідування 
17:14
Огляд
Осінь, дощ
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 23 квітня, завтра, тиждень
17:05
Василь Палагнюк
Нападник ФК "Буковина" очолив бомбардирську гонку у Першій лізі
16:54
новини Рівненщини
Розпочали оздоровчу кампанію: дітей військових з Рівненщини відправили в табір
16:45
новини Рівненщини
На Рівненщині визначили переможців конкурсу "Краща книга": перелік
16:40
На Прикарпатті викрили потужний міжрегіональний наркосиндикат 
16:24
Олег Стефан
У репертуарі театру ім. М. Заньковецької з'явиться "Буря" Шекспіра
16:17
Осло погодилося підтримати ініціативу Unbroken Cities 
16:10
Оновлено
Роман Панькевич
На війні загинув військовий зі Львівщини Роман Панькевич
15:56
На Волині з димової труби котельні зняли потенційного самогубця
15:40
трактор
На тернопільському агропідприємстві важко травмувався працівник, він у реанімації
15:27
Застрелив батька й сина: спецпрокуратура оскаржить вирок для військового, який убив товаришів по службі
15:13
Спецпроєкт, присвячений Максиму Кривцову
"Я поверну собі своє життя, обіцяю": активісти створили спецпроєкт пам'яті поета і військового Максима Кривцова
14:55
У Тернополі судитимуть колаборантку з Херсонщини
Допомагала окупантам в організації псевдореферендуму: у Тернополі судитимуть колаборантку з Херсонщини
14:39
Оновлено
швидка
Смерть мобілізованого після епілептичного нападу на Львівщині: спецпрокуратура перевіряє законність призову
14:27
наркотики
У 28-річного рівнянина знайшли закладки з наркотиками на півмільйона грн
14:26
На Львівщині біля Рясне–Руське через ДТП перекрили смугу для руху 
Більше новин