Організації Львова й Луцька одні з найактивніших в освоєнні новітньої методики терапії ПТСР у військових через VR-шоломи
В Україні поширюється новий спосіб допомоги військовим у терапії з посттравматичним стресовим розладом – програма із застосуванням ментальних практик та віртуальної реальності допомагає знизити тривожність та депресію
Еспресо.Захід поспілкувались зі спеціалістами про нову українську технологію, яка допомагає у реабілітації.
У Центрі громадського здоров’я МОЗ України зазначають, що симптоми гострої травми виявляють у 60-80% військових, які стали очевидцями загибелі побратимів чи цивільних або бачили тіла померлих. Симптоми ПТСР, хронічного переживання травматичного досвіду, розвиваються у 12-20% випадків у воїнів, які не звертаються по психологічну допомогу. Часом причина викликана страхом, що такий вчинок викличе зневагу та вважатиметься проявом слабкості й боягузтва.
Психолог благодійної організації "Майнд Черіті" Дмитро Попко розповів про кілька основних ознака розладу та на що варто звернути увагу: "Йдеться про симптоми уникнення та інтенсивні думки. Часто суспільство сприймає військових з ПТСР злими та агресивними, але це не зовсім так. Частіше розлад пов’язаний з униканням соціальної діяльності, небажанням комунікувати з людьми. Їх постійно наздоганяють спогади, на які не можна вплинути, це події, не підвладні змінам".
Психолог навів один прикладів, де при поверненні до цивільного життя ветеран може вирішити продовжити спати у спальному мішку. Як каже пан Дмитро, це закономірна реакція у період реадаптації, враховуючи велику різницю між військовими та цивільними умовами.

Програма психологічної реабілітації через шоломи віртуальної реальності Luminify від української компанії Aspichi стала адаптацією методик когнітивно-поведінкової та діалектично-поведінкової терапій у режимі повного занурення. Психологи опрацювали сценарії "безпечних місць", які розробники інтегрували в технологію. Під час терапії у шоломах практикують:
- методику майндфулнес, яка полягає в усвідомленості сприйняття теперішнього моменту, зосередження на своїх почуттях та прийняття своїх думок.
- Вправи на відновлення та релакс. Під час них у VR-просторі показують українські та іноземні ландшафти, пейзажі міст та море.
- Нейротренажер, когнітивні вправи з елементами 2D і 3D які розвивають моторику та зосередженість.
- Дихальні вправи: класична практика з аудіовізуальним супроводом, який покращує ефект.
За словами Дмитра Попка, методика пройшла клінічні випробування, які показали ефективність у зменшенні симптомів депресії на 15% та тривоги на 25%, найбільше – у госпіталях, ветеранських просторах і мобільних командах. Спеціалісти виявляють терапевтичний ефект з 5 сесій у VR-шоломах.
Психолог та представник асоціації ветеранів МВС у Львові Ігор Патіюк зауважив, що технологія не може повністю замінити традиційну психотерапію, але це дієвий та ефективний допоміжний засіб. Наразі у Львові розглядають можливості для покращення інструментів терапії:
"У майбутньому ми розглядаємо розширення технології, зараз працюємо з Львівською політехнікою й арттерапевтами у цьому напрямку. В університеті розробляють своє програмне забезпечення з VR-шоломами. Ми плануємо інтегрувати в продукт Luminity можливість керувати тим, що відбувається у тебе перед очима, щоб була не тільки попередньо відзнята картинка і супровід диктора. Наприклад, якщо перед вами море, до нього можна додати свої елементи, пальми чи дельфінів".

Для втілення проєкту з психологічної реабілітації українців через технологію віртуальної реальності компанія Meta надала благодійній організації "Майнд Черіті" 1000 шоломів VR, кожен з яких вартує 1 500 доларів. Директорка з розвитку та партнерств при БО Оксана Дума стверджує: в організації прагнуть поширити технологію у якомога більшій кількості міст України.
"Ми б дуже хотіли, щоб у всіх, навіть у найменших громадах була наша технологія та шоломи й люди могли отримувати допомогу. Для цього варто мати на місці спеціаліста, який може працювати з людьми: на жаль, знайти таких не вдається, але ми можемо навчити".
VR-терапія доступна в усіх великих містах. Зокрема, серед користувачів є Центр життєстійкості Луцької територіальної громади, Асоціація ветеранів МВС України у Львові, Національна академія сухопутних військ імені Гетьмана Петра Сагайдачного, також її використовують у центрі психологічної підтримки "Півдня" та в оперативному командування "Захід". Терапевтичною програмою користуються не тільки в Україні, відомо про налагоджені взаємостосунки та домовленості розробників зі США.

Оксана Дума наголошує, що по програму й інструменти можуть звернутись усі охочі:
"Це вже частина роботи громади. Організація може поділитись шоломом, значну їхню кількість нам надала Meta. Ми активно працюємо над тим, щоб кожен, кому потрібно, хто має можливість і хто готовий, зміг якомога скоріше перейти на нашу технологію. Періодами буває багато людей і вибудовується черга, але до всіх приходимо, спілкуємося та надсилаємо шоломи".
Технологія покликана допомогти й тим, хто надає допомогу: як один з плюсів програми Дмитро Попко виділяє можливість масштабування, що дозволить розвантажити терапевта. Так, під час групових практик один спеціаліст може працювати водночас з 10 клієнтами.
"В умовах обмеженого ресурсу і високого запиту – це найбільша перевага. Як й екологічна валідність, а саме наближеність розробленого VR середовища до реального життя", – додає Дмитро Попко.
- На базі Львівського медуніверситету імені Данила Галицького відкрили єдиний в Україні 70-метровий інклюзивний тир для ветеранів "Ліги Нескорених".
- Актуальне
- Важливе