"Зеленський є одним з ініціаторів спецоперації проти української мови", − Володимир В'ятрович

Для багатьох українських телеканалів, за якими стоять проросійські олігархи, рубіконом є 16 липня, коли набувають чинності норми закону про функціонування української мови як державної. Вони з останніх сил намагаються відтермінувати набуття чинності закону, що передбачає необхідність трансляцій, демонстрацій серіалів, фільмів українською мовою.

Про це зазначив історик, народний депутат від фракції "Європейська Солідарність" Володимир В’ятрович у програмі "Вечір з Миколою Княжицьким", передає "Еспресо.Захід".

В'ятрович додав, що для проросійських олігархів це не просто питання перекладу, а втрата російських ринків. На сьогодні дуже багато українських телеканалів є ключовими виробниками російськомовного контенту, який продають на Російську Федерацію.

Він переконаний, що це також питання великих грошей для президента Зеленського, який є вихідцем з цього шоу-бізу і компанія якого заробляла на торгівлі телепродуктом з Російською Федерацією.

"За моєю інформацією, саме він є одним з ключових ініціаторів таких змін, і саме тому ці зміни намагаються впроваджувати, абсолютно ламаючи регламентні норми", – зауважив В'ятрович.

Микита Потураєвв, голова профільного парламентського комітету, заявив, що внесення в регламент Верховної Ради антимовних поправок було помилковим. Проте аналіз мовних законодавчих ініціатив "Слуг народу" за останні два роки свідчить про системну атаку команди Зеленського на конституційний статус державної мови. 

Найбільш резонансні з них: законодавча ініціатива щодо призупинення дії чинних квот на медіаконтент російською мовою на телебаченні та радіо, повернення до викладання російською мовою у школах та університетах, викладання російською мовою для іноземних студентів, відтермінування норми про обслуговування українською мовою та інші.

"Вони пхають русифікацію через різні законопроекти, які, здавалося б, не стосуються мови. Наприклад, законопроект про авіаційні правила. І в ньому було вказано, що потрібно змінити норми "Закону про мову", – відзначає мовний активіст Тарас Шамайда.

"Якщо ви зневажите закон про мову і відкриєте шлюзи для реваншу "руского міра", то це спровокує новий мовний майдан", – заявив Володимир В’ятрович з трибуни парламенту. Він нагадав, що Янукович також починав із наступу на українську мову.

"Бій за мову – це бій за Україну. Тому якщо зміни до "Закону про мову" будуть протягнуті, то вуличні протести можуть значно радикалізуватися", – відзначає Тарас Шамайда. Активіст наводить приклад Білорусі, коли спочатку держава втратила мову, а тепер і державність.

За два роки існування мовних квот з’явилася повноцінна україномовна культурна індустрія. Так вважає письменник та кіносценарист Андрій Кокотюха. "Останнім часом у мене особисто було 9 пропозицій робити україномовний продукт: кіно або серіали. 7 із 9 пропозицій були реалізовані. Така ситуація у більшості моїх колег", – описує кіносценарист ситуацію із розвитком української кіноіндустрії. За його словами, за останні 5 років було створено стільки україномовних фільмів, скільки не було створено за всі часи існування Радянського Союзу.

Водночас, як відзначає мовний омбудсмен Тарас Кремінь, на телебаченні тільки 35% телесеріалів транслюють українською. "Ми маємо всіма можливими засобами захистити "Закон про мову" й реалізувати право українців дивитися фільми на українському телебаченні українською мовою", – наголосив Тарас Кремінь.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.