2022-й мине під зіркою Крушельницької, Новаківського, Пежанських
У Львові визначилися з видатними особистостями. Наступний – 2022 рік – стане для Львова офіційно проголошеним роком української оперної співачки світової слави Соломії Крушельницької, живописця та педагога, засновника малярської школи Олекси Новаківського та родини Пежанських, що змінила архітектурні наративи польського Львова.
Таке рішення комісії культури та історико-культурної спадщини підтримали депутати Львівської обласної ради, інформує "Еспресо.Захід".
Як прокоментував нам голова оргкомітету з організації святкування у Львові року родини Пежанських, відомий львовознавець Роман Метельський, мова про людей, які не просто були патріотами українського народу і щось там для нього робили, а які поклали на прославлення українців життя.
"Коли я вчора пізно увечері повідомив цю новину доньці Олександра Пежанського Дарії Ярошевич (що мешкає у Чикаго), – то, маю підозру, що вона розплакалася, – каже Роман Метельський. – Адже не таким безхмарним є повернення забутих імен в нашу культуру. Архітектор Олександр Пежанський, котрий будував "Народну лічницю" Шептицького, новий корпус Національного музею на Драгоманова, 42, купу різних церков (як-от церква в Потеличі, Озерянах, Івано-Франківську тощо), проєктував Домівку карпатсько-лещатарського клубу в Славському та прославився багатьма інакшими речима, стоїть тільки на початку входження у свідомість сучасників. Зрештою, як його імениті у свій час родичі. Коли я кілька місяців тому почав згуртовувати небайдужих фахівців з різних сфер (архітекторів, музикознавців, музикантів, спортсменів, інших) та разом із ними думати, що цікавого та пізнавального у контексті Пежанських можна Львову запропонувати, виявилося, якщо щотижня втілювати по одній ініціативі, Пежанським присвяченій, їх вистачить на рік. Перша відбудеться уже 9 січня – екскурсія унікальною кам'яницею, історія якої тісно пов'язана з родиною Пежанських та Українським Фотографічним Товариством (УФОТО), яку проведе відома дослідниця Роксолана Гавалюк. Мова йде про будинок, де зараз Львівське державне музичне училище ім. С.П.Людкевича. І для мене важливий ще й через те, що його освячував мій прапрадід".
Читайте також: Українці Пежанські, що змінювали Львів
Нагадаємо, визначні особистості, які – вже офіційно – будуть найближчий рік на слуху, у 2022-му матимуть вагомі ювілеї – Соломія Крушельницька й Олекса Новаківський – по 150 років від дня народження та Олександр Пежанський – 130 років.
Також визначено вшанувати на належному рівні Митрополита Іларіона (Огієнка) – видатного українського науковця, політичного, громадського і церковного діяча, мовознавця, лексикографа, історика церкви, педагога, 140-річчя від дня народження якого теж відзначатимемо наступного року.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку
- Актуальне
- Важливе