Як застрахувати авто від ракетного удару та чи можливо це

За час повномасштабної війни від російських обстрілів постраждала значна кількість майна, відновити яке буде не так легко. Відтак важливим питанням стало страхування авто, а саме чи передбачені страхові виплати за машину, яку пошкоджено внаслідок ракетного удару

"Еспресо.Захід" дізнавалося, чи готові страхові компанії надати відшкодування за авто у випадку воєнних ризиків.

Від початку повномасштабної війни Львів та область зазнали кілька десятків ворожих атак. Найчастіше цілями атак ставали цивільні об'єкти. Так, у квітні 2022 року ракета прилетіла у станцію техогляду автомобілів - тоді загинуло 7 людей. У березні 2023 року ракетний удар по житловій зоні в селі Велика Вільшаниця убив 5 людей, а 6 липня через влучання 3 ракет загинуло 10 селян і було пошкоджено більше десятка будинків цивільної інфраструктури. 29 грудня 2023 року в місті й області було пошкоджено більше десятка будинків і загинула людина. Під час цих атак постраждали й приватні автівки жителів, однак можливість отримати певні виплати за свою машину для водіїв часто лишається під знаком питання.

Наразі місто дає відшкодування лише за пошкоджене майно, і ці виплати часткові. Наприклад, під час останнього удару по Сихівському району мешканцям пообіцяли гроші лише за заміну вікон, які виходять на вулицю. Заступниця голови Франківської райадміністрації Ольга Струмеляк у коментарі "Еспресо Захід" розповідала, що в міському бюджеті не передбачені виплати за пошкоджені автівки. Наразі єдина альтернатива, яку вона пропонує жителям, - це державна програма "єВідновлення". 

Компенсація в "Дії": виплат за авто наразі не передбачено

Хоча в Україні й продовжує працювати єВідновлення в застосунку "Дія", за допомогою цієї програми, на жаль, поки що можна отримати відшкодування лише за пошкоджене нерухоме майно, тобто виплати не стосуються машин, які були знищені/пошкоджені внаслідок воєнних дій.

Попри те, в майбутньому планується, що збитки, завдані країною-агресором, будуть відшкодовувати коштом РФ.

Юристи Благодійного Фонду "Право на захист" раніше зазначили, що наразі дієвого правового механізму ні на національному, ні на міжнародному рівні щодо таких репарацій не запроваджено. 

Проте на майбутнє власникам пошкоджених машин радять написати заяву про вчинення злочину та звернутися до поліції, зокрема вимагати внесення заяви до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань та належної фіксації вказаного факту. Також треба скласти протокол огляду місця події із фотофіксацією та детальним описом пошкоджень і причин їх виникнення, тобто що це спричинено саме воєнними діями Росії й обстрілом.

Якщо ви вирішили самостійно ремонтувати автівку, збережіть усі квитанції, чеки, акти виконаних робіт та інші документи. Варто також отримати висновок щодо завданих збитків - пізніше це все може бути вам корисним.

Чи може страховка компенсувати шкоду, завдану авто

Як розповіли "Еспресо.Захід" у кількох страхових, зараз більшість компаній не оплачують повного відновлення авто. За полісами каско (договір страхування наземного транспорту - знищення, викрадення, пошкодження внаслідок ДТП, пожежі, вибуху, стихійного лиха, протиправних дій третіх осіб тощо) це може бути 10% вартості автівки. Наприклад, якщо ваша машина коштувала 1 млн грн, то страховка з воєнних ризиків покриє лише 100 тис. грн.

Однак станом на 2024 рік не лише існують договори з клієнтами, які передбачають покриття, а й уже здійснюють такі виплати. Зокрема, як розповіли нашим журналістам в одній із львівських компаній, там ще влітку відшкодували збитки власнику автомобіля "Мазда 3", який був пошкоджений осколками від ракетного удару у Львові.

Окрім того, в січні 2024 року в організації врегулювали збиток по корпоративному клієнту, в якого автомобіль Volkswagen пошкодили уламки бетону від ракетного удару в Києві 2 січня 2024 року.

Журналістам "Еспресо.Захід" вдалось дізнатися, що, приміром, у Львові існує три страхові компанії, готові цілком покривати збитки від воєнних ризиків, завдані водіям. Ми зв’язалися із двома з них, щоб зрозуміти, які послуги вони можуть надати.

Повна компенсація авто доступна, але за певних умов

Продукт першої компанії називається КАСКО "Залізний купол". Цей поліс забезпечує покриття пошкодження або повної загибелі авто внаслідок ударів ракет і безпілотників, включаючи пошкодження від уламків. Тобто якщо безпілотник чи ракета влучить у будівлю та уламки БПЛА чи самої будівлі пошкодять авто, це також покривається в межах продукту.

Компанія першою запропонувала ринку відшкодування навіть повної загибелі авто, до цього на ринку були пропозиції лише часткового відшкодування. Такий поліс надається для авто віком не старше за 15 років.

Працівники також додають: додатковим бонусом договору є те, що його можна придбати окремо від будь-якого договору КАСКО в цій чи будь-якій іншій компанії. 

Також КАСКО можна придбати без візиту в офіс, зробивши огляд авто віддалено в застосунку. У цьому ж застосунку можна зберігати всі свої договори та договори родини, спілкуватися з компанією тощо.

Терміни страхування в межах договору є різними – від 3 місяців до 1 року. При настанні страхового випадку повідомити про пошкодження треба протягом трьох днів від моменту настання події, а в середньому врегулювання збитків становить 19 календарних днів з моменту звернення та надання всіх документів та інформації.

Договір страхування діє на території України, яка на дату настання випадку перебуває в межах громад, що не входять до територій, на яких тривають бойові дії (або тривали на дату настання події), до територій активних або можливих бойових дій, тимчасово окупованих РФ територій (відповідно до документів державних компетентних органів, якими визначено такі території).

Своєю чергою інша компанія, з працівниками якої нам вдалось поговорити, надає клієнтам зі страхування транспортних засобів по КАСКО два варіанти покриття воєнних ризиків на вибір. 

У першому випадку йдеться про безоплатне покриття ризиків, пов’язаних з війною, в межах ліміту 12% вартості транспортного засобу, але не більш ніж 200 тис. грн. При цьому не покривається тотальне знищення авто.

У другому варіанті за додаткову плату компенсують тотальне знищення авто за умови, що його вартість не перевищує 3 млн грн.

Договір страхування можна оформити лише у відділенні компанії, а компанія гарантує покриття за полісом на підконтрольних територіях України.

Як діяти, якщо ваша машина пошкоджена

Зазвичай ваша страхова компанія має надати вам алгоритм того, що варто робити, коли стається страховий випадок. Однак публікуємо приблизний порядок дій, які ви маєте виконати, якщо ваша машина постраждала.

1. Викликати та дочекатися приїзду фахівців, тобто поліції, швидкої, служб порятунку, які зареєструють та оформлять страхову подію.

2. Протягом трьох робочих днів з моменту настання події сповістити про подію своїй страховій компанії.

3. Зробити самостійно максимальну кількість фото/відео, тобто доказів події.

4. Страхова компанія має оглянути пошкоджений транспортного засобу у світлий час доби та скласти акт огляду.

5. Поки страхова проводить розслідування обставин страхової події, не проводити самостійно жодних робіт із відновлення та зміни стану транспортного засобу.

6. Подати до відповідних державних органів письмову заяву щодо кримінального правопорушення за статтею 438 Кримінального кодексу України "Порушення законів та звичаїв війни" і отримати витяг з ЄРДР за цією статтею.

7. Надати своїй страховій компанії оригінал витягу з ЄРДР за ст. 438 Кримінального кодексу України "Порушення законів та звичаїв війни" щодо заявленого випадку та зазначенням застрахованого транспортного засобу для підтвердження настання страхового випадку та визначення розміру завданих збитків.