В Україні багато пологових, з якими НСЗУ не підписала договори", — голова Нового Роздолу відповіла на звинувачення НСЗУ
Голова Новороздільської громади Ярина Яценко пояснила, чому пологове відділення у місцевій лікарні продовжує працювати попри відсутність договору з НСЗУ та відповіла на звинувачення НСЗУ про аномальну кількість кесарських розтинів
Голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак під час презентації результатів моніторингу лікарень Львівської області повідомила, що в області у п’яти лікарнях продовжують приймати пологи, хоча не мають відповідного договору з НСЗУ. А удвох з них – Новороздільській та Ходорівській – зафіксували аномальну кількість кесарських розтинів. На думку голови НСЗУ, через малу кількість пологів медики у таких закладах не мають достатньо досвіду, а тому народжувати там – небезпечно. Відтак, голови громад мали б ухвалити рішення про закриття таких пологових відділень, а не витрачати бюджетні кошти на їх утримання.
"Еспресо.Захід" поспілкувався з головою Новороздільської громади Яриною Яценко про те, чому лікарня у Новому Роздолі, який колись був містом обласного значення, не має договору на пологи та чи планують вони надалі утримувати пологове відділення, яке в НСЗУ вважають небезпечним.
Як склалось так, що у пологовому відділенню Новороздільської громади продовжували приймати пологи, хоча не мали відповідного пакету НСЗУ?
В Україні багато пологових відділень, з якими не підписані повні пакети НСЗУ на цей рік. Річ у тім, що Національна служба здоров’я підписувала договори лише з тими пологовими відділеннями, де за 2023 рік було не менше ніж 150 пологів. У нас було 136 пологів, якщо я не помиляюся. Тобто ми лише трохи недотягнули, відповідно не мали повного пакета НСЗУ. Однак нам важливо зберегти пологове відділення. У нашій громаді 38 тисяч населення: 28 тисяч у Новому Роздолі й ще і 10 тисяч у навколишніх селах. При цьому лікарня обслуговує приблизно 40 тисяч людей, оскільки приїжджають з сусідніх громад, яким легше добиратись до Нового Роздолу, ніж до Жидачева чи Ходорова.
Голова НСЗУ заявила, що така велика частка кесарських розтинів (за пів року у лікарні було 38 пологів, з яких 18 - кесарським) при малій кількості пологів – це, по суті, спроба медиків максимально заробити на тих породіллях, які до них потрапляють.
Після цієї інформації від НСЗУ ми почали з'ясовувати, чому у нас такий великий коефіцієнт кесарських розтинів. Я особисто провела нараду і з'ясувала для себе дуже цікаву річ. Виявилось, що майже дві третини кесарських – повторні. Тобто у жінки уже були пологи шляхом кесарського розтину, тож це є показом до того, що наступні пологи також будуть кесарським.
Коли НСЗУ каже, що у вас ріжуть людей, бо в вас немає професіоналів, то ситуація з точністю до навпаки. Якраз тому, що у нас є професіонали, які вміють гарно кесарити, до них звертаються жінки, яким за показами рекомендують кесарський розтин. Не всі ж мають можливість їхати до Львова. До речі, наші хірурги якісно проводять також інші гінекологічні операції, тож не можна сказати, що у них нема досвіду. Їм довіряють, тому жінки, які уже у них народжували, хочуть потрапити саме до них. Зрештою, родині теж простіше, коли жінка у місцевій лікарні, аніж думати, чим добиратись до Стрия чи Львова.
А щодо статистики, то на неї вплинула така річ. Оскільки наша лікарня не має повного пакету з НСЗУ на пологи, вона не потрапляє у так званий маршрут пацієнта. Якщо у жінки у Новому Роздолі починаються перейми і їй викликають швидку, – швидка везе її не у нашу лікарню, а у Стрий. Тож загальна кількість пологів у нас порівняно з минулим роком зменшилась, тож вийшло, що часка кесарських надто велика. Хоча якщо аналізувати кількість вагітних, які були на обліку, то кількість пологів могла б бути суттєво вищою.
Окрім Новороздільської, в НСЗУ були претензії через велику кількість кесарський також до Ходорівської лікарні. Це сусідня з вашою громада. Чи може це бути пов’язано з тим, що одній й ті ж лікарі поєднують роботу у двох лікарнях.
Ні. Річ у тім, що після адмінреформи у Стрийському районі опинились кілька лікарень, які відносно близько одна від одної – це і Ходорівська, і Жидачівська, і Миколаївська. І у кожній з цих лікарень є хороші спеціалісти, яким довіряють місцеві жителі. І саме через те, що наші лікарні конкурують між собою, ані у нашій, ані у Ходорівській, ані у Миколаївській не було достатньої кількості пологів, аби підписати договір з НСЗУ.
В НСЗУ заявили, що скерували листа до МОЗ з проханням перевірити ці лікарні. Чи будуть якісь санкції до лікарні через те, що приймали пологи без договору з НСЗУ?
Наскільки мені відомо, деякі лікарні мають повернути кошти, які були не обґрунтовано задекларовані за певні послуги. До нас таких санкцій застосовано не було, ми не маємо нічого повертати. Щодо перевірки якості хірургічних послуг – у цьому плані я спокійна. Як і у тому, що усі кесарські були за медичними показами.
Загалом наша лікарня має 21 пакет послуг, при цьому виконують складні хірургічні втручання, зокрема заміну суглобів. У нас є міжрайонне інфекційне відділення, якого немає у сусідніх громадах. Щодо начебто неефективного використання коштів місцевого бюджету на пологове відділення, то насправді з бюджету громади ми оплачуємо лише комунальні послуги лікарні – тепло, світло, вода, газ тощо. Цього року ми також виділили один млн грн на додаткові ліки для лікарні. Але загалом їм вистачає фінансування НСЗУ.
- Актуальне
- Важливе