Дитина ледь не померла від ускладнень вітрянки. Чим небезпечна хвороба та чому в Україні зникла вакцина
Які можуть бути ускладнення від вітряної віспи, яке захворювання дорослих є наслідком перенесеної у дитинстві вітрянки та чому в Україні зникла вакцина
Хірурги Дитячої лікарні Святого Миколая у Львові врятували 8-річну дівчинку, яка ледь не померла від ускладнень вітрянки. Тож чи настільки безпечна ця дитяча хвороба, яке складне "доросле" захворювання насправді пов’язане з перенесеною в дитинстві вітряною віспою, та чому вакцину, яка є серед обов’язкових в європейських країнах, в Україні не купиш навіть за гроші. Про це "Еспресо.Захід" пояснює керівниця відділу інфекційного контролю Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру Оксана Пушкарьова.
Що таке вітряна віспа і чи обов’язково дитина мусить перехворіти на неї
Вітряна віспа – інфекційне захворювання, яке викликає вірус Varicella-zoster virus. Серед характерних ознак – підвищення температури та специфічний висип, який триває близько тижня. В Україні щороку реєструють від 103 000 до 200 000 випадків захворювання на вітряну віспу.
Діти зазвичай легко переносять хворобу, натомість дорослі переважно хворіють значно важче, з численними ускладненнями. Саме тому деякі батьки воліють, аби дитина заразилася вітрянкою ще в садочку чи в ранньому шкільному віці, тож часом спеціально йдуть у гості до хворого. Однак медики категорично не рекомендують цього робити.
"Насправді неможливо спрогнозувати, як вірус вітряної віспи чи будь-який інший вірус перенесе конкретна дитина. І коли ми кажемо, що діти хворіють легко, то йдеться лише про зовнішні прояви недуги. Але той же висип є не лише на шкірі, а й на внутрішніх органах, і що там робиться всередині, ми просто не бачимо", – каже Оксана Пушкарьова.
За даними Центру громадського здоров’я, в одному із 50 випадків захворювання на вітряну віспу бувають ускладнення, серед яких пневмонія та енцефаліт.
Наслідки вітрянки можуть проявлятись усе життя
"Якщо говорити про випадок з дівчинкою, яку врятували, то тут ускладнення були відразу після перенесеної вітрянки, тож причинно-наслідковий зв’язок можна було чітко простежити. Але часто буває, що дитина вітрянку перенесла легко, а ускладнення проявляються за кілька місяців, а то й за рік. І часто батьки вже навіть не згадають, що дитина хворіла на вітрянку".
Схожа ситуація і з кором. Саме захворювання може протікати відносно нескладно, але ускладненням кору є паненцефаліт – прогресуюче запалення головного мозку. І воно проявляється орієнтовно за рік після того, як людина перехворіла на кір.
Щодо вітряної віспи, то варто пам’ятати, що Varicella-zoster virus після того, як дитина перехворіла й отримала імунітет до вітрянки, не зникає, а наче "дрімає" в організмі. Саме цей вірус викликає оперізуючий лишай (герпес), яким хворіють люди у старшому віці. Тож оперізуючий лишай – це також одне з віддалених ускладнень вітрянки, яке проявляється, коли організм ослаблений.
"Варто пам’ятати, що вірус вітряної віспи уражає внутрішні органи. Водночас вакцина забезпечує лише антитіла в імунній системі, тобто вакцина ніколи не працює в певних органах. Тому однозначно краще вакцинуватись, аніж перехворіти, – каже Оксана Пушкарьова. – Якщо ж є дорослі, які в дитинстві не хворіли, то їм я рекомендувала б вакцинуватись обов’язково".
МОЗ рекомендує вакцинуватись, але вакцину не закуповує
Міністерство охорони здоров’я відносить щеплення від вітряної віспи до рекомендованих. Відповідно до рекомендацій МОЗ, вакцинувати варто здорових дітей, які досягли 12-місячного віку й не хворіли на вітряну віспу, а також дітей, які йдуть до дитсадка чи школи.
В Україні зареєстрована вакцина "Варілрикс". Однак через те, що вона є лише рекомендованою, її не закуповують за бюджетні кошти. Тобто для пацієнтів вакцина платна.
"Звичайно, було б добре, якби щеплення від вітряної віспи входило до національного календаря. Але нам би навести лад з вакцинацією від тих 10 хвороб, які входять до календаря і є безкоштовними для пацієнтів. У нас усе ще досить низький відсоток імунізації населення, тому маємо спалахи хвороб, про які на Заході уже забули”, – каже Оксана Пушкарьова.
Утім навіть за бажання вакцинуватися чи вакцинувати дитину від вітряної віспи практично нереально. Від початку повномасштабного вторгнення "Варілрикс" практично зник з аптек. Деякий час ще можна було записатися на вакцинацію у приватних клініках. Однак на сьогодні навіть у приватних закладах відсутня вакцина. Зокрема, у Львові її немає ані в мережі клінік Святої Параскеви, ані в Медікавері, і коли вона може з’явитися, там не знають.
"На жаль, навіть під час перегляду національного календаря щеплення ми поки що не плануємо вводити цю вакцину як обов'язкову. Тому максимум, що тут можна зробити, – це проводити перемовини з бізнесом про те, щоб вони збільшували кількість, але насправді зараз багато фармасоціацій дуже обережно ставляться до цього, тому що в них немає гарантій того, що ті чи інші кількості будуть реалізовані в аптечній мережі", – пояснював ще торік головний санітарний лікар України Ігор Кузін.
- Актуальне
- Важливе