Жорстокий розгін Майдану: 30 листопада – найтемніша ніч початку Революції Гідності
Свобода мирних зібрань передбачена Конституцією України, але у ніч на 30 листопада 2013 року цим правом жорстоко знехтували, звірячо розігнавши мирний протест студентів
Про добу, яка яскраво вплинула на сучасну історію України, розповідає журналістка "Еспресо.Захід".
Ще із вечора 29 листопада навколо тисяч мітингувальників збиралися загони міліції та беркуту. Першим від їхніх дій постраждав фотограф Reuters Гліб Гаранич, який отримав поранення.
У ніч із п'ятниці на суботу на Майдані залишилась невелика група мирних протестувальників, більшість із яких були студентами. Молодь співала пісень, грілася біля вогню та залишалася, щоб відстоювати свої права, щогодини вже за традицією співаючи гімн України.
Читайте також: День Гідності і Свободи. Фотоспогади учасниці Майдану
А вже о 4 ранку мирний мітинг оточили загони представників міліції і почали свою "зачистку", застосовуючи до беззбройних людей сльозогінний газ, гумові кийки, б'ючи усіх без розбору. Мітингувальників фактично викидали через коридор із міліції, продовжуючи завдавати ударів і дівчатам, і хлопцям.
Коли всі активісти опинилися за межами Майдану, беркутівці не припинили своїх дій. Люди, серед яких був і священник, співали гімн та промовляли слова молитов, а силовики з гарчання та лайкою почали гнати їх по Хрещатику, б'ючи кийками за кожної нагоди, кидаючи на землю.
Читайте також: Армія майданна проти армії колгоспної
Частина протестувальників тоді змогла сховатися у Михайлівському соборі, де на виході на них продовжували чатувати силовики. Інші роззосереджувалися бічними вуличками Хрещатика, ховалися у під'їздах та закладах, що працювали. Їх продовжували шукати, нишпорячи тими ж подвір'ями, вишуковуючи усіх, хто мав на собі українську символіку, символіку Майдану.
Десятки мітингувальників були затримані, серед них і журналісти.Були також зниклі безвісти. Величезна кількість молоді отримали поранення різної важкості.
Проте усі ті протиправні та протизаконні дії не спинили Майдан, а навпаки розгорнули його із новою силою, перетворили у Революцію Гідності. Ті, кого так жорстоко розігнали, не вмовкли, не спинилися. Тієї ж ночі інформація про побиття розлетілася в усі куточки України, про це почали писати закордонні видання, тож інформація одразу ж дійшла і до Європи.
А вже до вечора біля Михайлівського собору зібралися понад 50 тисяч українців, які просто не могли пробачити та залишити безкарним побиття беззбройної молоді. Люди почали активно з'їжджатися зі всіх областей України, відповідаючи на заклик тих, хто віч-на-віч зустрівся із беззаконням попередньої ночі. І 1 грудня у Києві розпочалося друге всеукраїнське віче Революції Гідності, у якому взяли участь близько мільйона людей.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе