143 роки тому у Львові запрацював перший в Україні кінний трамвай
3 травня 1880 року перший львівський трамвай прокотився вуличками міста, а ще рік перед тим проклали для нього дубові рейки оббиті бляхою
"Еспресо.Захід" розповість вам, як виник перший кінний трамвай на теренах сучасної України.
Уперше питання щодо запуску у Львові кінного трамвая постало наприкінці 1860-х. У 1870 році до Львівської міської ради надійшов проєкт будівництва у Львові кінного трамвая, розроблений двома англійськими фірмами, але його було відхилено.
Проте вже у 1878 році, коли стало зрозуміло, що без громадського транспорту місто жити не може, міська рада оголосила конкурс на будівництво трамвайних шляхів. Заявки подали Бельгійське та Трієстинське трамвайні товариства. Утворена магістратом комісія надала перевагу Трієстинському трамвайному товариству ("Societa Triestina Tramway"), контракт був підписаний 1 лютого 1879 року. За ним, після 25 років роботи трамвайна мережа переходила у власність міста.
25 листопада 1879 року відбулася пробна поїздка. Ось, що про це писала 27 листопада "Львівська газета":
"Кінний трамвай опівдні почав пробну поїздку від свого депо вулицею Городецько-Янівською до Митної площі та в зворотному напрямку. З цією метою з депо виїхало три вагони: один літній відкритий, другий — з одним салоном, а третій — пасажирський, поділений на два класи. Випробування пройшли доволі гладко, але трохи запізнились через те, що робочі вчасно не закінчили очистку колії від льоду та снігу".
Офіційно кінний трамвай було відкрито у Львові 3 травня 1880 року. А вже з 5 травня була введена оплата проїзду. Газета "Діло" з цього приводу писала:
"Львівський трамвай розпочав 5 травня правильний рух по квитках з площі Митної до казарм Фердинанда. Кожні 9 хвилин від'їжджає вагон від переду казарм. П'ять вагонів будуть їздити 19 разів щодня, отже 95 разів можуть сідати пасажири на станціях, де зупиняється вагон. Спочатку всі вагони трамвая були у всякій порі дня битком набиті. Зрештою, більшість сідала з цікавості".
Тоді функціонували дві лінії (головний залізничний вокзал — вулиця Городоцька — площа Митна і головний залізничний вокзал — Підзамче), які перевозили в середньому 1,5 млн пасажирів на рік. У 1889 році нараховувалося 105 коней та 37 пасажирських і 3 вантажних вагони, виготовлених в австрійському місті Граці. Вони були темно-коричневими з білими написами "Львівський трамвай" (пол. "Tramway Lwowski"), оздобленими червоною облямівкою. Середня швидкість руху становила 6,4 км/год.
У 1905 році розпочалися переговори щодо муніципалізації кінного трамвая, можливість якої була передбачена після 25 років експлуатації. Договір про купівлю містом мережі був підписаний 8 липня 1906 року, проте передача майна розтягнулася на 11 місяців.
Ще з кінця XIX століття у Львові почали розвивати електричний трамвайний рух. Містобудівничі Львова 1893 року оголосили тендер на проведення першої електричної трамвайної лінії у Львові. За результатами міського конкурсу, за роботу взялася віденська фірма, яка навесні 1894 року проклала перші маршрути і запустила по них електричні трамваї.
Та після першої дорожньо-транспортної пригоди, коли електричний трамвай зустрівся в ДТП з кінним трамваєм, влітку того ж 1894 року місто Лева вирішило надати превагу все ж таки для електричного трамваю. І хоч як протестували водії-вагоновози кінного трамваю, та до 1908 року їм таки довелося змінити професію. Відтоді місто розпрощалося з послугами кінного перевезення.
Матеріал створено за інформацією з Вікіпедії.
Читайте також: На вул. Шевченка змонтували трамвайну колію і почали копати лунки для дерев
- Актуальне
- Важливе