live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Без лінійок і на свіжому повітрі: в Україні незвичний День знань


фото: Цензор.нет
Коронавірус змінив наше життя. Медики кажуть, що діти менше хворіють і не так активно розповсюджують інфекцію, тож школам таки дали добро на роботу у ці непевні часи

"Еспресо.Захід" зібрав усі найпоширеніші питання про школу в умовах пандемії.

"Червоні", "зелені", "помаранчеві"…

Рішення про епідемічний колір тієї чи іншої території приймає держкомісія техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій. Якщо місто чи село потрапляє у "зелений", "жовтий" або "помаранчевий" рівень, діти 1 вересня сіли за шкільні парти.

Заборона відвідувати школи діє тільки у "червоній" зоні. Тож у регіонах, де досі діє жорсткий карантин, діти вчитимуться далі дистанційно. Втім, є винятки. Скажімо, на Прикарпатті – в Івано-Франківську та Калуші, які перебувають у "червоній" зоні, – початок навчання відклали на два тижні. Міста не запроваджують дистанційного навчання, але зимові канікули для школярів будуть коротшими, ніж у їх ровесників з інших регіонів. Там сподіваються, що невдовзі ситуація зі статистикою поліпшиться і діти таки зможуть піти до школи. Аналогічно вчинили на Буковині – у Глибоцькій ОТГ.

На Львівщині нема населених пунктів, віднесених до "червоної" зони, втім, одна школа 1 вересня таки не відкрилася: вчора стало відомо, що частина педагогічного колективу школи №1 у Ходорові захворіла на COVID-19, відтак школу перевили на дистанційне навчання.

У парку і вдома

Цікаво, що кожна школа самостійно визначала, як саме буде організовано навчальний процес.

Львівські школи обрали очну форму навчання – діти повернулися у свої класи. Школи напрацювали графіки роботи, розклади й маршрути дітей, щоб забезпечити максимальну дистанцію. Наприклад, навчання для початкової школи будуть розпочинатися о 9:00, для середньої ланки об 11:00, а для старших класів о 12:00.

Є школи, які перенесли канікули на різні терміни для різних класів. У такий спосіб можна зменшити кількість учнів у школі. А деякі школи запроваджують навчання у дві зміни, розбивають класи на групи, якщо дітей у класі більше.

Також цього року – жодних лінійок! Перший урок рекомендовано проводити на свіжому повітрі – на подвір’ї школи, у парках та в інших локаціях. При цьому сам перший урок присвячений темі пандемії: вчителі мають пояснити школярам нові правила поведінки під час навчання в умовах карантину.

Фото: depositphotos

МОЗ рекомендує

Наприкінці липня Міністерство охорони здоров’я надало тимчасові рекомендації щодо організації навчання в закладах освіти, невдовзі рекомендації оновили. МОЗ підготувало окремий перелік заходів безпеки.

Вимірювання температури

Тільки безконтактним термометром і тільки працівникам! Якби хто захворів удома й мав за 37,2° C, треба повідомити керівника й не виходити на роботу, а звернутись до медиків. Про вимірювання температури у дітей у рекомендаціях не сказано нічого. Кожна школа може вирішити це на власний розсуд.

Якщо в школі у дитини виявили симптоми ГРВІ, то її слід відвести в окреме приміщення, вдягти маску, повідомити батьків та медиків. Після цього школяр має побути на самоізоляції або в лікарні, якщо стан важчий.

Коли школяра ізолювали, клас треба провітрити й дезінфікувати висококонтактні поверхні.

Маски

У старіших рекомендаціях під час перерв діти мали перебувати у масках. У нових рекомендаціях учнів 1-4 класів від цієї вимоги звільнили. Під час уроків учні можуть перебувати без масок. Вчителів та інших працівників у "помаранчевих" зонах до роботи допускають у респіраторах, захисних щитках або масках. У "зелених" і "жовтих" – достатньо просто дотримуватися дистанції від 1,5 метра. Рекомендовано ретельно мити руки після кожного уроку.

Забезпечити школи масками й антисептиками мають органи місцевого самоврядування. У рекомендаціях немає ні слова про те, чи можуть вони просити в батьків благодійні внески на безпеку дітей.

Батькам та іншим дорослим у школу не можна, крім тих, хто супроводжує дитину з особливими потребами.

Антисептики

Антисептики в школі мають бути тільки на вході. У санітарних кімнатах має бути рідке мило, паперові рушники або електросушарки для рук. Багаторазові рушники під забороною! Все ж у МОЗ нагадують, що бризкати руки без потреби антисептиком не варто – це роблять, якщо відсутній доступ до проточної води з милом. Вологі серветки при цьому – не альтернатива воді з милом.

Після проведення занять наприкінці робочого дня потрібно провести очищення і дезінфекцію поверхонь (у тому числі дверних ручок, столів, місць для сидіння, перил тощо). Утилізація використаних засобів індивідуального захисту має бути централізована, тобто ніяких масок по всьому подвір'ю школи.

Зміни у навчанні

Вчителі мають перед уроками запитати дітей про їх самопочуття. Всі уроки – в одному класі, а після кожного уроку – провітрювати клас не менше 10 хвилин. З деяких дисциплін можливі навіть уроки на свіжому повітрі.

МОЗ дає можливість школам визначати зміни навчання. У "помаранчевих" зонах радять не мати в класі понад 20 дітей.

Зміни у харчуванні

У МОЗ рекомендують, щоб учні їли, не порушуючи фізичної дистанції в 1 метр. Харчування за типом "шведського столу" і самообслуговування – не можна.

За столом має бути не більше чотирьох людей. Відстань між столами не менше 1,5 м.

У рекомендаціях сказано, що якщо COVID-19 підтвердять у когось із учнів, весь клас повинен піти на самоізоляцію. Чи відправлятимуть учителів на самоізоляцію – невідомо.

Транспорт

Водіїв мають забезпечити масками/респіраторами та антисептиками для рук, щодня контролювати їх стан здоров'я і не допускати до роботи осіб з ознаками гострої респіраторної хвороби й температурою вище 37,2 С.

Салони "Школяриків" необхідно дезінфікувати наприкінці зміни. Пускатимуть в автобус у масці чи респіраторі. Кількість пасажирів має бути в межах кількості місць для сидіння.

Ірина БЕРЕЗОВСЬКА

Все по темі

новини партнерів

8 березня, 2021 понеділок

7 березня, 2021 неділя

6 березня, 2021 субота

8 березня, 2021 понеділок

7 березня, 2021 неділя

6 березня, 2021 субота

5 березня, 2021 п'ятниця

4 березня, 2021 четвер

Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Введіть слово, щоб почати