Загадкова "хвороба Х"

Зоряна Круль
8 січня, 2021 п'ятниця
10:00

Невідомий науці вірус, який викликає симптоми, схожі на гарячку Ебола, може швидко поширитися світом.

Невідомий науці вірус може швидко поширитися світом, викликавши нову, "апокаліптичну" пандемію? Подробиці з'ясовувала журналістка "Еспресо.Захід".                                                                                        

Пандемія COVID-19 – не перша і, вочевидь, не остання. Починаючи з 1901 року, коли було ідентифіковано збудника жовтої лихоманки, вчені щороку виявляють по 3-4 нових віруси. Практично всі вони – тваринного походження, проте здатні викликати захворювання у людей. Людству слід бути напоготові, адже наслідки масштабного поширення чергового смертоносного патогена можуть виявитися катастрофічними. Днями гіпотетична загроза знову набула реальних обрисів. У Демократичній Республіці Конго зафіксували перший випадок загадкової хвороби "Х", про яку ВООЗ попереджав ще два роки тому. Невідомий науці вірус, який викликає симптоми, схожі на гарячку Ебола, може швидко поширитися світом. Набагато швидше, ніж поширюється SARS-CoV-2.

"Нам доведеться мати справу з чимось, чого ми раніше ніколи не бачили"

У 2018 році експерти прогнозували, що нова хвороба може походити з різних джерел, але, ймовірно, це буде зооноз, тобто "нульовий пацієнт" "підчепить" вірус від тварини. "Нам доведеться мати справу з чимось, чого ми раніше ніколи не бачили", - таку думку озвучив виданню The Telegraph Джон-Арне Роттінген, виконавчий директор Норвезької дослідницької ради і науковий радник Комітету ВООЗ.

У світі тільки й мови, що про COVID-19 – щодня виявляють сотні тисяч нових випадків захворювання. На тлі цього інформаційного галасу скупі повідомлення про епідемію гарячки Ебола просто губляться. А вона у Західній Африці триває ось уже 45 років. Збудники – 5 видів РНК-вмісних вірусів, найагресивніший з яких – вид Заїр, вперше були виділені у 1976 році. Людині вони передалися від диких тварин, а тропічний клімат і злидні місцевого населення створили ідеальне середовище для їх швидкого поширення. Відтоді фіксувалося кілька серйозних спалахів цього захворювання. В епіцентрі епідемії гарячки - Демократичній Республіці Конго – люди не мають змоги регулярно мити руки з милом, адже вода тут – на вагу золота. Якщо пацієнт зміг побороти хворобу, впродовж наступних трьох місяців (!) повинен перебувати на самоізоляції, що нереально, якщо ділить дах ще з десятьма членами сім'ї. Аби відновитися, мусить повноцінно харчуватися. А від недоїдання, згідно зі статистикою ООН, у цій країні потерпає 2/3 населення. "Ахіллесова п’ята" вірусу Ебола – це момент, коли хворий починає виділяти вірус у навколишнє середовище. Це відчувається на етапі, коли людина не може підвестися з ліжка і, відповідно, потребує стороннього догляду. Інфекція передається при контакті з біологічними рідинами хворого і речами, забрудненими ними. Це стало однією з причин, чому вірусу Ебола свого часу не вдалося зробити того, що вдалося коронавірусу – викликати світову пандемію.

До місцевих лікарень у Конго щодня госпіталізують пацієнтів з підозрою на цю недугу. Помирає у середньому кожен другий пацієнт (для порівняння, коефіцієнт летальності від COVID-19 становить 2,16%). Щоб підтвердити діагноз, хворим проводять тестування на наявність вірусу у крові. Днями до одного зі шпиталів привезли жінку з клінічними проявами хвороби, яку спричиняє вірус Ебола – високою температурою і численними кровотечами. Однак результат тесту виявився негативним. Перевірку провели ще раз і ще раз. Сумніву не було. Це – не Ебола. Але і не малярія, не черевний тиф, не лептоспіроз, не холера, не чума і не будь-яка інша геморагічна лихоманка. А що ж тоді? Вчені б'ють на сполох: місцева жителька може виявитися "нульовим пацієнтом" нової інфекційної хвороби. Медики ізолювали жінку та її двох дітей в окремий бокс, але досі не поставили пацієнтці остаточного діагнозу. "Проводимо додаткові дослідження, щоб з'ясувати, що ж відбувається насправді. За станом на сьогодні у нас є вже кілька підозрілих випадків", - повідомив у коментарі CNN головний лікар Інгенде (адміністративної території у провінції Екватур), конголезький лікар, доктор Крістіан Бомпаланга. Цей випадок прокоментував також авторитетний мікробіолог Жан-Жак Муембе Тамфум, один із перших дослідників вірус Ебола, який підтвердив побоювання колег: "Новий вірус може викликати нову пандемію". Науковець є прихильником теорії, що перший пацієнт заразився коронавірусом на ринку у китайському місті Ухань і не обов’язково, щоб джерелом інфекції був кажан чи інша екзотична живність. "У всьому світі працівники м'ясної промисловості контактують з тваринами, яких утримують в антисанітарних умовах, а тому такі ситуації будуть й надалі повторюватися", - переконаний фахівець.    

"Нової пандемії слід очікувати будь-якої миті. Це може трапитися вже цього  року або через 10-12 років"

Появу нових та мутацію "старих" вірусів, до яких належить у тому числі SARS-CoV-2, експерти пов'язують з втручанням у дику природу – людина контактує з вірусами, які до сьогодні вражали лише тварин. Тож на думку вчених, нова пандемія – це лише питання часу і єдиний спосіб уберегти людство від катастрофи, що наближається, – припинити вирубку лісів. Професор Роберт Уокер прогнозує: до 2064 року тропічні ліси Амазонії ("легені планети", які займають площу у 5,5 млн. кв. м) перетворяться на суху, порослу чагарником рівнину. Це стане точкою неповернення. "Якщо рубати ліси, великі тварини вимруть, а дрібні (такі як щурі) і комахи – переберуться до сіл та принесуть нам віруси, з якими ми ще не "знайомі", - пояснює доктор Жан-Жак Муембе Тамфум. Проте його український колега, лікар-інфекціоніст Микола Фірсов (на фото) вважає, що людству це не допоможе і нової пандемії слід очікувати будь-якої миті: "Це може трапитися вже цього року або через 10-12 років. Кількість населення Землі стрімко збільшується. Коли у 1918-1919 рр. лютувала "іспанка" (пандемія "іспанського" грипу), на планеті проживало 1,7 млрд. людей. А сьогодні – понад 8 млрд. Століття тому люди пересувалися або пішки, або кіньми – і ми бачимо, що це не зупинило поширення вірусу. Сьогодні ж з одного материка на інший можна дістатися за кілька годин. Крім того, світ продовжує урбанізуватися. Більшість проживає у великих густонаселених містах і якщо новий вірус також буде передаватися повітряно-крапельним шляхом (як у випадку з коронавірусом), уникнути зараження буде практично неможливо". "А от вже подальший розвиток подій, - каже лікар, - залежатиме від контагіозності вірусу, показників летальності і того, як швидко вчені зможуть створити від нього вакцину".

 

Джерело: фото надане Миколою Фірсовим

Інфекціоніст додає: "Новий вірус – не обов’язково новий, у прямому сенсі цього слова". Віруси мають властивість мутувати. Так трапилося і зі SARS-CoV-2. Вперше вірус з родини коронавірусів був виділений 55 років тому і до першого випадку захворювання, яке викликав SARS-CoV у 2002 році (важкого гострого респіраторного синдрому або, як його називали у ЗМІ, "атипової пневмонії") уваги епідеміологів не привертав - більшість коронавірусів (а їх налічується 43 види) викликають лише легку застуду. Мутувавши і будучи при цьому високозаразним, новий "старий" коронавірус швидко поширився світом. 

"За моїм припущенням, зі SARS-CoV-2 уже "познайомилося"… близько 15 мільйонів українців"

Джерело: фото надане Миколою Фірсовим. Микола Фірсов – лікар з майже 60-річним стажем. У 1977-80-х рр. брав участь у гуманітарних місіях СРСР в країнах Африки (республіки Ніґер, Мавританія), де приймав по 200 пацієнтів на день.

Лікар заспокоює: загадкова хвороба "Х" українцям не загрожує. Швидше за все, вірус виявиться новим збудником геморагічної гарячки і не вийде за межі Африканського континенту. Проте це не означає, що потрібно втрачати пильність. "Всі вже забули про СНІД, а в Україні – близько 50 тисяч людей живе з цим діагнозом і ще понад 140 тисяч – ВІЛ-інфіковані, тобто заразилися цим вірусом, але хвороба у них ще не розвинулася. На щастя, вірус імунодефіциту людини передається лише статевим шляхом або безпосередньо з кров'ю, а не повітряно-крапельним шляхом, тому у нас не фіксують мільйони випадків захворювання", - пояснює інфекціоніст і припускає, що зі SARS-CoV-2 уже "познайомилося"… близько 15 мільйонів українців: "До мене на прийом приходять хворі з COVID-19. Хворіє вся родина, а тест здає лише один. Людей можна зрозуміти: за ПЛР-тест треба заплатити 900 гривень, тож його здає тільки той, у кого перебіг хвороби найважчий. Всі інші у статистику не потрапляють. Це пояснює, чому у Франції, Італії, інших країнах захворюваність є набагато вищою, ніж у нас. Те саме зі смертністю. Українці не наділені кращим імунним захистом від COVID-19. Просто у нас всі, хто мав померти від ускладнень коронавірусної хвороби, померли від чогось іншого. Середня тривалість життя українця – 72 роки і це – найнижчий показник в Європі. Європейці живуть на 10-15 років довше. Це у Європі хворий на діабет живе до 90 років, а в Україні – ледве до 50-55 "дотягує".

● Нагадаємо: на 6 січня від ускладнень коронавірусної інфекції померло вже майже 20 тисяч українців.    

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал

 

 

 

     

Читайте також:
вакцина
13 травня, 2021 четвер
"Я вважаю, що кампанія з вакцинації вдалась", – директорка Моршинської лікарні
12 травня, 2021 середа
На Левандівці буде парк – один з найбільших у Львові
зарплати лікарів
Автор Богдан Білан
15 квітня, 2021 четвер
Під покровом Святого Пантелеймона. У кого з головних лікарів у Львові найвищі зарплати
Львів
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.49
  Купівля 27.49
  Продаж 27.72
 • EUR
  Купівля 33.14
  Продаж 33.57
 • Актуальне
 • Важливе
2021, п'ятниця
14 травня
20:58
туристичний маршрут
"Сто гостей святого Яна" : які храми можна відвідати на маршруті
20:41
Борковський
"Борковський & Валевська" на "Еспресо": обвинувачення Медведчука та ізраїльсько-палестинська криза
20:19
Шмигаль подав до Ради подання про відставку Степанова

Опитування

Чи сяде Медведчук за ґрати?
20:16
ремонт дороги
На Львівщині відремонтують важливу для гірського регіону дорогу
19:46
афіша
"Аїда", хор  "Кантус" та "Schubert abend". Афіша Львова на 15 травня
19:31
гроші
Будівельники та ріелтори: хто на Львівщині заробляє більше середньоукраїнського рівня
19:11
резинки
Львів'ян запрошують "пострибати в резинки"
18:47
СБУ
"Відбивались" від терористів: на Львівщині СБУ завершила антитерористичні навчання
18:30
На Львівщині обрали найкращі мистецькі школи та народні доми
18:11
перевізники
На трьох перевізників склали акти за порушення схеми об’їзду дороги, де обвалився міст
17:44
вертоліт
На Львівщині пацієнт помер в момент посадки медичного гелікоптера
17:31
Анонс
У Львові відбудеться чемпіонат України з регбіліг
17:13
Василь Стефаник
"Геній нашого народу": у Львові вшанували Василя Стефаника
16:50
тролейбус
У Львові два вечори тролейбуси не їздитимуть вулицею Шота Руставелі
16:41
видобуток газу
Польська PGNiG видобуватиме газ на Мостищині
16:30
проща-Страдч
Медичних працівників запрошують на IX Всеукраїнську прощу до Страдчу
16:16
дівчинка
Дівчинка зі Львівщини, в якої скручується хребет, терміново потребує коштів на операцію
16:04
водій
У Львові п'яний водій заснув за кермом під час оформлення протоколу
15:55
Міжнародний аеропорт Львів
Аеропорт "Львів" - другий в Україні: за чотири місяці перевіз майже 214 тис. пасажирів
15:45
концерт
"Тільки для своїх" – у львівській "Ляльці" відгримів майже родинний концерт від панк-рокерів
15:35
сигарети
На кордоні з Польщею затримали "заправлене" цигарками авто
15:20
спиртзавод
Ще один спиртзавод на Львівщині пішов з молотка
15:16
будівництво
Виконком Львівської міськради переніс розгляд питання про "російський дім" біля Академії сухопутних військ
15:05
Спорт
Сергій Лешега
14-річний важкоатлет зі Львівщини виборов "золото" чемпіонату України U-17
14:55
родимки
У Львові можна буде безоплатно перевірити свої родимки. Розповідаємо, де та коли
14:42
субсидія
Українцям дали п'ять місяців, аби переоформити документи на субсидії
14:25
генерал-лейтенант Віктор Гвоздь
"Російських угруповань на кордоні з Україною недостатньо для наступальних операцій, але все може швидко змінитися", – генерал-лейтенант Віктор Гвоздь 
14:19
газ
Однакові суми щомісяця: "Львівгаз збут" пропонує переходити на новий тарифний план
14:08
Маленькому Давидку надіслали зі США пристрій, який допоможе йому дихати самостійно
13:55
автоматизований туалет
У центрі Львова буде автоматизований туалет за 4 млн грн
13:43
Будинок профспілок
"100 років модернізму": у Львові встановлять таблиці на знакових будівлях  епохи
13:25
вакцина
Стало відомо, скільки мешканців Львівщини отримали повний імунний захист від COVID-19
13:12
суд
На Львівщині судитимуть рецидивіста, який до смерті побив знайомого
12:58
пістолет і велосипед
Поліція з'ясовує, чи дійсно стріляли в підлітка на Білогорщі
12:48
вчителька
Суд покарав директорку ліцею у Соснівці через цькування учнів
12:35
Борислав Береза
Борислав Береза: "Я вам гарантую, що Медведчука не посадять. Це непоганий піар Зеленського"
12:20
коронавірус
Головний медик Львівщини назвав два чинники, які можуть спровокувати черговий сплеск захворюваності на COVID-19
12:07
Павло Колесник
Стало відоме ім'я українського захисника, який загинув на Донбасі
11:50
Крамниця "Ясна річ"
Адаптувати Львів до змін: як переосмислити звички та допомогти довкіллю
11:32
електросамокати у Львові
Мода чи потреба? Львів заполонили електросамокати. Фото
Більше новин