"Пневмонії були завжди і цілорічно, але їх не було так багато…"

Зоряна Круль
21 вересня, 2020 понедiлок
18:40

Дедалі частіше у людей, які легко або й взагалі безсимптомно перехворіли на Covid-19, виявляють патологічні зміни у легенях – від незначних уражень до рубцювання легеневої тканини

"Почалося все з легкого кашлю і нежитю. Особливо не хвилювалася, адже з хворими на COVID-19 не контактувала. Громадським транспортом майже не користуюся. Близькі, з якими живу під одним дахом, – здорові… Але коли наступного дня у мене піднялася температура й почало лихоманити, не на жарт злякалася", – розповідає 40-річна львів’янка Євгенія Бортницька (ім'я та прізвище на прохання героїні. – Авт.).

Жінка відразу зателефонувала своїй сімейній лікарці. Фахівець запевнила, що дасть скерування на безплатний ПЛР-тест, але лише після результатів КТ легень. "Від знайомих чула, що чекати на результати ПЛР-тесту доводиться по два тижні. Тож вирішила не гаяти часу й обстежитися у приватному порядку, – каже львів’янка. – ПЛР-тест здала наступного дня в приватній лабораторії. Аналіз обійшовся у 2100 гривень. Результат отримала через 38 годин, хоча обіцяли, що буде через 30. COVID-19 у мене, на щастя, не виявили".

Джерело: Ferrara24ore.it

"Щоб перестрахуватися, вирішила зробити КТ легень, – веде далі Євгенія. – Але черги на це обстеження – шалені, при тому що коштує воно недешево. Заплатила за нього 1200 гривень. У понеділок зранку мене записали аж на ранок суботи. КТ показало, що в мене є невеликі ознаки пневмонії. Уражено 5% легеневої тканини".

"Якби не загальна істерія на тлі коронавірусу, КТ не робила б і антибіотиків не приймала б. Відлежалася б удома тиждень і вийшла на роботу"

Сімейний лікар телефоном виписала пацієнтці 10-денний курс з двох антибіотиків та антикоагулянти (препарати для розрідження крові) – стандартне лікування… при підтвердженому COVID-19.

На пневмонію Євгенія занедужала вперше у житті. Каже, це дивно, адже на вулиці – ще по-літньому тепло. На жодні серйозні недуги, які могли б підірвати імунітет, львів’янка також не хворіла. Не було у неї ні травм, ні операцій. Не переживала сильних стресів, не сиділа на жорстких дієтах… Попри запальний процес у легенях, почувається загалом добре. Температура спочатку трималася у межах +37,2°-37,8° С, а після антибіотиків – узагалі спала. Зізнається: якби не загальна істерія на тлі коронавірусу, КТ не робила б і антибіотиків не приймала б. Відлежалася б удома тиждень і вийшла б на роботу.

"У перші два тижні хвороба може мати дуже легкий перебіг, а на третій тиждень – різко прогресує і за один день може статися катастрофа"

Завідувачка пульмонологічного відділення Центру легеневого здоров’я, головна позаштатна спеціалістка з пульмонології Департаменту охорони здоров'я Львівської облдержадміністрації Надія Рудницька припускає, що у жінки швидше за все – COVID-19. Просто ПЛР-тест міг не "помітити" коронавірусу в її організмі. Таке трапляється, якщо кількість вірусних частинок у крові є нижчою порогу, необхідного для виявлення збудника захворювання шляхом лабораторного тестування. "При розгорнутій клініці (на 5-10-й день хвороби) ПЛР-тест уже може бути позитивним, а після одужання – знову негативним. Сьогодні це – доволі типова ситуація. Багато молодих людей мають безсимптомний перебіг COVID-19. При цьому в них може бути незначне ураження легень, – пояснює Надія Рудницька. – При коронавірусній інфекції пневмонія не завжди є бактерійного ґенезу, тому може не давати високої температури".

А якщо температура раптово почала підвищуватися? – запитую лікарку.

Це вказує на те, що процес прогресує і розвинувся "цитокіновий" чи "брадикініновий шторм" (неконтрольоване накопичення брадикініну – хімічної речовини, яка в нормі допомагає контролювати кров'яний тиск, а в надмірних кількостях – призводить до підвищеної проникності судин, через що останні починають буквально протікати. – Авт.). Або ж сигналізує про те, що приєдналася вторинна бактерійна інфекція. Якщо пневмонія вірусна, потрібно приймати противірусні препарати. Якщо приєдналася бактерійна інфекція – "підключати" антибіотики. Мусить бути персоніфікований підхід до лікування. Стандартного для всіх хворих немає.

Джерело: Euronews

А пневмонія у вересні – це нормально?

Пневмонії були завжди і цілорічно, але їх не було так багато.

Що ви бачите на КТ знімках таких хворих?

Рентгенологічне зображення легень при ураженні коронавірусом є специфічним. Пневмонія не дає "ефекту матового скла" – дає інфільтрацію (консолідацію легеневої тканини). Якщо бачимо на знімках "матове скло", то вже знаємо, що маємо справу з вірусною пневмонією.

Температура піднялася до +37,2°С, з'явилися легкі респіраторні симптоми. Як діяти? Записуватися відразу на КТ легень?

Телефонувати до свого сімейного лікаря – він розкаже, що робити. Є багато людей, які не мають показань до проведення комп’ютерної томографії, але хочуть пройти таке обстеження. Це – неправильно. КТ треба робити, коли є клінічні симптоми. Є такі хворі, що мають прояви COVID-19, але вирішують займатися самолікуванням. Потім їх госпіталізують у вкрай важкому стані. У перші два тижні хвороба може мати дуже легкий перебіг, а на третій тиждень – різко прогресує, і за один день може статися катастрофа...

Джерело: Freepik.com

Як стверджують фахівці, майже у 80% хворих COVID-19 легкий або взагалі безсимптомний перебіг. Проте це не означає, що вірус не завдає шкоди здоров'ю цим людям. Ускладнення перенесеної хвороби можуть виникати навіть у тих осіб, в яких не було ані кашлю, ані задишки, ані високої температури! Цей тривожний факт підтверджують результати чотирьох наукових досліджень. Перше провели японські науковці. У січні 2020 року серед 3700 пасажирів круїзного лайнера "Diamond Princess" виявилися одна особа, інфікована коронавірусом. Згодом (як повідомляє CDC) у 712 пасажирів підтвердили факт зараження SARS-CoV2. При цьому 381 заражений не відчував жодного погіршення самопочуття. 76 хворим зробили КТ легень – патологічні зміни у легенях виявили… у кожного другого!

За класичним сценарієм пневмонію викликають бактерії, що виділяють певні речовини, на які імунна система реагує відповідним чином. Якщо запалення легень викликав вірус, його буває важко "вислухати" стетоскопом. Таку пневмонію лікарі називають "атиповою". Інфільтрат при цьому утворюється не в альвеолах ("повітряних мішечках", які є основним функціональним елементом легень), як при бактерійній пневмонії, а у сполучнотканинному просторі між ними. На комп’ютерній томографії легень таких хворих візуалізується симптом "матового скла" – прозорість легеневої тканини знижується, на тлі чого диференціюються малюнки судин і бронхів. На рентгені ці зміни не завжди є помітними. Ось чому пацієнтів з підтвердженим COVID-19 або підозрою на нього при можливості сімейні лікарі відразу відправляють на КТ. Інша справа, що багато українців, щоб "перестрахуватися", самостійно вирішують пройти таке обстеження. Через це й виникають черги…

Джерело: Shutterstock.com

На початках хворий може й справді нічого не відчувати – за умови, що не вирішить бігти марафон. Легені мають великий запас міцності. Тож задихатися людина почне лише згодом, коли запальним процесом будуть охоплені великі ділянки легеневої тканини.

При важкому перебігу є ризик розвитку фіброзу (рубцювання легеневої тканини), коли здорову тканину замінює сполучна, а сполучна – дихати не може. На жаль, ці зміни є незворотними.

Наразі фахівці не називають точних цифр, в якої кількості пацієнтів з безсимптомним або легким перебігом COVID-19 розвиваються ускладнення. Наука надто мало ще знає про цю недугу, щоб робити будь-які довгострокові прогнози.

Читайте також:
Львівський автобусний завод
10 червня, 2021 четвер
У Львові продають борг легендарного ЛАЗу
Юрій Юзич
13 червня, 2021 неділя
Вітання "Слава Україні!" придумали в Харкові ще наприкінці ХІХ століття, − історик Юрій Юзич
водоспад
12 червня, 2021 субота
Біля водоспаду на Львівщині, де нещодавно сталася трагедія, ввели нові правила поведінки
Львів
+12
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.88
  Купівля 26.88
  Продаж 27.09
 • EUR
  Купівля 32.48
  Продаж 32.87
 • Актуальне
 • Важливе
2021, понедiлок
14 червня
20:31
е-квиток
Е-квиток у Львові: що потрібно врахувати до старту проєкту
20:12
Софія Федина
Вони полетіли в небо: 7 років тому окупаційні війська збили український Іл-76
19:46
Оксана Муха
Оксана Муха виступить у Львові з програмою-присвятою Квітці Цісик

Опитування

Чи варто йти на поступки виробникам російськомовних серіалів в Україні?
19:17
Міноборони повернуло у держвласність дві будівлі у Львові
18:55
зіпсований товар
У Львові посеред дороги викинули зіпсований товар. Фотофакт
18:17
електричка
Маршрут електрички "Львів – Мостиська ІІ" продовжили до кордону
17:57
пост ДАІ
В Івано-Франківську в оренду здали пост ДАІ
17:42
донор Андрій Рак
Всесвітній день донора крові: як львів'яни омолоджують тіло та рятують інші життя
17:22
дерева
У ЛМР повідомили, які дерева зріжуть цього тижня: перелік локацій
17:03
велике транзитне кільце
Велике транзитне кільце навколо Львова: що зроблено
16:36
Ярославенка
У Львові знесуть два будинки, щоб побудувати нові
16:19
привласнення коштів
На Закарпатті працівниця соцзахисту привласнила понад 100 тисяч гривень
16:10
наркоторговці
У львівському парку поліцейські затримали двох наркодилерів
15:53
ЦНАП
ЦНАПи, відкриті перед виборами в Зашкові, Лисиничах і Дублянах, орендували за кошти Львова
15:35
БУР
У Львові презентують комікс про волонтерів
15:17
Львівська сотка
"Львівська сотка": відомі імена переможців змагання
15:00
вчителька
Учительку зі Львівщини, яка погрожувала школяреві ножем, звільнили
14:55
Оновлено
ДСНС
Рятувальники на Тернопільщині знайшли тіла обох 16-річних рибалок
14:34
Діти
Львівські школярі безкоштовно зможуть відпочити у двох дитячих таборах на Стрийщині
14:17
Святоюрська гора
Львівські Митрополичі сади огорнуть "Легенди світового джазу" 
14:04
Євген Коновалець
Засновник ОУН: у 130-річчя від дня народження Львівщина вшановує Євгена Коновальця
13:48
У Львові спіймали шахрая, який видурив у літніх львів’янок гроші на нібито операції для родичів
13:32
Патріотичне виховання молоді та підтримка ветеранів: на Львівщині облаштовують ветеранські простори
13:24
корова
Волинське підприємство очолило рейтинг молочних ферм України
13:10
лоукостер flynas
Авіакомпанія Flynas відкриває рейс зі Львова у столицю Саудівської Аравії
12:55
гаряча вода
У Львові без води залишаться 70 вулиць у двох районах
12:38
Коновалець Євген
У Львові буде пам'ятник Євгенові Коновальцю – мерія оголосила архітектурний конкурс
12:21
Чергова спроба відтермінувати українізацію фільмів провалилася
12:03
аневризма сонної артерії
Клінічна смерть, кілька реанімацій і лікарі як донори: у Львові врятували малюка з унікальною аневризмою сонної артерії
11:45
PR
Люстри loft – незамінний елемент декору в оригінальному виконанні
11:31
гроші
Директорам шкіл Львівської громади підвищили зарплату до 1000 доларів
11:07
бурштин
"Волиньприродресурс": як комунальне підприємство служить приватним кишеням, - розслідування
10:52
негода
У Львові за вихідні негода повалила 11 дерев
10:28
ринок землі
Що варто знати про відкриття ринку землі: очікування, переваги, ризики й інші нюанси
10:10
Іван Хміль
На Львівщині розшукують 15-річного юнака, який зник безвісти
09:52
Варфоломій
Україна готується до візиту Вселенського патріарха Варфоломія
09:36
потяги
На Львівщині під колесами пасажирського потяга загинула жінка
09:14
вибухівка
У центрі Львова посеред ночі "замінували" готель
08:58
електроенергія
У Львові понад 20 вулиць будуть без світла: адреси
08:40
коронавірус
На Львівщині за добу виявили рекордно низьку кількість хворих на COVID-19
Більше новин