Еспресо. Захід

Морозиво з креветками та пшеницею: незвичайні десерти, які виготовляє львів’янин

Ольга Іващук
5 вересня, 2020 субота
15:01

Квіти бузини, мадагаскарська ваніль, лісова лохина, креветки та трішки пшениці – і все це не складники чарівного зілля з посібника для чаклунів, а інгредієнти для морозива!

Такі незвичайні льоди виготовляє львів’янин Захарій Назар. Він вирішив продовжити справу свого батька, який на початку 1990-х став джелатьєро і познайомив львів’ян із натуральним авторським морозивом.

"Ті, хто хвалить радянський пломбір, просто не мав з чим його порівняти"

Ми вирушили до Захарія на виробництво – невеликий цех у промисловому районі Львова. Саме тут народжуються незвичайні смаки холодного десерту. Сьогодні його морозиво купують найвідоміші ресторації Львова та інших міст. Та ще кілька років тому львів’янин і не сподівався, що морозиво змінить його життя.

Захарій розповідає, що джелатьєро він став завдяки татові. Його батько почав займатися морозивом у 1992 році. Він тоді працював у кафе "Корона" на проспекті Свободи. Цей заклад відкрив один пан з Угорщини.

"Мій тато спершу поїхав до цієї країни на навчання, а потім став головним технологом кафе. Вони виготовляли натуральне морозиво без барвників та ароматизаторів. У ті часи у нас було три основних види: «Пломбір», «Каштан» та плодово-ягідне. Якщо у кафе пропонували морозиво з якимись іншими смаками, здебільшого це були хімічні добавки. Тому і з’явилася байка про те, що радянський пломбір начебто був найкращий, адже порівняти не було з чим", – говорить джелатьєро.

Його батько, пан Ігор, який випадково заходить до кімнати, й собі починає згадувати, як майже 30 років тому вирішив кардинально змінити професію і виготовляти морозиво.

"Коли ми вперше зробили наше авторське морозиво, був кінець грудня. Фризер (апарат для виготовлення морозива. – Ред.) стояв коло вікна, тож люди із зацікавленістю заглядали у шибки. А коли кафе повноцінно запрацювало, то черга навіть взимку була метрів на 150", – пригадує він.

Тож Захарій вирішив продовжити сімейну справу. Однак спершу отримав професію фінансиста й пожив кілька років у столиці.

"Але я не міг знайти в Києві справді смачного морозива. Усе було не те. Відтак, вирішив повернутися до Львова і відкрити власну справу з виробництва натурального морозива. Якщо тато працював за більш класичною рецептурою – використовував ягоди полуниці, малини тощо, то я почав експериментувати з більш екзотичними смаками. На сьогодні ми виробляємо майже 100 різних смаків морозива.

В Україні є дуже мало виробників, які виготовляють морозиво «з нуля», тобто без використання напівфабрикатів, сухих порошків тощо. Якщо морозиво повинно бути з конфітюром, то цей конфітюр я не купую в магазині, а варю сам.

Часто клієнти самі замовляють морозиво з певним смаком. Наприклад, один з ресторанів Львова замовив морозиво з пшениці, і воно продається лише у цьому закладі й ніде більше. У нас є морозиво з квітів бузини, з лісовою лохиною, з лавандою. А ще ми пропонуємо доволі екзотичні смаки – солоне морозиво з креветок, з сиром дорблю, з кропом", – розповідає Захарій.

Також він розповів кумедний випадок, коли один ресторан замовив йому морозиво зі смаком смажених свинячих вух. Захарій погодився на цю авантюру, та результат розчарував і його, і замовника. Тож більше настільки радикально не експериментує.

Різниця між gelato та icecream, сорбетом і щербетом

За словами Назара Захарія, джелато – це не просто переклад слова "морозиво" італійською мовою. Це слово означає також і певний принцип приготування. Так само, як і американське морозиво icecream.

"Наприклад, айскрім більше насичують повітрям, воно високої жирності. Подібне морозиво ми можемо скуштувати у McDonald’s. А джелато не дуже «повітряне», воно більш густе. Це через різну специфіку виробництва. Тому якщо додати різні фрукти, то в icecream їхній смак буде відчуватися слабше, аніж в gelato. До речі, джелато – це завжди менш жирне морозиво, до 8%, коли в звичайному пломбірі жирність може сягати і 18%. У пострадянських країнах та в США вважається, що чим вища жирність морозива, тим краще. У західноєвропейських країнах, навпаки, виготовляють морозиво з меншою жирністю. Там цілком нормальним вважається 3-5% жирності", – пояснює майстер.

Також до видів морозива відносяться сорбет і щербет. Сорбет – це заморожений десерт з фруктів, у якому зовсім немає молока, тому нульовий рівень жирів. Щербет, крім фруктів, містить невелику кількість молока. Є також заморожені йогурти – але все це морозиво.

Крім того, морозиво ділять на десертне (солодке) та гастрономічне (солоне). Солоне морозиво зазвичай не вживають у чистому вигляді – лише як додаток до певних страв. Наприклад, морозиво з креветок можна подавати з рибним тартаром.

"Ми виготовляємо також алкогольне морозиво – наприклад, із сангрією, з кубинським ромом, тому його не можна дітям. А ще доволі затребувані торти з морозива. Та кожне наше морозиво індивідуальне, ми не користуємося якоюсь стандартною основою для всіх видів нашої продукції", – запевняє Назар.

Як обрати морозиво в магазині

Якщо у складі на упаковці зазначено сухе молоко – це не страшно, наголошує джелатьєро. Зазвичай це натуральне молоко, яке висушують спеціальним способом. Його почали виготовляти ще наприкінці 19 століття, тож це не сучасний винахід виробників.

"Дуже часто люди лякаються стабілізаторів і емульгаторів, бо думають, що це "хімія". Та до них можуть відноситися соняшниковий чи соєвий лецитин, яєчний жовток, апельсинове борошно. Це все натуральні інгредієнти. Якщо не додавати ці речовини, у морозиві вже за кілька годин після приготування почнуть відчуватися кристали льоду. Тому стабілізатори та емульгатори забезпечують морозиву більш кремову однорідну структуру.

Оскільки я використовую лише природні речовини, то наше морозиво має відносно невеликий термін придатності – 30-60 діб. Тож краще обирати морозиво, в якого термін зберігання не становить рік чи два. Також важливими є смак і колір морозива. Якщо полуничне морозиво нагадує за смаком не полуницю, а "хімічну" жуйку, значить, там забагато ароматизаторів. Колір також не повинен бути надто яскравим та неприродним", – пояснює Захарій.

Як стати джелатьєро

Хоча професія звучить дещо екзотично, в Україні морозиво виготовляють не один десяток років. Щоб займатися виробництвом солодощів і морозива зокрема, можна вступити до українських університетів, які готують фахівців харчової промисловості.

Також за кордоном існують різні курси. Наприклад, в Італії є Carpigiani Gelato University, хоча навчання там недешеве. Крім того, потрібно не забувати про самовдосконалення, багато читати спеціалізованої літератури й не боятися експериментувати, радить Захарій Назар.

Текст і фото Ольга ІВАЩУК

Читайте також:
Львів
-8°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 36.73
    Купівля 36.73
    Продаж 37.39
  • EUR
    Купівля 39.9
    Продаж 40.87
  • Актуальне
  • Важливе
2023, неділя
3 грудня
21:39
Леонтій Сандуляк
Пішов із життя співавтор Акта проголошення незалежності України Леонтій Сандуляк
21:04
Львів, погода
Львів'ян попереджають про ожеледицю та падіння бурульок з дахів
20:33
негода на Закарпатті, підтоплені будинки
На Закарпатті рятувальники відкачують воду із підтоплених домівок, все ще залишаються підтопленими деякі автошляхи
19:59
афіша
У пошуках Різдва: у Львові відбудеться благодійний ярмарок Тлум & Крам
19:23
Відзначення 240-ліття заснування духовної семінарії святого Духа
У Львові відзначили 240-ліття заснування духовної семінарії святого Духа
18:52
Спорт
Львівська шпажистка виграла Кубок світу з фехтування на шпагах серед юніорок
18:32
Новини Львова
У Львові помер актор Сергій Кустов
17:58
Новини Західної України
Рейди на ринках, автошляхах та у лісах: на Хмельниччині штрафуватимуть за незаконну вирубку ялинок
17:30
Новини Львівщини
На трасі Київ-Чоп перекинулась вантажівка, травмований водій
17:00
Новини Західної України
На Волині прикордонники взяли участь у благодійному забігу
16:28
гральний заклад на Закарпатті
На Закарпатті викрили казино, яке облаштували в закладі відпочинку
16:06
Огляд
Погода Львівщина
Погода у Львові та Львівській області: прогноз синоптиків на 4 грудня
15:52
Ексклюзив
Уляна Кузик, волонтер
Потрібно розв'язати проблему списання військового майна на фронті, – Уляна Кузик
15:26
ЗСУ
Львівські воїни показали знищення вогневих позицій ворога
14:58
ухилянти
У засніжених горах Закарпаття впіймали групу ухилянтів
14:37
вантажівки, кордон
Пункт пропуску "Угринів-Долгобичув" на кордоні з Польщею відкриють для проїзду порожніх вантажівок
14:10
проєкт "Купи мені бойовий літак"
Понад 18 млн грн, зібраних проєктом фонду Авіація Галичини, витратили на МіГ 29
13:53
Ексклюзив
Олександр Лабецький
ОТГ мають закласти не менше 10% бюджету на оборону, – Олександр Лабецький
13:35
У Львівській філармонії буде концерт музики Віктора Камінського
13:13
благодійний вечір уку
Як Україні виростити крила: у Києві пройшов вечір благодійності на підтримку УКУ
12:52
Фрагмент афіші проєкту "Посеред бурі 2.0"
Львівські галереї оголосили про підтримку "Вовків да Вінчі" та 540-го зенітного полку
12:35
рятувальники зима
Звільняють людей зі снігових заметів: прикарпатські рятувальники ліквідовують наслідки негоди
12:12
Чорногірський гірський пошуково-рятувальний пост
Видимість обмежена: на горі Піп Іван Чорногірський температура повітря опустилася до 9° морозу
11:59
Оновлено
кордон
На Львівщині відновили пропускні операції у двох пунктах пропуску
11:39
перетин кордону
Західний кордон України минулої доби перетнули 67 тис. людей
11:16
підозра священника Віталія Хромея
Закарпатський священник УПЦ МП уник в'язниці за пропаганду комунізму
10:56
На Львівщині через сніг знеструмлені майже 400 населених пунктів, на Хмельниччині – 26
10:31
OPINION
Вкрали сотні тисяч доларів і били в тюрмі: подробиці історії американця, який живе у підземному переході у Львові. Блог Юрія Мартиновича
10:12
кордон
На виїзд з України очікують понад пів сотні автобусів та 2342 вантажівки: де найменші черги
09:50
Кримінал
Найпопулярніші шахрайські схеми в інтернеті під час війни й не тільки: як вберегтися
09:03
Шахед
Росіяни вкотре атакували дронами Хмельниччину: деталі
08:43
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 3 грудня
08:21
Імбирні пряники до святого Миколая
Імбирні пряники до святого Миколая: простий рецепт смачного печива
2023, субота
2 грудня
21:21
ТЦК
Автівку покинули на дорозі: на Закарпатті представники ТЦК силою витягли водія з вантажівки та відправили на підготовку
20:45
ЗСУ, мобільні вогневі групи ППО
На Франківщині планують створити майже 60 вогневих точок для ППО
20:17
змагання з дронів
У Львові відбулися перші змагання з пілотування дронами
19:45
діти на кризі
На Волині 11-річні хлопці застрягли на кризі, на допомогу прийшли рятувальники
18:54
лікарі трансплантації
У лікарні на Волині вперше зробили вилучення органів для трансплантації
18:22
трактор впав у річку
Франківські надзвичайники врятували двох людей з трактора, що впав у річку
17:59
спортсмени з Прикарпаття
Прикарпатці здобули перше загальнокомандне місце на чемпіонаті України з вільної боротьби
Більше новин