"Як у середньовіччі" – чому мешканці Рудного живуть без води

Мешканці обурюються, адже селище вже кілька десятиліть підпорядковане Львівській міській раді та є частиною Залізничного району міста, але їхніх проблем чиновники не вирішують.

Протягом 12 років у селищі Рудне вода лише технічна, оскільки показник нітратів значно перевищує норму. На цій воді не те що їжу готувати не можна, навіть посуд мити не рекомендовано. Спершу місцеві придумали свій спосіб фільтрації. Набрану воду спершу заморожують у пляшках, потім розморожують, збирають осад, кілька разів кип’ятять, а тоді вже використовують для приготування їжі.

 

 

Потім жителям обіцяли возити воду, проте і ця традиція не прижилась. Одна з небагатьох можливостей набрати питну воду – вчасно прийти з пляшками під школу чи садочок.

"Воду мали привозити в садок і школу, але всього по 10 хвилин. Як можуть люди набрати води за 10 хвилин? Скільки людей це зробить за такий час? У мене є криниця, користуюся водою. Але як іншим людям, у кого її немає? Це катастрофа. Ні зварити, ні помити. У нас проблема не тільки зараз, воду виключають постійно", – обурюється Анна Бехеровська, мешканка Рудного.

Натомість мер Львова Андрій Садовий у відповіді журналістам "Еспресо" щодо цієї проблеми зазначив: "У селі проблема води не перший день. Ми ж тільки перебираємо фактично управління над Рудним. То була самодостатня громада, яка самостійно вирішувала різні питання". 

Попри те, що мешканці обирали й міського голову, й депутатів до Львівської міськради, Садовий стверджує, що Рудне мало самодостатнє управління: "Ми не мали права втручатися в їхню діяльність. Таке законодавство України, на превеликий жаль".

Проте Садовий уже виділяв кошти на інфраструктуру та комунікації інших сіл, що перебували в такому самому статусі, як Рудне. Скажімо, лише Винники за період з 2016-го по 2020-й рік отримали на реконструкцію каналізаційних і водопровідних мереж від міста Львова 71 мільйон 800 тисяч гривень.

"Каналізування та водопостачання – це навіть не десятки, а, можливо, сотні мільйонів гривень, необхідні для вирішення потреби. Тому лише за фінансової підтримки Львова можна було б вирішити це питання. Натомість місто не виділило достатнього фінансування для того, щоб допомогти Рудному розв'язати проблему з водопостачанням та каналізуванням", − наголосила Уляна Пак, депутатка Львівської міської ради, фракція "Європейська солідарність".

Зрештою кошти на водопостачання знайшла інша депутатка – Ольга Посипанко.

"Цього року починаємо будівництво помпової станції. Фактично перші гроші вже було передбачено раніше, 2018 року, однак вони не були освоєні, і сьогодні ми маємо 11 мільйонів гривень у бюджеті, відповідно, починаємо будівництво. Фактично вже завершена тендерна процедура, буде закуплено обладнання", − зазначила Посипанко.

Але є ще одна бюрократична проблема. У Рудному працює не міський комунальний "Львівводоканал", а місцевий, "Теребля". Це колективна власність, люди самотужки збирали кошти та прокладали мережі. Проте зараз "Теребля" перебуває в аварійному стані.

"Ми латали, як могли. Розкопували, ставили хомути й так далі. Але стан настільки аварійний, що вже немає виходу. Ми безсилі, техніки нема такої, робочої сили немає", – скаржиться Святослав Блащак, член правління КП "Теребля". 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку