Зазирнути в очі гадюці: як відрізнити отруйних змій від неотруйних
Які види змій водяться на Львівщині, чи чорні карпатські гадюки отруйніші за звичайних та як відрізнити отруйні змії від неотруйних
На Львівщині практично щотижня повідомляють про випадки укусів змії. Утім з усіх видів змій, що водяться у нашому регіоні, отруйна лише одна – гадюка звичайна. Усі інші види, включно з мідянкою, є абсолютно не отруйними. Як відрізнити отруйну змію від неотруйної та що робити, якщо змія таки вкусила, "Еспресо.Захід" розповів змієлов та герпетолог Ігор Хома.
Як відрізнити вужа від гадюки
За словами Ігоря Хоми, вуж має характерні жовті плямки на голові за очима. Хоча є водяні вужі, які таких плямок не мають, але вони мають жовтуватий або червонуватий живіт. Вужі неагресивні й, побачивши людину, зазвичай тікають.
Гадюка має ромбоподібний малюнок на спині на сірому або коричневому фоні. Однак у Карпатах можна зустріти абсолютно чорних гадюк. Часом вважають, що їхня отрута значно сильніша за отруту звичайної гадюки, однак це не так.
Фото: Ігор Хома
Гадюка звичайна
"Чорні карпатські гадюки – це змії-меланісти. Тобто це звичайна гадюка, але у неї багато пігменту, тому вона чорна, аж блискуча. Їх часто плутають з вужами, бо не мають характерного малюнка на спині, – каже Ігор Хома. – Знаю випадок, коли дитина думала, що то вуж, намотала собі на шию чорну гадюку, і вона вкусила. Добре, що в руку".
Характерна ознака гадюки – вертикальні зіниці, як у кота. У вужів та мідянок зіниці круглі. У мідянки є також темні "стрілки" - смужки вздовж ока.
Фото: НПП "Пирятинський"
МідянкаМідянка – змія неотруйна, але агресивна. Вона активно захищає свою територію, тож вкусити може. Мідянки, як і полози, добре лазять по деревах.
"Карпатського пітона" можна приручити
"Одна з найбільших змій, які я ловив, – лісовий полоз, якого ще називають карпатським пітоном. Вони ростуть до двох метрів. Той, якого я ловив, мав десь 1,6 –1,7 м, – каже Ігор Хома. – Полози неотруйні й занесені до Червоної книги, хоча останнім часом їх досить багато. Це змії, які традиційно живуть з людьми. Римляни спеціально возили їх з собою, тримали у банях. Полози поїдають щурів, тому вважалось, що полози рятують від чуми. Тобто там, де є полози, немає гризунів, які зазвичай є переносниками інфекцій".
Фото: Wikipedia
Веретільниця
За словами змієлова, найчастіше жертвами людей стають веретільниці, які взагалі до змій не належать.
"Чомусь люди думають, що вони особливо отруйні. А це звичайна безневинна тварина – ящірка, яка не має ніг, тому схожа на змію. Вони зазвичай мають до 30-40 см завдовжки. Характерна ознака – шия, яка плавно переходить у голову. Веретільниці досить повільні, тому найчастіше стають жертвами людей", – каже Ігор Хома.Де найчастіше водяться гадюки на Львівщині
За словами Ігоря Хоми, гадюки тепер водяться майже на всій території Львівської області. Навіть у Львові трапляються. Причому це не втікачки з чийогось тераріуму, а місцева популяція, припускає герпетолог.
Однак найбільша популяція гадюк – на Сколівщині. Також велика популяція на Яворівщині біля полігону, куди часто їздять по гриби.
Змії люблять болотисті місця, занедбані будівлі, повалені дерева. Тобто місця, де і можна сховатись, і погрітися на сонці. Важлива також їжа: якщо на подвір’я часто заповзають змії, отже, там багато гризунів.
Що робити, якщо вкусила змія
Єдина отруйна змія на Львівщині – гадюка. Утім навіть її укус не є смертельно небезпечним, окрім випадків, коли є алергічна чутливість до отрути. Небезпечними укуси гадюк є для старших людей і для дітей: що менша вага дитини, то важчими будуть наслідки отрути.
"Небезпечними є укуси в ділянку голови та шиї, бо зміїна отрута є гемолітичною – у місці укусу утворюється величезний набряк, і якщо укус буде в шию, то набряк може перекрити дихання. Натомість укуси в руку чи ногу зазвичай не є смертельно небезпечними", – каже Ігор Хома.
Якщо вас раптом вкусила змія, Ігор Хома радить спробувати відразу витиснути з місця укусу кров з отрутою.
"Навіть якщо вдасться витиснути з кров’ю хоча б мікродозу отрути, це полегшить симптоми, бо концентрація отрути в крові буде меншою, – каже Ігор Хома. – Натомість стосовно відсмоктування отрути, то тут немає єдиної думки. Теоретично, якщо відсмоктати отруту в перші секунди – це дієво. Але отрута діє при потраплянні в кров. А якщо в роті є якась ранка, то та отрута може потрапити в кров, і можна наробити собі ще більше біди. Бо набряк у роті значно небезпечніший, аніж набряк ноги чи руки. У будь-якому разі якнайшвидше варто звернутися по медичну допомогу".
Якщо змія вкусила в руку, треба перш за все зняти всі персні, браслети, годинники – бо рука коли набрякне, доведеться їх розрізати. Рану бажано обробити антисептиком чи хоча б промити і якнайшвидше звернутися до лікаря: отрута гадюки викликає досить важке отруєння, хоч зазвичай і не смертельне.
- Актуальне
- Важливе