Як в Ізраїлі: українські забудовники вчаться будувати безпечне житло
Останні три місяці українці прожили в умовах, з якими до цього часу зовсім не стикалися. Сирени звучать у всіх куточках нашої країни, а холодні підвали, з яких у деяких регіонах краще було виходити якнайрідше, виявилися не надто пристосованими до тривалого перебування та захисту від обстрілів
За таких умов українські чиновники все частіше почали згадувати досвід Ізраїлю – країни, що воює десятиліттями. Українські забудовники вирішили дізнатись якнайбільше про те, як будують безпечне житло ізраїльські колеги. Так виникла ідея семінару на тему "Будівництво бомбосховищ та переобладнання існуючих споруд для захисту населення". Авторкою ідеї є фахівчиня з розвитку бізнесу, економістка з Ізраїлю Алла Снурнікова, а втілити її допомогла Івано-Франківська торгово-промислова палата.
Президент палати Андрій Левкович каже: на онлайн-зустріч запросили будівельні компанії Івано-Франківщини, а також чиновників, що займаються архітектурою та контролем за будівництвом."Ізраїльці фахівці просто поділилися досвідом своєї країни – які в них вимоги щодо будівництва житла. Крім вимог, розповіли про свої технології. Щось ми знали, а щось ні, і нам було дуже цікаво. Йшлося про побутові бомбосховища, які є в квартирах і приватних будинках. Мова йшла й про технічні питання – якими повинні бути стіни, стелі, вікна, двері в квартирах", – розповів Левкович.
Безпечна кімната
"В Ізраїлі кожна квартира має свою кімнату, обладнану під бомбосховище. Вона нагадує капсулу – на вікнах закриваються спеціальні металічні жалюзі, двері зовсім інші, тут усе розраховане на те, аби витримати певної сили удар", – розповідає Андрій Левкович.Спеціальні кімнати, які називають "мамад", – необхідність в Ізраїлі. Країну обстрілюють із близької відстані, тому дістатися до безпечного місця потрібно миттєво – за хвилину-дві.
"У кожній квартирі ці кімнати будують одна над одною – виходить такий собі безпечний стояк. У разі небезпеки люди заходять туди, там є вентиляція і можливість перечекати в безпечному місці", – каже один зі співорганізаторів семінару, модератор зустрічі Роман Островський.
Він каже: в Україні є можливості убезпечити і ті будинки, що вже зведені.
"Є ще технологія добудови до наявних будинків безпечних стояків, в Ізраїлі також її використовують. Люди, які зараз живуть у вже збудованих будинках, теж потребують безпеки. Тепер уже зрозуміло, що безпечне житло треба робити не тільки в східних чи південних регіонах – таке потрібно зводити по всій Україні. Тим паче, що є технологія добудови цих стояків до вже побудованих будинків – як приватних, так і багатоповерхівок", – зазначив Островський.Безпечний підвал
Окрім безпечних кімнат, у квартирах є ще варіант таких приміщень на поверсі чи в підвалах (загальних або персональних для кожної квартир). Підвали взагалі стали важливим пунктом обговорення на семінарі. Зокрема, було домовлено провести благодійне облаштування бомбосховища у дитсадку або лікарні за кошти ізраїльських партнерів. Адже станом на сьогодні, каже Роман Островський, українці лише можуть мріяти про безпечні підвали, як в Ізраїлі."В Україні немає навіть у міру безпечного підвалу. Насправді підвал не є безпечним місцем – якщо, не дай Боже, будинок валиться, то звідти дуже складно вийти. Ми ж бачимо в новинах оце "з-під завалів" – коли будинок валиться, то мало кого можна врятувати.
А в ізраїльському підвалі, навіть якщо йде завал, люди можуть перечекати якийсь період часу, поки їх врятують. Там є і душ, і санвузол, і добра вентиляція. Там також є запасний аварійний вихід. Тому, якщо там щось стається, в підвалі спокійно можна перечекати до приїзду рятувальників", – пояснює співорганізатор семінару.Ціна питання
Одним із основних питань є вартість нововведень. Адже додаткові витрати забудовників потягнуть за собою підвищення цін на нерухомість. Однак, як запевнив Роман Островський, безпечне житло не буде суттєво дорожчим, аніж зараз."Дивно прозвучить, але орієнтовно підвищення становитиме до 5%. Я вважаю, що це, в принципі, небагато. Бо коли тільки починали обговорення, то лунали фрази від забудовників – мовляв, це буде вдвічі дорожче. А коли почали детально прораховувати, то вийшло 5%. А навіть якщо буде 10 відсотків здорожчання заради безпеки – життя людини того вартує".
Наскільки реально подорожчають новобудови, залежатиме від того, який варіант приймуть у підсумку, каже Островський. Адже кожен з них передбачає різні затрати – чи це підвал, чи це дообладнання підземних паркінгів укріпленими стінами (такий варіант також обговорювали, але він виглядає найдорожчим).Слово за державою
У будівництві Ізраїль використовує як класичні технології, так і запроваджує нові, розповідає Андрій Левкович."Оскільки Ізраїль постійно живе в стані війни, то вони так само постійно вдосконалюють технології. Як тільки з'являються нові види озброєнь, намагаються вдосконалити технології, за якими будують сховища, щоб пристосувати їх до нових вимог. Та в тому, щоб ізраїльтяни поділилися своїми технологіями, не буде жодних проблем – ми теж зможемо будувати за їхніми стандартами. Але рішення потрібно ухвалювати на законодавчому рівні", – зазначив президент Івано-Франківської торгово-промислової палати.
"Ця конференція була ознайомлювальна, а на наступній уже повинні бути наші технологи, інженери, проєктанти, архітектори і їхні вузькоспеціалізовані фахівці. Після того ми плануємо виходити на Кабінет Міністрів, на місцеву владу з конкретними пропозиціями щодо тих чи інших технологій. Наші проєктанти й архітектори подивляться, як це можна адаптувати до теперішніх умов", – каже співорганізатор семінару Роман ОстровськийУ підсумку консультації мають привести до нововведень на законодавчому рівні – нові вимоги до забудовників, нові критерії перевірки при здачі об'єктів.
"Та навіть якщо на це не буде доброї волі держави, якщо ці вимоги не зроблять обов'яковими, то якісь окремі забудовники все одно будуватимуть безпечне житло. Ми відстежуємов інтернеті й бачимо, що люди хочуть таких будинків. Тож хтось усе одно це робитиме, бо буде попит", – зазначив Островський.Однак вважає, що краще, аби вимоги до новобудов, що стосуються безпеки, були затверджені на законодавчому рівні, адже тоді всі забудовники будуть у рівних умовах.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе