Еспресо. Захід

Загадкова "хвороба Х"

Зоряна Круль
8 січня, 2021 п'ятниця
10:00

Невідомий науці вірус, який викликає симптоми, схожі на гарячку Ебола, може швидко поширитися світом.

Невідомий науці вірус може швидко поширитися світом, викликавши нову, "апокаліптичну" пандемію? Подробиці з'ясовувала журналістка "Еспресо.Захід".                                                                                        

Пандемія COVID-19 – не перша і, вочевидь, не остання. Починаючи з 1901 року, коли було ідентифіковано збудника жовтої лихоманки, вчені щороку виявляють по 3-4 нових віруси. Практично всі вони – тваринного походження, проте здатні викликати захворювання у людей. Людству слід бути напоготові, адже наслідки масштабного поширення чергового смертоносного патогена можуть виявитися катастрофічними. Днями гіпотетична загроза знову набула реальних обрисів. У Демократичній Республіці Конго зафіксували перший випадок загадкової хвороби "Х", про яку ВООЗ попереджав ще два роки тому. Невідомий науці вірус, який викликає симптоми, схожі на гарячку Ебола, може швидко поширитися світом. Набагато швидше, ніж поширюється SARS-CoV-2.

"Нам доведеться мати справу з чимось, чого ми раніше ніколи не бачили"

У 2018 році експерти прогнозували, що нова хвороба може походити з різних джерел, але, ймовірно, це буде зооноз, тобто "нульовий пацієнт" "підчепить" вірус від тварини. "Нам доведеться мати справу з чимось, чого ми раніше ніколи не бачили", - таку думку озвучив виданню The Telegraph Джон-Арне Роттінген, виконавчий директор Норвезької дослідницької ради і науковий радник Комітету ВООЗ.

У світі тільки й мови, що про COVID-19 – щодня виявляють сотні тисяч нових випадків захворювання. На тлі цього інформаційного галасу скупі повідомлення про епідемію гарячки Ебола просто губляться. А вона у Західній Африці триває ось уже 45 років. Збудники – 5 видів РНК-вмісних вірусів, найагресивніший з яких – вид Заїр, вперше були виділені у 1976 році. Людині вони передалися від диких тварин, а тропічний клімат і злидні місцевого населення створили ідеальне середовище для їх швидкого поширення. Відтоді фіксувалося кілька серйозних спалахів цього захворювання. В епіцентрі епідемії гарячки - Демократичній Республіці Конго – люди не мають змоги регулярно мити руки з милом, адже вода тут – на вагу золота. Якщо пацієнт зміг побороти хворобу, впродовж наступних трьох місяців (!) повинен перебувати на самоізоляції, що нереально, якщо ділить дах ще з десятьма членами сім'ї. Аби відновитися, мусить повноцінно харчуватися. А від недоїдання, згідно зі статистикою ООН, у цій країні потерпає 2/3 населення. "Ахіллесова п’ята" вірусу Ебола – це момент, коли хворий починає виділяти вірус у навколишнє середовище. Це відчувається на етапі, коли людина не може підвестися з ліжка і, відповідно, потребує стороннього догляду. Інфекція передається при контакті з біологічними рідинами хворого і речами, забрудненими ними. Це стало однією з причин, чому вірусу Ебола свого часу не вдалося зробити того, що вдалося коронавірусу – викликати світову пандемію.

До місцевих лікарень у Конго щодня госпіталізують пацієнтів з підозрою на цю недугу. Помирає у середньому кожен другий пацієнт (для порівняння, коефіцієнт летальності від COVID-19 становить 2,16%). Щоб підтвердити діагноз, хворим проводять тестування на наявність вірусу у крові. Днями до одного зі шпиталів привезли жінку з клінічними проявами хвороби, яку спричиняє вірус Ебола – високою температурою і численними кровотечами. Однак результат тесту виявився негативним. Перевірку провели ще раз і ще раз. Сумніву не було. Це – не Ебола. Але і не малярія, не черевний тиф, не лептоспіроз, не холера, не чума і не будь-яка інша геморагічна лихоманка. А що ж тоді? Вчені б'ють на сполох: місцева жителька може виявитися "нульовим пацієнтом" нової інфекційної хвороби. Медики ізолювали жінку та її двох дітей в окремий бокс, але досі не поставили пацієнтці остаточного діагнозу. "Проводимо додаткові дослідження, щоб з'ясувати, що ж відбувається насправді. За станом на сьогодні у нас є вже кілька підозрілих випадків", - повідомив у коментарі CNN головний лікар Інгенде (адміністративної території у провінції Екватур), конголезький лікар, доктор Крістіан Бомпаланга. Цей випадок прокоментував також авторитетний мікробіолог Жан-Жак Муембе Тамфум, один із перших дослідників вірус Ебола, який підтвердив побоювання колег: "Новий вірус може викликати нову пандемію". Науковець є прихильником теорії, що перший пацієнт заразився коронавірусом на ринку у китайському місті Ухань і не обов’язково, щоб джерелом інфекції був кажан чи інша екзотична живність. "У всьому світі працівники м'ясної промисловості контактують з тваринами, яких утримують в антисанітарних умовах, а тому такі ситуації будуть й надалі повторюватися", - переконаний фахівець.    

"Нової пандемії слід очікувати будь-якої миті. Це може трапитися вже цього  року або через 10-12 років"

Появу нових та мутацію "старих" вірусів, до яких належить у тому числі SARS-CoV-2, експерти пов'язують з втручанням у дику природу – людина контактує з вірусами, які до сьогодні вражали лише тварин. Тож на думку вчених, нова пандемія – це лише питання часу і єдиний спосіб уберегти людство від катастрофи, що наближається, – припинити вирубку лісів. Професор Роберт Уокер прогнозує: до 2064 року тропічні ліси Амазонії ("легені планети", які займають площу у 5,5 млн. кв. м) перетворяться на суху, порослу чагарником рівнину. Це стане точкою неповернення. "Якщо рубати ліси, великі тварини вимруть, а дрібні (такі як щурі) і комахи – переберуться до сіл та принесуть нам віруси, з якими ми ще не "знайомі", - пояснює доктор Жан-Жак Муембе Тамфум. Проте його український колега, лікар-інфекціоніст Микола Фірсов (на фото) вважає, що людству це не допоможе і нової пандемії слід очікувати будь-якої миті: "Це може трапитися вже цього року або через 10-12 років. Кількість населення Землі стрімко збільшується. Коли у 1918-1919 рр. лютувала "іспанка" (пандемія "іспанського" грипу), на планеті проживало 1,7 млрд. людей. А сьогодні – понад 8 млрд. Століття тому люди пересувалися або пішки, або кіньми – і ми бачимо, що це не зупинило поширення вірусу. Сьогодні ж з одного материка на інший можна дістатися за кілька годин. Крім того, світ продовжує урбанізуватися. Більшість проживає у великих густонаселених містах і якщо новий вірус також буде передаватися повітряно-крапельним шляхом (як у випадку з коронавірусом), уникнути зараження буде практично неможливо". "А от вже подальший розвиток подій, - каже лікар, - залежатиме від контагіозності вірусу, показників летальності і того, як швидко вчені зможуть створити від нього вакцину".

 

Джерело: фото надане Миколою Фірсовим

Інфекціоніст додає: "Новий вірус – не обов’язково новий, у прямому сенсі цього слова". Віруси мають властивість мутувати. Так трапилося і зі SARS-CoV-2. Вперше вірус з родини коронавірусів був виділений 55 років тому і до першого випадку захворювання, яке викликав SARS-CoV у 2002 році (важкого гострого респіраторного синдрому або, як його називали у ЗМІ, "атипової пневмонії") уваги епідеміологів не привертав - більшість коронавірусів (а їх налічується 43 види) викликають лише легку застуду. Мутувавши і будучи при цьому високозаразним, новий "старий" коронавірус швидко поширився світом. 

"За моїм припущенням, зі SARS-CoV-2 уже "познайомилося"… близько 15 мільйонів українців"

Джерело: фото надане Миколою Фірсовим. Микола Фірсов – лікар з майже 60-річним стажем. У 1977-80-х рр. брав участь у гуманітарних місіях СРСР в країнах Африки (республіки Ніґер, Мавританія), де приймав по 200 пацієнтів на день.

Лікар заспокоює: загадкова хвороба "Х" українцям не загрожує. Швидше за все, вірус виявиться новим збудником геморагічної гарячки і не вийде за межі Африканського континенту. Проте це не означає, що потрібно втрачати пильність. "Всі вже забули про СНІД, а в Україні – близько 50 тисяч людей живе з цим діагнозом і ще понад 140 тисяч – ВІЛ-інфіковані, тобто заразилися цим вірусом, але хвороба у них ще не розвинулася. На щастя, вірус імунодефіциту людини передається лише статевим шляхом або безпосередньо з кров'ю, а не повітряно-крапельним шляхом, тому у нас не фіксують мільйони випадків захворювання", - пояснює інфекціоніст і припускає, що зі SARS-CoV-2 уже "познайомилося"… близько 15 мільйонів українців: "До мене на прийом приходять хворі з COVID-19. Хворіє вся родина, а тест здає лише один. Людей можна зрозуміти: за ПЛР-тест треба заплатити 900 гривень, тож його здає тільки той, у кого перебіг хвороби найважчий. Всі інші у статистику не потрапляють. Це пояснює, чому у Франції, Італії, інших країнах захворюваність є набагато вищою, ніж у нас. Те саме зі смертністю. Українці не наділені кращим імунним захистом від COVID-19. Просто у нас всі, хто мав померти від ускладнень коронавірусної хвороби, померли від чогось іншого. Середня тривалість життя українця – 72 роки і це – найнижчий показник в Європі. Європейці живуть на 10-15 років довше. Це у Європі хворий на діабет живе до 90 років, а в Україні – ледве до 50-55 "дотягує".

● Нагадаємо: на 6 січня від ускладнень коронавірусної інфекції померло вже майже 20 тисяч українців.    

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал

 

 

 

     

Читайте також:
Львів
+11°C
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.03
  Купівля 38.03
  Продаж 38.79
 • EUR
  Купівля 40.54
  Продаж 41.48
 • Актуальне
 • Важливе
2023, субота
25 березня
12:26
погром на площі ринок
У Львові на площі Ринок чоловік погрожував перехожим та поліцейським уламками дзеркала
11:59
пожежа на волині
Під час пожежі у власному будинку отримала опіки пенсіонерка з Волині
11:39
Документи не завжди справжні
З-за кордону минулої доби повернулися 30 тис. українців
11:18
Максим Козицький
Минулось без тривог: голова ОВА розповів про головне за минулу добу на Львівщині
10:58
рівень води
У Закарпатській області прогнозують підвищення рівнів води у річках
10:36
в'язниця
Закарпатець потрапив до в'язниці за переправлення ухилянтів через кордон
10:12
знищення радянського пам'ятника
На Франківщині демонтували "Вічний вогонь" з барельєфами радянських солдатів
09:54
кордон, черги на кордоні
На виїзд з України очікують понад 150 автівок та 14 автобусів: де найбільші черги
09:32
дівчинка, яку оперували у львові
Львівські кардіохірурги прооперували 8-місячну дівчинку через єдиний прокол
09:10
Інтерв’ю
Українська модель у Канаді зібрала майже 1 млн грн на ЗСУ: як канадійці підтримують Україну
08:48
хмарна погода
Погода на Заході України: прогноз синоптиків на 25 березня
2023, п'ятниця
24 березня
22:52
Закарпатівець став бронзовим призером на чемпіонаті світу з греко-римської боротьби
22:33
техніка окупантів
Тернопільські артилеристи знищили пункт управління та склад БК окупантів
22:16
Діти вперше побачили гори: як на Буковині працює дитячий будинок з Харкова
22:00
Жителька Волині зіграла у теніс з британським принцом Вільямом
21:44
авто для рятувальників
Рятувальники Тернопільщини отримали нові авто
21:25
дебошир
Закарпатець влаштував п'яний дебош у міськраді та напав на поліцейських
21:06
гаряча вода
У Тернополі на вихідні обмежать подачу гарячої води
20:47
У Львові відкрили першу мечеть з мінаретом
20:29
Ігор Гайдук
У Львові розшукують відомого лікаря Ігоря Гайдука
20:15
хмари
Погода у Львові та Львівській області: прогноз синоптиків на 25 березня
19:59
ДБР
У Чернівцях правоохоронець та працівник військкомату допомагали ухилянтам виїхати за кордон
19:43
менінгокок
На Львівщині зростає захворюваність на менінгококову інфекцію
19:25
Суд
Закарпатського банкіра засудили до 7 років ув’язнення
19:11
Асоціація готельєрів та власників садиб Яремчанщини
Власники готелів та садиб Яремчанщини придбали 5 пікапів Mitsubishi для 102 бригади
18:58
швеї
На Рівненщині релоковане з Харківщини підприємство шиє амуніцію для військових
18:44
туберкульоз
Стало відомо, скільки людей на Львівщині під час війни захворіло на туберкульоз
18:29
Мерет
На Львівщині новий військовий прокурор. Що про нього відомо
18:14
Гора Дурня
Аж до заповідника Горгани: Коломойський хоче збудувати поруч з Буковелем ще один курорт
18:00
смміттєзвалище, Яворівська громада
Неподалік кордону з Польщею на Львівщині виявили сміттєзвалище на 5 га
17:46
Ексклюзив
Винники
Що зміниться у Винниках у 2023 році
17:32
п'яний водій, хабар
На Рівненщині п'янючий водій спробував двічі за добу відкупитися від поліцейських
17:16
Віталій Загайний
Ексзаступника голови ЛОДА Загайного призначили держсекретарем у Мінветеранів
17:04
Судовий вирок
Суд покарав одесита та киянина, які підірвали салон краси в центрі Львова
16:49
корупція, митниця
За зміну "заробляли" до 100 тис. грн: на Волині митників викрили на корупційній схемі
16:36
скотомогильник
На Львівщині виявили незаконний "могильник" решток тварин
16:23
автівки для ЗСУ
Із Львівщини на передову поїхали ще 24 автівки та 20 генераторів
16:10
У Львові планують перекрити частину центру міста для транспортного експерименту
15:54
Найближчим часом у центрі Львова запрацює ще один фонтан
15:40
Руслан Коцаба
Журналісти з'ясували, як проросійський блогер Руслан Коцаба виїхав у США
Більше новин