"Пневмонії були завжди і цілорічно, але їх не було так багато…"

Зоряна Круль
21 вересня, 2020 понедiлок
18:40

Дедалі частіше у людей, які легко або й взагалі безсимптомно перехворіли на Covid-19, виявляють патологічні зміни у легенях – від незначних уражень до рубцювання легеневої тканини

"Почалося все з легкого кашлю і нежитю. Особливо не хвилювалася, адже з хворими на COVID-19 не контактувала. Громадським транспортом майже не користуюся. Близькі, з якими живу під одним дахом, – здорові… Але коли наступного дня у мене піднялася температура й почало лихоманити, не на жарт злякалася", – розповідає 40-річна львів’янка Євгенія Бортницька (ім'я та прізвище на прохання героїні. – Авт.).

Жінка відразу зателефонувала своїй сімейній лікарці. Фахівець запевнила, що дасть скерування на безплатний ПЛР-тест, але лише після результатів КТ легень. "Від знайомих чула, що чекати на результати ПЛР-тесту доводиться по два тижні. Тож вирішила не гаяти часу й обстежитися у приватному порядку, – каже львів’янка. – ПЛР-тест здала наступного дня в приватній лабораторії. Аналіз обійшовся у 2100 гривень. Результат отримала через 38 годин, хоча обіцяли, що буде через 30. COVID-19 у мене, на щастя, не виявили".

Джерело: Ferrara24ore.it

"Щоб перестрахуватися, вирішила зробити КТ легень, – веде далі Євгенія. – Але черги на це обстеження – шалені, при тому що коштує воно недешево. Заплатила за нього 1200 гривень. У понеділок зранку мене записали аж на ранок суботи. КТ показало, що в мене є невеликі ознаки пневмонії. Уражено 5% легеневої тканини".

"Якби не загальна істерія на тлі коронавірусу, КТ не робила б і антибіотиків не приймала б. Відлежалася б удома тиждень і вийшла на роботу"

Сімейний лікар телефоном виписала пацієнтці 10-денний курс з двох антибіотиків та антикоагулянти (препарати для розрідження крові) – стандартне лікування… при підтвердженому COVID-19.

На пневмонію Євгенія занедужала вперше у житті. Каже, це дивно, адже на вулиці – ще по-літньому тепло. На жодні серйозні недуги, які могли б підірвати імунітет, львів’янка також не хворіла. Не було у неї ні травм, ні операцій. Не переживала сильних стресів, не сиділа на жорстких дієтах… Попри запальний процес у легенях, почувається загалом добре. Температура спочатку трималася у межах +37,2°-37,8° С, а після антибіотиків – узагалі спала. Зізнається: якби не загальна істерія на тлі коронавірусу, КТ не робила б і антибіотиків не приймала б. Відлежалася б удома тиждень і вийшла б на роботу.

"У перші два тижні хвороба може мати дуже легкий перебіг, а на третій тиждень – різко прогресує і за один день може статися катастрофа"

Завідувачка пульмонологічного відділення Центру легеневого здоров’я, головна позаштатна спеціалістка з пульмонології Департаменту охорони здоров'я Львівської облдержадміністрації Надія Рудницька припускає, що у жінки швидше за все – COVID-19. Просто ПЛР-тест міг не "помітити" коронавірусу в її організмі. Таке трапляється, якщо кількість вірусних частинок у крові є нижчою порогу, необхідного для виявлення збудника захворювання шляхом лабораторного тестування. "При розгорнутій клініці (на 5-10-й день хвороби) ПЛР-тест уже може бути позитивним, а після одужання – знову негативним. Сьогодні це – доволі типова ситуація. Багато молодих людей мають безсимптомний перебіг COVID-19. При цьому в них може бути незначне ураження легень, – пояснює Надія Рудницька. – При коронавірусній інфекції пневмонія не завжди є бактерійного ґенезу, тому може не давати високої температури".

А якщо температура раптово почала підвищуватися? – запитую лікарку.

Це вказує на те, що процес прогресує і розвинувся "цитокіновий" чи "брадикініновий шторм" (неконтрольоване накопичення брадикініну – хімічної речовини, яка в нормі допомагає контролювати кров'яний тиск, а в надмірних кількостях – призводить до підвищеної проникності судин, через що останні починають буквально протікати. – Авт.). Або ж сигналізує про те, що приєдналася вторинна бактерійна інфекція. Якщо пневмонія вірусна, потрібно приймати противірусні препарати. Якщо приєдналася бактерійна інфекція – "підключати" антибіотики. Мусить бути персоніфікований підхід до лікування. Стандартного для всіх хворих немає.

Джерело: Euronews

А пневмонія у вересні – це нормально?

Пневмонії були завжди і цілорічно, але їх не було так багато.

Що ви бачите на КТ знімках таких хворих?

Рентгенологічне зображення легень при ураженні коронавірусом є специфічним. Пневмонія не дає "ефекту матового скла" – дає інфільтрацію (консолідацію легеневої тканини). Якщо бачимо на знімках "матове скло", то вже знаємо, що маємо справу з вірусною пневмонією.

Температура піднялася до +37,2°С, з'явилися легкі респіраторні симптоми. Як діяти? Записуватися відразу на КТ легень?

Телефонувати до свого сімейного лікаря – він розкаже, що робити. Є багато людей, які не мають показань до проведення комп’ютерної томографії, але хочуть пройти таке обстеження. Це – неправильно. КТ треба робити, коли є клінічні симптоми. Є такі хворі, що мають прояви COVID-19, але вирішують займатися самолікуванням. Потім їх госпіталізують у вкрай важкому стані. У перші два тижні хвороба може мати дуже легкий перебіг, а на третій тиждень – різко прогресує, і за один день може статися катастрофа...

Джерело: Freepik.com

Як стверджують фахівці, майже у 80% хворих COVID-19 легкий або взагалі безсимптомний перебіг. Проте це не означає, що вірус не завдає шкоди здоров'ю цим людям. Ускладнення перенесеної хвороби можуть виникати навіть у тих осіб, в яких не було ані кашлю, ані задишки, ані високої температури! Цей тривожний факт підтверджують результати чотирьох наукових досліджень. Перше провели японські науковці. У січні 2020 року серед 3700 пасажирів круїзного лайнера "Diamond Princess" виявилися одна особа, інфікована коронавірусом. Згодом (як повідомляє CDC) у 712 пасажирів підтвердили факт зараження SARS-CoV2. При цьому 381 заражений не відчував жодного погіршення самопочуття. 76 хворим зробили КТ легень – патологічні зміни у легенях виявили… у кожного другого!

За класичним сценарієм пневмонію викликають бактерії, що виділяють певні речовини, на які імунна система реагує відповідним чином. Якщо запалення легень викликав вірус, його буває важко "вислухати" стетоскопом. Таку пневмонію лікарі називають "атиповою". Інфільтрат при цьому утворюється не в альвеолах ("повітряних мішечках", які є основним функціональним елементом легень), як при бактерійній пневмонії, а у сполучнотканинному просторі між ними. На комп’ютерній томографії легень таких хворих візуалізується симптом "матового скла" – прозорість легеневої тканини знижується, на тлі чого диференціюються малюнки судин і бронхів. На рентгені ці зміни не завжди є помітними. Ось чому пацієнтів з підтвердженим COVID-19 або підозрою на нього при можливості сімейні лікарі відразу відправляють на КТ. Інша справа, що багато українців, щоб "перестрахуватися", самостійно вирішують пройти таке обстеження. Через це й виникають черги…

Джерело: Shutterstock.com

На початках хворий може й справді нічого не відчувати – за умови, що не вирішить бігти марафон. Легені мають великий запас міцності. Тож задихатися людина почне лише згодом, коли запальним процесом будуть охоплені великі ділянки легеневої тканини.

При важкому перебігу є ризик розвитку фіброзу (рубцювання легеневої тканини), коли здорову тканину замінює сполучна, а сполучна – дихати не може. На жаль, ці зміни є незворотними.

Наразі фахівці не називають точних цифр, в якої кількості пацієнтів з безсимптомним або легким перебігом COVID-19 розвиваються ускладнення. Наука надто мало ще знає про цю недугу, щоб робити будь-які довгострокові прогнози.

Читайте також:
маршрутка
8 квітня, 2021 четвер
У Львові водії маршруток "викидають" пасажирів, коли бачать поліцію
10 квітня, 2021 субота
"Добровільно утворені громади нині в кращому фінансовому стані, ніж ті, що створені торік насильно", – Володимир Квурт
Сергій Стерненко
10 квітня, 2021 субота
"Мого ув'язнення хотіли люди, яких об'єднує ідея того, що України не має існувати як такої", – Сергій Стерненко
Львів
+13
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.78
  Купівля 27.78
  Продаж 28.02
 • EUR
  Купівля 32.89
  Продаж 33.32
 • Актуальне
 • Важливе
2021, неділя
11 квітня
19:00
акценти
Про поразку ПФК "Львів" та спільноту "Наша хата", - акценти від "Еспресо.Захід"
18:35
пластуни
Пластуни святкують день народження онлайн
18:07
Forbes визнав гуманітарний факультет УКУ та філософський Франкового вишу одними з найкращих в Україні
17:38
музичний проект
Проект Hutsul Planet випустив свій перший альбом – "Музика Гір"
17:13
футбол
Полтавська "Ворскла" перемогла у футбольному матчі "Львів"
16:43
вшанування
На Львівщині вшанували пам'ять жертв нацистських концтаборів
16:13
Дім Франка
Нащадки Каменяра та працівники Дому Франка організовують толоку в саду
15:42
Про банальний баланс
15:18
Львівська Обласна Клінічна Лікарня
"Головне – не зупинятися": львівська лікарня закликала протистояти хворобі Паркінсона
14:56
Ігор Солонинко
"Засуди патріота": на майданівця зі Львова Ігоря Солонинка знову чекає судове засідання
14:18
хуліган
На Сихові чоловік під дією "солі" стрибав по автівках
13:43
Nasha_hata
Виправити провину держави: у Дрогобичі діє спільнота "Наша хата"
13:07
пожежа сухостою
Палять у всіх районах Львівщини: лише за добу ліквідували 107 пожеж сухостою
12:30
Євген Луньо
На Львівщині помер відомий етнограф
12:10
веслування
Збірна Львівщини з веслування здобула перші перемоги на Кубку України
11:33
Віктор Трепак
"Усі правоохоронці несуть відповідальність за контрабанду, а карають посередників", – Трепак
11:16
чадний газ
На Львівщині троє людей отруїлись чадним газом
10:50
Солонтай
Близько 80% громад в Україні потребують дотацій, - Солонтай
10:42
Ексклюзив
Україна руйнувала власну атомну енергетику задля імпорту російської електроенергії з Білоруської АЕС, – розслідування Тетяни Чорновол
10:22
На Львівщині ще понад 700 людей інфікувались COVID-19
09:44
військовий
Доба у зоні ООС: від обстрілів загинув український військовий
09:21
Трепак
"Без органів Молдови суддю Чауса не вдалося б викрасти", – Трепак
09:01
Ексклюзив
Росія отруює литовців за допомогою Білорусі та України – розслідування Тетяни Чорновол
09:00
погода
Погода на Львівщині 11 квітня: хмарно та без опадів
08:46
Ексклюзив
Любомир Медвідь
"Нам блазнів множити не варто, і в мистецтві особливо", - Любомир Медвідь
08:29
Княжицький
"Влада створила абсурдну ситуацію, внаслідок децентралізації залишивши райони без функцій", – Микола Княжицький
2021, субота
10 квітня
22:37
"Добровільно утворені громади нині в кращому фінансовому стані, ніж ті, що створені торік насильно", – Володимир Квурт
22:20
Ексклюзив
Любомир Медвідь
Навіть в умовах тоталітарного режиму митець може зробити дуже й дуже багато, - Медвідь
22:16
Віктор Трепак
Трепак: "Справою Стерненка Венедіктова відплачує комусь за свою посаду"
21:50
Ексклюзив
Сергій Стерненко
"Мого ув'язнення хотіли люди, яких об'єднує ідея того, що України не має існувати як такої", – Сергій Стерненко
19:13
акценти
Пацієнти із занедбаними хворобами, медична авіація та інші акценти від "Еспресо.Захід"
18:57
возняк
Американські кораблі зайдуть в Одесу, аби "притримати за морду" російське підпілля 2 травня
18:17
стадіон
У Яворові відремонтують стадіон імені Євгена Смука
17:37
На пробне ЗНО не з'явилися майже 500 зареєстрованих учасників зі Львівщини
17:15
пацієнт
На Львівщині вже другого пацієнта доправили медичною авіацією
16:42
Львівський оркестр
Львівський оркестр "INSO-Lviv" повертатиме душевну рівновагу
16:11
лікар
Медики Львівщини б’ють на сполох: вже невдовзі значно побільшає пацієнтів із занедбаними хворобами
15:40
Домівка врятованих тварин
Учасники відомого телешоу створили фотопроєкт на підтримку львівської "Домівки врятованих тварин"
14:43
дерево
Дерево в Дрогобичі "спіймало" дрон львівського журналіста
14:24
Смілка
"Ми не боїмося ворога. Боїмося, що при вторгненні люди, які мають брати на себе відповідальність, почнуть валити з країни"
Більше новин