Еспресо. Захід
OPINION

Про дискусії навколо військових меморіальних кладовищ. Блог Віталія Гайдукевича

Віталій Гайдукевич
20 квітня, 2024 субота
19:39
Зміст

Презентація у Львові проєкту меморіального комплексу на Марсовому Полі знов нагадала про дискусії навколо військових меморіальних кладовищ. Цього разу знайшлись люди, які розгледіли в могилі невідомого солдата... совок. Мовляв, вона не потрібна. Гаразд. Наведемо різкість на питання

Вважається, що першими над ідеєю вшанування невідомих загиблих в Першій Світовій в 1916 році замислилися французи. Але 11 листопада 1920 року процесія перепоховання відбулася синхронно в Парижі та Лондоні. Франція визначила місце для могили – Тріумфальну арку (спершу була ідея, що в Пантеоні, але через політичні нюанси відкинули). Британія, ясна річ місцем визначила Вестмінстерське абатство. Тут на могилі написано: "Тут, разом з королями й кращими людьми цієї землі, спочиває невідомий, але рідний всім нам, боєць, який віддав своє життя за нас". На цю плиту заборонено ступати. Дружина короля Георга VI Єлизавета Боуз-Лайон започаткувала традицію покладання квітів.

Чи були Париж і Лондон першими? Навряд. Монумент (але не могила) такого сенсу - Den Tapre Landsoldat - в Данії був зведений ще у 1858 році на честь перемоги біля Фредерісії 6 липня 1849 року. Його називають «Хоробрим рядовим». Вважається, що цей пам’ятник був першим, що встановлено на честь не воєначальника а простого, пересічного, звичайного солдата. Скульптор Герман Біссен вирішив, що прості вояки вартують пошани не менше за полководців, тож і назвав скульптуру "Den Danske Landsoldat efter Sejren" – данський солдат після перемоги.

Колективні меморіали існували не лише в Європі. В південно-корейському Чінджу є пам’ятник загиблим в японсько-корейській війні 1592-1593 років.

Важливо – в Польщі могила невідомому воїнові була зведена по Першій Світовій, але є символічним пам'ятником усім загиблим, які боролися за незалежність Польщі. До слова, в Хорватії – також. Американський невідомий солдат був знайдений у 1826 році, ці останки належали часу американської революції. Воїна перепоховали, а по Першій світовій створили могилу невідомого солдату американської революції. Так ідея поширилася і на війни задовго до ХХ століття.

Отже, в 1921 році могили невідомому солдату з’явилися крім Франції та Британії, в США, Італії, Португалії. Радянського союзу на цей момент ще не існувало. Тож називати явище совковою традицію, це розписатися у невігластві – в СРСР перший вічний вогонь з’явився в 1957 році, а "ідеологічна" могила невідомого солдату під Кремлівською стіною була відкрита Брежнєвим тільки (!) в 1967 році. Власне культ пабєдабєсія Москва і почала розбудовувати з 1965 року.

Так, СРСР спаплюжив і комеморативну практику цивілізації, але чи говорить про це, що сама ідея вшанування невідомого воїна є поганою? Ні, не говорить.

Кілька слів про церемоніал. Польща – біля могили є вічний вогонь і цілодобова почесна варта. Франція - вічний вогонь запалили через три роки після відкриття меморіалу під Тріумфальною аркою. Спершу його запалювали лише на день відкриття – 11 листопада, але потім він став горіти постійно (з 18:30 запалюють). В Італії - є вічний вогонь. А США - на Арлінгтоні немає, але на в інших меморіалах - є.

Вибір похованого. Важливо – французи і поляки, скажімо, обирали через жереб, які саме останки будуть захоронені в могилі невідомого солдату. Французи обрали 8 трун із неідентифікованими останками бійців із найзапекліших ділянок фронту – Сомма, Фландрія, Лотарингія, Верден. Рандомний солдат почесної варти (його звали Огюст Тен) обрав навмання (він склав разом цифри номеру свого 123 полку і отримав "шість" - поклав вінок на шосту труну і так було зроблено вибір) останки одного з восьми невідомих і його було захоронено в могилі невідомого солдата. Останки інших семи поховали на кладовищі Фобур.

В першій Світовій Франція втратила більше ніж 1 мільйон 400 тисяч, ідентифікованих з них – 240 тисяч лише. Ймовірно схожа пропорція була і в інших учасників війни, тож поява пам’ятників невідомому солдату була логічна, природня і правильна. Хтось може зауважити, що зараз 2024, а не 1921 і впорядкованість та наука мають гарантувати, що кожен воїн буде надійно зафіксований і в разі його загибелі, дані особи допоможуть розпізнати тіло. Але… це теорія, а практика куди інша.

Тут слід одразу наголосити – ті, хто говорять, що могила невідомого солдата, це загубити персоніфікацію втрат у війні – маніпулятори. Держава скоріш за все знатиме, кого вона покликала на свій захист, але держава не зможе пояснити рідним, які не дочекаються близьку людину – де вона. Причин може бути багато. Якісь останки ми знайдемо через роки, коли повернемо окуповані території. Якісь - через десятиліття, коли пройдуть розмінування і розкопки. А якісь останки країна не знайде ніколи. Якщо Воїн загинув у полоні на території Росії і Варваростан не повернув тіло, замітаючи слід злочину? А якщо Воїн був сиротою і просто немає в кого взяти ДНК матеріал, щоб співставити із знайденими останками? А якщо знайдені останки рідні просто відмовляються визнавати сподіваючись, що це помилка і до скону вірячи в диво? А якщо…

Ті, хто каже, що невідомих солдатів не може бути, знають скільки неідентифікованих останків країна зараз зберігає, сподіваючись, що ідентифікація таки відбудеться? Вас може жахнути ця цифра.

Є вислів «війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат». Він далекий від реальності. Насправді ж – жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату, це важливий символ, адже це пам’ятник УСІМ - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

А ще "усім", і для України це надзвичайно важливо – це і тим, хто загинув в нинішній війні, і тим, хто загинув за Україну раніше. Не слід забувати, що на меморіальному військовому кладовищі можуть бути перепоховані відомі і невідомі бійці за державність часів Других Визвольних, Перших, а може й давніших воєн.

Чи має держава докласти максимум зусиль, щоб не втратити імена тих, хто віддав найдорожче? Так. Але "має зробити", це про майбутній час. А війна триває вже 10 років. Тож невідомий Воїн в нинішній війні буде. А значить держава зобов’язана докласти максимум зусиль, що вшанувати його як часточку спільного образу тих, "чиє ім’я знає лише Бог…"

…і насамкінець цитата: "Девіз Арлінгтонського національного кладовища: ШАНУЙ — ПАМ’ЯТАЙ — ДОСЛІДЖУЙ. Наша місія — представляти американський народ для минулих, теперішніх і майбутніх поколінь. Ми вшановуємо жертви та незвичайне життя американських військовослужбовців та їхніх родин. Ми пам’ятаємо минулі та нинішні військові конфлікти, обставини, що їх супроводжували" (с) Ебігейл Керрі, співробітниця Арлінгтонського військового кладовища.

Там де ми не можемо назвати імена, ми зобов’язані передати дух, образ, суть – теперішнім і майбутнім поколінням. І в цьому місія могили невідомого солдата.

Джерело

Про автора. Віталій Гайдукевич, журналіст

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.34
    Купівля 39.34
    Продаж 39.84
  • EUR
    Купівля 42.2
    Продаж 42.9
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
3 травня
23:05
Сміттєпереробний завод
Обійдеться у 155 млн євро: на Прикарпатті створять сміттєпереробний кластер
22:48
У селі на Буковині відкрили Алею Слави загиблих героїв на місці радянського пам’ятника
22:20
тюрма
На Закарпатті чоловік отримав вісім років тюрми за вбивство знайомого
21:58
Потопельник
На Хмельниччині втопилися двоє пенсіонерів
21:31
Новини Рівненщини
Заплатив 240 тис. грн і вийшов з-під варти: у Рівному вдруге за два тижні затримали продавця наркотиків
21:26
ГТС
На Тернопільщині ремонтуватимуть газорозподільну станцію: які населені пункти будуть без газу
21:09
Макарій Дутка
Намісник Унівської лаври на Львівщині зібрав 1,5 млн грн на дрони для ЗСУ
20:50
Депутат Тернопільської облради втік під час війни за кордон і просить позбавити його мандату, - журналіст Сінкевич
20:42
Ексклюзив
американські лікарі у Львові
У Львові американські хірурги з українським корінням оперують поранених воїнів
20:13
Немовля
На Закарпатті вдалось реанімувати тримісячну дівчинку, яка перестала дихати уві сні
19:55
Приїхали цілими сім’ями: на Волинь прибув перший евакуаційний потяг з Донеччини
19:32
У Калуші встановили велетенські писанки. Фото
19:20
Оновлено
З України до Польщі намагалися вивезти скрипку Страдіварі 1713 року
"Страдіварі там і не пахне": музиканти у соцмережех стверджують, що вилучена на кордоні скрипка не може бути оригіналом
19:14
новини Львова
Буковинця засудили на 7,5 років тюрми за замах на зґвалтування 17-річної дівчини
18:56
тюльпанове дерево
Родичі магнолій: у Мукачеві почали квітнути тюльпанові дерева
18:49
Судовий вирок
Суд звільнив від відповідальності посадовця СБУ на Прикарпатті, якого звинувачували у привласненні допомоги
18:32
На Хмельниччині у власність держави повернули землі історико-культурного призначення вартістю 160 млн грн
18:31
Тепло і без дощу: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 4 травня
18:11
Під час бойового завдання загинув підполковник Василь Матюк з Волині
18:00
безпілотники для прикордонників
Волинським прикордонникам передали безпілотники, які вилучили у контрабандистів
17:43
заступник голови Чернівецької ОВА Валентин Пабат
Керівнику Чернівецької ОВА призначили нового заступника
17:41
Ексклюзив
Аркуш
Чи може людина після вручення повістки потрапити у бригаду, яку сама обрала. Відповідь рекрутера
17:18
новини Львова
Медики зі Львівщини допомогли жінці з прифронтового Степногірська
17:16
квадрокоптери
Пустомитівська громада передала воїнам 12 квадрокоптерів
17:05
ножиці
У Чернівцях чоловік з ножицями напав на поліцейського, його судитимуть
16:52
новини Закарпаття
До України без декларування намагалися незаконно ввезти побутову хімію на понад мільйон грн
16:43
Юрій Рокецький, Мертвий Півень
До Львова повертаються Флюгери: програма фестивалю
16:30
Естонець хотів вивезти через Волинь книги царської Росії
Естонець хотів вивезти через Волинь книги царської Росії
16:17
новини Закарпаття
На Закарпатті автомобілі, які керівник ГО ввіз як гуманітарну допомогу та продавав, передали військовим
16:11
Оновлено
Великодні гаївки у Львівському скансені
Куди піти у Львові із 29 квітня і по 6 травня: Великдень у Гаю та Вівальді. Альбіоні
16:03
новини Львова
У Львові іноземець, погрожуючи ножем барменові, обікрав ресторан: поліція затримала чоловіка
15:47
пл. Міцкевича, 4
Укрексімбанк не зміг продати будівлю на пл. Міцкевича у Львові
15:32
На Волині віднайшли ще одну історичну пам'ятку часів Київської Русі
На Волині віднайшли ще одну історичну пам'ятку часів Київської Русі
15:20
порятунок туриста на Прикарпатті
Прикарпатські рятувальники спустили із Говерли травмованого дніпрянина
15:07
новини Закарпаття
Виманив у дружини військового понад $10 тис. за "звільнення чоловіка з полону": на Закарпатті перед судом постане шахрай
14:52
Зґвалтування дитини
На Тернопільщині 10 років присудили чоловікові, який зґвалтував неповнолітню доньку
14:36
новини Закарпаття
На Закарпатті у двох ДТП постраждали діти
14:23
На Хмельниччині в руках 32-річного чоловіка вибухнула граната, його госпіталізували
На Хмельниччині в руках 32-річного чоловіка вибухнула граната, його госпіталізували
14:15
Оновлено
Зеленський у Хмельницькому відвідав поранених воїнів і вручив їм нагороди
Зеленський у Хмельницькому провів нараду щодо безпекової ситуації та вручив нагороди пораненим воїнам
14:07
новини Львова
У львівському "Охматдиті" змонтували сучасний комп’ютерний томограф за 12,8 млн грн
Більше новин