Згадати 90-ті через призму сюжетів на склі. На Львівщині готують унікальну виставку
Виставка малярства на склі, яка проїде містами України, може стати однією зі сходинок входження цього мистецтва до спадщини ЮНЕСКО.
Популяризувати живопис на склі (як традиційний так і сучасний) покликана майбутня виставка, яка вперше від часів незалежності об'єднає аж 25 митців, що практикують малярство на склі. Подія, яку зараз готують львів'яни Богдан Савицький і Роман Білявський, стартує у Дрогобичі 19 грудня, але згодом проїде містами України – не лише заходу держави, а й сходу. Вона запрезентує більш та менш іменитих митців у царині малярства на склі зі Львова, Дрогобича, Тернополя, Івано- Франківська, Чернівців, Ужгорода, Коломиї, Золочева, Вінниці та Кам’янського, інформує "Еспресо.Львів".
Як розповів нам співорганізатор Богдан Савицький, остання збірна виставка малярства на склі (зокрема у Львові) була десять років тому в Музеї етнографії та художнього промислу і представляла творчість десяти митців. Ще раніше, 1999 року, у львівській "Дзизі" цей вид мистецтва презентувало тільки шість сучасних митців. І на тому згрубша все. Підходи радянської номенклатури, яка не визнавала малярство на склі за техніку живопису і не приймала таких робіт до участі у виставках, схоже, були зруйновані з проголошенням Незалежності України (коли багато митців усвідомлено підхоплювали традиції народних майстрів та пробували в цій площині власні сили). Однак сьогодні говорити про розвій малярства на склі так, як воно того заслуговує, знову не доводиться.
"Для цього є багато причин, – каже Богдан Савицький. – Багато художників покинули цю техніку через недостатнє розуміння суспільством: твори складніше реалізувати через переконання багатьох, що вони легко б'ються. Мало науковців, які досліджували б першоджерела, або хоча б фіксували та систематизували доробки митців періоду середини 20-го століття і до наших днів. Одиниці цільових тематичних друкованих видань, за винятком хіба окремих розділів в монографіях дослідників чи колекціонерів. Тому, на наше переконання, саме зараз той критичний час, коли треба підтримати та почати популяризувати тих, хто, не зважаючи ні на що, продовжує працювати як автор живопису на склі. І не просто як маляр, а як митець, який знайшов у цьому власну стежку та власні технічні прийоми, що дають йому змогу викласти власну філософію. А малярство на склі для найрізноманітніших інтерпретацій – благодатне".
Отже, мета організаторів – спровокувати сплеск зацікавлення малярством на склі (що має цікаву історію), як у 1990-х, для того, щоб молоді художники підхопили та зберегли не лише унікальну його технологію, а й традиції. Бо є заради чого.
"Велика, організована за сучасними вимогам виставка творів малярства на склі (а експозицію складуть як роботи знаних у своїй царині митців – Миколи Андрущенка, Василя Семенюка, Оксани Андрущенко, Тараса Лозинського й інших, так і початківців) , – акцентують організатори, – має шанси, як і косівська кераміка, увійти у світову спадщину ЮНЕСКО".
До речі, у Дрогобичі експозиція буде доповнена роботами учнів Дрогобицької дитячої художньої школи.
Фото: Архів Богдана Савицького
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе