Еспресо. Захід
Інтерв’ю

"Поки є паперові довідки, нам не вистачить жандармів, аби поставити до кожного лікаря", – керівник Буської лікарні 

28 жовтня, 2024 понедiлок
07:44

Чому у поганому фінансуванні лікарень часто винні самі лікарі та їх пацієнти, та чому без повного переходу на електронну систему не можливо буде подолати корупцію у медицині

Зміст

Про це у розмові з "Еспресо.Захід" розповів директор Буської центральної районної лікарні Микола Колачинський.

Національна служба здоров’я цього року провела моніторинг медичних закладів на Львівщині. Серед лікарень, до яких НСЗУ має зауваження – Буська ЦРЛ. Зокрема, йдеться про низький рівень проведення тромбоемболічної терапії для пацієнтів з інсультами, що за словами голови НСЗУ, скорочує шанси пацієнтів на повне одужання. У чому причина?

Я аналізував наші показники і справді бачу, що у нас цей рівень низький. Електронна система дозволяє нам бачити всі наші помилки і працювати над ними. Заняття з лікарями, які займаються інсультами проводяться постійно. Однак не усі обставини залежать від лікаря. Є так зване "терапевтичне вікно" для тромболізису – це чотири години. Але часто буває так, що пацієнт потрапляє до нас значно пізніше. Скажімо,  десь у селі в людини стався інсульт ввечері, а її знайшли та викликали швидку тільки вранці. А для тромбоемболічної терапії хворий має потрапити до медзакладу упродовж 4 годин.

 Якщо бригада швидкої побачила, що у пацієнта підозра на інсульт, вона відразу попереджає наш заклад. І поки пацієнта привозять, то у нас готове КТ. За 15 хвилин пацієнт уже в відділенні. І якщо ми вкладаємось у ті 4 години, тромболізис проводять. Щоправда, є супутні патології, при яких така терапія не підходить. Зрештою, інсульти теж є різні. Звичайно, найпростіше було б дописати все це в систему, аби відповідати показникам. Але навіщо? Ми не намагаємось, підганяти статистику.

Власне, в НСЗУ заявляють, що чимало лікарень на Львівщині маніпулюють і завищують кількість наданих послуг. У лікарнях вважають, що у службі таким чином просто намагаються скоротити виплати, бо у бюджеті не вистачає коштів. Що ви вважаєте з цього приводу?

Ми усі розуміємо, що живемо у війні і яка ситуація з бюджетом. Загалом вважаю, що те, що НСЗУ відслідковує такі показники через електронну систему – правильно.  Я не є адвокатом НСЗУ, але я прихильник цифровізації.  Я на посаді півтора року. І готував лікарів до роботи з електронною системою, було багато навчать, роз’яснень. Але ми у багатьох випадках як звикли? Якось буде… Хтось вніс, хтось не вніс.

От у п'ятницю збирав завідувачів відділень на тему прийому у стаціонарах. Ми всі прекрасно знаємо, що багато амбулаторного прийому йде у стаціонарах. Відповідно, ці прийоми не потрапляють в електронну базу, аби цей прийом був оплачений НСЗУ. А якби пацієнт пішов до сімейного лікаря, той дав скерування до вузького спеціаліста у поліклініці – тоді така консультація буде оплачена.

 Я питаю пацієнтів: чому ви йдете на консультацію у стаціонар? Нехай вас підпільно пролікували, і давайте чесно - не задаром, – але ж цей випадок не буде внесений у систему. І якщо вам знадобиться офіційний висновок – його не буде. Нам треба якось переконати психологію і пацієнтів, і  лікарів, що все має бути за скеруванням і з внесенням даних в електронну систему.

Тобто пацієнтів ще треба навчити ходити за скеруваннями до сімейних лікарів, аби скоротити кількість "лівих" консультацій?  

Так. У нас поки не сформувалась певна культура поведінки пацієнта. От мені нещодавно телефонує один зі, скажімо так, непростих пацієнтів. Скаржиться, що він уже у Львові стоїть під кабінетом лікаря, телефонує до сімейного, аби той оформив скерування, а той йому каже, що не має часу, бо у нього людина на прийомі. Кажу, добре, а чому ви телефонуєте сімейному лікарю, а не сантехніку, наприклад? Вам сімейний лікар порадив піти саме до того спеціаліста і не дав скерування? Чи ви собі самі придумали, що вам потрібна ця консультація? Якщо ви самі вирішуєте, до якого спеціаліста йти, тоді платіть кошти і проходьте обстеження. 

Сімейний лікар – це не диспетчер. Коли він укладає декларацію з пацієнтом, він має знати, чим той пацієнт хворіє, який у нього вакцинальний статус, чи належить він до групи ризиків. Саме сімейний лікар має своєчасно скерувати на обстеження, які потрібні саме тому пацієнту, а не просто виписувати скерування туди, коли пацієнт хоче. Бо потім я, як директор, спитаю сімейного лікаря, а на якій підставі ти дав скерування на таке-то обстеження? Наприклад, людина з головним болем йде до сімейного лікаря. Той скеровує її до вузькопрофільного спеціаліста – невропатолога чи судинного хірурга. А уже той дивиться, які обстеження у конкретно цьому випадку потрібні. Тоді за усі ці консультації оплачує НСЗУ.  І лікарня має фінансування.

 Якщо пацієнт йде на прийом неофіційно – лікарня не отримує нічого. Таким чином пацієнти роблять собі ведмежу послугу, бо хочуть, аби у місцевих медзакладах були належні умови, а за що це робити, якщо нема фінансування?

Нам усім ще працювати і працювати, аби навести лад у медицині. Це і питання МСЕКів, і ЛКК. Хіба ми не знали, як все відбувається? Я не перший рік у медицині. І нарешті дочекався, що тої системи уже не буде. 

Ви вважаєте, що коли медичні висновки про інвалідність чи про непридатність до військової служби видаватимуть на лише на основі електронних даних,  а не паперових довідок корупцію у цій систему вдасться подолати?

Так. Бо виходить, що людина не хворіла, а потім приходить і починає: я маю права, ви зобов’язані. Якщо ти раніше не хворів, то в електронній системі усі бачитимуть, що ти то купуєш. Лікар уже буде думати, зв’язуватись з цим, чи ні. І якщо лікар буде знати, що над ним висить дамоклів меч, бо в електронній системі усе можна відстежити, він задумається, чи варто.

 З іншого боку, ті пацієнти, які справді мають проблеми зі здоров’ям, але досі лікувались неофіційно, будуть зацікавлені в тому, аби надалі усі їхні прийоми і обстеження вносились в електронну систему. Але тут треба, аби і приватні медичні заклади вносили дані в єдину систему. Загалом, усі медичні заклади, які мають ліценцію, зобов’язані це робити, але поки частина приватників цього не робить. 

Якщо є ми далі лишимось з паперовими довідками, з паперовими документами у медицині, у нас не вистачить жандармів, аби поставити біля кожного лікаря. Тільки повний перехід на єдину електронну систему усіх медзакладів  дозволить навести лад у медицині.

  • В НСЗУ провели моніторинг медичних закладів Львівщини. Зокрема повідомили, що у Львівській області у п'яти лікарнях приймали пологи, не маючи договору з НСЗУ, а у трьох з них навіть проводили кесарські розтини ледь не кожній другій породіллі.


 

Теги:
Читайте також:
Львів
+13.9°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.4
    Купівля 41.4
    Продаж 41.98
  • EUR
    Купівля 47.07
    Продаж 47.84
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
28 квітня
12:16
Новини Львова
На Донеччині загинув захисник із Львівщини Іван Гричанюк
12:06
У Рівненській лікарні помер військовий Павло Гарбарук
11:48
У БЕБ на Львівщині попередили ризик розтрати 15,4 млн грн місцевого бюджету під час ремонту "Народного дому"
11:24
суд, санкції
Помер пʼятирічний хлопчик: у Львові судитимуть лікарку-анестезіолога, яку звинувачують у неналежному виконанні обов’язків
11:11
Буде відправлятись під пісню YARMAKа: поїзд №1/2 Харків – Ворохта став флагманським
10:52
Від початку року у Львові 64 людини отруїлись чадним газом
10:41
На Тернопільщині розшукують підлітка, який зник 4 дні тому
10:28
Скільки людей перетнули західний кордон України 27 квітня
10:23
У лісі на Львівщині надзвичайники відшукали трьох заблукалих туристів
10:07
У Винниках біля Львова в ДТП загинув 12-річний мотоцикліст
09:45
Тернополянин намагався ввезти в Україну понад тисячу наркотичних пігулок
09:31
хвилина мовчання
На Хмельниччині авто зупинятимуться на час хвилини мовчання: в ОВА підписали наказ
09:21
Ексклюзив
гіпсовий кар'єр
Українські надра переоцінені, – керівник компанії, що видобуває золото-поліметалічні руди на Закарпатті
08:55
У заказнику на Тернопільщині через зміни клімату передчасно цвітуть рідкісні рослини
08:37
Буковинка намагалася незаконно вивезти з України монети часів Стародавнього Риму та Греції
08:10
У Львові створили та посвятили громадський простір із духовним змістом "Дорога Світла"
07:39
весна
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 28 квітня
07:17
Ексклюзив
Мужіївске родовище
"Якби ми концентрувалися лише на золоті, були б не рентабельні": керівник компанії, яка відновила видобуток на Мужіївському родовищі на Закарпатті
2025, неділя
27 квітня
21:30
На Львівщині відбулися змагання "Ігри Мужніх" серед військових формувань
20:59
"Ми програли питання мобілізації через ІПСО ворога", — командир батальйону 63 бригади Ростислав Кас'яненко
20:15
свічка
На війні загинув захисник з Волині Дмитро Євсюк
19:30
Буковинські спортсмени здобули срібло на Чемпіонаті ДСНС України з легкої атлетики
18:47
Везли снігоболотоходом: на Закарпатті врятували 67-річного чоловіка, який травмувався і замерз в горах
18:18
Госпіталізували з відкритим переломом передпліччя: у Рівному шукають водія, який наїхав на літнього пішохода і втік
17:50
Роботи розпочали ще у 2021 році: на Львівщині відремонтували шість мостів
17:24
На Львівщині чоловік незаконно скидав тваринні рештки на околицях села, його затримали
16:52
У селі на Рівненщині матір загиблого військового створила парк на честь сина
16:30
Легкоатлетка зі Львова здобула перемогу на чемпіонаті України U-23
15:55
газ, плита
У громаді на Львівщині протягом кількох днів не буде газу 
15:12
У селі неподалік Івано-Франківська відкрили Алею памʼяті полеглим захисникам
14:28
Ексклюзив
Різдво. Тризна
У Львові зіграли виставу у пам'ять зниклого безвісти актора Андрія Синишина
13:44
Малкович
У Львові Іван Малкович запрезентує "Музику слова"
13:12
Соломія Чубай заспіває у театрі ім. М. Заньковецької пісні на вірші відомих українських поетів
12:45
На Закарпатті затримали водія, який влаштував "перегони" з поліцією
12:17
Анна Максименко зі Львівщини стала чемпіонкою молодіжного чемпіонату Європи з фехтування
11:59
На Волині до Дня прикордонника організували відкритий турнір з дзюдо
11:58
У нацпарку "Синевир" на Закарпатті показали перші весняні водні процедури ведмедів
11:31
Хто отримає донорський орган: львівські трансплантологи пояснили, як працює система
10:59
Кримінал
У ДТП на Рівненщині загинув поліцейський
10:13
Укрзалізниця відкрила продаж квитків на новий потяг Чернівці – Рава-Руська – Варшава
Укрзалізниця запускає новий маршрут, що з'єднає Коломию, Івано-Франківськ, Львів і Луцьк
Більше новин