Еспресо. Захід

"Це те, що називається "українські продажні суди"

Богдан Скаврон
24 жовтня, 2020 субота
17:00

Підсумки тижня з Тарасом Прохаськом.

Зміст

Корінний івано-франківець, письменник і колумніст, лауреат цьогорічної Шевченківської премії в галузі літератури Тарас Прохасько в коментарі для "Еспресо.Захід" розповідає про найважливіші події минулого тижня, які зачіпають його, як і кожного мешканця Івано-Франківська та активного громадянина. Наша розмова про те, якими стали наслідки судового рішення щодо заборони розповсюдження книжки Вахтанга Кіпіані "Справа Василя Стуса", і чому в цій ситуації Віктор Медведчук знову програв, навіть здобувши перемогу в судовій інстанції.

Після рішення суду, яким заборонили розповсюдження книжки про Стуса через згадку в ньому "наданого, підтримуваного держбезпекою адвоката, якого звали Віктор Медведчук", здавалося, що над трибуною суду досі висить герб УРСР. Чому таке стало можливим на тридцятому році незалежності? Міцні совкові "скрєпи"?

Здається, тут не йдеться про ідеологічну підставу. Швидше тут виявляється проблема судової системи, яка ніби побудована за взірцями західних демократій, але її практика є дуже "українською".У багатьох випадках їй притаманне підігравання олігархам. І це зіграло свою роль більше, ніж ностальгія за радянським часом. Це те, що називається "продажні українські суди".

Все-таки Медведчук – це велика бонза в Україні, один з найбагатших людей, з найбільшими впливами. І до цієї ситуації призвела його фанаберія, яка змусила вдатися до цієї системи, щоб отримати таке рішення "законно" – через суд.

Де межа приватності та публічності у виданнях, які стосуються біографії відомих осіб? В чому Медведчук має рацію?

Його рація полягає в тому, що він має таку можливість. Законодавство побудоване так, що людина, яка почувається ображеною, може вдаватися до судової системи. З точки зору закону і демократичності – це не є негативним. Інша справа, які рішення приймають суди. В цьому випадку рішення було нераціональним. Говорити про заборону книжки – нереально, в наш час, коли існує багато різних способів поширення інформації, уже неможливо цього дотриматися. І це ще одна фантасмагорія української судової системи, коли рішення суду є настільки абсурдним, що воно не спрацьовує.

Мені здається, що Медведчук в цьому випадку лише програв. І такі парадокси трапляються в демократичному світі, коли в результаті судового рішення несподівано виходить на краще тому, кого визнали "винним". Тут вийшло так, що у величезному виграші опинився відповідач. Страшенну користь зробив Медведчук для Стуса, для Кіпіані, для видавництва. За останній час в Україні не було кращого рекламного проекту для книжки.

Повертаючись до Медведчука. Як вважаєш, чи варто було йому ображатися на правду?

Не варто ображатися не тільки на правду, але й на деякі авторські суб’єктивні оцінки, бо це – ще одна правда життя. Завжди хтось, хто пише про когось, дає йому оціночні судження. Судовий процес над Стусом був частиною історії не тільки персонально Медведчука, а й нашої загальної історії. Але, як вказує досвід останнього часу, людей, які ображаються на правду, є безліч, і вони є однією з найактивніших клієнтур цієї судової системи.

Я не знаю, хто йому це підказав, але, крім того, що цей процес став величезною рекламою для книжки, він нічого не добився. І це вказує на тенденцію в усій діяльності Медведчука, який нібито й досягнув визнання і статків, але водночас є людиною, яка все провалює. Він був головою адміністрації президента – довів до "України без Кучми", був лідером партії – партія розвалилася, у Верховній Раді теж нічого не вийшло…

І захистити Стуса йому не вдалося з цієї ж причини?

Можливо, ця професійна невдача була його найбільшою психологічною травмою. Можливо, він і не збирався "розпинати" Стуса, а просто від самого початку був таким невдахою.

Тобто якихось загроз і небезпек від такого рішення ти не бачиш? Все вийшло, як у старих байках про дідька, який хоче нашкодити, а врешті-решт виходить на добре?

Медведчук дуже надається на те, щоб його демонізувати, хоч, можливо, є люди, які роблять набагато гірші речі. Але він комбінує, продумує всі ці комбінації і надає їм великого значення. Маю підозру, що він дуже гордий з того свого шляху, який пройшов. Не випадково попередня книжка про нього мала назву "Нарцис". Це дійсно особливості певного психотипу людини і фізіології мозку. Він такий є – і готовий робити такі речі, які в світі, де панує добро (а в нашому світі панує добро), обертаються ось такими парадоксами. Дідько цього разу опинився зав’язаним у мішку. На короткий час.

Ми звикли засуджувати радянську ідеологію, злочини комунізму, але ніколи не доходило до конкретних персональних звинувачень "шісток комуністичного режиму". Чи не стало це причиною можливості такого позову взагалі?

У нас в країні не відбулося справжнього засудження комуністичного режиму, теперішня декомунізація є запізнілою, це потрібно було робити в перші роки незалежності, але в нашій ситуації люди, які працювали на попередню систему, уникнули люстрації. Теперішня декомунізація – це тільки боротьба із символами, а не з учасниками цього процесу.

В нас не сталося того, що було в інших країнах Східної Європи, де всі ці дані були оприлюднені, а саме явище засуджено громадським осудом. Хоч там теж не відбулося ніякого трибуналу і покарань, але було відомо, хто співпрацював з режимом, і це було певною репутаційною вадою для кар’єри. У нас це все так плавно перетекло, і тому в теперішньому українському "іконостасі" співіснують несумісні люди – з одного боку Стус, а з іншого – згадуємо Щербицького чи Шелеста, вважаючи, що все це – наша гордість. Мовляв, всі ці "пацани" були круті.

Особливість української сучасної історії полягає в тому, що в ній не відбулося перелому, а сталося перетікання, тому ще довго буде існувати таке шизофренічне поєднання, час від часу даючи всякі парадоксальні вияви. Оскільки був порушений таймінг для декомунізації, то тепер доводиться тільки відловлювати такі відголоски. При цьому характерно, що як Радянський Союз розвалився через брак загальної модернізації, так і відголоски Союзу у вигляді таких судових процесів "обламуються" на нерозумінні модернізації. Заборона книжки в наш час є вже недієвою, тому що книжка буде ще видаватися, а в теперішньому інформаційному просторі не конче поширювати її тільки в паперовому вигляді. Це якесь нерозуміння часу. Я сподіваюся на те, що подальша модернізація, якою б вона не була, буде щораз більше відводити від тих пережитків радянської архаїчної системи.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
21:09
Спортсмен із Тернополя здобув бронзову медаль на чемпіонаті України з плавання
20:38
У госпіталі помер захисник Максим Зеленський, який був начальником дільниці на шахті "Степова"
20:05
світло
Коли на Львівщині 24 листопада вимикатимуть світло: графік відключень
19:35
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Волині Андрій Глез
19:08
У Волинській ОВА через залишену лампадку сталось задимлення приміщення
18:37
Оновлено
зимові Карпати
Залізничники відновили рух потягів на ділянці Сянки-Мукачево, де з рейок зійшла електричка
18:15
У легковому авто в Ужгороді прикордонники знайшли 5 ящиків безакцизних сигарет
17:53
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
17:22
акції пам'яті у Львові
У центрі Львова запалили лампадки у пам’ять про жертв Голодоморів
16:50
Огляд
Сніг
Місцями мокрий сніг та ожеледь: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 24 листопада
15:51
вечір пам'яті Ярини Базилевич у Ґенті
У Ґенті українська та бельгійська молодь зібралася на вечір пам'яті Ярини Базилевич, яка загинула внаслідок удару по Львову 4 вересня
15:48
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
15:07
ПЦУ
Громад ПЦУ на Буковині досі вдвічі менше, ніж УПЦ МП: чому так
14:29
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
14:02
На Хмельниччині чоловік застосував сльозогінний газ проти працівників ТЦК, бо ті відмовилися від хабаря
13:29
"Коли я вже втрачав надію, ракета вилетіла з ПЗРК і влучила в російський Ка-52", — боєць Закарпатської 128-ї бригади
13:00
Рятувальники знайшли чоловіка з Луцька, який заблукав на Говерлі
12:38
Пані посол України в Болгарії Ілащук вручила грамоту ВРУ підсанкційному олігарху Пеєвському, - Шлінчак
11:59
На Львівщині затримали жінку, яка зарізала свого чоловіка ножем
11:35
Оновлено
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
11:19
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 22 листопада
11:07
Загинув на місці: на Львівщині чоловік потрапив під колеса вантажівки та двох авто
10:45
Польські фермери заблокували пункт пропуску на кордоні зі Львівщиною
10:25
На Закарпатті у фотопастку потрапив вовк: людей застерігають від прогулянок горами
10:00
Головний корпус Львівської політехніки отримав статус пам’ятки національного значення
09:32
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 23 листопада
09:19
прощання
Львівщина 23 листопада прощається з чотирма полеглими воїнами
08:59
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 23 листопада
2024, п'ятниця
22 листопада
22:45
унікальний орган на Львівському вокзалі
На Львівському залізничному вокзалі звучав унікальний орган із фрагментами розірваних російських ракет
22:22
Біля кладовища на Тернопільщині невідомі вкрали туї
21:37
Під час відпустки в ДТП загинув військовий із Прикарпаття
21:22
Схуд на 18 кг: який стан 15-річного студента, якого старшокурсники побили у Хмельницькому
21:00
Збірку Жадана продали за 220 тис. грн: у Франківську на благодійному аукціоні зібрали майже 2 млн грн
20:42
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Тернополя Віталій Бабій
20:23
Львівські "Карпати" з мінімальним рахунком здолали "Колос"
20:03
Відчути місто на дотик: у Жовкві відкрили мініскульптуру центру міста
19:25
На кордоні з Румунією снігові замети перевищили пів метра: прикордонники показали фото
19:00
Оновлено
світло
Відключення електроенергії на 22 листопада скасовані, – Львівобленерго
18:12
У Шептицькому демонтували металеві літери старої назви міста
17:54
"Галки" і "Сойки": Львівщина відправила не передову потужні українські розробки для військових
Більше новин